Jump to content

Portbagaj Passat B7 - probleme deschidere/inchidere/electric sau nu


Adrian C.
 Share

Postare recomandată

Salutare,

La B7 break cu portbagaj electric exista vreo modificare pentru inchiderea portbagajului din cheie sau din butonul de deschidere de pe portiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. Exista un modul care se poate monta in portbagaj si face ceea ce vrei tu. Verifica site-ul de la Kufatec. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare gru am si eu o intrebare am un pasat b7 si a ramas pirtbagajul nu il pot deschide aveti idee unde este siguranta de la portbagaj va mulțumesc 

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia search!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Nu ai siguranta aparte ptr portbagaj. Defectele ce pot apare la portbagaj,sunt: broasca defecta;clapeta deschidere portbagaj(defect mai rar intalnit) sau instalatia electrica care are niste mufe sub capitonajul geamurilor fixe din spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut ...am si eu o prbleme la un b6 ...nu se mai deschide portabagjul (haionul) cum trebuie ... adica cateodata dar rar se ridica pana sus dar mai des pana la jumate si se inchide inapoi ca si cum nu ar avea forta sa ridice ... oare ce e de facut ? ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hayon cu acționare electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut,

As mai vrea o parere spre certitudine: la B7 Sedan cu portbagaj deschidere normala are vreo siguranta acel modul electronic?
Am vazut pe yt un coleg cu un CC care ar avea acea siguranta in spatele micului spatiului de depozitare de la sofer.

Problema la mine este ca nu actioneaza deloc cand apas butonul pentru deschiderea capotei portbagaj (nici nu actioneaza electric, nu se aude nimic). Pot deschide doar din cheie sau buton portiera. Nu am camera de marsarier.


Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se verifica in blocurile de masura cu vcds. Poate sa fie switch clapa defect...cabluri rupte la ieșirea din balama, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.07.2022 at 15:21, VlaD2803 a scris:

Va salut,

As mai vrea o parere spre certitudine: la B7 Sedan cu portbagaj deschidere normala are vreo siguranta acel modul electronic?
Am vazut pe yt un coleg cu un CC care ar avea acea siguranta in spatele micului spatiului de depozitare de la sofer.

Problema la mine este ca nu actioneaza deloc cand apas butonul pentru deschiderea capotei portbagaj (nici nu actioneaza electric, nu se aude nimic). Pot deschide doar din cheie sau buton portiera. Nu am camera de marsarier.


Stima!

Salut! Am rezolvat problema prin demontarea fetei de usa de la sofer, scoaterea mufei electrice de la butonul de comanda a deschiderii portbagajului si curatarea pinilor  acestuia cu spray pentru contacte electrice. Mentionez ca jumatate dintre acestia erau corodati(verzi). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 8/3/2022 at 6:07 PM, Dan_1998 said:

Salut! Am rezolvat problema prin demontarea fetei de usa de la sofer, scoaterea mufei electrice de la butonul de comanda a deschiderii portbagajului si curatarea pinilor  acestuia cu spray pentru contacte electrice. Mentionez ca jumatate dintre acestia erau corodati(verzi). 

La mine functioneaza butonul din fata de usa, butonul de pe cheie, doar clapeta de pe portbagaj(capota spate) nu functioneaza. Am scos mufa care intra in ea si am pus un fir direct si mi-a actionat Yala.


intreb, ce switch este in acea clapeta? L-a mai schimbat cineva? Pare sa fie sigilata clapeta.

Noua(originala) este 800lei, cam mult... nu stiu ce sa fac, poate o pot repara?

 

@F l o r i n

Modificat de VlaD2803
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi seria sasiu, verific mai tarziu ce model ai pe masina. Cel turnat, nu prea ai ce sa ii faci, nu exista solutie de la producător, pt reparatie, doar inlocuire 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, F l o r i n said:

Da-mi seria sasiu, verific mai tarziu ce model ai pe masina. Cel turnat, nu prea ai ce sa ii faci, nu exista solutie de la producător, pt reparatie, doar inlocuire 

Iti multumesc mult pentru intentie, ajutor! Am reusit sa gasesc o alta clapeta in dezmembrari functionala si cu garantie.

Cu stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Am și eu o problema cu hayonul la un passat B7 variant (hayon cu inchidere electrică)

Nu se mai închide deloc din buton, iar la deschidere, se ridică aprox. 10 cm și rămâne așa.se deschide doar forțat.

Precizez că am găsit umezeala in jurul butonului interior de pe hayon.

Stiti ce trebuie desfăcut și verificat/înlocuit? E dificil sau sa merg la un electrician? Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai un motoras cu probleme

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, cata_nicky said:

Salutare,

Am și eu o problema cu hayonul la un passat B7 variant (hayon cu inchidere electrică)

Nu se mai închide deloc din buton, iar la deschidere, se ridică aprox. 10 cm și rămâne așa.se deschide doar forțat.

Precizez că am găsit umezeala in jurul butonului interior de pe hayon.

Stiti ce trebuie desfăcut și verificat/înlocuit? E dificil sau sa merg la un electrician? Mulțumesc.

