Jump to content

Vw passat B6 variant 110 cp


red_viper

Postare recomandată

Da, să trecem la probleme mai serioase. Am dat comandă de kitul complet de ambreiaj, vreau să scap de trepidații de la plecarea de pe loc și de zgomotul de la relanti. Sper să iasă treabă bună, revin cu ceva poze! 

Link către comentariu

A sosit kitul de ambreiaj dar are o problemă, un piciorut de la rulmentul de presiune este rupt. Acum nu știu dacă influențează cu ceva la montaj, nu știu cum vine rulmentul pe suportul lui. Dacă vreau să fac retur trebuie să trimit tot kitul și nu prea am chef să umblu pe la curierat. Din ce am văzut un rulment nu e așa scump, e până în 80 lei așa că posibil să cumpăr altul și gata. 

Link către comentariu

Am studiat puțin problema pentru un retrofit la senzori de parcare dar nu știu ce să încerc, PDC sau Ops. Nu știu dacă afișează ceva pe rcd 310, ar trebui și un upgrade la navigație și e cam costisitor, momentan. 

Link către comentariu

Pe RCD310 o sa arate asa OPS:

 

spacer.png

 

Nu wow dar daca tot dai banii merita sa iei direct OPS. Oricum, la cum ai inceput, probabil o sa treci si la alt player si acolo se vor vedea mai bine senzorii :)

Link către comentariu
  • 4 months later...

Salutări, în curând revin și mă apuc de treabă! Am o întrebare, merge navigația de mai jos pe mașina mea? 

Screenshot_20210614_195015_ro.mercador.jpg

Link către comentariu

Nu.

Merge in schimb ceva similar, care s-a montat pe platformele similare cu masina ta, mai noi, pana in 2015....2016...

Cauta MIB2std

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru început un modul 3c8..... B, funcțional, nu știu dacă este cel mai performant dar la ce știe să facă e destul! 

IMG_20210625_165938.jpg

Link către comentariu

IMG_20210626_213654.jpg

Am descoperit că autohold ul se poate seta permanent activ, auzisem de asta dar am crezut că la mine nu merge! 

Link către comentariu

Știe cineva care sunt avantajele dacă înlocuiesc can - ul cu unul de B7? Am alte opțiuni pe care le pot activa? 

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Am încercat să montez un EPB de B7 în ideea în care să cumpăr și consola de B7 și să schimb butonul de la frâna de mână dar nu merge, trebuie și pompa abs de B7.

Link către comentariu

Butonul de la frana de mana se poate duce langa schimbator fara sa schimbi componente gen pompa abs,etc.

 

Achizitionezi locasul de buton faruri fara decupajul de buton frana de mana de B7 (nou sau dezmembrari)

Refaci traseu de fir pana la schimbator si iti cumperi rama+buton+mufa de frana de B7, nu e foarte complicat doar sa sti ce faci.

Link către comentariu

Până una alta azi a apărut eroarea P2015 și o eroare pe coolant pump 2. Trebuie să le rezolv pe astea apoi mai vedem ce facem! 

IMG_20210912_154621.jpg

Link către comentariu

Am dat comandă de opritor. 

Am montat niște leduri la plafonieră, chiar se vede mult mai bine! 

IMG_20210915_195809.jpg

IMG_20210915_195851.jpg

Alea sunt becurile de la plafonieră! 

Cred că am să schimb leduri și în spate, portbagaj, poziții, număr dar încetișor! 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am montat GM limitatorul la motorașul de la galerie, eroarea nu mai apare. Eroarea la pompa secundară de răcire apare în momentul în care intru pe un drum pietruit, cum intru pe un astfel de drum instantaneu se aprinde becul în bord. Am să verific mufă, cablajul să văd ce se întâmplă. Apoi dacă trebuie să o schimb vreau să înlocuiesc și antigelul, dar nu prea știu pe ce să merg.... G12 plus cred, g13 merge oare? 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Acum că a venit frigul am constatat că antigelul nu mai urcă la 90 de grade, doar dacă merg în forță cu ea urcă dar imediat ce o reduc coboară temperatura. Am văzut un tutorial de înlocuire termostat dar e cam complicat, e mult tare de desfăcut pe acolo. Am probleme și la pompa secundară tot dă eroare și se aprinde și becul în bord. Ce risc dacă mai merg așa până se face puțin mai bine să pot interveni la ambele ca să schimb antigelul o singură dată? Termostatul se schimbă cu tot cu corp? 

Link către comentariu

La CR pompa de apa secundara ai acces usor la ea, dar e cam scumpa (750-1250) si nu iti sugerez sa iei AM ca sunt discutii destule pe acest subiect, unul din locurile unde nu bagi AM e acea pompa, cauti pe original.E o problema comuna unde in interior la partea de plastic unde e electronica acele contacte de desprind.

 

Schimba si termostatul, acel simptom nu e ok, stiu caz similar si dupa ce a inlocuit totul a functionat normal, acul pe 90 grade.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Poate reușesc să-l schimb mâine! Am mers o lună de zile fără să mai urce antigelul la 90 de grade, sper să nu fi dăunat mult la motor! 

IMG-20220120-WA0007.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!