Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Salutare. 

Am revenit cu cateva poze clare cu un spalat ok, cu Karcher K4 full Control + Clean Wash de la Pro X + Super Wax (tot Pro X).

Masina arata asa: 

20180210_142155.thumb.jpg.fe8814749e46e770679f0dc4b1696eb8.jpg 20180210_142229.thumb.jpg.70d2d66232a0165956993126ac0e9bef.jpg

Pasii urmati: 

1) - Direct spuma activa pe masina. Fara prespalare. 

2) - Clatit cu presiune. 

3) - Dat cu ceara (1l apa + 35 ml de ceara). 

4) - sters toata masina cu o laveta de microfibra. A fost chin ca erau lavetele mici dar ma pregesc cu lavete mari pentru asta. 

Rezultatul: 

20180210_151551.thumb.jpg.4e99baf0c91cf523f8a447e9eecf5b63.jpg 20180210_151632.thumb.jpg.8e81b37ef30eda704ae0e2ec01473098.jpg

20180210_151500.thumb.jpg.1f80bb7b1e726bfd514ed9cce6bdd26d.jpg 20180210_151434.thumb.jpg.75a05113f75e1cfe7f4a61e56ef6ffa3.jpg 20180210_151617.thumb.jpg.04f1156cbae66de62428559c34a6f2f0.jpg 20180210_151528.thumb.jpg.9d3d74ea0d498d474e4889b84d17680e.jpg

Si cand reusesc sa urc si filmarea de cand am spalat Golful, acolo se vede cata spuma face lancea de spumare de la Karcher. 

 

Si golful spalat cu aceleasi solutii si aparat, insa...nu am sters la final si am lasat sa se usuce asa. Mi-o parut rau dupaia...dar era prea tarziu.

20180210_121452.thumb.jpg.43d7a39a3e36057bad1fcdd309463cc3.jpg 20180210_122311.thumb.jpg.18c5104eb2e36671387734e7435a6fa2.jpg

 

Gata. A aparut si filmul de la spalatul Golfului: Enjoy!

https://photos.app.goo.gl/55urJQngook65Quy1

Sau Youtube (dar se incarca inca)

 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a iesit bine sharan-ul.

sunt curios doar cum arata lavetele dupa stergere, cat de murdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara 2BM nu as fi indraznit sa dau cu ceara. Nici macar sa sterg masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu indraznesc sa dau cu ceara daca ud masina cu apa sa cada jegu gros(noroiul), dau cu spuma activa, clatesc bine cu lancea de aproape sa fie presiune mare, spumez din nou apoi clatesc. Am masina alba, culoare sensibila zic eu si mai probez si cu servetelul alb si ramane curat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, Muale a scris:

a iesit bine sharan-ul.

sunt curios doar cum arata lavetele dupa stergere, cat de murdare.

Pareau destul de ok in sensul in care nu au parut mai murdare decat erau inainte. Erau curate, spalate la masina de spalat insa aveau niste urme negre in ele de la chedere...si alea n-au iesit la spalat. Data viitoare o sa incerc cu laveta noua si fac poze inainte si dupa. 

în urmă cu 6 ore, AkaManah a scris:

Fara 2BM nu as fi indraznit sa dau cu ceara. Nici macar sa sterg masina. 

Was ist 2BM? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 buckets method.

Eu fac in felul urmator. Cam la 1 luna - 1 luna jumatate spal masina cap coada cu aplicare sonax brilliant shine detailer. La prespalare folosesc Karcher k2 compact cu spuma Valet pro. Apoi folosesc metoda 2BM (cu grit guard)  cu un sampon si manusa lupus wash mitt. Pentru uscare folosesc un prosop detailing super twist aplicandu-l pe masina si il palpez usor cu palemele. De vreo doua ori am sters-o si am inteles ca nu e ok. Dupa asta aplic Sonax Brilliant shine detailer si pe lavetele cu care aplic (albe) tot mai raman mici pete de pe masina. 

