Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

  • Administrator
19 hours ago, Doomy said:

Cea mai buna explicatie care o pot gasi este ca au intat pietre intre etrieri si Jante si au frecat pana au lasat urmele acestea , doar pe fata sunt zgarieturile astea, pe spate se prezinta impecabile .  Probabil de la "Marea namoleala"  am prins ceva pe la roti si nu am auzit cand s-au macinat. 

 

Zgarieturi adanci m-am ales si eu la M cand am pus 18 in loc de 19. Am tras concluzia singur ca la noi in tara nu e ok sa te bazezi pe "intra la mustata, raman 4-5mm pana la janta). Janta are niste zgarieturi de ma doare inima la cat de mult le-am luat din valoarea de revanzare. 

 

Cu cricul asculta sfatul primit. Merita 100% . Eu la Jeep alternez intre 16" ATuri (BF KO2 le-ai vazut la iesire) si 17" GoodYear 4Season  . Cricul hidraulic este un must pentru garaj de pasionat!

Link către comentariu

@voinea nu contest ca un cric hidraulic este un must !   problema la mine este cu spatiul in portbagaj , degeaba am un cric hidraulic frumos si performant daca nu il am la mine tot timpul. 

Luna asta ma orientez dupa diferite variante si vedem ce o sa iasa. 

Link către comentariu

Subscriu la ce spune @yang: cum se simte diferenta de inaltime dintre anvelope? Ai balans in curbe, pe denivelari? Legat de jante, am avut si eu aceeasi surpriza, dar pe jantele pe 16", ceea ce infirma oarecum cele spuse de @voinea. Cand am facut schimbarea de jante si le-am spalat am cazut pe spate. Culmea coincidentei, fusesem cu masina in service si am crezut ca au gresit aia la montare tablele de protectie de la discuri :) , dar erau fixe si nici spatiu de miscare nu aveau, gaurile de prindere erau prea mici. Sincer, banuiesc ca de la gheata si ceva pietre prinse in gheata s-a intamplat, dar o explicatie 100% sigura, nu am.

Modificat de grp
Link către comentariu

@voinea Lasa-l in pace cu circul hidraulic ca l-am înnebunit eu deja...:biggrin:

Eu sunt la a treia iarna cu jantele pe 16 și încă nu le-am zgâriat. De fapt sa vedem... ca încă nu le-am dat jos....:unsure:

 

Link către comentariu
  • Administrator

Gata eu am inteles. @Doomy are nevoie de masina de asistenta. Sa mearga dupa el o duba T5 dotata cu toate sculele necesare. Ca la echipele de curse :Driver::))

Link către comentariu

nu cre dca e nevoie, incap in portbagaj o gramada de scule.

si in lada de sus.

doar ca o sa creasca consumul si calatoriile se vor face cu bagaje pe bancheta

Link către comentariu
  • Administrator

Offtopic: am vecin cu stivuitor. Spalam asa data viitoare? ??

 

1D9B0D2D-2596-409E-9635-6D59EA63D3ED.jpeg

Link către comentariu

HA ! am primit si eu poza asta din mai multe surse :)  nu e rea ideea deloc. 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Daca nu vrei hidraulic deoarece ocupa spatiu,cu toate ca ocupa cat o sticla de 2 l ,poti lua in calcul variata cu placutza de lemn...

O placuta 150x150x50mm te ajuta cu inaltimea dupa care...cel mai important ajuta si la distribuirea greutatii pe suprafete moi...

Gandeste-te ca poate nu faci intotdeauna pana pe asfalt...si risti sa iti intre cricul in pamant...

Cat despre stivuitor...aveti grija sa nu fiti vazuti?

Link către comentariu
On 04.03.2019 at 17:14, voinea a scris:

Cricul hidraulic este un must pentru garaj de pasionat!

Look at me , i'm wearing the big boy pants now........ 

The only difference between men and boys is the size of their toys ...    asa ca am facut si eu un upgrade la jucariile mele 

DSC_0584.thumb.JPG.7b9cfcd2125332e5627e6bb0fa285562.JPG

Cred ca poza vorbeste de la sine  : un crocodil , o dinamometrica si doua capre de 3Tone fiecare ( la suportii rosii ma refer :) ) 

Sa vina vremea frumoasa afara sa pot testa si eu noile jucarii. 

