Jump to content

Albastrica aka Octavia 3 FL Blue Denim


valyemil81

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Daca tot s-a incheiat 2018 sa ii fac bilantul albastrelei si ce costuri au fost (exceptand achizitiainitiala si ratele lunare):

- 8870km in 250 zile (8 luni si-o saptamana) peste 60% in Bucuresti, 340h functionare motor;

- 770l alimentati (aprox 4500lei), cu consum de 8.26% (sprintmonitor unde ocup locul 200 din 201 :))  aici media este de 6.6% pentru motorizarea mea :( )/8.24 (fuelio & drivo) deci 8.25% media.

- altele (asigurari rca+casco, set cauciucuri iarna, cauciuc vara, schimb ulei, tratament iarna etc) - 6000lei

Total: 10.500 lei

C-o fi mult c-o fi putin....important e sa ne duca-aduca safe

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cam asa arata folia de pe far dupa 9000km. Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi artat sticla/plasticul fara

20190114_195734_HDR.jpg.dccf1130e5159953e049e423734e2f8a.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

ar trebui sa fie lovituri de pietre, nu zgarieturi pe lung (probabil facute la spalatorie?)

Link către comentariu

@Muale am spalat-o doar eu la self-service. Am luat jetul direct de la vreo 2 sararite (masini de deszapezire) acum 2 saptamani care mai aveau nitel si aruncau si pe parbriz nu pe jos. Ma gandesc ca de acolo sunt. In fine..bine ca nu e farul afectat.

@BeciAcustic Doar faruri si proiectoare. Pe stopuri nu. Un stop il am zgariat de la cel care mi-a zgariat si aripa. Nu stiu daca il salva folia. Cred ca e si mai greu de aplicat avand in vedere ca sunt mai iesite in relief anumite portiuni

Link către comentariu

O noua vizita in service pentru o noua reglare a farurilor. Operatiune efectuata in combinatia laptop+surubelnita. Sa vedem la drum lung ce-o iesi. La prima vedere stangul imi pare ca este prea jos. Masina era goala in momentul reglarii iar conform mecanicului nu au motiv sa se deregleze chiar daca iei vreo groapa etc. Pana la urma ii dau eu de cap.

20190129_172055.thumb.jpg.bc6376841c24c5cc175cb705500b06d0.jpg20190129_172000.thumb.jpg.fbd57b633fc7391a18059a4646db0176.jpg

Link către comentariu

@valyemil81: sa stii ca dupa toate reglajele si mie mi se pare ca stangul e cam jos. Dar alta vizita nu mai fac :) totusi m-am uitat si eu pe aparat si erau chiar pe/sub linie. Ambele, iar dreptul bate foarte bine chiar si pe lateral. Posibil sa fie  si de la AFS, cine stie cum se aprind ledurile alea si cum sunt controlate

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

In sfarsit chinezul de pe AliX a terminat de expediat si primit toate "acareturile" pentru masina si nu numai. Pentru masina am mai luat o husa de amplasat sub scaunul copilului sa protejam bancheta, incarcator auto te telefon dual, un cablu de telefon all in one (un capat poate fi ori usb ori usb c iar celalalt usbc sau micro usb) ca sa nu mai stam cu X cabluri iar ultima sosire B1W DashCam. Ii mai trebuie un card generos de vreo 64gb dar pe acest o sa-l iau de la noi. Camera am alimentat-o pentru moment pe bricheta pentru ca daca i-as face un hardwire la sigurante s-ar putea sa am probleme la garantie.

20190207_084519_HDR.thumb.jpg.dbcb0574aa6623591dda0fc90e0b460c.jpg

Pe langa toate acestea astazi am bifat inca o borna...10.000km

10000.png

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

de ce probleme la garantie cu hardwire?

e vorba de o siguranta pe care o bagi/scoti si nimeni nu stie la garantie ca ai avut camera... ;)

Link către comentariu
  • 1 month later...

@valyemil81 l-am ratat si pe 1000 (eram pe la Posada cand am vazut 1001) si pe 1111 (eram aproape de București)

Link către comentariu

@zidanne Deja? Dar ai bagat ceva. Poate ne-o prezinti si noua :))

Despre Albastrica...brand new toy pentru sofer :). Vechiul "covrig" de piele schimbat pe garantie in octombrie/noiembrie il vand. daca este cineva interesat sa ma contacteze pe PM. Nu pot pune pe bazar anunt inca.

