Jump to content

Vw passat B6 variant 110 cp


red_viper

Postare recomandată

Din lipsă de ocupație am desfăcut motorașul vechi. Mecanismul mergea foarte greu, avea o rotiță care era blocată. Acum se învârte foarte ușor. Cel mai greu e să desfaci carcasa. Chiar sunt curios dacă o să meargă. Cred că reușesc cu un adeziv bun să fixez carcasa.

IMG_20200502_212712.jpg

Link către comentariu

Am curățat mecanismul, am lipit carcasa cu adeziv și am făcut probă pe baterie, motorașul merge. Să văd și montat la locul lui dacă e funcțional. Revin cu poze la montaj.

Link către comentariu

La cum arata...sanse putine sa tina. Trebuia sa inlocuiesti rulmentii

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Publicat (modificat)
acum o oră, EEXCALADE a scris:

 Trebuia sa inlocuiesti rulmentii

Atunci e posibil să nu-l fi desfăcut complet, eu nu am găsit niciun rulment. Și nici nu știu unde ar putea fi rulmenții, poate doar la motorașul electric. Mecanismul ăla avea 7 rotițe dințate 3 puse pe un platou metalic și alte 4 pe un platou de plastic.

Vizionând un videoclip pe YouTube vă spun sigur că nu am rulmenți, mecanismul e total diferit, îmi pare rău că nu am făcut poze și nici motorașul nu-l mai desfac.

Modificat de red_viper
Adaugare
Link către comentariu

Am rezolvat problema cu frâna de mâna, am montat motorașul cel nou.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cam ce idei mai am în continuare:

Scaune față Passat b8, alea pe spate nu știu dacă vin, pe față am înțeles că vin montate dar cu modificări la partea electrică, la dezmembrări am vorbit a spus că are și cu masaj, etc, etc, acum nici să nu exagerăm. Preț 1600 din textil, de piele nu are.

Volan de Passat b8 cu comenzi.

Ceas analogic de Passat b7 cu trimurile aferente.

Panouri uși Passat b7. Am găsit un interior complet de piele Passat b7 cu scaune cotieră fețe uși de Anglia, aici să văd dacă merg pe ăsta renunț la scaune de b8. Interiorul acesta 1000 lei.

Geamuri electrice spate.

Cam atât momentan, revin cu detalii.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Scaunele de b8 sunt fără airbaguri, nu înțeleg de ce le-au scos, au spus ăia de la dezmembrări că pot să pun airbagurile de la mine dar nu știu dacă vin. Cred că până la urmă rămâne interiorul de b7 dar fiind de Anglia scaunul de la șofer va fi simplu, fără reglaje. Pot oare să-l modific după, adică să cumpăr un scaun cu reglaje și să schimb cadrul? Am să văd cum procedez până la urmă.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cu scaunele nu am mai rezolvat nimic. Incerc acum să monteze geamuri electrice spate ( nu mă întrebați de ce). Am găsit macaralele cu motorașe și cablaj la 100 lei bucata, mai caut și restul pieselor, butoane , etc. Problema este la conexiuni, nu găsesc o schemă să văd cum mă leg cu firele, dacă mă poate ajuta cineva.

Link către comentariu

Am cumpărat macaralele cu motorașe, cablaje uși spate și cablajul de la ușă șofer apoi am aflat că acestea nu sunt compatibile. Am căutat și am găsit și motorașe compatibile dar nu mai aveau cablajul. Oricum proiectul merge înainte iar la final postez totul în ordine pe topicul dedicat!

IMG_20200808_152314.jpg

Mașina de pe care am luat motorașele astea bune e de Anglia dar e aceeași generație.

Link către comentariu

În căutarea unor panouri de uși pentru geamuri electrice pe spate am găsit acest interior de piele cu încălzire, mașină de Anglia. Scaunul din dreapta este uzat. Scaunul din stânga care vine la șofer acum arată foarte bine doar că are 3 urme rămase că a stat ceva pe el. Bancheta din spate are o urmă de gumă lipită. De la cotieră am să schimb doar capacul din piele. Panourile din spate arată foarte bine, au cablajul și butoanele pentru geamurile electrice care urmează a fi montate, eu asta am vrut de fapt. Prețul a fost unul corect zic , 500 lei totul. Scaunul din dreapta față este electric și este desprins de la cusătură puțin, acum am să văd ori îl refac ori cumpăr altul. Am să revin cu ceva poze după ce  să le curăț cu o soluție, momentan au fost date doar cu dezinfectant.

 

IMG_20200811_142606.jpg

Și umerii din piele pe spate arată bine.

IMG_20200811_161814.jpg

Link către comentariu

Am desfăcut tapițeria de pe scaunul din dreapta să o dau la făcut. Are și rezistența la șezut întreruptă, văd cum o rezolv.

Acum aș vrea să fac și scaunul de la șofer cu reglaj electric, adică aș avea nevoie de un spătar și calculatorul de reglaj. 

Link către comentariu

Am terminat de montat geamurile electrice pe spate, a fost destul de muncă dar chiar sunt mulțumit de rezultat.

IMG_20200820_194149.jpg

IMG_20200820_194204.jpg

Abia aștept să schimb și scaunul pe dreapta, am dat tapițeria la făcut dar durează , după 1 septembrie. Oricum pielea dă alt aspect la interior. Panourile de pe față le dau la îmbrăcat în piele, să fie totul frumos. Apoi vreau lumini în portiere și lumini la picioare.

Link către comentariu

Ajutor pentru un prieten, înlocuire radiator climă. Mașina superbă, chiar merge super dar fără climă degeaba!

IMG_20200826_212956.jpg

Link către comentariu

Problema a fost rezolvată, am găsit una cu același cod la dezmembrări care se prezintă foarte bine, montat cu colier de legătură și pastă, a ieșit super lucrarea+

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ambreiajul este pe ducă, mașina trepidează la plecarea de pe loc și are un zgomot care dispare când apăs pedala de ambreiaj. Cam la fel era și când am luat mașina, puțin mai accentuat dar mă tem să nu se rupă ceva pe acolo să fac alte prostii.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Astăzi am înlocuit sonda lambda, nouă, Bosch. La prima vedere cred că e o schimbare la mers dar am să văd la un drum mai lung cum se comportă.

Link către comentariu

După înlocuirea sondei lambda mașina merge mult mai bine in sensul în care nu mai sunt nevoit să dau treaptă inferioară când o reduc, cel puțin până acum la treapta 5 dacă eram pe la 1900 nu mai trăgea, trebuia să dau 4. Acum de la 1900 pleacă bine, e o schimbare sesizabilă. Și la media consumului 2 a scăzut la 6.0, nu am mai avut până acum, era 6.3 - 6.7.

Link către comentariu

Am schimbat azi plăcuțele de frână pe spate, alea pe stânga mai aveau 1 mm , scârțâiau săracele de ceva vreme dar abia acum am reușit să mă uit la ele. Am mers pe ATE, clasic. Consumul e în continuă scădere, media 2 este la 5.7 acum. Cu un plin am făcut 1120 km dar nu știu exact cât are rezervorul și m-am dat la ea nu glumă!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am cumpărat ulei pentru schimb. Bidonul ăla nu prea inspiră încredere. Filtrul e original dar scrie Mann pe el.

IMG_20201030_182607.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!