Jump to content

VW Tiguan II .:R Oryx White


lambda_dryver

Postare recomandată

  • 3 weeks later...
lambda_dryver
Publicat (modificat)

Mini-update :D

Am dus-o sa vadă și Marea pentru prima data și ne apropiem cu pași repezi de finalul celor 3.000 km de rodaj extins. 

Mașinuța se comporta exact precum mi-am dorit și la viteze mai mari, iar accelerația pana in 5.000 rpm deja îmi aduce un zâmbet larg pe fata. 

Sunt indecis dacă sa ii fac un schimb de ulei după ce termin cei 3.000 km sau sa aștept pana la 5.000, dar parca as merge pe prima varianta pentru a-i face un flush de impuritățile pe care le-a adunat uleiul de fabrica... Păreri? :D 

Câteva cadre de pe malul marii:

IMG_E2319.thumb.JPG.5adbf79cb9ca1aac8ea99130d20d6f4d.JPG

IMG_E2318.thumb.JPG.1157d3defad6477eea275309c72f30dd.JPGIMG_E2326.thumb.JPG.b2a5fe301abc9be46eb9da5498acb0bf.JPG

Pe autostrada am luat și câțiva autostopiști kamikaze. La un moment dat, nu eram sigur dacă începuse sau nu ploaia, numărul celor care ne-au luat cu asalt fiind de-a dreptul impresionant! :)) 

IMG_E2327.thumb.JPG.460cf40085edf00729818a3d2d652442.JPG

Fiind cu treaba noaptea tarziu, prin Bucuresti, m-a mancat curiozitatea si am vrut sa vad ce scor imi ofera Blue Trainer, la un mers calm, pe Eco. DIn pacate, am prins la mustata 2 semafoare care mi-au stricat media :)) .

IMG_2317.thumb.JPG.193f304a980e1bc98c367a9b6300e6b8.JPG

Urmeaza si o plimbare pana la munte in acest week-end si revenim cu update-uri!

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Ce bine arata cu rotile alea!

Dacă schimbi uleiul, scurge-l într-un recipient curat și eventual filtrează-l și baga un magnet. 

Și eu sunt curios de impurități. 

Link către comentariu
lambda_dryver

@Muale Multumesc pentru aprecieri si idee. O sa-i rog pe baietii din service sa faca asa. Chiar sunt si eu curios daca si cat a strans uleiul.

Alt mini-update:

Bifat-am si o scurta plimbare la munte, zona barajului Paltinul, pe care o recomand cu drag! Serpentinele de urcare pe baraj pun la treaba calutii, iar amintirea asfaltului solicita un pic articulatiile, dar peisajul si aerul de munte merita! Am terminat si cei 3.000 km, dar din pacate, mi-a scapat momentul pozei pe drum...IMG_2339.thumb.jpg.5d45f05a4787ceef6fdfc4758f277eb0.jpg 

IMG_2341.thumb.jpg.4f8dbb9ab017a371671ac80b074179a1.jpg IMG_2340.thumb.jpg.2a698607631769c8d13fd0fc9f5c1db4.jpg

IMG_2342.thumb.jpg.986ef16d084d35096c26c2da265b01b3.jpg

Am inceput si cu retrofit-uri (mini :))). Piticul nu-mi dadea pace cu faptul ca au pus leduri peste tot mai putin in torpedou si in portbagaj... Asa ca am inlocuit lampa din portbagaj cu una China-OEM :D full-led 18 smd-uri, iar rezultatul este mai mult decat ok, avand in vedere costul. Diferenta este vizibila si bine-venita!  

IMG_2346.thumb.jpg.f7edfd10b4763b9c1b3eb7ced2405dc3.jpg

Link către comentariu

Și în torpedou? 

Ce faci cu lampa veche...? 

Link către comentariu

Frumoasa masina, dar mai ales motorul :D

Cred ca in torpedou poti pune lampa 5G0947409.

Link către comentariu
lambda_dryver

@Muale Cica e pe drum si cea pentru torpedou... Comandate in acelasi timp, cea din portbagaj a ajuns vineri (desi era in tara inca de pe 18.04 ! :banghead:), in timp ce cea din torpedou este "pe drum" :))... Cu lampa veche, habar n-am. De ce?

