Jump to content

Cum spalam corect masina


toni
 Share

Postare recomandată

Spalatoriile OMV se incadreaza in aceasta categorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La OMV nu se face uscare, dar in rest ai aceleasi optiuni.

Totusi, la noi optiunea OMV self-wash este doar pentru a indeparta praful. Samponul (de multe ori inexistent) nu poate inlatura mizeria de la noi iar masina ramane murdara dupa spalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Adica la OMV nu exista posibilitatea sa dau cu jetul de apa intai, sa elimin grosul de pe ea, si apoi sa-i fac o prespalare manuala, acolo la ei? Si cu metoda galetilor?

Sau trebuie neaparat sa folosesti programele lor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa te traga de maneca angajatii daca te desfasori acolo cu galeti .

cat o speli stai in rampa, o tii ocupata sau iesi si apoi astepti la coada sa o clatesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca m-as fi dus la benzinarii (OMV, petrom) doar pentru jetul lor... ma interesa daca exista pe undeva sa te lase sa o si speli tu (adica ceva gen: jetul lor, apoi prespalare cu o spuma cu ph neutru - care asta e a ta, apoi iar jetul lor pentru clatire, apoi trec la metoda galetilor - cu sculele mele, iar la sfarsit o trag mai intr-o parte si o usuc cu prosoapele mele de microfibra).

E vreo benzinarie care sa te lase sa faci asta?

Modificat de Roger27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Luk oil dau cu spuma mea si jetul lor. dar nu vin cu galeata.

de cateva ori s-au suparat cei de la coada ca stau sa golesc vermorelul pe masina.

 

tind sa cred ca nu te lasa dar merita incercat. poate te imprietenesti cu ei si te lasa (cu conditia sa nu fie coada la spalatorie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Lukoil si ai si promotie, 4 fise la pret de 3. Platesti 9 lei pt 4 fise, si cu 4 fise faci tot cap coada fara sa te grabesti, eu mereu merg cu galeata in baie la ei mi-o umplu cu apa si folosesc sampon auto Nigrin. O singura data s-a luat de mine un taximetrist grabit ca de ce nu fac asta in alta parte, el voia sa bage o fisa sa-si dea 3 jeturi pe masina.  

 

 

La lukoilul de la mine din zona nu e asa aglomerat, si el sta in Brasov deci cred ca e mai liber decat in Buc., majoritatea care isi spalau masina la lukoil erau taximetristi.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma ta fiind in lance, nu? Sau ma rog, intr-un pulverizator de ala.

Si chestia asta cu spuma si lancea, face parte din procesul de prespalare (adica dai cu spuma, apoi o clatesti si urmeaza spalarea)? Sau e spalarea efectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuma mea in pulverizator.

uneori nu urmeaza spalarea, daca nu e murdara rau. nici nu o sterg pt ca nu se duce toata mizeria.

deenman, depinde de statie. la fundeni si salajan este lume mai mereu...daca as prinde interval liber as putea sa ma desfasor dar cu inca 3 masini la coada ii dau bice

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vorbesc la un Petrom unde nu prea e flux de masini, sa vad daca ma lasa ala sa ma desfasor cum vreau :) Lance am, galeti am, timp am, vreau sa fac o treaba ca la carte, si cu cat mai putine zgarieturi.

Am tot citit diverse metode de a spala masina, pe mai multe forumuri, unii recomanda spuma activa altii nu, unii ii fac prespalare cu solutie cu ph neutru, altii zic ca e frectie la picior de lemn, etc...

Inca n-am gasit un tutorial calumea care sa arate cum se spala cu adevarat o masina, in cel mai corect mod, manual  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă-mi amintesc bine scrie pe acolo că nu ai voie cu alte substanţe şi scule decât cele oferite de ei. Dar nici nu stă nimeni lângă tine să se uite ce faci tu acolo, treaba este să găseşti un moment când nu este coadă, de fapt nu prea trebuie să fie nimeni după tine că nu ştii cum îi sare ţandăra.

