Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

foarte fain! Pentru o utilizare normala n-ai nevoie de mai multa garda!

Nu ma asteptam sa fie si basculele mai sus decat doza de faxe.

Iar cu pietricelele nu-ti face probleme, cu prima ocazie fac si eu poza cu Toyo W/T-urile mele pline de mini-bolovani.

Off - ala e scut de odorhei, nu? ca recunosc intariturile de la scutul de la Bora :)

Link către comentariu
9 hours ago, yanq said:

Ce urmează? Vedem și niște trasee incompatibile cu starea inițială?

Sper sa nu, doar dacă nu vrea sa spele iar 3 zile noroiul de sub ea. 

Link către comentariu

@yanq Lista de trasee pe care le vreau explorate este mare , sa vedem in functie de timp ce vom bifa pe lista.  

Nu degeaba una din reclamele de lansare a Tiguanului era asta :

cb21b7c0-cee0-4a2d-abf8-e818b8314706.thumb.jpg.d33a2ae359cab5db11bf479879ce9d97.jpg

Acum ca masina e mai potenta nu neaparat trebuie sa ma arunc cu capul inainte pe pietre si namol cu prima ocazie.  Priveste situatia in felul urmator  : Mai bine sa ai la tine un pistol incarcat si sa il folosesti doar la nevoie decat sa tragi stanga/dreapta  si apoi sa ramai fara gloante. :ninja: iar esenta zicalei este ca fiecare incarcare de pistol este o vizita la reprezentanta/service.  Faptul ca am facut anumite modificari la masina sa fie mai potenta nu am facut decat sa maresc incarcatorul pistolului :) pana la urma se va goli ....

 

@mad_kat acum ce mai astepti , baga Bora si Rexton la vanzare :)  

La scut nu stiu exact la ce te referi cu Odorhei ?  Daca e Aftermarket , da este. 

 

@Muale @16MAW si @andrei0241 ce glumeti sunteti ! 

download.jpeg.d1cdd2c410b2e1d438b91814ee83055b.jpeg

 

Modificat de Doomy
Link către comentariu
7 minutes ago, Doomy said:

@yanq Lista de trasee pe care le vreau explorate este mare , sa vedem in functie de timp ce vom bifa pe lista. 

Mai bine sa ai la tine un pistol incarcat si sa il folosesti doar la nevoie decat sa tragi stanga/dreapta  si apoi sa ramai fara gloante

  @andrei0241

Ha - ha ? Este mereu la purtător.

Te intrebam de trasee in ideea ca al meu kodi are doar 18.6 si cu toate astea nu am vazut la Tiguan vreun traseu pe care sa-l pot considera o provocare.

Ce zici de...

 

Link către comentariu

@yanq asta nu este un challange :) Fiecare utilizeaza masina cum crede de cuvinta ,  pot sa o fac sa arate ca un monster truck daca asta imi doresc ,  dar nu inseamna obligatoriu sa o si utilizez ca un monster truck  :) 

Filmul ala de mai sus mi se pare o bataie de joc fata de masinile alea frumoase , cu anvelope de asfalt in namolul ala  ,  bine ca nu era film 5D ca simteam si mirosul de ambreriaje sau DSG dupa caz. :eek:

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Clar nu este un challange. Ma refeream la o provocare impersonala ?

Nici eu nu aleg trasee ca sa imi "omor" masina. La mine este "imi propun sa ajung in locul X, Y, Z". Daca e si traseu fain cu atat mai bine.

Totusi ai facut niste mici compromisuri pe care nu le compensezi doar prin gandul ca acum ai o rezerva de garda sau anvelope cu tractiune mai buna.

In acel filmulet e interesant de urmarit comportamentul masini micute vs masini mai mari in noroi. Tiguanul pare a se descurca un pic mai bine decat kodi. La min 17 Kodi e tractat, Tiguanul trece... 

Modificat de yanq
Link către comentariu

@Doomy - da, am momente in care imi vine sa fac asta - am cateva tiguanuri salvate la favorite, insa sunt si momente in care imi place mult brutalitatea Rextonului. L-am scos azi la o plimbare pe campuri, pe sleauri, araturi si minimlastini, si s-a descurcat admirabil. Cu tot cu reductorul pe care a trebuit sa il cuplez pe niste noroaie in care nu ma ajutau deloc gumele. Daca tot veni vorba - uite piertricelele pe care le culeg si eu - si dupa discutiile de aici, m-am oprit imediat ce am iesit pe asfalt, si dupa vreo 300m de mers usor apoi. 90% din pietricele se dusesera - dimensiunile sunt cele din poza. Nu e asa tragic.

