Jump to content

Albastrica aka Octavia 3 FL Blue Denim


valyemil81

Postare recomandată

@Dolfin Am casco pentru ca masina este luata cu avans 30% iar restul pe credit (la Porsche Bank - nu leasing). Conditia este ca pe toata perioada creditului sau pana nu mai am nicio obligatie de plata catre banca sa am polita casco. In contract scrie ca orice eveniment trebuie anuntat in 24h. Legat de bonus malus am clasa B8 la Rca si 10 la Casco. DA..clasa 10...care conform conditiilor de asigurarea pentru un client nou reprezinta clasa de baza....adica echivalentul B0.

@cristi511 In ziua respectiva nu am parcat decat strict pe locuri amenajate si nu sa zicem la voia intamplarii pe avarii etc. Am copil si-l supraveghez foarte atent si ii atrag atentia mereu cand trecem pe langa masini parcate sa treaca mai departe de ele ca sa nu cumva sa faca vreo nefacuta. Are aproape 4 ani si nu a zgariat sau avariat vreo masina pana acum cu toate ca merge cu tratineta, bicicleta. Iar daca ar fi sa fie as avea taria de caracter sa nu dau bir cu fugitii si sa-mi las numarul de telefon sa remediez dandanaua. In fine nu mai conteaza fapta e comisa. Clar e lipsa de cultura, civiliziatie, buna crestere...rautate pe fata.

@link2hash & @andrei0241 Am vazut mai de mult acel clip. Din pacate cand am citit acum pe seara era prea tarziu sa mai vad ceva la testul cu apa + sapun iar cele 2-3 beri pe care le consumasem nu cred ca imi dadeau nightvision :). Incerc maine dimineata. Acum sa vad daca am in dotare sapun lichid dar cred ca merge si cu solutie de spalat geamurile sau apa + detergent de vase.

Inca nu am avut timp sa caut ceva colegi de forum care sa isi dea parerea avizata (detailer etc). Poate gasesc pe cineva prin sect. 3 sau 2 sa-i fac o vizita.

Socrul meu a zis ca a vazut la tv ceva de genul asta care indeparteaza zgarieturile...dar sunt sceptic

O sa intreb maine si la PB, Avia, Brady cat costa afacerea la ei si o sa iau legatura si cu asiguratorul si cei de la banca sa declar incidentul.

Va multumesc tuturor pentru implicare. Sper sa pot intoarce si eu candva serviciile

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Lasa teleshoppingul ptr grupa de varsta vizata, cei care inca mai cred (sau reincep sa creada) in povesti a.k.a marketing, de multe ori eficienta produselor de genul acela este nejustificat de pretul cerut.

Daca solutia chiar ar fi functionat precum in reclama lor ai avea masina ca noua mult timp, dar uite ce zic review'urile unora ce s'au pacalit, visand frumos :)

Link către comentariu

Las vrejeala de la tv ca nu mai tine. oricum am vazut si review-uri despre si m-am convins

Daca s-a dus efectul berii si avem si lumina am facut si testul cu apa+.....

 

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Da Doamne...sa vin si eu la intalnirea de 15 ani cu masina intacta :)) sau macar cosmetizata..data cu ruj etc

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Apare @Muale. O sa trec pe la niste baieti pe care i-am gasit pe forum sa vad ce zic. 2 dealeri zic ca trebuie vopst tot elementul din pozele trimise de mine lor.

Link către comentariu

Pai dealerii nu fac polish, cel putin nu cei cativa cu care am interactionat eu pana acum. Doar asiguratorii mai recomanda polish, ca ei au interesul costului cat mai mic

Link către comentariu

Update de preturi pentru vopsit aripa:

- PBN - 450 ron - telefonic - nu au vazut masina

- AVIA Pantelimon - 700 ron - telefonic - nu au vazut masina

- MIDOCAR VItan - 1200 - 1400 ron - telefonic - nu au vazut masina

- BRADY - 1000 ron parca (aici am un lipsus de lapsus de memorie) - telefonic - nu au vazut masina.

