Jump to content

Tiguan 5N2 - 2.0 TDI - 4motion - The New Explorer


Doomy

Postare recomandată

Excelenta garda la sol pentru masina asta. Atat am cel mai coborat punct la Rexton, care e ditamai animalul

Link către comentariu
On 2/9/2019 at 7:47 PM, florinpbv said:

De admirat tot ce faci!

Imi place sa hartia igienică e la loc de cinste, cum era nelipsita sarma in portbagaj la Dacie:)

Nu e hârtie igienica, pare rola de bucătărie. Sau fie, hârtie igienica dar pt c*r foarte lat. 

Link către comentariu

Continue.jpg.5e496619c32f33c33434a8adfbb86f2f.jpg

@mad_kat se poate si mai bine :cheers: , dar deocamdata sunt de ajuns 22  , ramane de vazut. 

@florinpbv A zis @Muale bine , e o rola de servetele normala , dar stai fara griji e nelipsita hartia igienica din portbagaj , salveaza situatia  mai des ca roata de rezerva.

@grp  Tu vorbesti ? Tu ti le dezasamblezi si asamblezi ca pe Lego  si zici de noi ca ridicam stacheta? :beer:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Stiti cum e cu glanda......cand te arde trebuie sa o satisfaci ...... nu m-am putut abtine si am cumparat exploratorului un set de incaltari de vara.  :rolleyes:

Daca tot m-am decis sa iau anvelope , am zis sa iau ceva sa imbine utilul cu placutul , dar mai presus sa nu mai stau cu morcovu' in cur cand ies cu anvelopele de vara de pe asfalt si ma bag prin tot felul coclauri cu pietre sau noroi.  Daca tot urma sa iau ceva sa fie "bun la toate" (asa ca mine)  macar sa fie ceva premium.

Dupa 300 review-uri citite pe diferite site-uri decizia a fost luata  : Michelin Latitude CROSS cu dimensiunea 235 65 R17  XL 108V . Am luat in calcul toate anvelopele din acest segment iar aceasta s-a dovedit a fi cea mai buna......

Fiind o anvelopa destul rara nu am reusit sa gasesc acelasi dot 2 bucati sunt 0219 practic "calde" si 2 bucati sunt 2618 , dar cel mai important ca am luat din lotul made in FRANCE nu cel de Rusia care este considerat calitativ mai jos. 

1.thumb.jpg.2fc07b18bb9d8962f03d3e9708288d43.jpg

Asa ca azi , am profitat de vremea buna si am plecat cu masina pentru a ridica si monta anvelopele de vara !  

2.thumb.jpg.c376deac2d2e4f2547a852beebda9126.jpg3.thumb.jpg.2c72c1044eeb737748bfb4328191cb86.jpg

Nici macar nu am apucat sa o spal corespunzator pentru poze , am reusit sa fac doar 60 km cu anvelopele noi si am vazut diferente pozitive enorme fata de fostele anvelope de vara care erau de-o varsta cu masina....  

4.thumb.jpg.ed3bc7793ecd09c0e76e43a5ece4e1d2.jpg

Iar pana sa va apucati sa ziceti ca am schimbat anvelopele prea repede.........am montat inapoi setul de iarna :icon_cry: ,stiu ca vin perioade mai friguroase , mai am de asteptat dar macar acum vad lumina de la capatul tunelului :) 

Abea astept sa vina primavara si sa va prezint cum se comporta noile anvelope pe diferite drumuri.  Mai mult decat atat , o sa detaliez  si "proiectul"  de Offroad (asa cum il numesc eu) pentru alti doritori .... au fost calcule , scheme  si  masuratori pe sub masina pentru a determina daca anvelopele se potrivesc si pot sa spun ca au meritat :) 

Modificat de Doomy
Link către comentariu

Deci anvelopele sunt "prea mari". :)

Ps: fiindca urmeaza sa schimb anvelopele Aro-ului autohton, mi ai dat o idee buna. 

Link către comentariu
  • Administrator

Interesanta alegere. Privind aspectul ma intreb: de ce au acele canale in zig-zag ca la anvelopele de vara sau all-season ? Sunt de vara sau allseason acest model de Michelin ?
 

Link către comentariu

Anvelope off road de vara, cu insemne M+S.

Masina arata foarte bine inaltata si cu anvelopele astea, dar ar merge niste mici distantiere.

Link către comentariu

La asta ma gandeam si eu. Personal apreciez look-ul dat de rotile aflate "in colturi", in stilul Touaregului. :)

 

Link către comentariu

Se poate spune ca "ai ridicat ștacheta":D

Exploratorul a arătat dintotdeauna bine dar acum parca a fost la sala și i-au crescut mușchii!