Oricum ăştia de la Petrom din Braşov sunt cam bandiţi, am impresia că şi detergentul ăla sau ce bagă ei este cam diluat, nici apa nu este caldă, iar presiunea este ca vai de ea. Fac comparaţia cu alt Petrom din Mizil unde cu 2 fise se curăţă jegul de pe maşină fără să dau cu mânuşa între jeturi (acolo am observat că apa este caldă indiferent de sezon), aici poţi da şi cu 7 fise că tot degeaba, filmul ăla negru rămâne foarte vizibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu ma gandeam asa: dau intai cu jetul de presiune sa elimin grosul, apoi ii fac o prespalare cu o spuma activa sau spuma cu ph neutru, iar clatesc cu jetul, si apoi aplic metoda galetilor, cu detergentul meu Sonax sau altele de pe piata.. apoi la sfarsit iar clatire. Deci am nevoie doar de 3 clatiri cu apa curata de la furtunul lor, deci 3 fise. La sfarsit o trag mai intr-o parte si o sterg cu laveta. Cred ca e un mod corect si eficient de spalare a masinii. Daca m-ar lasa sa fac asta , cat ar lua toata operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce va complicati atat. Mergeti fratilor la o spalatorie cat mai aproape de voi.FIecare dintre noi avem un baiat care ne spala masina.El ii da o prespalare , ii dati samponul sa-l puna in lance , da cu el , o clateste si voi v-o stergeti.Acum sa-mi fie cu iertare , daca stati cu jegul pe masina cat presul si vrei sa o spalati fara zgarieturi , mai greu.

 

Platit un spalat normal , nu se va supara patronul , dimpotriva omul lui nu-i blocat asa mult sa v-o stearga etc , nu ii consumati spuma activa.Eventual il rugati pe baiat sa va scutere presurile si ii dati si lui ceva acolo.

 

Fara curte , faza cu galetiile mi se pare cam exagerata la o spalatorie fast cum se pretind cele mentionate de voi mai sus.

 

De exemplu vreau sa dau praful jos de pe masina si il vad pe unu` intins cu galetile pe acolo cu 10 fise.Pai clar ca ma apuca dracii ...  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e de a avea cat mai putine zgarieturi posibile (din alea tip panza de paianjen), deci de a curata cat mai eficient mizeria. Ok, ii dai samponul tau, apoi iti da cu lancea, si apoi o clateste? Pai eu vreau sa mi-o spal cu manusa din aia fina, sa dau cu ea pe masina. O fi suficient doar sa improsti cu sampon pe masina si apoi s-o clatesti si s-o stergi?

 

Stiu, e cam deplasat sa faci asta intr-o benzinarie cand mai sta altu la coada, dar cum majoritatea benzinariilor sunt deschise 24/24, cred ca intr-o seara pe la ora 22 poti face linistit treaba asta (daca aia te lasa), mai ales ca s-a si racorit acu, deci tabla e rece.

Modificat de Roger27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mizeria nu e pe ea ca pe un tractor , te asigur ca sunt suficiente etapele enumerate de tine ,  la fel te asigur ca prin orice actiune mecanica asupra masini ajuti la aparitia respectivei panze de paiajen.Fie cu burete , fie cu manusa , fie cu matasea Albei ca zapada. Cred ca si jetul puternic , daca e dat prea aproape pe masina murdara rau o zgarie.

 

Voi de ce credeti ca o masina de 12-15 ani adusa din De arata ca noua ? Acolo aia le spala 1 data pe luna poate si mai rar daca ploua intre timp, ca le-o spala ploaia , asa curat e.

 

Eu o spal la 2 zile maxim , e negru , iar a 2 a zi mi se pare mizerabila. Alti colegi , tot cu negru le tin o saptamana nespalate. Pai ca sa scoti mizeria aia , si fara panza de paianjen ,clar nu sunt suficiente doar etapele despre care vorbeam eu. 

 

Oricum ai face tot trebuie polisata , ceruita profesional.Romania e o tara mizerabila.

 

Cu alte cuvinte , vrei masina frumoasa , o speli des pt a nu se pune pe ea prea multa mizerie , ca e greu de inlaturat fara "zgarieturi" si amani detailing-ul exterior.

 

Daca o tii murdara , clar nu te prea intereseaza si nu-i mai faci nici un detailing :)

 

 

 

Vrei masina "bibelou" , faci sacrificii.