Sper sa nu te superi ca ti-am poluat topicul cu un dinozaur innoroit :) Am pus sa se vada pe talonul gumelor adancimea noroaielor prin care am intrat.

IMG_1212.JPG

IMG_1213.JPG

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
On 4/16/2019 at 9:51 AM, Doomy said:

Cat despre Michelin nu stiu ce sa zic , dar tinand cont ca aceste anvelope au ca target de utilizatori/auto destul de restrans , nu cred ca au fost gandite "premium" la toate capitolele.

Acum...analizand situatia practic si nu pe presupuneri...se pare ca Michelin nu sunt singurele care aduna pietre.

La Goodyear Vector 4seasons se intampla acelasi lucru...si se pare ca trebuie sa pun si eu scula de extras in portbagaj :))

large.20190426_174834.jpg.d95990eaaf73ce9e1f141e6973eeff5f.jpglarge.20190426_180113.jpg.ff7e4bbe2126610c3901254eb5f9774c.jpg 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

A fost o vacanta prea frumoasa ca sa ramana asa .... azi dimineata la scanarea periodica cu VCDS am gasit o eroare pe Engine.......cand am vazut linia aia rosie aprinsa trebuie sa recunosc ca am ramas blocat mai multe secunde cu multe scenarii in cap ....  ce poate sa fie ?????

maxresdefault.jpg.7e92e4b8878cdde91fec5f5e392cf4d3.jpg

Pana la urma , am tras aer in piept si am dat click :dry:

1832638332_page1.thumb.jpg.495e156e491522ad0ad01b6a5471d8a2.jpg

............. moment in care am luat pozitia de mai jos alte cateva secunde ....

cd9427ffa7bb0add34f6b764f99ce8b6e90fe89f.jpg.e161025714046fc5351d4095a8ee64a9.jpg

Eroarea nu era chiar necunoscuta pentru mine  , eram bine documentat inca de la achizitia tiguanului de problema CFFB-ului privind acest EGR  .  In istoricul masinii nu apare schimbat , asa ca nu stiu daca sa ma consider norocos sau ghinionist ca mie mi-a picat la ~90.000 km .  Avand in vedere toate topicurile de pe forumuri , unii au avut mai mare ghinion decat mine si le-au picat la 30... 50....70k km  dar sunt si altii la care nu au picat nici la 200+ km . Acum nu poti sa o dai vina pe puteri divine.....  dar sunt multumit ca am dat de eroare din timp si nu s-a manifestat cu Limp Mode asa cum am citit la altii. 

Chiar daca aparent nu sunt simptome in afara de eroarea de mai sus ( care dupa stergere nu a mai aparut)  nu vreau sa risc deloc ,  daca crapa..........risc sa raman cu masina in drum  si nu am loc in imaginatie pentru un asemenea scenariu. 

Asa ca la cateva ore dupa depistarea erorii am intrat in posesia noului EGR . Am mers pe cel OE ! nu incape in vorba ! majoritatea celor AM au feedbackuri negative iar  multe persoane care au schimbat acest EGR cu o piesa AM s-au plans de foarte multe probleme dupa montare .2104139481_page2.thumb.jpg.f5f82cef6600c0663b8e46d29a6d7ae8.jpg

In poza de mai sus sunt si bucsele de la punte :)  multumesc lui Catalin @EEXCALADE pentru sugestie , ca deh....daca tot dam puntea jos , facem si lucrari de mententanta .........

 

cd9427ffa7bb0add34f6b764f99ce8b6e90fe89f.jpg.e161025714046fc5351d4095a8ee64a9.jpg

.....daca ar fi doar puntea ........  EGR-ul la Tiguan 4motion presupune demontarea "jugului"  , casetei de directie , DPF ,  Toba intermediara , demontare volan din pedalier .....si multe altele .....o treaba banala de 27 pagini ca procedura :censur: si vreo 10 garnituri +altele trebuie comandate de noi  ca nu se pot refolosi ( urmeaza sa le iau si pe acestea) .

Chiar nu ma simt confortabil sa circul cu ea asa , chiar daca dupa parerea altora este doar "inceput de sfarsit"  sau ca "mai merge"  , de ce sa risc?  Avand in vedere ca in luna mai am planuiti ~3000km , no chance in hell.....  

Saptamana viitoare  este programata de urgenta la transplant de plamani , ca a fumat prea mult Dieselgate fara filtru :)   Operatia este in data de 7 mai.....fix in ziua cand implineste 1 an de la achizitie :)   

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Curatare nu ai incercat intai? Ma gandesc ca totusi e destul de ridicat pretul (lasa-mi si mie un mesaj cu pretul te rog) si poate ar fi mers intai o curatare. Stiu ca operatia de curatare e dificila si dureaza mult, dar ... sau poate @EEXCALADE ar fi mai indicat sa spuna, nu curatati ca pierdeti vremea. :) Oricum, cred ca va scadea consumul acum cu EGR nou.