Intre timp am gasit solutie pentru circul din portbagaj , astept sa termin "proiectul" mai intai si apoi urmeaza detaliile. 

Link către comentariu

cricul ala il am si eu, sunt multumit de el.

dinamometrica, de unde / ce limite NM are?

Link către comentariu

Dinamometrica e intre  28nm minim si 210 nm max   ,  iti las pe privat sursa. 

Link către comentariu
  • Administrator

Aceeasi cheie o am si eu ?  
Cum ziceam mai sus o sa ai o mini-masina de asistenta cu tot ce strangi scule

Link către comentariu

unde le tine/unde le foloseste.

stau la bloc si am scule imprastiate prin 3-4 locatii.

si as mai strange cateva :)

Link către comentariu

Cum era vorba aia........ Cine s-a fript cu ciorbă suflă și în iaurt .  

Am vrut sa fiu pregatit ca nu se stie......asa ca am cautat un far din dezmembrari care sa contina modulul de leduri , sa am inca unul de BACKUP , just in case .......Chiar daca ramane nefolosit uitat printr-un sertar ,  numai gandul ca este acolo imi da o senzatie de confort

page55.thumb.jpg.c478ea0713cf9d10c80b582820a4f9dd.jpg

Am gasit un far de Golf 6 cu Xenon in dezmembrari  care contine exact ce trebuie !   :hainoroc:    ...cum era treaba aia cu piticii pe creier..... mai trebuie sa le dai si lor de mancare ca sa te lase sa dormi. 

Link către comentariu

Am rezolvat si problema cu cricul masinii "prea scurt" :

page24.thumb.jpg.86a094cbfb10456be5f509e33aea3905.jpgpage1.thumb.jpg.5dcec766cc8df82a8b73a1269e32cd2b.jpgpage2.thumb.jpg.3146ba5a1da8f4284f701bf2cc8798eb.jpgpage3.thumb.jpg.f22bd6244ad65e498f76afdd5ba32377.jpgpage6.thumb.jpg.2c7210af986157df78dbbf9299cdcc32.jpgpage4.thumb.jpg.5f5dc7d18fca85f9a825e548bf4a672c.jpg 589399388_page25.thumb.jpg.06c6ea741482c9973102637c61d0f3e8.jpg

Foarte stabil !  material usor si e facut special sa incapa in portbagaj in locul unde vreau eu. Acum roata se ridica cam 4 cm de la sol. 

Link către comentariu

Idee interesanta.

Atentie insa cand il pui , sa fie totusi o suprafata cat mai plata. Materialul acela nu are elasticitate prea mare, si cred ca ar putea crapa. Ceea ce poate nu s-ar fi intamplat cu vreo scandura din lemn de fag aburit.

Oricum, ai pe ce pune mana. Acum, sa de-a dumnezeu sa nu fie nevoie sa-l utilizezi in afara garajului, ca asta inseamna pene si alte belele.

Link către comentariu
On 3/3/2019 at 10:10 PM, Muale said:

Păstrezi cricul actual și pui în portbagaj o plăcută de 3cm care o folosești ca baza. 

Ai luat sugestia mea și ai îmbunătățit-o puțin. Eu ma gândeam direct la o bucata de lemn sub el, nu cu locaș, șuruburi și vopsea cu grund :)

E bine sa fie în portbagaj dar sa nu ai nevoie sa o folosești. 

Eu pana acum nu am făcut vreodată pana pe drum, sa pun rezerva. 

Link către comentariu

@skodamen lemnul de jos este destul de moale , este brad , nu imi fac probleme de crapat , este elastic iar suprafata este destul de mare ca sa preia presiunea. Toate imbinarile pe langa suruburi au si adeziv.  Placajul stratificat este foarte rezistent si nu prea exista sansa sa crape. 

@Muale Ce pot sa zic .....satisfactia lucrului bine facut :)        Bine sa il ai si sa nu il folosesti !  

Link către comentariu

@andrei0241

nice-try-but-no-.jpg.9171f9891543060749ae1bb52b9fb6da.jpg

Mai curand incerc varianta cu stivuitorul  decat chestia aia ! Daca nu esti atent si dai la manivela cam mult se duce masina la peliprava...:sick:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!