Jump to content

Zgomote


vincentsv
 Share

Postare recomandată

cand te referi la inchideri vrei sa zici ca ai desfacut fata de usa sau doar ai inhis-o ?? da mai multe detalii sa vedem poate ai dreptate si le linistim:))!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    44

  • Cristi_fx

    28

  • alteacupra

    20

  • Testosul

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

si inca ceva sunt dejamagit caci la 180km/h imi patrunde aer in habitaclu (chiar daca ventilatia este inchisa, este NORMAL?!?!?! :) ) si nu stiu pe unde...

Ai incercat sa treci pe recirculare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand te referi la inchideri vrei sa zici ca ai desfacut fata de usa sau doar ai inhis-o ?? da mai multe detalii sa vedem poate ai dreptate si le linistim:))!

nu am desfacut fata de usa. pur si simplu am fixat-o mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa treci pe recirculare?

mda ai avut dreptate!!!

10x dude!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a revenit zgomotul la usa din stanga....enervant...scartaie rau de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si la mine scartie destul de tare pe stanga dar asta e atata timp cat o sa merga bine masina e ok! o sa incerc sa ma uiti un pic zilele astea si la fata de usa poate reusesc sa o strang mai tare! pe dreapta se aude mult mai usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe dreapta nu aud.....e prea departe.....:unsure:

eu sper sa fie de la plastice si sa nu fie de la altceva....(bucse la bara de torsiune etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de zgomote, va pot spune ca mi am remediat saptamana asta trocanitul de la amortizor stanga fata...am desfacut flansa si am curatat rulmentu ala ..si apoi ne am dat seama ca trebuie curatat si celalalt, cel de pe dreapta...

in alta ordine de idei macanicu mi a spus ca placutele de frane se fac acum dintr un material "ecologic" si ar trebui sa uruie la frane...don t ask me, that s what he told me!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzisem si eu de chestia cu placutele de mai mult timp......

La mine in masina deocamdata este liniste si pace. 10.000km. Sper sa ramana asa cat mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La multi ani!

Tocmai m-am intors de la Vatra Dornei cu inca doi soricei, cate unul pe fiecare stalp exact de unde iese centura. Pare un zgomot metalic.

Drumul de la Piatra Neamt la Vatra Dornei e infernal. Daca aveti drum in zona aceeia va sfatuiesc sa mergeti cat de incet puteti, ca altfel ... va alegeti cu soricei. Daca ar fi asfaltat cum trebuie traseul ar fi o splendoare.

Mai are cineva la Leon Nou asemenea zgomote ? dupa 10000?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani !

Si eu am o groaza de greierasi, senzatia mea este ca sunt peste tot :) si se simt mai ales cand merg pe un drum cu piatra cubica; masina are doar 15.000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11000 km. Nici un zgomot. Poate ceva usor de tot pe piatra cubica la baza stalp stanga.

Poate din cauza ca evit pe cat posibil piatra cubica din Bucuresti si merg foarte usor cand drumul e prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

6000 km. M-am pricopsit si eu cu un poc/clac (sau ceva de genul asta) - zona de unde mi se pare ca vine este roata stanga spate - si e cumva legat de momentul franarii, la viteze mici - si chiar la plecarea de pe loc. Nu pare sa fie de la bancheta din spate sau de la centuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmmm......

la naiba cu zgomotele astea..

1. scartzaiau ambele usi pe spate ... era de la balamale ... am fost la service .. si leau dat cu un spray ... si gata ... pana peste 1 sapt ... si dute iar si iar lea dat cu spray ... asta era acum 2 luni .. acum imi mai scartzaie doar aia de pe dreapta spate... dar am observat eu ca daca se tranteste mai tare usa incepe sa scartzaie ... Nu stiu daca este doar la mine dar la viteze mici - pe denivelari se aud usile cum culiseaza ... o porcarie !@@!@

2. e un zgomot pe spate cei de la service .. de la metrotehnica sa fiu mai percis .. de care nu sant multumit deloc dar asta e alta problema ...... au zis ca: 1. e de la haion .. miau strans balamaua a trebuit sa ma apuc de sala ca sa pot sa inchid haionu (tre sal trantesc ca sa se inchida) ..si 2. ca e de la bancheta din spate ... spre marea mea dezamagire nu nici una din ele ...cred ca troncane placaju ala din spate ....

3. la volum mai tare imi troncane in dreptul boxei dreapta spate ... au strans baietii tot ce se putea strange in usa aia ca sa nu mai faca urat .......dar tot face ..

si nu mai pun zgomotele care apar pe piatra cubica din bord si cel care mai apare din cand in cand cand pun frana

eu consider ca nu e acceptabil pentru o masina la banii astia sa fie probleme de genu asta ...

masina are 9500 km

Modificat de leone82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6000 km. M-am pricopsit si eu cu un poc/clac (sau ceva de genul asta) - zona de unde mi se pare ca vine este roata stanga spate - si e cumva legat de momentul franarii, la viteze mici - si chiar la plecarea de pe loc. Nu pare sa fie de la bancheta din spate sau de la centuri..

