Jump to content

Zgomote


vincentsv
 Share

Postare recomandată

Ai grija cu uleiul gen vaselina pentru ca strange praf si dupa aia mai rau o sa faca. Poate niste WD-40 (sau ceva care sa nu fie "lipicios" si sa adune praf)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    44

  • Cristi_fx

    28

  • alteacupra

    20

  • Testosul

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

uleiu tot ulei e ... ca se aduna mai devreme sau mai tarziu tot se aduna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt hutiucip pot sa-mi dau cu parerea doar despre zgomotul din zona cadranelor ... care pp ca apare si la tine cand masina este subturata sau la orice denivelare... ca sa nu il mai auzi deloc trebuie data toata consola jos si stranse bine suruburile ... dar nu te sfatuiesc ..exista un spray care se da si nu o sa mai auzi zgomotul asa de des ... la mine dupa ce a dat de vreo 3-4 ori nici nu-l mai aud aproape deloc ... si problema asta se rezolva la metrontehnica
Merci mult... dar zgomotul nu apare la denivelari, sau daca masina e subturata (nici nu ajunge subturata daca o conduc eu, in nici un caz sub 1300 rpm, dar, asta foarte rar, si atunci, fara surge, asa ca nu vibreaza nimik din cauza subturarii). SUBLINIEZ: e un zgomot continuu, e ca un motoras, e ca un bazait de stol de lacuste, nu are intreruperi, nu este influentat de starea drumului, nu sacadeaza la denivelari, intr-un cuvant, depinde exclusiv de viteza, si de absolut nimic altceva. E chiar tacuta masina la mai putin de 80 km/h. (Cu exceptia, cum spuneam, a vreo 2 greierasi de la banchetele fractionate spate, sistemul lor de prindere).Merci mult, pentru cine ma poate ajuta cu o solutie, daca a gasit-o, la o problema similara.Cip
hutiucip...citeste tot pe-aici!Vei vedea ca exact la fel imi face mie! Exact acelasi simptom! Eu banuiesc ca e undeva de pe la sigurante dar nu am reusit sa-l rezolv! Nu este din zona cadranelor!
Si nu ai gasit nicio solutie? Ca sa merg la sigur cu toata problema, la dealer, si sa ii spun eu ce sa faca (am fost de 4 sau 5 ori la dealer pentru problema asta) :Driver: Merci

Cip

Modificat de hutiucip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu! Crede-ma ca te inteleg! O sa vezi ca o sa faca si de la 80 apoi 70 si o sa fie intre 70 si 140 o zdranganeala continua in ea de ti-e si rusine sa mai iei pe cineva in leonul tau cel nou! Eu unul tot ii dau de cap sau dc nu scandal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu! Crede-ma ca te inteleg! O sa vezi ca o sa faca si de la 80 apoi 70 si o sa fie intre 70 si 140 o zdranganeala continua in ea de ti-e si rusine sa mai iei pe cineva in leonul tau cel nou! Eu unul tot ii dau de cap sau dc nu scandal!

Eu tocmai ii sun pe astia de la DEALER. Sa o rezolve, sau sa imi dea alta. Ce rau imi pare ca am luat-o in leaseing... ca nu sunt eu proprietarul, nu am eu puterea sa ii dau in judecata, sa le cer alta masina (daca in perioada de garantie semnalezi aceeasi problema de 3 ori, legea ii obliga sa iti inlocuiasca produsul). In fine...

eu sunt hutiucip si pe mess, iar nr meu de tel e 0724 733 722 - in caz ca aflii ceva, anunta-ma, te rog mult. Bineinteles, mai dau eu pe aici, daca imi rezolv problema primul, ca sa ii scutesc pe "frati" de nervi inutili, precis vor mai fi, inafara de mine si tine.

Cip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul de la banchetele din spate il am de cand am leonul adika 1 an si ma dispera dar nu am gasit absolut nici o rezolvare... in rest apar si dispar zgomote in fucntie de drum..dar pana la urma cred k o sa le ignor daca nu le voi gasi o rezolvare... cat despre LEON i just love it :))

Modificat de Anita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi cum este acest zgomot cat mai detaliat (voi fetele oricum aveti imaginatie :icon_cheesygrin: ) si poate reusesc sa te ajut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara mi-a aparut un scartait in scaun cand plec de pe loc. Daca demarez mai in forta se auzea. Daca demaram mai calm nu se mai auzea.

Am incercat diferite setari ale scaunului si acum am observat ca nu mai scartaie daca il ridic un pic. L-am lasat asa. Nu e cu mult mai inalta pozitia la volan decat inainte.

Dar ma umplusem de nervi aseara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu zgomotul ce apare de la o anumita viteza! Cred ca am o rezolvare cel putin teoretica voi incerca si practic maine , voi face un drive-test si voi reveni cu impresii si poze.