Link către comentariu

Din pacate P0403 necesita inlocuire egr (varianta cea mai buna pe termen lung )

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Publicat (modificat)

@grp iti las pe prv costurile , eroarea este de natura electrica si bineinteles ca m-am consultat cu Catalin inainte de decizie , oricum ce se scrie pe forum de eroarea P0403 este clar , nebun sa fii sa nu crezi cele recomandate mai ales de la altii care au patit acelasi lucru.

Avand in vedere  costul de manopera  curatare/schimbare este acelasi  si presupune atat de multe , prefer sa fie dat in scopul schimbarii , cu sansa de rezolvare 100% . 

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Cea mai bună decizie! 

Eu am 147.000km , tot CFFB. Nu a fost schimbat...doamne'ajuta :)

 

Link către comentariu

Nasol...

Pretul piesei il stiu de la un fost coleg, cu o octavie, caruia, dupa ce i-am citit eroarea - la el manifestandu-se cu limp - i-am cautat si piesa. Apoi m-am uitat sa vad cum se schimba. Greu, nu chiar cum spui tu (si am gasit si eu pe net apoi) la tiguan, de demontezi jumatate de compartiment motor :(

Macar te-a "anuntat" civilizat, fara limpuri si oprit motor...

edit: skoda avea aproape 200k in ecu - ca pe bord 100 si un pic ... La citirea erorii i-am facut si "bucuria" asta ...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Ouch, nasol moment. Pt buzunar. 

Asa mult demontezi pt schimb? Aștept sa vad pozele. 

Link către comentariu

Chestia asta e specifica Tiguan-ului sau se intampla si la alte masini? 

...si mi se parea ciudat ca la bmw trebuie dat motorul jos ca sa schimbe distributia ?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@florinpbv :icon_thumleft:  , avand in vedere ca in trecut m-am ars , nu mai exista alta varianta acum .

@mad_kat intr-adevar un deranj , dar bine ca nu m-a luat direct cu oprit motor si limpmode , daca Exploratorul a fost baiat "fin" cu mine si mi-a dat doar instintare in " scris " fara sa trimita  recuperatorii dupa mine.... :)) am zis sa fiu si eu baiat "fin" si sa ii dau ce e mai bun.

@Muale o sa vina si pozele ( ca deh , rar vezi post de la mine fara poze :)) iar cu piesa veche planuiesc sa imi bag nasul si sa fac o "disectie" completa :) sa vedem si noi care a fost cauza. 

@yanq  Nu este specifica doar Tiguanului  sau doar pentru VW , o cautare pe google cu textul : EGR P0403   va arata ca problema este destul de raspandita si la Ford, Mercedes, Mitsubishi ,Toyota........adica toti :)       Problema cu dezasamblatul asta mult este strict pentru 4motion , la cele 4x2 este destul spatiu pentru operatie fara "dezasamblare" .

Mai multe detalii gasiti aici

 

Ca sa nu continuam discutia tehnica pe topic , putem sa o continuam in topicul de mai sus , chiar daca e de passat , P0403 este general valabila  :),  daca mai vreti alte informatii imi puteti da PM. 

Urmeaza sa detaliez "operatia" de inlocuire . 

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Au venit si anexele necesare operatiei de maine :ninja: :

415841213_page3.thumb.jpg.307b5d7d2a9cc5cdcdcdf81ee486eed9.jpg

Link către comentariu

Pai și cu ce sunt compatibile!? O fi cu skoda!? ?

Da mi un part number pe privat te rog! 

Link către comentariu

Da..ai demontat ceva ?. Bine ca ai rezolvat-o. Acum stai fara nici un stres. Felicitari ptr decizia luata: inlocuire vs curatare.

Link către comentariu

unde ai facut schimbul? stai, scrie pe perete.

sunt curios ce vezi la disectia egr vechi...

Link către comentariu

Service-ul auto lucrează mereu cu procedurile din elsa? Ori ai cerut tu?

Presupun că au lucrat și cu cheie dinamometrica? 

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri ?

Link către comentariu

Ti-a scazut si consumul cumva dupa schimbare? Mi-a spus cineva care a schimbat EGR de asemenea ca i-a scazut si ma gandeam sa nu fie totusi mai mult placebo decat realitate. Well done! :icon_thumright:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!