- Coleg de pe forum - aprox 250 ron - telefonic - nu a vazut masina

- Quality Paint Shop (tot aici pe forum gasit - Kaufland M Bravu) 400-450 ron - sunt singurii care au vazut masina...adica o domnisoara care a dat cu unghiuta pe zgarietura si a spus ca nu iese la polish.

Singurii care au spus de inlocuit si protectia sau cum ii spunen la acel plastic de la usa spate in partea dinspre aripa au fost cei de la Brady

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Cum toamna a sosit a venit timpul sa comandam si sa incaltam albastreaua cu sosete de iarna. Drept urmare dupa mult studiu, freamat si cautat stoc disponibil am comandat 4 buc. x Kleber Krisalp HP3 205/55 R16 91H.

Anvelopele au fost comandate de la o firma din Mures dar livrate din....suspans....Pantelimon...aici la capitala. Pret 212lei anvelopa + 14 lei transportul ei. Total 904 lei + de-un suc curierului ca le-a carat la et. 7. Pretul final per anvelopa a iesit la 226lei ceea ce-l consider un pret bun in comparatie cu TS860, UG9 etc. Astept sa vad cum vor performa si daca voi avea momente de nesiguranta cu ele...sper ca nu :). Oricum ideea de baza in momentul acesta ramane ca atunci cand cele de vara vor ceda si probabil si cele de iarna sa trec pe un all seasons si poate pe 17” :)

20181019_132036_HDR.jpg

Daca tot aveam timp liber m-am hotarat sa-i si schimb „sosetele” albastrelei ca sa pot trimite si cauciucurile de vara la hotelul propriu....adica la tara.

Am coborat regulamentar „sosetele” in parcare, pozat cauciucuri, incarcat in portbagaj (ca acum avem domne porbagaj nu gluma) si dat o fuga pana la Autosoft pe Dudesti (daca este reclama va rog sa eliminati denumirea). M-am asezat la coada ca mai erau vreo 3 masini in fata, elevatoarele fiind evident pline (bai frate cata lume nu munceste vinerea la ora pranzului de are timp de schimbat anvelope :))

20181019_132442.jpg

A venit un domn cu un device (pe care eu nu l-am mai vazut pana acum) ca o tableta cu care a scanat adancimea profilului de la anvelopele ce erau pe masina (nu l-am pozat ca m-a luat prin surprindere si nu-l intelegeam initial ce face pe la rotile mele). In schimb am pozat rezultatul inregistrat dupa 7200km de utilizare. De fapt dupa cum si reiese din poza 3 buc au o uzura mai mare pentru ca celde pe dreapta fata este cel inlocuit la evenimentul din vara si are cam 3000-3500km de utilizare. La interpretarea datelor mi-a spus ca exista posibilitatea sa fi mers cu ele cu o presiune incorecta pentru ca nu sunt tocite uniform. Aici are dreptate ca prima presiune am facut-o pe la 4000km si nu dupa ce am luat masina de la dealer. Am mers parca cu 2.0bar in loc de minim 2.2 sau 2.5 cum merg de atunci incoace.

20181019_201742_2.jpg

De plictiseala omul a mai facut poze la una alta sa vada pe ce da banul in urmatorii 5 ani. Mi-a placut ca cei de la Skoda nu se feresc sa lase pe placutele de frana numele de TRW cum faceau cei de la Renault care nu lasau sa fie inscriptionat decat brandul lor la cele OEM. Ce m-a frapat este ca pe spate protectiile interioare de la aripi (oale) nu sunt din tabla/plastic ci din....mocheta. Why? Nici eu nu stiu.

