Jump to content

Albastrica aka Octavia 3 FL Blue Denim


valyemil81

Postare recomandată

@acypryan Ms la fel. Tu pe cand un topic cu 1.0? Ca asta era versiunea pt care m-am dus intial s-o achizitionez...dar am ajuns la 1.4.... forumistii astia :))

Link către comentariu

Nu stiu, nu prea le am cu povestitu?

Poate ne vedem duminica la tribunal

Link către comentariu

Orice roman s-a nascut poet :) Si parerea fiecaruia conteaza sa stii.

Mai repede la intalnirea de 15ani ca duminca mai greu. Noroc ca la tribunal este inchis ca ma asteptam sa ma chemi in boxa acuzatilor...asa a sunat :))

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Este deschis la tribunal (in parcarea din spate), am fost ieri seara fara probleme. Super plimbarea si pozele mai ales din Sighisoara! Trebuie sa mai povestesc si eu una alta pe topicul meu.

Ne vedem la intalnirea de 15ani. Chiar sunt curios de 1.0TSI @acypryan

@valyemil81 am pus mana pe un OBD11 de la cineva aseara si am facut staging/celebration :lol: o sa imi cumpar si eu curand

Link către comentariu

@Mask001 Eu ma declar super multumit de acest motor. In cei 8500 km mi-a intrecut asteptarile.

Modificat de acypryan
Link către comentariu

Up si de la mine ptr plimbarea de mai sus. Mi'ai facut pofta cu Kulinarium, in Sibiu incerc doar acolo sa mananc (cam aglomerat, uneori ... dupa noroc):)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

@Mask001 Felictari pentru decizia cu OBD11.  Eu mirrror dip on reverse deja nu-l mai folosesc pentru ca nu ridica oglinda la acelasi nivel din care a plecat.

Cat despre tribunal ma refeream duminica :). Da parca  avocatii/judecatorii nu erau in vacanta "parlamentara" in August?

@andrei0241 Noi am fost in cursul saptamanii si a fost ok (la pranz). Tot dupa recenzii ne-am facut planul mai ales ca sotia a gasit pe un forum de mamici ca mancarea este ok si pentru pici.

@acypryan Vezi de ce zic de un topic in Masina mea si pentru a ta Skoda :)

Link către comentariu

Cam nu prea ai poze cu masina, mai mult descriere ceea ce ti-a adus un up si de la mine. 

Link către comentariu

@blordc Mai multe poze fara masina ca sa ni se faca pofta de dus si facut km cu masina:) Sincer am am neglijat-o in poze. Astea au fost facute cu telefonul. Mai am vreo 700 poze de triat,editat de pe camera foto....poate sa mai fie acolo 1-2 si cu masina :)

Multumesc tuturor pt voturi. Sper sa va fi facut chef de duca

Link către comentariu

Un mic update sau later edit la topicul cu excursia:

- inainte de a pleca in acel periplu am facut si eu o verificare a presiunii pneurilor (dupa 4000km si pentru prima data - nu am verificat ever de cand am luat masina -- shame on me:) ) si am constatat ca avem 2.0 bari pe toate 4 rotile. Am urcat presiunea la 2.5 bari ca asa scrie dom'ne pe capacul de la rezervor pentru 3 persoane cu tot atatea bagaje si ECO. Se simt mai tari denivelarile dar m-am obisnuit. Acum apare intrebarea oare acesti 2.5 bari nu vor face sa sufere angrenajul de amortizare si directie mai mult?

- la intoarcerea de pe litoral si-a facut damblaua si TPMS-ul dand eroare ca sa verific roata stanga fata ca ar fi scazut presiunea in roata. Am oprit si verificat vizual si era ok iar alte simptome sa traga intr-o parte nu aveam. In Bucuresti am fost la acelasi service si pe acelasi manometru si-am verificat presiunea...2.5 pe toate rotile deci eroare de sistem. Sau poate unde am bagat mai nou azot sa-i fi stat in gat? Am sters eroarea cu OBD11

- legat de cantitatea de complectat am observat ca in bord imi spunea 35L cand OBD11 spunea ca nivelul carburantului este la 17% (17% din 50L cat are capaciatea rezervorul conform CIV inseamana ca erau cam 8.5L prezenti si ar fi fost necesar sa bag 41.5L pentru plin). Am bagat 42L iar la o noua citire cu OBD11 spunea ca nivelul rezervorlui este la 93% plin (am bagat pana a sarit blocatoru/siguranta de la pompa)

- skoda conect da un consum la zi de 7,25%, sprintmonitor  7.59%, fuelio 7.59%, drivoo 6.95% (ultimele 3 facand media pana la ultimul plin ~ cu 200km in urma). Drivvo din ce imi amintesc nu ia in calcul anumite alimentari desi am facut plinul. Poate ca mai aveam in rezervor jumatate cine stie. Probabil nu o sa mai tin aceasta aplicatie.

