Jump to content

Portbagaj Passat B7 - probleme deschidere/inchidere/electric sau nu


Adrian C.
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Intrebare de noob: la B7 portbagajul "by default" ar trebui sa se ridice atunci cand il actionezi din buton sau cheie? Sau este optional?

Intreb pt ca la mine doar se ridica 5-10 cm, cat sa se decupleze yala..iar in unele video pe YT am vazut ca se deschide complet.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie trebuie sa se ridice, practic insa ,din cauza temperaturilor scazute, nu se va ridica. Daca nici la vara nu se ridica , trebuie schimbate amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se deschide si la -20. Pana acum in 3 ani n-am vazut vreodata sa nu mearga. Model Variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Raulbogdan said:

La mine se deschide si la -20. Pana acum in 3 ani n-am vazut vreodata sa nu mearga. Model Variant.

stai asa, eu vorbesc de deschidere completa, pana sus adica, la maxim.

Modificat de Manuel N.
Data viitoare, mai ales ca ai deschis un topic nou, detaliaza problema ca sa evitam discutiile inutile si greu de urmarit!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/24/2018 at 10:58 AM, Adrian C. said:

Salutare,

 

Intrebare de noob: la B7 portbagajul "by default" ar trebui sa se ridice atunci cand il actionezi din buton sau cheie? Sau este optional?

Intreb pt ca la mine doar se ridica 5-10 cm, cat sa se decupleze yala..iar in unele video pe YT am vazut ca se deschide complet.

 

Multumesc!

alte amortizoare la capota portbagajului - in teorie,nici cu acestea noi, cand e f frig afara, posibil sa nu ridice cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm. Iarna nu se ridica aproape deloc. In rest nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani colegi de forum , 

Dupa o perioada de aproximativ 30 de zile in care nu am folosit Passatul B7 variant cu deschiderea portbagajului electrica am avut surpriza neplacuta sa nu mai functioneze , adica sa ramana incuiat desi motorul incearca sa ridice..

Cu putina documentare am reusit sa deschid manual din parghia alba aflata in apropierea broastei yale ce se afla in spatele triunghiului reflectorizant si a unui capac negru.Dupa actionarea unei rotite parghie ce trebuie rotita la 180 grade, imediat dupa deschiderea manuala am simtit un miros si fum subtil de ars de la motorasul care ramasese blocat. Am achizitionat o noua broasca compatibila si am montat-o in locul celeilalte, dar la fel nu reusesc sa o fac functionala ,ori nu se inchide dar se ridica si coboara normal ori ramane inchisa si nu se poate deschide decat manual.

Aveti idee cum se poate remedia aceasta problema.? 

Va multumesc.

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajele,in special in zona de trecere intre hayon si caroserie.Acolo se rup..intrerup..scurt la masa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb in special pe cei care au inlocuit broasca electrica la portbagaj daca dupa montarea celei noi  trebuie sa resetezi eroarea cu VCDS sau nu. Daca nu atunci trebuie sa verific cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vb de eroare, nu are treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, deci trebuie sa ma apuc de verificat cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, am portbagaj electric pe un variant, dar la inchidere, se tranteste foarte tare, dar nu mereu. E asa de cand am luat masina, nu are logata nicio eroare. Asa trebuie sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Nu stie nimic legat de aceasta problema? E normal sa se tranteasca? Uneori se inchide fara trantitura si este apoi tras. Am facut si o scanare si nu apare nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se tranteste. Schimbați amortizoarele de la hayon si o sa se tranteasc mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare F l o r i n,

 

Vreau s-mi schimb si eu amortizorele la hayon dar vreau sa te intreb care ar fi mai bune, ca si marca sau ca si putere de ridicare, trebuie sa fie puternice sa ridice mult? adica eu dupa ce deschid hayonul sa nu fiu nevoit sa-l mai ajut si eu, sa se ridice singur, daca as pune niste amortizoare cu forta mai mare de ridicare oare ar fi ok?


Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca montezi amortizoare mai puternice,  o sa il inchizi mai greu. Recomand valori similare celor originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Astazi am avut neplacuta surpriza sa constat ca hayonul Passat-ului meu nu sta inchis dupa ce il cobor. Nici daca incui masina nu vrea.

La actionarea manerului de deschidere se aude un zgomot ca un carait care continua cateva secunde si dupa ce am eliberat manerul.

Scanarea cu OBD 11 nu a relevat nici o eroare.

Aveti idee de la ce poate fi sau ce as mai putea face sa verific care e problema?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"melc rupt"  Am patit eu la Leonul meu fix asa caraia si nu se inchidea.Piesa in forma de melc e din plastic se rupe si se invarte in gol.Solutie alta incuietoare.Bafta.

Modificat de sorin3660
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta yala, din pacate. Nu ai alta soluție 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos pentru ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!