Jump to content

Golf 6/Jetta - Repere / accesorii OEM


psyk3
 Share

Postare recomandată

Pare simplu. Se gaseste oare geam separat pentru proiector. Ma gandesc sa il repar si pe cel defect, de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se gaseste geam separat.

Eu mi-am facut un geam din plexiglass si l-am lipit cu silicon.

Arata destul de bine , daca reuseam sa-l si bombez un pic ziceai ca-i original. ;)

Eu unul eram disperat ca au fost ploile astea din ultimele zile si nu vroiam sa intre apa acolo. Poate imi face vreun scurt, s-o dau in alte belele dupa.

Eu am intrebat la Centrocar pe Club Mercedes si mi-au raspuns : " proiector dr. - 237 ron + tva - comanda 5 zile. "

Deci pe la 285 lei cu tot cu TVA.

Totusi , eu sper sa gasesc la dezmembrari.

Am gasit la niste dezmembrari , dar il aveau intreg decat pe cel de stanga, de la sofer. Ei cereau 150 lei.

Deci e o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dureaza 1 min sa inlocuiesti proiectorul. Dupa ce scoti masca de platic, desfaci un surub (torx), scoti mufa de la bec si gata (exact ca in poza de mai sus). Proiectorul nou e facut in Slovenia, banuiesc ca si cel de pe masina e facut tot acolo, sunt identice.

Am desfacut geamul spart de pe proiectorul defect, era prins cu un cauciuc care se curata foarte greu de pe plastic. Are o aderenta foarte buna.

Daca as gasi geam separat l-as face ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5 era in Solvenia cel original (Hella)asa ca si la 6 cel mai probabil e tot in Slovenia ,si tot cateva minute dura sa il inlocuiesti.Eu am fost nevoit sa il schimb deoarece am acrosat un caine pe "autostrada" la ~130 si se rupsese urechea de prindere (in schimb geamul nu s-a spart ).

Din ce am observat au trecut pe un model mai low cost(fara lupa).Am atasat o poza cu cel de 5.

post-6094-1277288903_thumb.jpg

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, ma intrebam daca exista separat de grila frontala acele ornamente cromate. Am fost la dealer insa mi-a spus ca nu se pot comanda separat (cred ca ii era sila sa caute). Va multumesc!

vwgolfcolectors3m.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentul inferior vine separat , cel de pe grila nu cred,

5K0 853 101 2ZZ pret 159.76RON fara TVA

Modificat de manatee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ornamentul cromat vine cu grila cu tot doar cel inferior vine separat

Modificat de kleine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca volanul multifunctional (cel de pe Highline) are partea centrala diferita de volanul de pe Trendline, deci 100% airbagul trebuie schimbat daca se doreste montarea acestui volan pe Trendline aftermarket.

Insa am vazut ca volanul de GTI (sau de la R), are partea centrala identica cu volanul de pe Trendline. :( (acolo unde se afla airbagul)

Exista cumva posibilitatea ca Airbagul de la Trendline sa functioneze si pe volanul de GTI sau R (ca sa nu zic mai exact... daca nu cumva este acelasi airbag) ?

Va rog sa va uitati cu atentie la poze (forma partii centrale pare complet identica), acum ramane de vazut daca si in interior e la fel.

M-ar interesa ca o viitoare imbunatatire pe un Trendline, pentru ca ar fi si comenzile pe el, si pentru ca volanul clasic are un feeling cam neplacut la atingere ;) (prea dur in primul rand) insa daca trebuie schimbat si airbagul imi iau gandul complet de la aceasta modificare pentru ca ar costa mult prea mult.

Am uploadat 3 poze una cu volanul de Trendline, una cu volanul de GTI si una cu volanul de Scirocco (care am inteles ca este identic cu cel de GTI/GTD doar ca nu are sigla respectiva inserata in spita centrala).

De asemenea v-as ruga daca stiti cumva un cod si un pret pentru acest volan de GTI sau chiar cel de Scirocco, bineinteles fara airbag.

Oricum cred ca pentru aceasta modificare ar trebui si un set de cabluri pentru comenzile de pe volan. Daca da... aveti idee cat ar costa si acestea ?

Multumesc anticipat.

post-18826-1277978048_thumb.jpg

post-18826-1277978054_thumb.jpg

post-18826-1277978067_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad nicio diferenta intre ele. Decat volanul este diferit (cel de scirocco si gti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic:Florinutzu furator mic de poze ce esti :)) glumesc

Ontopic:Da,airbag-ul de la trendline se potriveste la volanul de GTI(sau GTD) dar nu se potriveste pe volanul de highline,si invers cel de highline nu merge pe trend sau GTI :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Danut,

Offtopic : da asa e ... recunosc :rolleyes: eu "furat" pozele, dar sunt la loc de cinste :icon_thumright:.