Link către comentariu

@zidanne Clar Materazzi :)) Si dupa ce-am schimbat anvelopele si crescut presiunea si dupa ce-am verificat presiunea

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Am gasit si eroarea cu pricina la TPMS :)

Date: 2018-08-15 12:21

    VIN: -----------------------------

    Car: Skoda Octavia

    Year: 2018

    Body type: Saloon

    Engine: CZDA 110 kW (150 HP) 1.4 l

    Mileage: 5003 KM

---------------------------------------------------------------

03 Brakes

    System description: ESC          

    Software number: 5Q0614517AQ

    Software version: 0400

    Hardware number: 5Q0614517AF

    Hardware version: H62

    Serial number: 62057000001425

    ODX name: EV_Brake1UDSContiMK100ESP

    ODX version: 036010

    Long coding: 24076A9124232172407D060540C3242456248402600224722023F070C002430000000012121212B8586C384E4484EE

    Trouble codes: 

        C102D00 - Tire pressure warning

            static

                Date: 2018-08-14 20:09:43

                Mileage: 4896 km

                Priority: 2

                Malfunction frequency counter: 1

                Unlearning counter: 220

                Extended Freeze Frames: 0000801812000000B784000000FF004C00000000000000

---------------------------------------------------------------

03 Brakes
 

    System description: ESC          

    Software number: 5Q0614517AQ

    Software version: 0400

    Hardware number: 5Q0614517AF

    Hardware version: H62

    Serial number: 62057000001425

    ODX name: EV_Brake1UDSContiMK100ESP

    ODX version: 036010

    Long coding: 24076A9124232172407D060540C3242456248402600224722023F070C002430000000012121212B8586C384E4484EE
 

    Trouble codes: 

        C102D00 - Tire pressure warning

            static

                Date: 2018-08-14 20:09:43

                Mileage: 4896 km

                Priority: 2

                Malfunction frequency counter: 1

                Unlearning counter: 220

                Extended Freeze Frames: 0000801812000000B784000000FF004C00000000000000

 

PS. Se poate seta sa de undeva sa nu mai lase spatiile astea asa mari intre randuri?

Link către comentariu

OT: faci un copy/paste in Notepad, ca ala nu stie de format cu spatii etc si de acolo copii aici

Link către comentariu

Sugestii sa-o repar sau preturi pentru a repara aceasta opera facuta de-un "bun samaritean"? Asa am gasit-o deci nu e opera mea.  "Minunatul Bucuresti si ai patriei oameni de bine".

Merita sa deschid dosar pe Casco? Am fransiza de 100euro.

20180908_122754.jpg

20180908_122802.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu

Cat de adanca e zgarietura? adica agata bine la unghie? 

Daca nu vopsesti la reprezentanta, iesi sub 100 eur :) 

Prin Ploiesti e 200-300 ron revospit un element, la vositori care fac treaba f buna

Link către comentariu

@nervoss Se simte un pic la unghie ca ar agata. Dar stii cum e...pana nu o vede ochiul avizat eu doar imi pot da cu presupusul. Clar nu e ca atunci cand faci panza de paianjen de la ster, spalat etc.

Link către comentariu

@valyemil81, daca vrei s-o faci pe Casco nu incerca polish sau altceva, n-o sa mai poti face constatarea.

In afara de franzisa, daca nu este leasing sau credit, o sa ai bonus malus la anul pe polita.

100€ merita pentru un vopsit la Porsche, ai pe cine trage cu adevarat la raspundere daca nu iese bine.

 

Pe de alta parte, la ce ai acolo nu cred ca trebuie sa te grabesti, vine toamna/iarna, cine stie ce mai apare pe acolo (zgarieturi/lovituri), sau poate te "ajuta" cineva si te zgarie pe acolo si faci pe CASCO tau cu regres pe RCA-ul lui.

Link către comentariu

Din poza pare zgarietura adanca, nu iese doar la polish, dar e posibil sa se diminueze indeajuns incat sa nu se mai observe decat de cine stie unde si dupa ce sa se uite.

Alternativa ar fi umplerea adanciturii cu vopsea la fel (se fac markere cu vopsea/spray'uri la culoare, daca nu exista varianta OEM) si apoi polish pe intreaga aripa pentru a uniformiza zona. Problema cu varianta 2 e ca nu mai iesi chiar ieftin, dar eu as prefera'o unei vopsiri a intregului element, atat ca durata, cat si ca pret si comportament in timp.

Pentru oricare din variante insa va trebui sa vorbesti cu cineva "pe felie", poate primesti recomandari ptr Bucuresti de la colegi.

Link către comentariu

Polish/compound este doar pentru lac..

Daca torni apa peste zgarietura si dispare, inseamna ca este de la lac, dar as sfatui si asa sa te ajute un detailer. Personal nu m-as apuca sa "tai" din lac pe o zona asa extinsa.

Din poza pare ca a ajuns totusi la vopsea, iar aici din pacate un rezultat bun nu cred ca iese fara revopsire.. cu touch-up la culoare o sa se vada orice ar fi, pentru ca nu se poate uniformiza cu polish/compound (taierea lacului) vopseaua, ci eventual doar cu un smirghel de finete ca sa nu arate prea evident.

Poti sa incerci sa afli un cost estimat...decizi dupa pro-contra cu fransiza

 

Link către comentariu

100e per element este costul in reprezentanta + alte materiale. 

Ceea ce ai tu necesita revopsire. 

Data viitoare nu mai parca pe unde trec copiii pe bicicleta, batranii cu carucioare sau mamicile cu bebe-mobile.

Cat timp am stat in Bucuresti nu am avut o masina intacta, mai ales de la batrani si copiii. :)

Unde stau acum mi au zgariat atat masina mea si a sotiei, pe mai multe elemente, copiii pusi de parinti. So...this is nivelul de educatie din Romania.

Spor la suportat nervii in continuare.

 

Link către comentariu

Uite aici despre ce zice @link2hash, cu udatul zgarieturii pentru a evalua zgarietura, dar si cum inlatura zgarietura (pare similara cu ce ai tu) in regim DIY

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!