Jump to content

Zgomote


vincentsv
 Share

Postare recomandată

la mine a aparut un ''greier'' in zona oglinzii retrovizoare din interior.

nu-mi dau seama ce zornaie,dar e stresant rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    44

  • Cristi_fx

    28

  • alteacupra

    20

  • Testosul

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am 35.000 km si masina e si mai rigida ca de fabrica si nici un greieras inca :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut,

De curand sunt si eu proaspat posesor a unui frumos Leon 2.0TDI 140. Din pacate second de la Germanica pentru ca nou nu mi l-am putut (inca) permite :)

Va scriu pentru ca am si eu o mare problema cu un greiere nazdravan. Aceeasi problema pe care a avut-o Andrei si inca (,) cateva persoane de pe aici.. Intre 110 si 140 am un "rontait-zornait" ca de plastic-geam care vine dinspre zona blocului de lumini, stanga jos, langa volan. Am tot incercat sa vad de unde vine si cum il pot elimina. Am scos capacul de la vag com si cel de jos care tine clima si am incercat sa vad daca nu cumva vibreaza vreun fir desprins, tevile din plastic de la clima (ansamblul ala) sau blocurile cu relee. Nu am avut niciun rezultat, in prezent mergand in continuare fara acele capace (poate-poate il gasesc :)) .

Dupa ce in aceasta seara am citit toate cele 16 pag ale acestui topic (vroiam sa vad daca zgomotul reapare pentru Andrei), am gasit solutia lui pe forumul cupra din uk. Sunt nerabdator sa incerc rezolvarea cu capacul de dedesupt si plasticul ce-l inconjoara. Sper sa am timp maine...

Merci Andrei pt rezolvarea gasita. App, mastic unde gasesc si cum ii zice? Tot la Carf? Eu sunt tot din Ploiesti.

Alti greieri mai importanti nu am.. Masina are 114k, de curand am montat subwooferul.. si nu pare sa zbarnaie nimic decat in limitele acceptabile (placaj hatch spate vibreaza pe anumite frecv, putin plafonul, numarul spate dar l-am rezolvat cu un cauciuc.. nimic deranjant.. nu e izolata fonic.. totusi si nu am pretentii)... Sper sa ramana asa... Avand in vedere ca trebuie cat de curand sa schimb amortizoarele spate care sunt bubuite... Sper sa nu fac alti greieri pana am bani sa le schimb... App, ce-mi recomandati (firma, model) pentru amortizoare care sa fie bune dar sa nu fie sport (vreau ceva mai moi pt ca ma termina drumurile din ploiesti) ?

In alta ordine de idei, am mai avut un mare si ingrijorator zgomot pe care l-am identificat si inlaturat. Am sa scriu aici sperand ca ajuta pe cineva (am vazut parca pe cineva cu o intrebare asemanatoare)... Intre 1100rpm si 1400 se auzea, cu masina calda, un foarte urat crontanit gros, profund, din zona motorului. Atat in mers cat si turata pe loc. Mai enervat e ca zgomotul era aproape de turatia de mers cu a 2a in frana de motor prin oras, si-l auzeam mereu.. Eram destul de speriat, banuiam motor, volant sau alte nebunii..... Zgomotul venea insa de la capacul de plastic al admisiei de aer (cel din fata filtrului de aer), care intra in rezonanta la acea turatie, clemele lui permitandu-i acest lucru. Solutia a fost niste benzi de burete bine aplicate. Multumesc mecanicilor de la Lecarro Ploiesti pentru timpul de sub 1 minut in care si-au dat seama (reprezentata vw Pitesti - de acolo am luat masina - nu s-au prins... au zis ca e vibratia normala a motorului (mare!) care se acopera cand intra turbina :rolleyes:) ) - a se scoate daca se cons reclama

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri... La intalnirile de joi din Pl, mi-ar placea cat de curand sa ajung..

Sper sa mai fie cineva pe aici.. vad ca nu s-a mai postat de o vreme..