Codul celui vechi este: 3VO 419 091 L CWE (2018)

20190318_164327_HDR.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

@razvan.ac Classified :)) M-a ajutat un prieten si nu am dat pretul din piata sau de reprezentanta. Drept urmare nu stiu nici cu calt il pot valorifica pe cel vechi :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

25 Aprilie 2018......primii kilometrii cu Albastrica. Un an mai tarziu 12500 km (am mai tras 2 curbe de volan si s-a schimbat la 12501) facuti impreuna. ? ? ? 

Excluzand ratele pe care nu le-am luat in calcul acest prim an a adus un cost total de exploatare de 10.000lei (carburant, asigurari, vizite la service, roti de iarna, roata de vara, cosmetica si ce-o mai fi fost). Ca este mult ca este putin nu stiu. Eu sunt multumit de achizitie. Ca si un detaliu statistic un consum intre 8.13-8.42% per total si cam 6.000lei cheltuiti doar pe carburant (1033 litri). Restul de 4.000lei pe ce-a mai ramas

20190425_015858.thumb.jpg.d59ddbd0d8087ab224094dd3594d644f.jpg

De cand au umblat astia si au bagat noul Skoda Connect aceasta aplicatie sucks. La mine sta o vesnicie daca dau sa vad datele de la alimentari, la refresh nu mai zic ca nu le gandeste. Pacat. Mai pateste cineva asa sau poate e ceva doar legat de aplicatia instalata la mine/telefon sau alte cauze?

Sa trecem mai departe. Ce-am mai facut in acest timp:

Am fost iar in service pentru scartaitul de pe spate+spate. Ca si ceilalti colegi @razvan.ac @SKDam primit o gresare prin partile esentiale. Pentru zgomotul reclamat pe spate nu au gasit sursa (pentru ca este punte)> am mers in test, zdanganit, hatait etc si nimic...ca pacientul care merge la dentist ca-l doare o masea dar cand ajunge acolo nu mai are nicio durere. Cel care s-a ocupat de masina mi-a recomandat sa vad daca acest lucru se intampla cumva cand  trag frana de mana pentru ca este posibil ca aceasta sa fie susra zgomotului reclamat pentru ca s-ar torsiona cumva caroseria. Am facut acest test si surprinzator cand o las in viteza nu face dar cand trag si frana de mana in momentul in care ies din masina scartaie. 

Tot cu aceasta ocazie am cerut si- verificare de sezon la care s-a descoperit ca usa stanga spate nu se inchidea corespunzator (eu nu am sesizat nimic). drept urmare s-a purces la ciocaneala, tras, ridicat de usa pana a fost cum ar fi trebuit sa fie).

20190419_102205.thumb.jpg.3a204fa749da3f2512420ee1db01c22f.jpg

Inainte de aceasta vizita am fost is pe la vecinul celor de la Avia... @Al Bundy care m-a ajutat cu ascunsul cablului de la dashcam. Prima vizita la el dar totul a fost impecabil ca la fiecare. acum sa nu se supere ca l-am postat in timpul muncii sale :)

20190404_162340_HDR.jpg.cdf148b28f1375418932f1038d2927ad.jpg

Iar in final arata cam asa

20190409_145343_HDR.jpg.8ef638866176c2edcbd2b2b74c6e2593.jpg

20190409_144421_HDR.jpg.1d40ca43d68a5b50c06ccfccfa2725c3.jpg

20190409_144219_HDR.jpg.55a47460e9e876c53170b8325db6d988.jpg

Inainte de aceasta operatiune am trecut si de la bocanci la adidasi si am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara. La scanarea celor de la AutoSoft a reiesit ca profilul anvelopelor fata s-a deteriorat mai mult le exterior datorita unei geometrii defectuoase, presiunii incorecte sau infiptul prea tare in curbe. Am facut o verificare de geometrie si a iesit in parametrii deci tind sa cred ca ultima varianta aia cu curbele :)). Adancimea profilului cand le-am cumparat a fost de aprox. 8.5mm iar acum pe centru erau pe la 7-7.5mm iar pe exterior (doar cele de pe fata) pe la 6mm

Alte nimicuri:

