Jump to content

Sfat achiziție mașină nouă în buget de 20.000 €


ionutMK4
 Share

Postare recomandată

@vdragos asa am crezut si eu, dar la Duster am configurat pe net si mi-a iesit rata de 1.300 lei, fara nici o reducere, la suma de 19.000 €. O sa vad exact la  dealer. Eu cand am inițiat topicul, nu am făcut cercetări si mi-am propus sa ma limitez la suma de 20.000, fiind vorba că o achiziționez în rate, însă după simularea cu Duster am zis totusi sa ma uit si la alte marci. Din clasa compactă nu am vrut, la clasa mare nu mă încadram, deci au rămas Duster, kadjar, tucson. De asta am si inițiat topicul sa mai cer pareri/sfaturi. Zi-mi la ce modele te referi care sa se încadreze in bugetul meu, noi, să aibe ceva dotari si ceva mai mult spatiu la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma repet. Daca iti place kuga du-te intr-un showroom ford si cere o oferta. La 20000 iei un 1.5 ecoboost ok. Eu am facut credit la cei care lucreaza cu proleasing si dau 1000 pe luna la 11000 euro fara casco. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca lui ii trebuie 16k, la care mai adaugi si Casco, ti se pare ca iese mai bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt dobanzile. Nu cred ca o sa gaseasca rata sub 1600 la 16000 euro. Prima data sa isi faca bugetul si apoi sa vada ce alege. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa ai rata de 1200 lei / luna trebuie sa mai tai din buget ; eu am facut rata in decembrie 2018, 56.000 lei / ~ 12.000€, nevoi personale cu 7.98% DAE (cel mai mic posibil in acea perioada pt ca indeplineam toate conditiile lor ), si dau pe 5 ani 1250 lei / luna. 

Nu am inteles prea bine ce avans ai (parca 5000€), dar nu stiu ce calcule ti'ai facut pt ca nu sunt deloc realiste. Un leasing oricum e mai scump ca un credit de nevoi personale din ce stiu eu, iar tu vrei sa te incadrezi si cu casco in suma de 1200 lei ?! Adica ~ 200 lei / luna cel putin va fi doar rata la casco, ceea ce rezulta ca rata pt auto va ramane in 1000 lei / luna, deci poti accesa un credit de ~ 9-10k euro pe o perioada de 5 ani, iar cu avansul tau faci 15k. 

Ca si masini noi in bugetul asta, se incadreaza fastback asa cum ziceam mai sus. Daca nu vrei sa te indatorezi prea mult, e plina piata de masini 2013-2014 la 10-13k SH.

Ciudat e ca te cam contrazici singur -> vrei sa scapi de G4 ca iti mananca bani si de banii aia ai plati o rata pt o masina noua care teoretic nu ti'ar aduce batai de cap, dar oricum vrei sa pastrezi G4, deci sa cheltui in continuare bani si timp in service " lunar " pt reparatii, basca mai vrei sa il si modifici, fapt ce va duce la sume in + de bani cheltuite si probleme mai dese.

Daca vrei " doar o masina " gasesti logan 2017 cu 8k, si poate nici nu te mai imprumuti..si iti poti pastra golful ca masina de weekend daca vrei sa il modifici simtitor.

Parerea mea este ca vrei " orice " si ca nu stii ce vrei. Mai gandeste'te.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, nu iti lua masina dupa nevoile actuale. :)

Cat priveste nehotararea ta, @ionutMK4,

ai fost sa vezi vreo masina din cele enumerate de colegii nostri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92  la o rata de 1.200 m-as putea încadra eu. Dupa ce am primit niste oferta mi-am dat seama ca e imposibil asa o rata pentru o masina noua si de aia am incercat si cu masini second mai ieftine, dar tot nu m-am incadrat. Eu am si un credit prin prima casa, nu cred ca imi mai acorda credit de nevoi personale. Am zis ca vreau sa scap de golf, dar nu am zis ca l-as vinde, dar nu ar mai fi daily, cu care fac naveta, ar fi a doua masina de rezervă. Nu vreau doar masina, daca tot fac saltul asta vreau ceva care să mă atraga si sa imi faca plăcere să o conduc. De asta nu ma grabesc. Eu stiu ce vreau, dar nu am buget, și la bugetul meu nu gasesc ceva sa ma mulțumească. 

