Jump to content

Zgomote


vincentsv
 Share

Postare recomandată

Multumesc eu ma gandeam la distributie...k nu a fost schimbata pana acuma...am inteles k se schimba la 90000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    44

  • Cristi_fx

    28

  • alteacupra

    20

  • Matrixu

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunete noi de cand a venit frigul. La manevre pe loc sau cu viteze extrem de mici se aude ca un fel de vajait si scartait la volan. La manevre pe loc m-am gandit ca ar fi rotile si zgomotul scos la pivotare pe loc. Dar cand masina este deja in miscare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TicaLoS

Daca e de la curele,poti da cu un asemenea spray special si dispare suieratul dar asta doar dupa ce esti sigur ca cureaua respectiva sta asa cum trebuie post-5905-1195034257_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult! Intai am sa`i schimb distributia apoi daca se mai aude incerc si cu spray`u...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Tot de cand a venit frigul...sau este doar o coincidenta, am un pacanit care ma scoate din minti in parte dreapta fata de undeva din usa sau din bord.

Se aude in special la plecarile de pe loc, la piatra cubica sau la frane.

A mai avut cineva asa ceva?....please help. Deja oricat de tare as da muzica tot mi se pare ca il aud....plus ca daca dau muzica prea tare incep greierasii de la difuzoare sa se supere. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica pe ce pozitie este "agatata" centura de siguranta in dreapta. Daca e in pozitia cea mai joasa pe stalp, carligul centurii se izbeste de plasticul stalpului la denivelari sau plecare de pe loc. Muta capatul centurii pe pozitia de sus si se rezolva.

Nu stiu daca asta este problema ta, dar verifica :rolleyes: ... la mine a functionat

Modificat de BC78ADI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de problema asta......am verificat si nu e de aici...

Alte pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alta ganganie.

La cele mai mici ondulari ale drumului aud in partea portbagajului un zgomot, ca unul produs de o cutie goala cu capac, capac ce se misca. Acelasi zgomot il auzeam la fosta masina, acolo am descoperit sursa, era acel buton care intrerupe circuitul pentru lumina din portbagaj :D (nu imi venea sa cred ca acel butonas poate face un asemenea zgomot). Am incercat sa scot toate lucrurile mobile din portbagaj, nu am reusit sa descopar sursa. Daca trec in viteza peste o linie de tramvai/sau alta denivelare cu ambele roti spate nu se aude nimic. Am incercat modul de prindere a hayonului, l-am strans, nimic. Dupa ce am luat masina, aveam doar 100 km parcursi, stand in spatele unui tramvai, s-a infipt in spatele meu unul cu un logan. Omul a avut impresia ca plecase coloana si a plecat si el, in mine. Efectele au fost destul de minore, mi-a spart suportul de numar, mi-a crapat vopseaua pe o arie destul de mare (daca era masina la vreo 3-4 ani treceam cu vederea) si mi-a lasat vreo doua zgarieturi dintre care una exact sub forma emblemei de logan :mop: . Incep sa cred ca acel zgomot este de la acea lovitura, desi am tras de toate lucrurile posibil de apucat, sa vad daca se misca ceva. Este singurul lucru ce ma seaca la o masina nou nouta, are abia 1700 km parcursi. Pentru mine masina nu trebuie sa scoata vreun zgomot si daca e murdara mi se pare ca devine "jaf" :D . Oare ce ar putea fi? La fosta masina am descoperit sursa mergand cu un mecanic in portbagaj, daca merg la vreun service ma indoiesc ca va merge vreunul cu mine, sau ca va incerca sa descopere ce produce acel zgomot. O sa incerc in continuare sa descopar de la ce este. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi: verifica strangerile usilor. Vezi daca mai face si cu geamurile usor deschise. Daca nu zgomotul este de la chedere. Ultima varianta pe care o cred si cea mai nasoala:amortizorul.

razmih: scoate absolut tot ce ai prin masina (habitaclu si portbagaj). Dar absolut tot. Nu merge cu tras sau impins. Sunt unele prostioare prin masina care pot face zgomote. Daca tot mai face (sau mai bina inainte :P ) verifica sa aiba acele picioruse de la tablia portbagajului puse bucsele de cauciuc. Uita-te si pe la roata de rezerva si la ce mai e pe-acolo. Da mai multe informatii dupa.

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cristi_fx eu cred ca ai aceeasi problema pe care am descris-o eu pe acest topic mai sus si anume balamalele de la usa soferului...aceste masini vin uscate din fabrica, in sensul ca nu sunt unse la balamale....la mine se auzea acelasi tip de zgomot ca si la tine si am rezolvat cu vaselina si spray special din care se da pe suruburi care se desfac greu....am dat cu acestea pe toate balamalele si acum zgomotul a disparut.

Incearca si varianta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri.

O sa incerc varianta lui Andrei in seara asta cand plec de la munca....o sa scot tot de prin portbagaj, usi, torpedou..etc....si sa vad daca mai face.

Nu vreau sa ma gandesc ca este de la amortizor.....tocmai a iesit din garantie.

In ceea ce priveste balamalele usilor aceste au fost unse cand am facut rezvizia acum 2 luni deci nu cred ca este de acolo.

Doar la revizii am facut acest lucru si nu am avut astfel de zgomote pana acum.

Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci am scos tot ce se putea scoate si am si uns balamalele....si am scos si scaunul de copil din spate.

inca nu am mai auzit zgomotul dar am si mers foarte putin cu masina (in weekend nu am circulat deloc)

revin cu info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e de vina frigul sau cei 10000 de km impliniti azi cu leutul dar mi-a aparut si mie greierele din volan. Stie cineva cum scapam de individ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca asta cu volanul e chiar noua.

