Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Alcool tehnic, gaz lampant, solutii de indepartare rasina si bitum. Sa nu uiti sa dai si de pe lamelele stergatoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 12/25/2017 at 17:50, alexs_ a scris:

Cum as putea indeparta pete (de ceara presupun) de pe parbriz? Ceva sfaturi?

Clean pentru geamuri (de casa) + ziare si sters cu simt de raspundere. Ies luna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum iarna a pus stapanire pe tara noastra, prefer sa merg la o spalatorie de genu asta, poate nu o curata cel mai bine, dar macar exclud riscul de a zgaria masina dupa spalarea la cele de cartier. Ce parere aveti de ele?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima luna am fost si eu de vreo 2 ori la o astfel de spalatorie. Spala decent si cum spuneai, nu zgarie masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee pe unde gasesc asa ceva? In sectorul 6 nu am vazut, inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta benzinariile Etu.

 

LB46Evo.jpg

Modificat de valy2d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de pont, dar vad ca in Bucuresti nu sunt. Doar pe DN1 - Cornu, Campina, Paulesti. Ma interesa si mai "pe langa casa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF ulterior spalarii ai fost nevoit sa o stergi si manual? Ai spus ca spala decent. Ce nu ti-a placut mai exact?

@al3xandru1228 la ce spalatorie de genul te referi mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spălătoria tunel / cu portal nu are instalație cu perii, asa cum spunea @al3xandru1228, nu va matui lacul. Ce trebuie avut în vedere este ca soluțiile folosite vor fi în mare asemănătoare cu ce folosesc spălătoriile de cartier (adică foarte alcaline). Acest lucru trebuie avut în vedere în cazul în care mașina are aplicata o forma de protecție pe termen lung. Durata de viata a unui sealant sau ceramic coating e foarte mult reduse dacă mașina este spălata cu soluții foarte alcaline. 

Despre spălătoriile cu perii, nici nu mai comentez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am ajuns de la spalat corect la spalatorii cu automate? -_- Nici o spalatorie automata, cu perii sau fara, nu va duce la un rezultat corect (adica masina curata si fara zgarieturi sau pete).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, alexs_ said:

@CristiALF ulterior spalarii ai fost nevoit sa o stergi si manual? Ai spus ca spala decent. Ce nu ti-a placut mai exact?

 

Pai eu nu am o impresie minunata despre acest tipuri de spalatorii. Eu in mod normal imi spal masina singur acasa. Doar ca odata cu venirea frigului, neavand garaj, nu mai pot face acest lucru. Asa ca ori merg la spalatorie normala si ii pun sa imi stearga masina cu prosopul meu, ori, asa cum spuneam, am mai mers de cateva ori si la aceasta spalatorie pentru ca imi da jet si pe sub masina, iar asta e un lucru bun in aceasta perioada (plus ca am mai avut nevoie si dupa iesirea de off-road din urma cu niste luni de zile). Si bineinteles a nu imi atinge masina. Cu uscatul e asa si asa, e bine sa ai un prosop in masina, nu o usuca minunat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/25/2017 at 6:29 PM, deenman said:

Alcool tehnic, gaz lampant, solutii de indepartare rasina si bitum. Sa nu uiti sa dai si de pe lamelele stergatoarelor.

nu stiu cat de bine fac aceste solutii daca sunt aplicate pe lamelele de cauciuc ale stergatoarelor.

On 1/20/2018 at 8:12 PM, CristiALF said:

Eu merg langa Auchan Titan, aici (nu e reclama) :

http://www.rainbowl.ro/spalatorie-auto

 

am spalat la ei mai demult, cand aveau si spatiul self-service disponibil (aspirator, etc) si nu mi-a placut cum spala.

au ramas pete de apa/noroi dupa oglinzi si in partea de jos a usilor/praguri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

City Car Wash din Afi au instalat uscare prin aer de ceva timp. Fiind la subteran si avand cu ce sa iti ocupi timpul mi se pare o solutie buna cand sunt temperaturi scazute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55 minutes ago, Muale said:

nu stiu cat de bine fac aceste solutii daca sunt aplicate pe lamelele de cauciuc ale stergatoarelor.