Aceasta problema dupa frecventa aparitiei la posesorii de pe seatcupra.net ar putea intra in categoria "probleme generale new leon" !!!

Iata si despre ce este vorba....

http://www.seatcupra.net/forums/showthread...ing+dash+rattle

PS: trebuie putina rabdare pentru a citi tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara mi-a aparut un scartait in scaun cand plec de pe loc. Daca demarez mai in forta se auzea. Daca demaram mai calm nu se mai auzea.

Am incercat diferite setari ale scaunului si acum am observat ca nu mai scartaie daca il ridic un pic. L-am lasat asa. Nu e cu mult mai inalta pozitia la volan decat inainte.

Dar ma umplusem de nervi aseara.

same problem si la mine......aceeasi rezolvare....

nu stiu ce se intampla daca apare iar.........iar ridicam scaunul.......pana unde....:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

same problem si la mine......aceeasi rezolvare....nu stiu ce se intampla daca apare iar.........iar ridicam scaunul.......pana unde....:P
O sa semnalez problema cand ma duc la service la metrotehnica. Astept sa se mai adune ..nu o sa ma duc in service ptr fiecare nebunie.[ Modificat de Matrixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata prieteni l-am doveditt!

Pentru cine nu stie..era vb de un zbarnait continuu, neafectat de calitatea carosabilului, ce aparea in jurul vitezei de 100 km si disparea la 140-150 km/h. Recent am obs ca acesta aparea si la 70-80 km/h. Zgomotul parea ca vine de undeva din fata mea, din bord , de undeva de la sigurante! Nu are rost sa va mai spun ca acesta era f f tare si se auzea inclusiv cu cd la vol 5-6, mai ales la viteze mari.

Azi am dat repede o fuga pana la Campina , am mers cu 100-120-140-..pana la 180 si ceva si nici o zbarnaiala!

Sa-mi scuzati emotia...:)...dar e prima data cand imi aud doar motorul la viteze de peste 100km/h in aceasta masina!!!!

Revin si cu poze daca cele de pe site-ul indicat mai sus nu sunt elocvente!

Matrixu si Cristi_fx. Parca se mai discuta problema aceasta si la vechile leoane. Din cate imi aduc aminte trebuia gresat mecanismul de ridicare . Poate ar trebui verificate si strangerile la suruburile de prindere ale scaunului de podea!Bafta all!!!

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot din categoria zgomote ciudate face parte si noul meu zgomot...apare cd apas pedala de ambreiaj , indiferent de cat de mult as apasa o tot apare...ca un scartait, amicii mei spun ca e neunsa... :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost ieri la MTI sa-mi monteze alarma "cadou" si cand am plecat, pe la Citymall, am observat ca la drum denivelat zbarnaie un plastic in dreapta undeva, langa torpedou...probabil nu l-a prins bine la loc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dea naiba! De cand cu caldurile astea imi scartaie geamurile de parca stau sa se crape. Daca urc o bordura sau ceva de genul.. se aude un scartait infiorator ca si cum se indoaie toata masina! Cand las putin geamurile acesta dispare!

So..cred ca ori este geamul in cheder(mai putin posibil zic eu ca e burete pe int) ori geamul "intinde" chederul de la usa pe cadrul caroseriei si acolo scartaie!

Ceva idei???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dea naiba! De cand cu caldurile astea imi scartaie geamurile de parca stau sa se crape. Daca urc o bordura sau ceva de genul.. se aude un scartait infiorator ca si cum se indoaie toata masina! Cand las putin geamurile acesta dispare! So..cred ca ori este geamul in cheder(mai putin posibil zic eu ca e burete pe int) ori geamul "intinde" chederul de la usa pe cadrul caroseriei si acolo scartaie!Ceva idei???
Salut!In primul rand... merci de tips-ul cu "rattle" la peste 70-80 km/h. Am rezolvat-o si eu. Ii incurajez si pe altii sa faca asta, daca intampina problema.Apoi, vreau sa stii ca si mie imi scartaie, e de ajuns sa fac ceva viraje, chiar si la viteze mici (20-30 km/h), si scartaie putin usa soferului. Tu nu patesti asa? Poate ar fi o solutie, daca scartie geamul de cheder, sa gresezi doar chederul cu spray pt gresat (lasi geamul jos de tot, si te apuci sa spray-ezi la greu, daca spray-ul e bun, se ususca repede). Daca e geamul cel care intinde de cheder, si il freaca pe rama metalica, atunci.... nush, poate tre sa dai chederele jos, si sa ungi ramele, si apoi sa le pui la loc... Him...GREU... dar nu imposibil.

Bafta.