@Silviu_7 Multumesc frumos! Da, combinatia motor - cutie, cel putin pentru mine care am avut numai Diesel pana acum, chiar a fost cea mai placuta surpriza. Cum spunea si @75NOR putin mai in urma in topic, in treptele 2 si 3 mi-a dat senzatia de gol in stomac, acum ca poate rasufla si ea pana la capatul cursei :wub: .

Multumesc si pentru P/N-ul lampii. Cred ca pe aceea am si comandat-o.

Link către comentariu

in torpedou eu am pus led in lampa existenta si sunt multumit de rezultat. mai am led-uri dar daca zici ca ai comandat lampa cu totul...

lampa veche... :) mi-ar trebui sa o pun in portbagaj, am una si vreau 2

Link către comentariu

Pai si ia zi, cum e acum cu toata plaja de turatii la dispozitie?  :D:D 

Stie ceva ceva masinuta? 

 

Link către comentariu
lambda_dryver

@Muale Sigur! Daca te ajuta, cu cea mai mare placere. Ne auzim prin PM pentru a stabili detaliile :icon_thumleft:.

@bubu182 Stie, stie! Chiar iti aduce un zambet larg pe fata si o senzatie serioasa de gol in stomac cand accelereaza la viteze mici :wub:. La viteze mari, vezi cum urca si, totusi, nu-ti dai seama cam cat de repede, lin si fara efort urca (fara sa tragi cu ochiul in bord) :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
lambda_dryver

Mai facem un update la inceput de vara :D.

Am ajuns la reprezentanta pentru a face schimbul de filtru+ulei+buson. Toata lumea se uita mirata la mine cand le-am zis ca masina are 3.821 km :)). Nu m-am putut hotari suficient de rapid pentru a face schimbul mai aproape de 3.000, dar rau nu-i face!

3.thumb.jpg.83e8dd2398641dee6cff739b436ef1f5.jpg
@Muale --> I-am rugat pe baieti sa-mi scurga uleiul intr-un bidon de 5l. Era cam negru dar, in afara de asta, doar cateva impuritati neferoase prezente. In orice caz, stau mai linistit acum dupa schimb.

Cu ocazia zilei de 1 Iunie, copilasul a primit si cateva cadouri micute. Incet, incet, ne facem un pui de .:R :wub: :

4.thumb.jpg.fc4ed2e7ae587e27db8ee299a2e4fbea.jpg

1) Ornament chei cu inscriptie .:R :

9.jpg.64d6101b0945a7b58aa012483b216548.jpg

2) Covorase "glow-in-the-dark" aderente pentru toate spatiile de depozitare, de culoare alba :

12.jpg.f840cec2e7ba5d4e4f01c9207c216496.jpg

3) Protectie inchidere usi si grile ventilatie picioare spate :

8.jpg.313fe299758323f7a1352fce5f9b1722.jpg6.jpg.10ab6c8b646726d5fb53a920046c9ec5.jpg

4) Capac baterie si protectii balamale usi :

5.jpg.edca179c5ab9e9bfa867424c7fb18cbf.jpg7.jpg.e7186d3a8f8736fecf50ff2b145777e4.jpg

5) Si "La pièce de résistance", am facut si trecerea la maneta DSG de pe Golf 7R OEM, cu model de Carbon-Aluminiu si cusaturi albe  :wub: :

10.thumb.jpg.21df18207c0e52a2d4544f9cb7ff0284.jpg11.thumb.jpg.3e32262cadf78404ae202a3e92ce59dc.jpg

1.jpg.002b4f0e4f2f89ecdbabfa2049ff790a.jpg

 

A mai primit si cateva chestii mai putin importante, precum montat folii pe pragurile interioare si stalpii B (care nu prezentau incredere prin rezistenta lor la zgarieturi :))), dar fara sa le mai prind in poze...

In rest, adunam kilometri, cat ne permite timpul, mai ales ca trebuie impartit si cu "surioara mai mica" :D.

 

Link către comentariu

nice (cu exceptia cauciucurilor pline de R-uri).

cu capacele de usa inca nu sunt decis / nu mi se par urate acele "zavoare" incat sa le acopar.

;a balama eventual curatat regulat sa nu stea noroi acolo sa rugineasca.

Link către comentariu

Mie imi place doar capacul de la baterie. E singura pe care as face-o si eu, Cred ca e prea mult R, insa eu sunt mai conservator si cred ca o masina care te uimeste este una care iese in evidenta prin simplitatea design-ului, fara prea multe badge-uri. Iar a ta era superba si fara acele R-uri.