 

Fa o diagnoza intai, sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-------------------------------------------------------------------------------
Address 6D: Trunk Elect.        Labels: None
   Part No SW: 3AF 827 383 A    HW: 3AF 827 383 A
   Component: J605  HECKDECKEL    0860  
   Revision: 00H52001    
   Shop #: WSC 05314 000 00001
   VCID: 3A7BD46375AA42CE9A7-806F

   Subsystem 1 - Part No: 3AF 827 384 A
   Component: J756  HECKDECKEL    0860

   Subsystem 2 - Serial number: 1400H52001001A0239ÿ

4 Faults Found:
03047 - Motor (in Trunk/Hatch control module) (V375) 
            011 - Open Circuit - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00101011
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 3
                    Reset counter: 127
                    Mileage: 0 km
                    Time Indication: 0

03048 - Motor (in Trunk/Hatch control module 2) (V376) 
            011 - Open Circuit - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00101011
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 4
                    Reset counter: 127
                    Mileage: 0 km
                    Time Indication: 0

02242 - Rear Lid Lock Button in Luggage Compartment (E406) 
            008 - Implausible Signal - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00101000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 17
                    Reset counter: 129
                    Mileage: 251299 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2036.14.14
                    Time: 17:06:43

02364 - Closing Assistance 
            011 - Open Circuit - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00101011
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 126
                    Mileage: 251740 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2036.14.21
                    Time: 21:50:18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se sterg erorile?  Daca revin, verfica calc portbagaj, motoras pasager parca e master la ele....si cablaj. Deoarece ai erori pe amândouă motorasele si buton 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspuns.

S-au șters erorile, dar problema persista.voi desface și verifica.Ms frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sters erorile, nu functioneaza, dar au aparut din nou ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da, au apărut din nou.

Am găsit urme de lichid de parbriz pe plafon și buton de pe hayon.Cel mai probabil e furtunul rupt și a ajuns apa in mufe/motorase.

Nu mă pricep sa desfac și să repar/verific motorașele. Mă poate ajuta va rog cineva din zona Tulcea, Constanta sau chiar Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil. La mufa albastra, din aripa spate dreapta. Repara furtunasul si inlocuiti pinii in mufa albastra 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/4/2023 at 11:19 AM, cata_nicky said:

Da, au apărut din nou.

Am găsit urme de lichid de parbriz pe plafon și buton de pe hayon.Cel mai probabil e furtunul rupt și a ajuns apa in mufe/motorase.

Nu mă pricep sa desfac și să repar/verific motorașele. Mă poate ajuta va rog cineva din zona Tulcea, Constanta sau chiar Bucuresti?

Salut. In Bucuresti suntem mai multi care te putem ajuta. Vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 11.03.2021 at 16:48, kkhheelloo a scris:

Salut,

Astazi am avut neplacuta surpriza sa constat ca hayonul Passat-ului meu nu sta inchis dupa ce il cobor. Nici daca incui masina nu vrea.

La actionarea manerului de deschidere se aude un zgomot ca un carait care continua cateva secunde si dupa ce am eliberat manerul.

Scanarea cu OBD 11 nu a relevat nici o eroare.

Aveti idee de la ce poate fi sau ce as mai putea face sa verific care e problema?

Multumesc anticipat.

 

On 11.03.2021 at 18:19, sorin3660 a scris:

"melc rupt"  Am patit eu la Leonul meu fix asa caraia si nu se inchidea.Piesa in forma de melc e din plastic se rupe si se invarte in gol.Solutie alta incuietoare.Bafta.

On 12.07.2019 at 19:25, andrei_70 a scris:

Operatiunea a durat aproape două ore..pe acolo trece cablajul stop suplimentar,bec marsarier,furtun apa stergator,cupla cu patru fire comanda încuietoare hayon, fir luneta partea pasager, un fir masa...deci o grămadă... Manșonul se schimba extrem de greu extrem de greu . Trebuie demontat si apărătoarea cupola să ai loc de decuplat siguranțele plastic ale mansonului partea caroseriei. Firele trebuie scoase din mufe ori tăiate și relipite ca nu trec prin el..daca știam ce e de munca îl lăsăm așa rupt pe jumătate.. oricum operațiunea e făcută la un atelier. Un novice nu o poate face e clar..Am postat ca sa se știe...mai am un amic ce are tot asa deteriorat Manson hayon partea dreapta pasager.

 

On 12.12.2022 at 12:50, gyo80ag a scris:

Are niște cleme,cu o surubelnita dreaptă,din interior cu plafonul lăsat si lumina se poate vedea

Am schimbat haionul închiderea a funcționat perfect până când am montat și pragul care acoperă cuiul unde acționează încuietoarea.am acum aceeiași problemă cu melcul rupt.Am,spre norocul meu și broasca de la haionul vechi însă teama mea este să nu o rup și pe aia dacă cuiul este prea jos sau prea sus, căci totuși fără prag a funcționat mai bine de două luni fără probleme (nu am avut timp să o fac).Intrebarea mea este dacă și la voi s-a întâmplat după vreo intervenție la sistemul de închidere sau din senin, căci dacă rup și a doua broască mă cam doare mai ales că mi-o fac cu mâna mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare dreptate ai,am desfăcut încuietoarea și este un melc cu o rotița dințată din plastic care acționează motorașul de închidere -deschidere și ăla se foarfecă foarte repede dacă la închidere ceva opune rezistență angrenajului, nimic ce poate fi schimbat,doar altă broască 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua

 

Ma poate ajuta cineva cu montaj/pret soft close Passat B7 break ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!