Dupa drumuri lungi o spala fara sa mai folosesc 2BM si iese foarte ok si asa. Nu apuca sa se puna trafic film-ul. De 8 luni de cand am masina nu se vede nici o zgaraietura. Sper sa tina cat mai mult.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica neaparat sa frec cu mana...ceea ce imi displace total :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste acest topic si o sa vezi ca e musai spalarea prin atinigere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi eu cred ca cu o spuma ca in video acesta cureti masina fara a fi nevoie de atingere. Nu am probat spuma, insa pare ca face treaba buna. daca clatesti masina, spumezi, clatesti si spumezi a2a oara cred ca iese cum trebuie curatarea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta iese. Dar o spuma agresiva afecteaza lacul in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ca la spalatoriile self service. "Spuma" de acolo e o solutie cu soda caustica. Daca dai de doua ori, masina iese brici dar, se vede pe plastic, pe lac, pe ornamentele cromate. Eu am ales sa lucrez 10 minute in plus. Dau spuma, clatesc, 2BM, clatesc, sterg. La cateva luni dau cu ceara solida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. @toni si @Andrei_72, n-am apucat sa va multumesc pentru sfaturile din pagina anterioara.

Am gasit in sfarsit un quick detailer, (de la Meguair's) in speranta ca nu voi mai vedea si alte zgarieturi (panza de paianjen) - am luat si niste lavete mai ok, prosoape dedicate din microfibra, edgeless sau cu marginile textile, sper sa fie ok.

Intrebarea pe care o am acum:

Am luat o ceara Carnauba de la Meguiar's, si cred ca o s-o aplic singur dupa spalare, insa stiu ca masina trebuie sa fie perfecta, fara urme de apa sau etc. Quik Detailerul ala o sa-l folosesc tocmai ca sa lubrifiez suprafata atunci cand sterg masina, - de exemplu, pe capota uda, pulverizez de cateva ori cu quik detailerul si apoi sterg bine.

totusi am vazut ca si quik detailer-ul contine ceara. e ok sa ii fac "finish-ul" cu quik detailer si apoi sa aplic ceara solida? sau sa renunt la quik detailer in perioadele cand vreau sa aplic ceara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre vopsea si ceara nu ar trebui sa fie QD altfel ceara va sta pe masina cat un QD. Daca vrei neaparat ceva, poti folosi un glaze inainte de ceara sau o stergere "la oglinda"  cu IPA. Personal prefer curatarea cu IPA pana luceste vopseaua. Dupa asta se aplica ceara. In alta ordine de idei, ceara obisnuita nu va masca panza de paianjen deci, nu te astepta la miracole. In soare tot se vor vedea zgarieturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult. nu stiu totusi ce inseamna IPA. ma gandeam eu ca un quick detailer nu e recomandat inainte de procedura de ceruire.

Aveti idee cum imi pot da seama daca am nevoie de decontaminare? vopseaua pare ff ok, fara impuritati pe "tabla". in viitor, cand voi face si decontaminare, ce metode sunt mai eficiente si mai blande cu stratul de lac? am vazut niste "scrub-uri" ... dar par destul de agresive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa ai nici o problema daca folosesti QD inainte de a aplica ceara, mai ales daca sunt aceeasi firma.
Probleme apar in cazuri din asta daca aplici sealant-uri foarte pretentioase (gen ceramice). Cu ceara carnauba nu ai astfel de probleme.
Quick detailerele au fost create initial pentru a curata masina intre spalari, mai ales in zonele cu apa putina. In general contin niste polimeri derivati din silicon, care ajuta la lubrifiere si stralucire, si apa. Cerurile contin destul de multi solventi care inlatura (sau cel putin dizolva) ce ramane din QD. Chiar si o ceara carnauba contine ceva polimeri derivati din silicon, asa ca nu sunt foarte departe ca si baza a compozitiei chimice, ceara si qd-ul.

Atentie la folosirea IPA - alcool izopropilic - in exces! Cu timpul duce la slabirea lacului. 

@skodafan30: ca sa verifici daca masina este contaminata, dupa spalare, iei o punga de plastic subtire, o pui pe mana si treci peste diferite zone ale masinii. O sa simti mai bine orice depuneri de pe vopsea. Pentru deconaminare iti recomand argila in detrimentul scrub pad-urilor, care sunt agresive. O argila fina este cea mai sigura pentru lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam frumos. Am gasit la un magazin online de detailing, atat quik detailer de la Meguiars cat si ceara gold class.

sper ca am inteles bine procedura de stergere a masinii cu QD. Masina uda, dupa spalare, pulverizez pe fiecare element, si apoi sterg, nu ? Un fel de after-wash de la chemical guys? asa procedez?