Oricum intre 5000-8000 de km trebuie sa te prezinti la dealer pentru o verificare a suspensiei si directiei. Rezolvi atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda e sacaitor si pana in 10 000km nici mie nu mi se pare normal! bine as vrea sa nu fie deloc dar asta e!e nasol ca nu-ti dai seama de la ce vine! eu inca nu m-am dus pe la ei dar cand o sa ajung ii intreb !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum intre 5000-8000 de km trebuie sa te prezinti la dealer pentru o verificare a suspensiei si directiei. Rezolvi atunci.

Uh... scrie in carte chestia asta? Ca dealerul nu mi-a zis nimic..

Ma gandesc ca e posbil si sa fie ceva mizerie pe la placute/discul de frana; la urmatoarea spalare o sa-i rog sa insiste cu jetul pe acolo.

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AIX, mie la ridicarea masinii mi-au zis ca trebuie intre 5000 si 8000 de km sa ma prezint pentru o verificare a suspensiei si directiei. In carte nu m-am uitat dar cred ca nu scrie. O sa ma uit azi in ea.

Inainte sa cautati "greierasii" eliminati sursele de zgomot - obiectele aflate in buzunarele usilor, in suporturile de pahare, torpedou, in locul acela din fata schimbatorului , portbagaj si in sertarul de sub scaunul soferului.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce ieri a pocnit mai mereu, astazi ploua in Bucuresti - liniste totala, nu mai scoate nici un zgomot. Sper sa fie varianta cu mizeria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Oricum intre 5000-8000 de km trebuie sa te prezinti la dealer pentru o verificare a suspensiei si directiei. Rezolvi atunci.

ce verificare a suspensiei si directiei??? nu am mai auzit de asa ceva. THIS IS NEW!!!

pe de alta parte si eu am zgomote acum de la usa stanga spate...au mai strans baietii de la PBA putin din balamale... si bineinteles dupa ce trec de 10 la volum incepe sa vibreze peste tot mai ales ornamentul de la boxa usii dreapta fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa doua vizite la Alto Syncro - problema pare sa fie rezolvata. La prima vizita - dupa ce am mers cu masina, impreuna cu mecanicul, am ajuns la concluzia ca de la roata stanga spate trebuie sa fie; coincidenta sau nu - ansamblul care tine placutele de frana avea un pic de joc - asa ca a fost strans, schimbate placutele intre ele, ba chiar si reglat putin usa din stanga spate - facut cateva ture in zona serviceului - zgomotul cu pricina nu a mai aparut. Bucurie de scurta durata, dupa cativa km a revenit. Inca o vizita (intre timp incepuse sa se manifeste mai des - iar sursa parea sa provina din zona stalpului dintre usi, pe partea stanga) - dupa alte ture de test, cei de la service au strans mai tare (nu avea joc sesizabil) "clema" prinsa de stalp - ce blocheaza usa atunci cand este inchisa (nu stiu cum sa-i zic - piesa in forma de U prinsa pe stalp :) ) - si zgomotul a disparut, desi eu inca il mai astept sa loveasca :). Parca am masina noua acum. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurul zgomot care-l aud...este cel al motorului foarte turat :Driver:))

acum lasand gluma la o parte...am un zgomot undeva in spate..acel hayon...este destul de insuportabil :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e un zgomot pe care l-am identificat intamplator ca fiind de la bancheta. Facea destul de urat, dar, dupa ce am fost obligat s-o rabatez ca sa iau ceva din portbagaj (fara curent), zgomotul a disparut un timp si acum a aparut din nou. Pentru cunoscatori, era foarte asemanator cu zgomotul facut de fundul de supernova.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

intamplator am fost nevoit sa rabatez scaunele spate sa transport niste bagaje si ce sa vezi..ori am inebunit ori scartaielile alea care veneau din spate nu se mai aud!am intrebat-o si pe prietena mea daca mai aude si chiar asta seara a fost f liniste! am mai incercat sa le misc odata dar nu le-am rabatat complet asa ca cine stie asta poate fi o cauza!

daca reapar asta e deja ma obisnuisem dar ...merita incercat zic eu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@all

Am mai citit de chestia asta si pe alte forumuri Seat si multi au spus ca de la una(indiferent care) din centurile de siguranta venea zgomotul dupa ce rabatau bancheta,suna c-am aiurea dar de multe ori e mai simpla problema decat pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!