601866647_collage2.jpg.88ec4bcc3fb84f4e55bf0bfda2c716c2.jpg

1055903604_collage3.jpg.eff1011bc568a3883f6f48b90728ea32.jpg

20181019_140015.thumb.jpg.a572e8ba0ee416fd5f0e54999d0feeab.jpg

20181019_135106_HDR.thumb.jpg.262c0c02a7f0bcd2e7ea06a2dcf17dec.jpg

Daca m-am invartit pe langa ea am vazut si eu si cei care se ocupau de masina, ca butucul  (sau cum ii zice) prezinta urme de rugina desi masina este noua. M-am gandit ca poate este de la faptul ca iarna trecuta a stat prin Curtici etc. Drept urmare am trecut la operatiunea monstrul si al remedierii problemei dupa cum se vede in poze.

74861787_collage(1).jpg.948ecc78ad92bd85524c880142714d05.jpg

Dupa ce ne-am incaltat l-am rugat pe dl care a scanat initial cauciucurile sa imi spuna si cu cata "carne" au venit cele noi. Raspunsul final dupa masurare a fost 8.5mm. Sunt curios in primavara cu cat mia raman.

La final dupa ras is voie buna a venit si intristarea....nota...164 lei in total 100lei schimbul anvelopelor + 20lei valvele + 14lei azot 10 lei sacii + 12lei degresare roata + 8lei curatare butuc roata.

Next pe lista de to do ar fi sa-mi pun protectii de noroi si un schimb de ulei (ulei+filtru+buson baie). Problema este ca daca vreau ca aceasta operatiune sa fie trecuta in istoric trebuie s-o fac la dealer (pot veni cu piesele mele) dar manopera este vreo 200lei. Mie imi pare scump asa ca daca sunt sugestii de service-uri prin S3 care sa nu ia pielea de pe om si sa lucreze si bine sa ma anuntati.

Mai am de hotarat la ulei ca de....multe optiuni (si bune zic eu)....Eneos, Ravenol, Rowe, Fuchs, Total

PS. Nu scriu des....dar si cand o fac ...foiletoane domne :))

 

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
12 minutes ago, valyemil81 said:

Ce m-a frapat este ca pe spate protectiile interioare de la aripi (oale) nu sunt din tabla/plastic ci din....mocheta. Why?

Pentru antifonare! ;) 

Link către comentariu

@Rave Clar..dar de ce nu au mers pe aceeasi colutie si pe fata de exemplu? Oricum faceam cu cineva o gluma ca astia de la Skoda nu au mai avut bani de plastic si pt spate :)

Link către comentariu

Pe fata masina are antifonare care tine zgomotul motorului la distanta, implicit si cel de la roti. Pe spate, datorita constructiei de tip hatchback, exista mai putina si de aici nevoia unei antifonari in plus, in cazul de fata cea din pasajele rotilor. Daca era tot plastic, care e mai ieftin decat mocheta, ar fi fost mai zgomotoasa :) 

Link către comentariu

Manopera la alto syncro schimb de ulei și filtru ulei și bușon cu produsele mele 107lei anul trecut. Dar sunt membru Avia. Deci reduceri.

Link către comentariu

Acest schimb de ulei banuiesc ca nu este cel din carte, asa ca nu trebuie neaparat trecut in istoric. Dar eu as ramane la uleiul pe care l-a avut masina si pana acum pentru ca la revizii nu te vor lasa sa aduci uleiul tau; daca vrei sa pastrezi garantia masinii vei fi obligat sa folosesti uleiul lor (la butoi sau, mai scump, la bidon) si nu stiu cat de ok e sa treci de fiecare data de la o marca de ulei la alta... Eu n-am avut niciodata probleme cu Castrol-ul folosit in reprezentante asa ca nu vad de ce te-ai complica, sincer sa fiu. Schimba si filtrele de aer si de polen, daca tot faci o mini revizie, nu sunt scumpe si ai doar avantaje din schimbul lor. :) 

Link către comentariu

@Rave La Avia te poti duce cu uleiul tau sau chiar cu toate piesele din ce-am inteles dar sa fie insotite de factura. Probabil se va specifica ca piesele sunt aduse de client.