@vdragos versiunile variant inca nu mă atrag. 

@cristi511 Nu am reusit inca pentru că trebuie sa imi dedic o zi intreaga pentru asta si ar trebui sa fac un drum special de peste 100 km dus, pentru ca la mine in Botoșani nu sunt reprezentante. Doar una mica de tot Dacia in care nu au expus doar  un logan si nu ai cu ce sa faci test drive. Trebuie să ajung la Suceava sau Iasi. O sa o fac si pe asta. Momentan mai studiez problema. Dar usor renunț la idee. 

 

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca bugetul tau realist e pe la maxim 15k in situatia asta ; te incadrezi pt noul megane sedane, elantra, i30 fastback dotate ok, turbo benzina ( mai putin elantra ).

Sau poti cauta masini la 10-13k din ~…2013+( g7, leon, skoda octavia, ai multe optiuni, insa predomina 1.2 tsi din anii aia ; poate gasesti un FR 1.4 tsi 122 cp pe la 12-14k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg tocmai si-a luat un Leon 5F FR 2016, 1.4 TSI 150cp, ~47.000km cu 13.000 de euro. Deci se poate si asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ford a lansat azi noul Kuga, care, personal, arata muuult mai bine decat actualul. 

Sugestia mea ar fi sa urmaresti cand acesta va fi lansat la noi si sa trimiti mail'uri reprezentantelor din tara pentru ofertele de pe stoc, sigur vor fi reduceri substantiale. 

Eu Fiesta de 14.3k am luat'o cu 10k, noua 10km, din Buc (la Cta la acelasi pret, negociat, nu avea dotarile extra ca aia de la Buc) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai "cuminte" si sa iti iei un SH in stare buna in jurul a 10-13k si sa nu te bagi in datorii peste cap. Oricum o sa simti diferenta mare fata de G4 cu orice ai lua in banii astia. 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu ce spune Vali, mai ales in ideea ca mai ai si Prima Casa. BTW, iar a crescut roborul..facepalm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Dragoș Pahonțu
On 4/2/2019 at 6:41 PM, Rave said:

Un coleg tocmai si-a luat un Leon 5F FR 2016, 1.4 TSI 150cp, ~47.000km cu 13.000 de euro. Deci se poate si asa...

Nu se merită, în momentul actual Kia bate competiția!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e troll sau bot. pe toate topicurile unde sunt key words, cu masini asiatice, intra si spune ca alea is cele mai bune etc etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu google zice ca Dragoș Pahonțu e mort... cica fost sef al Romsilva :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu
3 hours ago, Luciosu said:

e troll sau bot. pe toate topicurile unde sunt key words, cu masini asiatice, intra si spune ca alea is cele mai bune etc etc.

Nu sunt bot. Pur și simplu oferă mai multe pentru $. More buck for your money.

 

Kia Ceed, Toyota Corolla au suspensie independenta spate standard, motor cu 4 cilindri standard. 

 

De ce costă așa de mult Seat? Pentru ce?

Modificat de Dragoș Pahonțu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum de ai ales Vw atunci daca asiaticele sunt asa bun la raport calitate/ pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

@andrei0241 nu am avut VW până acum. Eu schimb marca de mașină de fiecare dată când achiziționez una nouă.

 

Până acum m a impresionat Toyota cel mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, mersi de raspunsul la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce anume te-a impresionat la Toyota? Culmea, dintre asiatice, e marca cu cel mai urat design, cele mai neinspirate interioare si cu motorizarile cele mai slabe ca si performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac si ei ceva bine macar - hibridele. Aici au pedigree si sunt fiabili. Pentru masini normale, nu stiu cum stau la preturi acum. La Yaris hibrid de ex, s-au luat dupa Vag si au marit preturile cu mii de euro :))

In rest, ai drepate, anoste masini.. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Yaris e pretul de lansare. Au copiat VAG dar revin rapid cu picioarele pe pamant.

 

La fel ca la VW cu Audi daca vi se pare anosta Toyota puteti merge spre Lexus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva, nici cu Lexus nu au nimerit-o, designul Lexus e cumva prea mult pentru mine. Oricum, designul e doar o parte a unei masini, raman motorizarile, care in opinia mea sunt foarte slabe. Degeaba incerci sa le faci cat mai economice, daca sunt lente si nu ofera nici o emotie in condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!