P.S. Din punctul meu de vedere arata mai bine schimbatorul de pe Tiguan. Prefer mai mult negru decat mai mult argintiu, iar acel carbon insert e putin cam fortat. Oricum e bine sa o faci asa cum iti place tie.

Link către comentariu
lambda_dryver

@Muale Thanks! Balamalele o sa le curat regulat, dar capacele mi s-au parut utile pentru ca mai reduc din praful care adera la vaselina folosita acolo si scade riscul sa inceapa sa scartaie :)).

@Xadrian Merci! Intr-adevar, sunt prea multe badge-uri de .:R pe covorase dar, in viata de zi cu zi, nu prea sunt vizibile deoarece sunt acoperite de diverse chestii depozitate p-acolo.

Mi s-au parut utile pentru ca sunt foarte aderente si cauciucul este considerabil mai moale decat cel din fabrica (in putinele locuri unde are...) si amortizeaza cam toate sunetele si zornaiturile de la chei, maruntis, telefon, carduri de acces, pachet de cauciucuri etc., sunete care imi stateau pe cap :)). Fiind fosforescente, sunt utile si noaptea pentru a identifica ce cauti in zonele de depozitare, fara sa aprinzi luminile si sa-ti scoti ochii :D .

Maneta DSG tine de gust. Eu am montat-o si pe fosta masina deoarece imi place mult design-ul si faptul ca este si mult mai rezistenta la zgarieturi in timp decat cea din piele integral. Motivul de carbon se potriveste cu design-ul carbon-wannabe al trim-urilor de usi si bord si ii da o tenta de sportivitate pentru cand o sa ajungem in stadiul de .:R cap-coada :wub: ...

Link către comentariu

.:R cap-coada ? Ai gresit caroseria baiatul meu :biggrin:

Daca pui 2.5T nu devine RS3. Asta nu inseamna ca nu incurajez upgrade-ul.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
lambda_dryver

@C Z R Point taken :))

Rephrasing: Un .:R pentru Tiguan precum Cupra pentru Ateca :icon_thumleft:. Cap-coada, fara omisiuni. Cu toate ca, probabil, o sa-l lanseze VW in toamna, inainte sa apuc sa ma misc... (La pachet cu T-Roc R si Arteon R)

 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

...si o sa aiba 2.5t. Dar asta nu ar trebui sa te impiedice sa "iti faci de cap". :)

 

Link către comentariu

Apropos de subiect cumva, motorul acesta 2.0 TSI de 220CP este acelasi cu cel de pe GTI tehnic vorbind sau difera cu ceva? 

Link către comentariu
lambda_dryver

@cristi511 Eh, facem si noi ce putem :)). Worst case scenario: va fi doar wannabe :pale: ... Dar macar va fi fun. Merci pentru incurajari, tie si lui @C Z R ! :beerchug:

@Muale Arata genial! Ii lipseste doar un VR6 (care cica e pe drum :D).

@CristiALF Da, este fix acelasi cod de motor CHHB ca pe GTi fara PP.

Link către comentariu

Un stage 1 si te-ai dus in 300 de cai. Daca mai pui si turbina de golf R... pff nu cred ca mai rezista prea mult garantia aia :)) 

Link către comentariu
lambda_dryver

@roc82 Inca nu am luat legatura cu cei de la CSD, dar, am inceput research-ul dupa volanul de .:R. Am gasit modelul nou, cu airbag-ul tip fagure si toate comezile necesare la un pret ok nou-nout, dar sunt in dilema daca sa merg pe ornament piano black sau aluminiu.

@CristiALF @mihai.onu94 Clar o sa vina +100 cai, mai degraba mai devreme decat mai tarziu :)). Turbo de .:R inca este departe, mai ales ca trebuie ( :))) sa vina la pachet si cu "goodies" de genul Downpipe, evacuare, intercooler, admisie etc. :wub:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
On 6/8/2018 at 3:06 PM, lambda_dryver said:

@cristi511 Eh, facem si noi ce putem :)). Worst case scenario: va fi doar wannabe :pale: ... Dar macar va fi fun. Merci pentru incurajari, tie si lui @C Z R ! :beerchug:

@Muale Arata genial! Ii lipseste doar un VR6 (care cica e pe drum :D).

@CristiALF Da, este fix acelasi cod de motor CHHB ca pe GTi fara PP.

adica un Touareg ? este frumos ultimul model...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!