 

Merge cu spirt medicinal. Si au am luat diverse solutii de curatare a puntelor de rasina (cat a stat masina sub pini cand am fost in Grecia) pana cand mi-a spus un coleg de munca, solutia ce-a mai ieftina si eficienta, care nu dauneaza masinii.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soluția corecta (ca tot asta e titlul thread-ului) si deloc scumpa e soluție 50% alcool izopropilic făcuta cu apa demineralizata. 2 litri de soluție nu costa mai mult de 15 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia o torni la sistemul de  stergatoare sau le stergi manual cu o carpa inmuiata in ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU! Nu o torni în rezervorul pt. lichid de parbriz. Nu mi-am imaginat ca s-ar putea interpreta asa.:huh:

Pulverizezi pe parbriz și îl ștergi cu o laveta MF.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi de suferinta:

am mai postat pe aici, m-am documentat relativ bine, si ... de cand cu masina noua (noiembrie) am decis sa acord mare atentie spalatului. Sunt obsedat de zgarieturi, si incerc sa le previn cat de mult posibil.

Asadar, masina e spalata saptamanal, iar daca nu ajung la spalatoria unde obisnuiesc sa merg, iau 3 jetoane si o spal eu la OMV (fara sa o sterg pentru ca in general nu pot s-o spal foarte bine acolo)

am gasit o spalatorie ok, baietii spala cu spuma (concentratie foarte mica de soda) - produse PRO X, nu neaparat premium dar oricum mai ok decat majoritatea spalatoriilor din Bucuresti.

E un singur baiat care imi spala masina de la inceput, cred ca a spalat-o de 10 ori pana acum, si mereu o spala excelent. cu mare atentie la chedere, ornamente, mereu plec foarte multumit. tot el mi-a aplicat si tratamentul cu ceara acum 2 luni. in fine, dupa spalare, scot lavetele mele (microfibra, prosoape si lavete - in jur de 4-5) si o stergem impreuna, sau o sterg doar eu, cu multa atentie, preferand sa fiu mai degraba superficial pentru a nu zgaria masina.

Mereu am verificat lavetele si acestea raman CURATE dupa stergere, ceea ce pt mine e un indicativ ca masina a fost bine spalata.(dupa fiecare spalare lavetele sunt spalate la masina)

Cu toate astea, dupa mai putin de 3 luni, masina incepe sa aiba zgarieturi, in special pe capota, hayon si bara din spate. sunt acele zgarieturi fine, unele sunt chiar lungi, vizibile pe lumina slaba, dintr-un anumit unghi, - panze de paianjen. Abia se pot observa insa e clar ca sunt zgarieturi. nu sunt multe, cateva, dar suficient cat sa se inmulteasca....

Ce nu fac bine ???

6 minutes ago, skodafan30 said:

 

Modificat de skodafan30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: lavetele de microfibra le speli intre folosiri? Oricat de curata crezi ca e masina dupa spalare, iti garantez ca nu e, mai ales spalata fara atingere.
Pasul 2, foloseste o ceara lichida sau un quick detailer cand usuci masina. Pulverizezi pe caroseria uda, pe rand pe cate un panou si apoi stergi. Nu trebuie sa dai cu multe solutie, 2-3 pulverizari pe usa, 4-5 pe capota/plafon etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc cu ceva solutii de finish, doar ca pareau cam scumpe la 50$ + transport... pentru 500ml...

caut alternative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la ce te-ai uitat dar pretul in $ ma face sa cred ca nu e ce trebuie

Meguiars Ultimate Quik Wax sau Ultimate QD, Sonax Brilliant Shine Detailer, Optimum, Finish Kare, Poorboys... toti au solutii pe la 50lei/500ml si le gasesti in Bucuresti (cu comanda).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mașina este spălata folosind metoda "clasica": spuma; apa; șters, este imposibil sa nu se formeze pânza de păianjen. Singura modalitate de a evita matuirea, în condițiile unei explantări obișnuite a mașinii, este spălarea cu găleata, preferabil cu 2 galeți. Daca speli fără atingere (spuma și apa) renunța complet la ștergere și accepta eventualele pete de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca masina are un sealant gen Sonax Extreme NPT, dupa spalare ( indiferent de metoda aleasa- self wash sau 2BM ) mai are rost sa utilizam un Quick Detailer ? Care ar fi avantajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e sa lubrifiezi laveta cu care ștergi lacul pentru a reduce riscul de mătuire, și în același timp sa "reîmprospătezi" și sa lungești viata stratului de protecție, în cazul în care acesta exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!