Felicitări! Sa le învârti cu plăcere și sa te poarte către cele mai faine destinații!:icon_thumright:

Link către comentariu

@Bebeee , @voinea Anvelopele produse in Franta nu au Muntele si fulgul pe ele , este trecut undeva mic M+ S  , cele care se produc pentru Rusia au si Muntele si Fulgul.  Acestea sunt catalogate ca anvelope de vara .  

@Bebeee  Stiu ce zici de distantiere , ar schimba lookul . Nu sunt adeptul dar iau in considerare ideea. 

@Andrei_72 le-ai vazut live :)   cand le pun definitiv te dau o tura sa vezi cum se simte. 

Link către comentariu

Sunt constient ca sunt si alte anvelope mult mai bune , nu tin sa le ridic in slavi pe acestea , dar mie mi s-a parut ca oferta cel mai mult in banii astia . Existau si variante mai ieftine dar daca tot o sa le folosesc 3-4 ani am zis sa fie Michelin. 

Pe site la Michelin oficial e catalogata ca anvelopa de VARA : 

MLC.thumb.jpg.31d85f0fa98a75577da5aed8cd8de8a9.jpg

Feedback-ul acestei anvelope sta cam asa

MLC2.thumb.jpg.f97049b60a6f44f0ab7675b0987f55ce.jpgMLC3.thumb.jpg.4a8419b4504f31f64ffc08bdd8a75ea6.jpg

 Nu ma astept de la nici o anvelopa sa fie 100% la fiecare capitol  ,   nu cred ca exista anvelopa sa fie  perfecta in toate situatiile asa ca ma multumesc cu acestea.  

Dar cum zicea si @Bebeee mai sus , acestea au insemnul M+S dar nu apare si muntele cu fulg :scratch:

20190222_072452.thumb.jpg.ae2a2a55a814712cbf2c467dfdfd8d87.jpg

Link către comentariu

M+S este nivelul minim acceptat pt tractiune iarna la o anvelopa, three peak mountain snowflake in schimb este catalogat "severe snow service"

Link către comentariu

Deci ai câștigat  2.35cm la înălțimea anvelopei și ai pierdut între 2 si 10km/h... dacă ai ști cate dubii am avut, ca să iau 235/55 în loc de 235/50. Până la urmă am mers pe varianta strict legală și uneori regret... ?. Sa le invarti fără probleme!

Link către comentariu

Eu le am pe rotile de iarna, am fost și când am ieșit impreuna cu mașinile... Sunt ok. 

Link către comentariu

 

@F l o r i n M-ai facut sa ma uit iar la filme si abea acum realizez :)) daca au facut fata in conditiile alea chiar mi-ai dat mai multa incredere in ele. 

@grp  Ma dai de gol :)   Legat de viteza o sa fii uimit ca nu am pierdut  , o sa revin cu dovezile dupa ce le pun .  Iar legat de anvelopele tale , nu e niciodata prea tarziu , esti la un click distanta de OLX. 

page1.thumb.jpg.07c90dcb9e4bbf1c54545c76e3c558fb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ti-am spus eu ca anvelopele sunt prea mari! :))

Cat priveste rabdarea ta cu scosul pietricelelor...bai baiatule...unii sunt....wow...☠️

Link către comentariu

Montezi/demontezi rotile desumflate. Poate mai castigi 1 cm ?

iti recomand sa cauti un cric hidraulic, tot asa micut. E mult mai rapid si usor de folosit.

Link către comentariu

Păstrezi cricul actual și pui în portbagaj o plăcută de 3cm care o folosești ca baza. 

Link către comentariu

@cristi511 ai cobit ! :icon_rambo:

@Bebeee Optiunea cu desumflatul si cu placa de care zice @Muale raman ca "backup" , as vrea sa o rezolv cu ceva mai elegant si definitiv. 

Am un cric hidraulic acasa , care este destul de mic dar destul de incomod de depozitat . 

Link către comentariu

Deci până acuma nu mi-a trecut prin cap ca la schimbul de anvelope sa scot pietricelele. Iar sa le scoți, sa le aduni și să le cântăresti....deja îi cireașa de pe tort: :)))))

Link către comentariu

Cireașa de pe tort era sa le pună la loc după cântărire ?

La capitolul stabilitate cum se comportă așa cocoțată?

Link către comentariu

@yanq nu vad nici o diferenta in stabilitate  , am mers si cu viteze considerabile  si am facut mici teste si pe curbe dar nu vad diferenta . As putea sa dau cu parerea mai bine dupa ce fac drumuri mai lungi cu ele . 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!