Da-ne si noua ceva detalii de cum face, cum se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaie :( am momente cand e chiar enervant...zici ca e dacie. Nu stiu cat e de noua ca mai citisem un post cu o problema asemanatoare.

De obicei face la intoarceri, cand invart foarte mult covrigul, si in special cand iau stanga, de fapt cred ca daca iau dreapta nu se aude deloc. Maine o sa fiu mai atent la greier si o sa postez detaliat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema care ma sacaie de ceva timp si nu prea stiu cum sa-i dau de cap. (sau la cap). Inainte, la viteze destul de mari nu ma deranja deloc zgomotul la vant precum si zgomotul de rulare. Acum masina este mult mai zgomotoasa iar la vant la peste 120km/h se aude o fasaiala in spate chiar nasoala. Nu inteleg de unde poate fi. Adica..cum naiba sa se fi modificat ceva in sensul asta. Mai mult, in a -6, in jur de 3000rpm (160km/h) apare un fel de huruiala care dispare imediat cum trec de aceasta valoare a rpm. Sa mor daca mai inteleg ceva...masina mea a devenit f f zgomotoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea poate fi inchis topicul asta. Sa va spun si de ce :lol: M-am amuzat foarte mult cand dupa un drum lung cu passatul parintilor mei care nu are decat cu 2000km mai mult ca leutul meu, trebuia sa dau muzica tare ca aveam vreo 3 greieri in bord 1 in usa din spate si 1 in portbagaj. Si din aia din bord unul era chiar insistent, foarte rar tacea :D

Numai romanica cu soselele ei e de vina, nu neamtu.

Si o varianta ca sa scapam de insectele zgomotoase ar fi logan. Acolo sigur nu ai greieri ca troncane toata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice masina, oricat de noua si de scumpa ar fi, mai devreme sau mai tarziu tot deprinde gustul scartaitului sau al trancanitului. E clar ca drumurile sunt cauza principala, dar nu singura.

Depide de la persoana la persoana. Depinde cat de frustrat ( ca ai dat atatia bani pe o masina care a inceput ca scartaie) esti incat sa te gandesti sa incepi sa umbli sa desfaci sa platesti in stanga in dreapta ca sa nu m-ai auzi nici un sunet, dar si atunci incepi sa auzi cauciucurile care poate tie ti se par ca fac prea multa galagie, sau poate or fi rulmentii. Un lucru e sigur, masina e un ajutor in deplasare, si daca incerci sa faci sa mearga ca, covorul zburator, n-o sa ai parte niciodata.

Acum, nu zic ca cei care posteza in acesti topic au o mica paranoia, sau ca am eu treaba cu buzunarul lor, doar ca masina trebuie luata ca atare, sau luat tractor.

:D Cineva mi-a zis " bah, lasa ma, daca troncale ceva pe undeva si nu stii ce, da ma muzica mai tare, si gata, cand se strica schimbi"

Drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Leonul din iulie si am adunat 10.000 de km cu el pina acum.Din tot ce a citit pina acum,pot spune ca am scapat ieftin cu greierasii.Am avut acele piriituri care s-au rezolvat cu ungerea balamalelor,si un zbirniit in usa spate dreapta cind dau volumul mai tare de 10.Asta e din reglajul tijei de la deschiderea usii din interior.Daca tragi un pic de clantaul de deschidere a usii se tensioneaza pirghia si nu mai vibreaza,asadar zgomotul dispare.Dar ca sa reglezi tija trebuie data jos fata de usa,etc.Asa ca maibine cu greieras. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de curand m-am ales cu niste zgomote ciudate in difuzoarele din fata, ca si cum difuzorul ar fi stricat (membrana rupta..)

Nu se intampla decat la anumite frecvente. De obicei nu ascult tare iar volumul maxim dat vreodata a fost 17.

Aveti vreo idee?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Receptie(transmisie) radio proasta?

mie mi se intampla in Oradea uneori pe Info Pro...

Daca instantaneu pun pe CD sau schimb postul nu se mai aude.. indiferent de volum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Leonul din iulie si am adunat 10.000 de km cu el pina acum.Din tot ce a citit pina acum,pot spune ca am scapat ieftin cu greierasii.Am avut acele piriituri care s-au rezolvat cu ungerea balamalelor,si un zbirniit in usa spate dreapta cind dau volumul mai tare de 10.Asta e din reglajul tijei de la deschiderea usii din interior.Daca tragi un pic de clantaul de deschidere a usii se tensioneaza pirghia si nu mai vibreaza,asadar zgomotul dispare.Dar ca sa reglezi tija trebuie data jos fata de usa,etc.Asa ca maibine cu greieras. :icon_thumright:

Se da jos doar fata aceea cu materialul textil tragandu-se pur si simplu de ea. Se scoate sarma din "clantau" si se pune pe partea care se prinde de acesta, putina banda adeziva pt. a-i ingrosa diametrul. Se mai pot pune si bureti autoadezivi pe firele tweet-erului.

Pt zbarnaitul de la boxe ..se lipesc buretei pe marginile fetelor de boxe.

Spor! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am auzit ieri un greier in bord, desi masina are abia 450 km (Leon Cupra), desi se pare ca a si disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

cum scap de scrataitul de la scaun sofer?

deja faza cu modificat pozitia spatarului nu mai tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!