Jump to content

Passy 1.6 TDI DSG Highline


V.M.

Postare recomandată

Salutari tuturor.

A trecut ceva timp de la achizitie dar hai sa incepem.

Achiziție bruta - 10500 euro

Și pe urmă a început distracția :

Distributie cu absolut tot (Conti), Ulei (Castrol) cu toate filtrele (MAN), plăcuțe de frână față spate (OEM) toate rezolvate în ziua a doua după ce am luat mașina.

Si am continuat cu set de covoare de cauciuc plus tăviță portbagaj, apărători de noroi ( cred că e sigurul Passat cu așa ceva), apărători de inox suplimentare pentru praguri și bara de la portbagaj.

Masina a venit cu cauciucuri de iarna Pirelli. Bineînțeles că am tăiat unul pe fata dreapta la prima dar chiar prima groapa luată în orașul ăsta. Drept urmare am căutat de nebun un cauciuc cu talonul cat mai dur. Câștigătoare au fost Nan Lang Ultra Sport II.

Si pentru că încă mă încadram in buget am schimbat și grilele de la proiectoare pentru că erau puțin exfoliate. La modelul Highline se găsesc doar pe original. Am aflat asta după ce am cumpărat și returnat de trei ori bazdaganiile. Mai aveam puțin și costa curierul mai mult decat grilele.

Deci per total costul de achiziție a ajuns la 12000.

1737633385_WhatsAppImage2018-05-26at07_20_50.thumb.jpeg.a31e8441d3f9eb79c88eecc56b1621ac.jpeg

1816571576_WhatsAppImage2018-05-26at07_20.49(2).thumb.jpeg.dc60c1dee1a1a4a957d557a802e2e6cc.jpeg

1307239881_WhatsAppImage2018-05-26at07_20.49(1).thumb.jpeg.7ae0cc3a552f2ff4dcd564335dd24a7d.jpeg

Link către comentariu

Salut,

Sa o stapanesti sanatos !

Te rog sa pui mai multe poze cu “aparatori din inox pentru praguri”. Merci.

Cat mai multi km fara evenimente neplacute !

PS Parbrizul e incalzit cu firicele metalice turnate in el ? 

Link către comentariu

Felicitări pentru achiziție. Vezi că Pirelli au o promoție cu înlocuirea unui cauciuc , dar trebuie sa ai factura de achiziție a cauciucurilor. Îți recomand ca pe cel chinezesc să îl folosești cel mult ca rezervă sau în cel mai rău caz pe spate.

Link către comentariu

Eu am inteles ca le'a luat pe toate Nan lang, da'l deranja o grila exfoliata. E pur si move ...

Link către comentariu

My bad, am avut impresia că a înlocuit doar cauciucul tăiat. In rest el sa fie mulțumit de ele , restul nu contează.

Link către comentariu
20 hours ago, mihai p said:

Salut,

Sa o stapanesti sanatos !

Te rog sa pui mai multe poze cu “aparatori din inox pentru praguri”. Merci.

Cat mai multi km fara evenimente neplacute !

PS Parbrizul e incalzit cu firicele metalice turnate in el ? 

Da parbrizul este cel incalzit total cu firicelele in el. 

Parca mai este o varianta care incalzeste doar zona stergatoarelor.

Dupa ce recuperez masina pentru ca am facut schimb cu tata sa duc Nubira la service pun foto cu aparatorile pentru praguri si cele de noroi inclusiv pentru bara spate la portbagaj.

18 hours ago, andrei0241 said:

Eu am inteles ca le'a luat pe toate Nan lang, da'l deranja o grila exfoliata. E pur si move ...

Da le-am luat toate Nankang Ns2 Ultra Sport 235/40/17. Am scris gresit mai sus. Am vrut sa iau semi-slick de la ei dar nu sunt legale.

ns2_484d7491-47cf-4c0e-b809-fd5013165995_1024x1024.jpg

Modificat de V.M.
Link către comentariu

Semi-slickuri pe 1.6 TDI? Ai idee la ce se folosesc semi slickurile?

De asemenea, stii cat de bune ar fi fost semi-slickurile pentru vremurile ploioase?