Toata stima pentru modul cum ingrijiti masinile !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Buna ziua. Cu toate ca urmaresc acest topic de mult timp, am cateva intrebari la care nu am raspuns si rog pe cei avizati sa-mi raspunda. 1. Spumele active de la spalatoriile self-wash sunt chiar atat de agresive? 2.  Exista vreo metoda de a spala cat de cat corect (bine) o masina fara atingere? 3. Ce carpe/lavete recomandati pentru a usca masina la final? Aici as avea nevoie chiar de un exemplu deoarece parerile sunt foarte multe. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. cat de agresive sunt, nu stiu dar cu siguranta sunt proaste. cand merg la self-wash dau cu spuma mea si de la ei folosesc doar jet de apa.

2. metodele sunt postate mai sus, cu siguranta le-ai citit daca urmaresti de mult timp topicul.

3. ceva fara margini daca vrei sa eviti zgarierea cu tiv-ul. Ceva cu fire lungi sa inglobeze mizeria ramasa. ceva destul de mare incat sa nu stai sa o storci dupa fiecare 20cm

cateva exemple: Microfiber Madness Dry Me Crazy ,Pro Detailing Super Twist ,Chemical Guys Woolly Mammoth

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spun si eu parerea la primele 2 intrebari ...

1. Atata timp cat spuma lasa masina (aparent) curata este prea puternica. Spuma are rol de prespalare. O poti privi ca pe un "emolient" pentru murdarie. Spalarea efectiva e un alt pas.

2. In principiu nu. Mai bine zis nu, daca intentionezi sa o si stergi dupa. Situatiile in care masina nu necesita spalare  manuala sunt ca si inexistente, cel putin la noi. De exemplu daca ai spalat-o cu o zi inainte si are doar foarte putin praf pe ea (atunci merge aplicata spuma, clatita si uscata). Dar, intr-o asemenea situatie nu cred ca ai vrea sa o speli.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti si de la Vicont niste prosoape ok, sau branduite pro detailing, chiar e unul 90x60 de la ei, eu ma inteleg bine cu el.

si eu sunt convins ca nu iese perfect curata cu spuma. anumite zone se spala bine, dar totul se concentreaza in zona pragurilor, iar traffic filmul daca e indepartat, atunci clar concentratia de soda e prea mare si ataca atat lacul cat si elementele cromate.

Dar noi, cei fara curte, ce facem? e destul de greu sa te duci cu galetile dupa tine mereu la self wash, plus ca risti sa-ti iei bataie daca stai peste 20 minute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...tocmai am fost in spalatorie. Aveti dreptate. Am spalat-o singur pt ca baietii plecasera (si seara e self service)

Jale... am stat 2 programe (30 min) in care am insistat cu prespalare, apoi aspuma si clatire, insistat mult, jetul ff ok. La final, lavetele murdare. Noroc de quik detailer... oricum e un mare semn de intrebare, de acum ma duc noaptea la ei cu galetile... asta e. App galetile alea cu grit guard de ce naiba costa 120 lei una??

20180216_215530.jpg

20180216_215021.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Găsești galeți asemănătoare (cu capac care se închide ermetic) la magazinele cu echipament pentru apicultura. Grit guard poți lua și separat, sau poți confecționa chiar mai bun decupând un grătar pentru gazon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Azi am fost din nou sa fac o treaba cum trebuie. 

Prespalat, spalat cu spuma, limpezit, spalat 2bm, cu sampon, manusa, limpezire finala, sters, suflat cu aer zonele cu apa, iar sters cu quik detailer, aplicat ceara solida,  sters ceara, apoi geamuri, dressing anvelope, sters praguri interior, usi interior, etc. Durata 3 ore. Jumatate de portbagaj de lavete, galeti, sticlute cu tot felu de detergenti, inclusiv scara pliabila...

Rezultatul:

20180217_231216.jpg

20180217_231226.jpg

20180217_231235.jpg

20180217_231257.jpg

20180218_002127.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incet-incet o sa-ti gasesti ritmul si termini mai repede. Plus ca nu e nevoie sa faci toate operatiile la fiecare spalare. Alternativa este o prespalare la spalatorie si spalare fara clatire (cu Optimum No Rinse sau similar) in fata blocului.

Eu sunt curios unde este spalatoria asta, arata foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este la intersectia Valea Argesului cu Valea Oltului...trec si eu foarte des pe acolo dar nu am avut curaj sa intru :) 

Daca nu ma insel...era spalatorie pe bune...si a fost transformata in self wash...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!