Jump to content

Caseta directie


cosmin24
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

Poftim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imprevizibil89
35 minute în urmă, marius1982.11 a scris:

Cum stii asa din spatele ecranului? De curiozitate,poate aflu si eu cum.

Pentru ca am schimbat absolut tot ce cauza troncaneli sa Zic asa... Cand am urcat-o sus( de mai multe ori la mai multi mecanici)  bate din caseta ..eu cred ca e de acolo pentru ca simt cateodata si bataia in podea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu sunt de acord, ii scrisesesm lui trami :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut colegi , am reconditionat caseta de directie , au pus burdufe de cauciuc si coliere ca in imaginea atasata.

Le las pe acestea sau sa pun ca cele originale ?

 

 

620596_big.jpg

Modificat de As4ever89
image
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bunaziua,

am 2 dileme care le-am postat si pe alt topic, la care consider ca e mai bine sa primesc raspuns aici dupa ce am citit acest topic...

55 minutes ago, SergiuD said:

Bunaziua,

Pentru caseta de directie ce fel de burduf e bine sa pun: de cauciuc sau termoplast?

Si ce producator recomandati: topran, autofren, lemforder, moog, skf?

Din ce am citit pe acest topic ar fi mai ok (mai elastice) burdufele de cauciuc, cele de termoplast fiind mai dure (mai plastice), e corect asa? Sau daca pun coliere metalice cu surub nu mai conteaza?

Sunt in dilema deoarece mi se pare ca cele de termoplast tin mai mult, sau nu? Conteaza producatorul la cele de cauciuc ca sa tina mai mult?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare colegi, mi-am achizitonat bielete de directie rog un sfat din partea voastra... daca le montez fara pasta de blocare are ceva???sau trebuie musai pasta de blocare..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasta împiedică trecerea aerului dintr-un burduf în altul, așa că fără pastă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/30/2016 at 10:23 AM, trami said:

Pasta împiedică trecerea aerului dintr-un burduf în altul, așa că fără pastă. 

multam.

Modificat de goghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!Am si eu o problema cu caseta de directie,mai exact am joc la cremaliera in partea dreapta si din cauza asta cred ca se aud niste batai cand trec peste gropi sau cand iau stanga-dreapta pe loc,se aude cam ca o pocnitura.M-am uitat si la bielete si la capetele de bara,dar nu au joc.Cand am verificat caseta am prins de cremaliera din partea dreapta si am miscat sus-jos si avea joc.Am reconditionat caseta de aproape un an,am schimbat si cremaliera si tot ce era de schimbat si nu stiu de ce a aparut acest joc.Poate ma puteti ajuta sa inteleg ce se intampla.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În partea dreaptă, 2-3 zecimi de mm sunt joc normal, n-are cum să bată. Mai mult joc n-are cum să facă pentru că ar țâșni uleiul. Caseta n-are cum să bată! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca este altceva pt. ca ulei nu pierde,o sa ma uit mai bine poate ca este altceva,poate nu am vazut eu bine.Mai am o nelamurire,nu stiu sigur cum se strange surubul de la tachetul impingator cred ca s-a desfiletat si asa s-a creat acest joc de care vorbesc.Va multumesc pt sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei să umbli la casetă? 

Doi la mână, șurubul e în stânga, nu în dreapta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa umblu la caseta doar ca mie mi s-a parut ca surubul ala s-a desfiletat fata de cum l-am lasat eu si l-am strans o jumatate de tura si mi s-a parut ca s-a mai redus din joc,poate doar mi s-a parut.Oricum o sa mai vad zilele astea mai bine ce este si o sa va spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti s-a parut, insa daca nu stii ce faci, nu e indicat sa umbli acolo.

Vezi bucsele de la bara stabilizatoare si cele din brat, cea mare cum stau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca strangi surubul de reglaj va merge greu volanul, va aparea uzura pronuntata in acea zona.

Vezi in partea dreapta daca nu ai cumva joc in bucsa din acel colier de prindere a casetei pe punte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca strangerea acelui surub provoaca uzura,dar eu vreau sa-l strang normal pt. ca eu cred ca s-a mai desfacut.Eu cand am desfacut burduful si am miscat de cremaliera avea joc mai mare de 2-3 zecimi,cat zicea trami,pt. ca nu cred ca il simteam eu la mana,iar cand trageam mai tare avea acelasi sunet pe care il aud eu din masina.Cand stau pe loc si iau stanga-dreapta de volan se aude o pocnitura mai ales cand dau in partea dreapta.Mi-e ca sa nu isi fi facut joc in dreapta si in scurt timp sa imi scape ulei.Acum nu pot sa vad care e treba pt ca ploua,dar dupa ce se opreste o sa verific tot ce ati scris si revin,poate ajuta si pe altcineva.Sper sa rezolv.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai 3 zecimi de mm e cam jumate din distanta dintre electrozii unei bujii clasice, ca idee.

Surubul ala nu prea are cum sa se slabeasca pt ca dupa ce e reglat, se puncteaza filetul. Acum, daca spui ca a fost reconditionata, posibil ca asta sa nu se fi intamplat. Da in orice caz, daca ai joc mare in cremaliera la iesire din caseta, treaba deja a luato la vale si nu prea are oprire. Insa nu as zice ca e o problema reala, daca spui ca nu pierzi lichid. Sansele sunt mari ca problema sa fie in alta parte. Propagarea sunetului in caroserie e foarte pacatoasa, poate sa fie oriiunde prin fata si tie sa ti se para ca e in caseta. Trebuie multa experienta ca poti identifica sigur un defect dupa sunetul produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

richiteanuflorin12

Ce se poate întâmpla dacă nu schimb caseta de direcție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

richiteanuflorin12

Se poate ajunge la ceva grav,gen să nu mai am direcție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, dar asta in timp. Ai timp sa anticipezi, incepe sa curga incet, apoi tot mai mult. Nu e grav, in sensul ca nu vei fi in pericol, doar ca nu vei mai avea servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

richiteanuflorin12

Nu pied lichid deloc doar se aude un huruit când i-au stânga de volan când i-au dreapta nu se aude si in mers se aude ca si cum ar bătea fier pe fier,mentionez ca am toată mecanica noua,am fost la service si mi-a zis că sigur e caseta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/24/2010 at 9:06 PM, trami said:

Ai suficient ulei servo in vas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!