Modificat de minu94
Link către comentariu

Sa o stăpânești sănătos!

Cum zicea și colegul mai sus, chiar sper că razi de noi cu semi-slick-urile... altfel ai greșit complet modelul de mașina ales...

Link către comentariu
17 hours ago, minu94 said:

Semi-slickuri pe 1.6 TDI? Ai idee la ce se folosesc semi slickurile?

De asemenea, stii cat de bune ar fi fost semi-slickurile pentru vremurile ploioase?

Salut stiu foarte bine comportamentul semi-slickurilor si comportamentul lor pe ploaie.

Prin tineretele mele si cu alta masina bineinteles cand ploua afara sau era putin umed

ma plimbam cu metroul de nu se poate. M-am gandit la ele asa de dragul vremurilor 

demult apuse.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
On 24.10.2018 at 17:01, mihai p a scris:

Salut,

Sa o stapanesti sanatos !

Te rog sa pui mai multe poze cu “aparatori din inox pentru praguri”. Merci.

Cat mai multi km fara evenimente neplacute !

PS Parbrizul e incalzit cu firicele metalice turnate in el ? 

Uite și protecțiile suplimentare.

IMG_20181103_151318.jpg

IMG_20181103_151422.jpg

IMG_20181103_151656.jpg

IMG_20181103_151542.jpg

Modificat de V.M.
Link către comentariu
  • 2 months later...

Nisip, pietricele, pietre, cărămizi și bolovani pe drumurile patriei. Uneia dintre ele i se datorează achiziția din fotografie. 

IMG_20190128_184657.jpg

Link către comentariu

181140 KM

Schimb de ulei Mobil 1 ESP 5W30 507 si filtre Purflux.

Cam asa arata filtrele dupa 9000 km cu Castrol si Rompetrol .

IMG_20190131_160825.jpg

IMG_20190131_155444.jpg

IMG_20190131_151244.jpg

IMG_20190131_155047.jpg

Link către comentariu

Felicitari pentru decizia de a merge pe Purflux la ulei, sunt cele mai bune din tot ce m-am documentat si testat pe masinile mele.

Pentru diesel ti-as recomanda UFI sau OE VW (stiu ca au in ele o pasla / material special .. diferit de cartonul basic din multe altele).

Succes in continuare cu masinuta :D

Link către comentariu

:) stiu, la fel arata si la mine

ma refer la partea din stanga carcasei (vasul de lichid de parbriz, conducte de freon, etc) pe care le vad ude.

Link către comentariu

Cum vad B7 imediat deschid thread-ul sa vad poze dar tu ai fost cam zgarcit. Sa o stapanesti sanatos!

 

P.s. cum de Mobil are doar ESP si nu ESP Formula? Am tot cautat dar la noi este doar cu Formula

Link către comentariu

@Muale Ai văzut bine domnu. Ai ochi de soacra ( pardon de vultur) ce pot spune acum.

@Boditza De anul trecut din vara parcă au schimbat aditivarea. Au dat-o de gard rău cu ESP Formula și au revenit cu ESP simplu care cel puțin pe hârtie în urma analizelor pare a fi cam cel mai bun. Sa vedem cum se comporta.

 

 

Link către comentariu

Vad ca pe la auto,,,k, au esp formula. Sa intelegem ca este din seria mai veche? Scuze de off............

Link către comentariu

@skodamen nu este problema de off. 

Vezi că majoritatea au adus noua formula dar nu au schimbat fotografia produsului. Bine după mintea lor tot ESP este dar diferența dintre ele este mare. 

Mie deocamdată nu mi se pare vreo mare minune noua formula in oraș. Mâine am drum de autostradă și vreau să văd cum e la consum și temperatura. 

Link către comentariu

@Viezure Nu îmi aduc aminte exact pentru că într-o zi am dat comanda de protecții inox, apărători noroi, tăviță portbagaj, preșuri de cauciuc, roata de rezerva, cric hidraulic, coarba telescopic a și cauciucuri, fiecare de la firme diferite. Poți căuta pe net protecție inox portbagaj Passat B7. Parcă din Craiova era firma. 

Cred că o să cumpăr și protecții de inox pentru mânerele de la portiere si oglinzi.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!