Modificat de Mircea0509
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am patit-o si eu cu priza de aer. Se auzea foarte urat cand eram in zona de 1900 turatii si sub, in treapta a doua. Initial, la service nu au identificat nimic. Pe urma sunetul s-a accentuat si chiar a inceput sa se auda si in treapta a treia, dar mai incet pentru ca zgomotul de la motor este mai mare. Am banuit si eu ca ar putea sa fie de la priza e aer, pentru ca se misca foarte usor cu mana. Am avut posibilitatea sa compar libertatea de miscare a blocului prizei de aer pe alte doua masini (un golf 5 si o skoda, ambele au ansamblul de aer la fel). Asa ca am desfacut priza de aer, mai precis prima parte din fata pe unde intra aerul, unde este "melcul" si am facut un fel de garnitura utilizand un tub de silicon din acela rosu, special pentru izolat in zona motorului unde este caldura. Vibratiile si zgomotul au disparut.

Cat despre greieri sunt un adevarat concert, care variaza pe tema. Stalp centura sofer; interior usa sofer; zona sub volan spre usa; centru bord spre parbriz (asta s-a manifestat din prima zi); zona sistem centura spate stanga; stalp centru dreapta/interior usa spate dreapta; interior usa dreapta fata; undeva in zona imbinarii montantilor A stanga-dreapta (nu pot sa imi dau seama daca sunt balamalele usilor, blamalele capotei sau acele garnituri de la flanse de care s-au plans cativa). Acestia sunt "prietenii mei" care se manifesta separat, nu toti odata, variind in functie de anotimp si mai ales de multitudinea de tipuri de drumuri oferite de dragii nostri conducatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aer conditionat pe auto. Climatronic pe masina. Cald rau afara. A/C la maxim. Se aude un suierat ciudat provocat de curentul de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Suierat ciudat" si atat am si eu in aceleasi conditii ca tine(clima la max. pe auto), eu zic sa stai linistit, e normal un oarecare zumzanit sa se auda. Ce D-zeu ca doar circula aerul!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Suierat extrem de enervant la usa/ geam dreapta spate ( mai ales pentru cel care acolo )... S-a mai lovit cineva de problema asta? Usa a fost reglata de nenumarate ori la service dar fara nici un efect... Este posibil sa fie de vina chederul de la geam?

Multumesc si astept pareri :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am suieratul la usa dreapta-spate , dar cred ca e din cauza manerului de deschidere! e din proiectare defectul si la o anumita viteza si un anumit unghi al aerului se aude suieratul!

daca reusesti sa scapi de suierat anunta-ne si pe noi!

drumuri bune!

Modificat de dor21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa a fost reglata IAR.... acum e putin mai in interior decat ar fi normal... si astept un drum mai lung pentru a vedea daca se mai aude sau nu...

Mi s.a spus ca daca se va mai auzi... solutia ar fi sa schimb chederul de la geam desi nu sunt convins ca problema ar fi la geam... cred ca este posibil sa fie din cauza chederului de la usa... Ramane de vazut...sper sa ii dau de cap cat mai repede:)

Multi km fara incidente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Innebunesc! niste "mecanici" mi`au rupt imbinarile bordului din stanga si mi lau prin in soricei...cum se poate remedia chestia asta??? cand dau intro groapa mai am putin si tind sa cred ca sara bordu pe mine:| Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

  Salut!
Am un sunet care a aparut in urma cu mai bine de un an si nu reusesc sa descopar cauza ,sunetul apare de la viteze de 30 -40 km/h si se aude cam asa ( vîc,vîc,vîc) pe masura ce viteza creste se intensifica si se transforma intr-un suierat.
Am fost cu masina la patru autoservice-uri si la cîtiva meseriasi cu renume la mine în zonă si am fost sfătuit să înlocuiesc cauciucurile( am inlocuit 2 rînduri) ,am înlocuit rulmentii si sa ajuns la cutia de viteze care functioneaza perfect si nu vad de ce sa o inlocuiesc.
Cu privire la cutia de viteze am încercat sa înlocuiesc uleiul dar nu curge mai mult de jumatate de litru din ea si nici nu intra mai mult de jumatate de litru.
Aș dori să știu dacă a mai pățit cineva ceva asemănător și dacă există o procedura anume pentru înlocuirea uleiului din cutia de viteze sau ce poate provoca sunetul respectiv mentionez că mașina funcționează perfect dar nu mai suport sunetul asta.
Aștept sfaturi .
Multumesc!
Seat ALTEA 1.9 TDI BJB 105 CP cod cutie viteze GQQ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • Renny
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!