Sincer nu as vrea sa bag de-al lor adica Castrol. Din ce am intels uleiul de fabrica ar fi Aral.  Poate sa iau filtrele de la ei desi si la alea sunt preturile prohibitive. OE la epiesa sua autokarma ies mult mai ieftin. 

Schimbul nu este din carte ca am 7luni de la achizitie si 7300km facuti. Pe mine ma interesa sa am istoricul complet original. Dar s-au gandit ei ca sa nu mai faca cartea de service tiparita ci digital sa fii nevoit sa mergi doar la ei.

Cred ca o sa testez si piata externa Bucurestiului sa vad ce scoruri sunt...pe la Ploiesti, Brasov

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Orice interventie la un service din reteaua VAG se va loga in cartea de service digitala. Cand ajungi cu masina in service, consilierul va inregistra in baza de date internationala VAG detaliile masinii (km, etc) precum si ce interventie se va efectua.

Mergi la Brady linistit, acolo iti pun la dispozitie 4 marci de uleiuri din care poti sa alegi. Si vei alege inteligent un Mobil 1 care este peste Castrol.

Link către comentariu

Am facut sondaj pe la alti dealeri legat strict de schimbul de ulei, filtru de ulei si surubul de la baia de ulei. Concluziile sunt urmatoarele:

Targoviste - nu accepta piese aduse de client - ulei Castrol + filtru + surub baie + manopera = 380lei

Ploiesti - nu accepta piese aduse de client - ulei Castrol + filtru + surub baie + manopera = aprox 400lei

Brasov:

dealer 1 - accepta piese de la client iar in cazul unei probleme aparute aesta trebuie sa dovedeasca originea pieselor (factura) 

                - pret manopera cu piesele clientului = 170lei;

                - pret ulei Castrol/Mobil/Texaco = aprox 65lei/l, filtru = aprox 60lei

dealer 2 - inca nu am primit oferta

Am precizat la toti ca masina este in garantie

 

Link către comentariu

Oferta pentru manopera de la dealer 2 din Brasov pot spune ca m-a uimit. 114.13lei (tva inclus) pentru schimb ulei+filtru+ buson (ulei si filtru aduse de.mine). Nu se pierde garantia si se scrie operatiunea in istoricul online

Link către comentariu

Ce te-a uimit? ti-am scris ca la Avia era ~ 107 ron manopera pt schimb filtru de ulei + ulei+ buson baie ulei (asta era 8 lei). Masina nu mai era in garantie, tocmai iesise.

M-am dus la Ad Garage pentru urmatoarea revizie si mi-au luat 100 ron sa-mi schimbe uleiul si 3 filtre (filtru de benzina nu avem) si au facut o treaba mai proasta.  In plus nu au trecut nimic online deci big nono. Fa toate reviziile in reprezentanta, macar lucreaza corect, cu cheie dinamometrica, cu buson baie nou (le-am cerut asta la Ad Garage si s-au uitat la mine de zici ca ma dadeau afara). 

 

Eu zic sa mergi la Avia/Alto syncro ca e mai aproape decat Brasov, au program sambata de la 9.

Link către comentariu

Cere si la Brady Militari o oferta cu uleiul lor, au un Valvoline SYNPOWER XL-III C3 5W-30, care e foarte bun.

Pe mine m-a dus la CC 250 lei schimb ulei Valvoline + filtru OEM + buson + manopera (se pare ca am beneficiat de o reducere ca era masina mai veche).


Plus ca mi s-au parut niste oameni de nota 10, te lasa sa stai langa masina, pe langa ceea ce aveau de facut mi-au verificat (fara sa le zic eu) si bucse, brate, au gresat senzorii de nivel cu spray (se stie ca se gripeaza in timp etc), nu a acceptat mecanicul nici un bacsis la final... ? 

 

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Amvelopele pe care le-ai luat sunt identice cu BF Goodrich g-force winter 2.

M-am tot uitat la poze pe net si sunt la fel.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!