Zgomotele facute de mecanismul de fixare a spatarelor (spatarului fractionat) canapelei se inlatura intr-o foarte buna masura prin gresare. Puneti o carpa, inconjurand cu ea foarte bine lacasul de fixare de pe spatarul banchetei, si trantiti acolo, la greu, cat cuprinde, continututl unui spray pt gresat (totusi, nu exagerat de mult, ca sa nu se scurga si afara).Am observat ca foarte foarte multe scartaituri poat fi scoase prin gresare.

Bafta all.

Cip

Modificat de hutiucip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa-mi cumpar o solutie de la elf de gresat cauciuri (e singura gasita prin en-gros -uri gen carrefour) si o sa incerc! Daca se apasa pe rama usii , ce superioara, din exterior scartaie f tare. Deci problema e undeva pe acolo! O descurc eu si pe-asta! ;)

Pentru scartaitul din usi: iei frumos un tub de spray WD-50 parca asa ii spune si bagi bine in balamale!

Numai bine!

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa-mi cumpar o solutie de la elf de gresat cauciuri (e singura gasita prin en-gros -uri gen carrefour) si o sa incerc! Daca se apasa pe rama usii , ce superioara, din exterior scartaie f tare. Deci problema e undeva pe acolo! O descurc eu si pe-asta! :rolleyes:

Pentru scartaitul din usi: iei frumos un tub de spray WD-50 parca asa ii spune si bagi bine in balamale!

Numai bine!

Cred ca despre WD-40 este vorba.Este f bun si eu l+am folosit la vechea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat-o si cu scartaiturile cauzate de chedere. Pana cand nu stiu.

Deci se i-a un tub de spray (elf in cazul meu) cu solutie de combatere a frecarilor dintre cauciuc si plastice(asa scrie pe ea). Se lasa geamurile la maxim in jos. Se protejeaza tapiseria (daca ii pot spune asa la leon) de pe usi cu o carpa. Trebuie avut la indemana si o carpa curata. Se trage pas - cu - pas de chederul care vine fixat pe rama metalica dinspre interiorul usii (adica poti sta pe scaun si tragi usor de cheder). Acesta nu vine f usor jos si nu complet ci pe portiuni asa ca de recomandat ar fi sa tii cu un deget , bagi spray apoi cu degetul respectiv intinzi solutia gresanta pe sub cheder de-a lungul ramei metalice a usii. Se sterg eventualele excese de solutie. Mare grija la repunerea chederului ca acesta are tendinta de a ramane pe sub rama usii (adica sa nu mai revina in pozitia initiala ).

Acum cat o tine nu stiu si nici sa apara la nici 3 luni de la achizitie nu mi se pare normal. Nu stiu daca am scapat de scartait datorita gresarii sau datorita scaderii temperaturii deoarece acel scartait ingrozitor a aparut pe caldurile de saptamana trecuta din senin si la ambele usi.

Bafta si voua!(daca mai are cineva astfel de probleme)

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e o combinatie intre cele doua ( temp scazuta si gresat )

Si eu am observat ca de 2 zile de cand cu umezeala asta in Leon-ul meu nu se mai aude niciun zgomot ciudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Sunt nou pe aici. si va rog sa-mi spuneti unde pot greas macaraua de la Seat Leon mai ieftin decat la Metrotehnica. Astia mi-au luat 100 de Ron.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am si eu un zgomot care vine dinspre trenul de rulare (cel putin asa cred).

E mai mult o vibratie care se simte la turatii joase intre vitezele 20-40km/h. E ca o bataie sub picioare, e foarte discreta si se simte si la sofer si la pasager dreapta...E ca si cum as merge pe un drum cu griblura, dar senzatia e mai subtila.

Poate cineva sa imi spuna de unde ar putea veni sau daca asa e normal....e posibil sa imi fac eu griji degeaba.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am avut ceva asemanator la Leon si o sa razi care a fost cauza: avem mai multe pietricele intre striurile cauciucurilor din fata, si una dintre ele era mai mare.

La fel simteam la picioare, dar am calcat-o tare la un moment dat si piatra cu pricina a iesit singura de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ceea ce a zis Testosul. Am patit-o si eu. Daca una dintre pietre e mai mare si e pe jumatate intre striatiile cauciucului, pe jumatate afara iti ofera exact senzatia despre care vorbeai.

Merita verificat inainte sa faci orice altceva :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu cred ca e vorba de o pietricica, m-am gandit si eu la asta si m-am uitat dar nu se vede nimic.

O sa merg pana una alta la o echilibrare de roti si apoi sa vad daca se mai aude.

Am mai observat ca nu e vorba de sunet atat de mult cat e vorba de senzatia care se simte in podea. Defapt nici nu prea se aude nimic, mai mult simt eu pe podea, atunci cand franez intre 60km/h si 20km/h si cand accelerez cam intre 60km/h si 80km/h dupa 80km/h dispare si senzatia care o simteam in podea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!