- vizita la baietii de la cuabur.ro (am dat jos folia de pe faruri si proiectoare, curatat bancheta spate ca piciul e pici si mai varsa una alta, diminuat zgarietura de pe aripa spate si alte nimicuri)

- aceeasi aripa stanga spate a mai primit o stersatura de la cineva care desigur nu a avut bunul simt sa semnaleze acest lucru - i hate this kind of people

Cam atat pe aici. Pana la urmatoarele relatari toate cele bune si sa ne priasca mielul, iedul, curcanul, puiul porcul sau ce-o servi fiecare de Pasti

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Ca sa mearga Skoda connect ai buton SOS in plafoniera? Eu de ieri ma chinui sa il fac sa mearga si nu pot :(

Link către comentariu

@BeciAcustic Am butin de SOS in plafoniera. Dar nu cred ca asta are vreo importanta legata de aplicatia de mobil care pentru mine este cam inutilizabila de cand au facut update

Link către comentariu

Utile sau neutila eu vreau sa o fac sa mearga. La masina veche aveam pager si vedeam pe el cand e inchisa deschisa, macar asta vreau sa vad in aplicatie deoarece sotia are obiceiul sa intrebe dupa ceva timp: "ai inchis masina?" Si atunci te gandesti.....oare?:))))

Link către comentariu

Si eu verific daca e inchisa. am avut si surprize sa spuna ca este deschisa dar maisna era inchisa...asta dupa mai mult de 30min de cand inchisesemca sa nu fie dubiu ca nu se actualizase statusul din server. Oricum revin la problema ca aplicatia vers. 3.0 este praf. Versiunile vechi erau mai bune. Arata mai bine asta dar atat

Link către comentariu
  • 1 month later...
Publicat (modificat)

Long time no see....13.000+ km. Mai nimic notabil decat o spalare free of charge pentru ca am gasit-o murdara de la un santier invecinat cu locul unde parcam la locul de munca.

20190508_161431.jpg.82c66a16dafef07bc657b14712eab287.jpg

 Am spus ca parcam pentru ca de vreo 2 saptamani cehoaica are si o surioara mai mica si electrica drept urmare a devenit masina de weekend si de mai putin kilometrii in Bucuresti si mai mult de iesit din oras. Drept urmare speram si la o scadere a consumului general pentru ca acum nu mai am 9-12% zilnic ci 6-7% pe weekend. Asa sar si eu de 400km range cu un plin.

Am zis s-o rasfat daca tot sta pe tusa si ultimul plin l-am facut cu mult laudata Omv Maxx 100+. Nu ma da pe spate si pot spune ca, consumul este mai mare decat ce am avut ultima data si in speta Socar 95. Singurul plus care poate fi este acela ca parca urca mai repede in ture dar pentru acele 1-2sec nu merita din punctul meu diferenta de 30lei/plin. Drept urmare o sa revin la la Co 95 dupa rasfatul asta.

Micuta surioara electrica nu este nici Up, nici Citigo, Zoe etc. Este o chinezoiaca pe 2 roti si-o cheama Xiaomi M365. Fac cam 20km cu o incarcare (mai ramane 20% baterie dar nu este recomandat sa o golesti de tot) si asta cu un cost total de max. 1kw/incarcare. Ieftin domne. Pentru cei 7km care-I am de facut pana la munca este ok (mai putin pe ploaie ca sunt sensibile). Cu o incarcare merg 3 drumuri (1.5 zile). Top speed-ul este de 25km/h (se poate mari la 30 cu un custom firmware) si fac cam 20-30min pana la munca (cu masina facem 45min minim) cu tot cu lasat copilul la gradinita (el merge pe trotineta lui non-electrica).  Pentru orasul asta imi pare o investitie ok si de aceea am decis sa achizitionez asa ceva. Nu este o scumpisenie de x mii lei cum au altii (range de 70km, v max 60km/h, greutate 20+kg)

Cele 2 fete cucuiete. Inca nu au sarit una la gatul celeilalte si nici urme de gelozie nu am vazut :)

20190529_080956.jpg.a9f3d889c67ea12b65c4f5a957b59269.jpg

589386435_20190517_080629_HDR(1).jpg.5178c22b5bd23d3b2560fc271389d41e.jpg

Over and out

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!