Ontopic : Stie cineva un pret pentru acest volan de GTI/GTD sau de Scirocco ? (fara airbag)

Precum si pentru setul de cabluri care trebuie adaugat pentru comenzile pe volan ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles din formularea ta, dar vezi ca in poza a treia nu e un Scirocco. La Scirocco ceasurile de bord nu sunt in alveole, asta gasesti numai pe Golf. Dar nici GTI sau R nu este, pentru ca lipsesc cusatura rosie sau cifrele albastre... Foarte interesant...e posibil sa fie un Golf normal caruia abia i-a fost schimbat volanul cu unul de Scirocco.

Modificat de Crossbone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin Un volan de GTI este in jur de 300 de euro pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog pe cineva care are Highline sa puna o poza de rezolutie mare cu grila de jos deoarece am cumparat buza cromata si nu se potriveste.Cel mai probabil mai trebuie o bagheta de plastic negru de grosime diferita fara de ce am eu.

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu ornamentul cromat de jos am vazut doar cu tot cu grila neagra din plastic 5K0853671RYP la pretul de 58.30 euro (TVA inclus)si din toate informatiile se potriveste pe TL si CL.Nu stiu ce ai cumparat tu ,inteleg ca doar buza cromata.De unde ? Cu cat ? Ce nu potriveste ?

post-65346-1278341576_thumb.jpg

Modificat de opinius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentul inferior vine separat , cel de pe grila nu cred,

5K0 853 101 2ZZ pret 159.76RON fara TVA

De la dealer.Grila nu are gaurile de prindere necesare montarii ornamentului cromat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar niste poze care sa detalieze atat grila neagra cat si ornamentul cromat (ma refer la partile de fixare) ar ajuta la lamurirea problemei.Este cineva care si-a montat asa ceva pe un TL (asa mi-a atras atentia deoarece masina era identica cu a mea) ce-i drept arata foarte bine (e mai discret decat HL care are si partea siuperioara cu insertii si nu e doar parerea mea)Am sa incerc sa iau legatura cu persoana respectiva desi nu o cunosc sa intreb amanunte si daca reusesc am sa revin cu amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi util pentru toti cei care vor sa isi monteze.

Multumesc de initiativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am elucidat misterul.

Trebuie cumparata si grila si ,culmea,iesi mai ieftin daca cumperi separat cele doua repere decat daca comanzi dupa codul care le contine pe amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa stau de vorba cu proprietarul Golfului TL cu grila cu ornamentul cromat.Mi-a zis ca era in Germania si s-a dus la un service undeva langa Stuttgart sa-si schimbe grilajul negru care era putin rupt in urma unui mic incident.Acolo i-a zis ca trebuie sa astepte doua zile ca sa-i aduca grilajul original sau daca vrea pot sa-i puna unul de HL diferenta fiind chiar acel ornament.A acceptat sa-i monteze cel de HL care a costat in jur de 60 euro cu tot cu manopera si pana l-au schimbat l-au servit si cu cafea gratis .Deci e impreuna grilajul cu ornamentul .Am citit ca tu ti-ai luat separat.De unde ? Care sunt codurile ? Si preturile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul e doctor nu are nici o notiune tehnica de altfel habar nu avea ca partea cromata este o piesa distincta crede ca asa e turnata din fabrica.Oricum nu a dat nici o importanta micului facelift.Oricum vad ca aici la noi sunt cam scumpe probabil ca sa nu uitam ca suntem in Romania.Puteau sa ti le si monteze in pretul asta.Dar cred ca nu e mare lucru doar sa te uiti atent cum sa-l desfaci pe cel original.Daca vrei sa stii sigur intra pe www.erwin.volkswagen.com.Iti doresc succes si sa ne scrii cum ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

oare un schimbator de Golf V (Cod piesa: 1 KO 711 113 BJ YMZ) se potriveste pe un Golf VI TL ??

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva se poate monta o cotiera originala de la un golf 6 pe un golf 5? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

e identica.cei de la reprezentanta nu au stiut sa mi raspunda find doua coduri diferite au presupus ca difera

eu mi am comandat o cotiera de pe ahw un site german si codul dat de ei era( ptr golf 5) iar aici in reprezentata din ro mi au dat codul ptr golf 6.prin urmare mi am comandat o din germania fiind la jumatate de pret fata de ce e la noi in reprezentanta.(nici nu vreau sa ma gandesc cat costa acum cu noul tva de 24%:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grila gti golf 6 pret 1000ron reprezentanta.mai exista si in alta parte la un pret acceptabil?

post-64733-1283184895_thumb.jpg

Modificat de guesswho1983
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!