Modificat de AndreiCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Execelente sfaturi, multe despre care nu stiam ( incepator fiind). Totodata, la fel ca @AndreiCC o spal la 2-3 zile, probabil pentru ca nu suport sa vad vopseaua murdara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
pit stop car wash

Bună seara tuturor,

 

Există și în București o spălătorie care folosește prespălare, 2BM, microfibră, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce m-am mai uitat o data la post si am vazut numele userului am presupus ca e o afirmatie. Asa ca google si in final l-am pe facebook: Spalatoria PitStop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeţi că vă îndepărtaţi de subiect. Acesta nu este un topic de reclamă sau de feedback ci despre cum se spală corect o maşină.

 

@pit stop car wash

Te rog să citeşti regulamentul şi să te conformezi. Următoarea abatere va fi sancţionată.

Dacă tot eşti din branşă şi vrei să dai o mână de ajutor explică cum se face o spălare corectă sau alte informaţii utile despre această operaţiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pit stop car wash

Bună seara tuturor,

 

Cum spălăm corect mașina? Păi, să vedem:

- prespălare cu spumă activă cu pH neutru, spălare cu 2BM și șampon cu pH neutru. Pentru 2BM am încercat mai multe tipuri de șampon și mai multe mănuși. M-am oprit la produsele de la Valet Pro (spuma stă foarte bine pe mașină și curăță bine), Wolf (șamponul oferă un luciu pregnant) și Lupus (peste mănușa de la Meguiars).

- pentru jante: perie de la Mothers pentru spițe, exterior și cauciucuri și de la Valet Pro pentru prezoane. Las soluția să acționeze aproximativ 5 minute după care trec la perii. Sunt eliminate toate punctele de calamină, bitum, etc.

- balamale: APC amestecat cu putin degresant și agitat cu peria. Primul loc în care-mi cade privirea când deschid ușa unei mașini sunt balamalele. Nu suport să le văd murdare.

- uscare cu prosoape din microfibră. Compararea cu ”pielea de căprioară” nu există. Sunt din lumi diferite.

- geamurile: curățare cu laveta din microfibră și soluție (Sonax sau Meguiars) apoi mai trec o dată cu șervețel de hârtie sau o lavetă uscată din microfibră.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara a suna a reclama sau feedback, dar fiindca mi-a fost spalata masina conform pasilor de mai sus, pot afirma ca rezultatul este foarte bun, mai bine de atat nu se poate face (legat de spalatorie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am spalat-o la curte singur, exact cu pasii de mai sus si rezultatul a fost unul multumitor. Folosit sampon Meguiars si manusa din blana de oaie.

Totusi, am inteles de la alti experti in detailing (Colin parca zicea), ca solutiile astea cu pH neutru sunt frectie la picior de lemn. Si ca spuma activa ar dauna (eu stiam ca dauneaza daca nu e diluata corespunzator, cum se face pe la unele spalatorii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pit stop car wash

Dacă procedura de spălare a mașinii este (cea folosită de 3 sferturi din spălătorii): intră mașina pe rampă, se clătește cu apă, se dă cu spumă activă, se clătește și apoi se șterge cu pielea de căprioară ( :winter: ) atunci rezultatul final nu poate fi decât...dezastru.

Dacă nu folosești 2BM, e ”normal” să folosești spumă activă cât mai concentrată/toxică/dăunătoare pentru mașini pentru că altfel nu ai putea spăla nimic. Spuma activă cu pH neutru este frecție la picior de lemn dacă, după ce o aplici, nu folosești și 2BM. Ea are rol doar de a înmuia mizeria de pe mașină pentru a fi mai ușor îndepărtată cu primul jet de apă.

Dacă dai pe mașină mai întâi cu apă, spuma se va amesteca cu picăturile de apă rămase iar concentrația ei va scădea.

Da...există spălătorii auto care folosesc în loc de spumă activă un amestec de detartrant/curățitor pentru prelatele tirurilor amestecat cu parfum și spumant. Iar costul produsului final este în jurul a 0,8 RON/mașină. Nu am avut cum să verific spusele respectivului furnizor de produse pentru întreținere auto dar mi s-a zburlit părul când am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!