Jump to content

Audi A4 B6 cabrio - Tuning -=al treilea proiect=-


Slick

Postare recomandată

Arata foarte bine. Oare nu poti modifica un widebody kit care sa se uneasca cu bara. Destul de greu de facut ca sa arate oem, dar probabil ca nu e imposibi.

Urmaresc topicul asta, si abia astept sa vad cum va arata la final!

Spor la treaba!!!

Link către comentariu

@TheRipper idea nu e rea. Problema mea este ca nu prea le gasesti pentru modelul cabrio. Si cand zic nu prea, inseamna deloc ?

Caroseria la cabrio e diferita. Datorita lipsei stalpilor centrali, pragurile sunt ranforsate. Din cauza asta mai groase. La fel si stalpii frontali, pentru ca trebuie sa preia forte diferite de varianta sedan. Din aceasta cauza forma aripilor la cabrio e diferita de sedan in zona stalpilor.

Ceea ce fac eu nu prea fac multi. Sa modifice varianta cabrio. Din cauza asta nu prea sunt solicitari de widebody kit, nefiind solicitari, baietii nu fac. Eu, unul singur am gasit in 3 ani de cand tot caut si cerea pe el vanzatorul £1200.

Includea bara fata, aripi, si fuste praguri. Dar mi s-a parut prea mult pentru ceva ce doar seamana.

Ma indrept spre piese OEM pt ca idea proiectului este replica RS4. Nu o sa ajung la 1:1 dar vreau sa fiu cat mai aproape si doar un cunoscator sa poata face diferenta, fara sa deschid capota.

Drumul e lung, dar nu imposibil de parcurs. Marea problema la bodywork sunt aripile spate, pe care nu stiu cum o sa le rezolv. ?

Apoi cu ceasurile de bord pentru ca trebuie schimbat rezervorul pentru ca indicatorul de carburant sa arate corect? cand o sa schimb ceasurile de RS4, etc.

Jucarii de oameni mari ?

Multumesc pentru apreciere si o sa vedem ce final va fi?.

 

 

Modificat de Slick
Add word
Link către comentariu

Pe duminica iar mi-am facut de treaba.

Capacul de R8 pentru rezervorul fluidului de servodirectie trebuie atasat, asa ca am procurat elementele necesare.

Rezervor lichid servodirectie Audi A4 B8.

Bratara de prindere.

Urmeaza munca si apoi pozele??.

Deocamdata, doar piesele.

 

 

20200903_105813.jpg

20200903_105840.jpg

20200903_141516.jpg

20200903_141534.jpg

Link către comentariu

Duminica a trecut si dupa o truda nu chiar scurta, am reusit sa:

- montez rezervorul lichidului de servodirectie cu capac Audi R8

- dupa montarea bratarilor de prindere necesare am atasat proiectoarele 

20200908_140859.jpg

20200908_140928.jpg

20200908_140948.jpg

20200908_141002.jpg

20200908_141017.jpg

20200908_141046.jpg

Link către comentariu

Poate ca nu vad bine dar bara nu pare ce trebuie ,iese inafara aripii ,si nici culoarea nu e ok .

In rest  felicitari !

Link către comentariu

Si mie mi se pare la fel. Pare ca nu este la locul ei si rosul barii este mult mai aprins decat restul masinii.

Link către comentariu

E normal ca nu se așează bine la aripa, avand in vedere dimensiunile RS ului, acesta fiind wide body... banuiesc ca are in vedere modificările ulterioare....aripile  etc.

Link către comentariu

Bravo ! Un astfel de proces dureaza de aceea e de nevoie de bani , timp si foarte multa rabdare. ?

Link către comentariu
11 hours ago, Slick said:

Bara este ce trebuie. Aripile nu mai sunt.

Next on list: aripi RS4

 

13 hours ago, F l o r i n said:

E normal ca nu se așează bine la aripa, avand in vedere dimensiunile RS ului, acesta fiind wide body... banuiesc ca are in vedere modificările ulterioare....aripile  etc.

 

11 hours ago, Slick said:

Bara este ce trebuie. Aripile nu mai sunt.

Next on list: aripi RS4

Exact. Am banuit ca urmeaza....

Link către comentariu

Dacă nu ai de gând o creștere serioasa de putere, sau niște track days asa din când în gând, am impresia ca e too much! 

Link către comentariu

Total de acord cu @B_U_T. Culoarea e foarte potrivita pentru masina. Si franele mi se pare ca arata excelent. Masina are potential sa arate bine, atata timp cat se va lucra calitativ dar slabe sanse sa nu se vada la final ca vor fi diverse improvizatii. Unde e pasiune clar ca nu mai iei in calcul banii pe care-i pierzi cu proiectul, dar nu multi am alege drumul asta, cand am putea lua "the real deal" care are o cu totul alta devalorizare.

Spor la treaba in continuare!

Link către comentariu
  • 6 months later...

Pentru ca montajul s-a efectuat noaptea, la lumina lumanarii, va prezint rezultatul final.

 

Datorita faptului ca aceste scaunele nu au airbag, am martorul aprins in bord. Stiti daca aceasta situatie se poate rezolva cu o setare de coding?

 

Datorita faptului ca scaunele provin de la un sedan, pasagerelor spate le va fi mai anevoioasa imbarcarea 😉

20210321_124614.jpg

20210321_124642.jpg

20210321_124745.jpg

20210321_124830.jpg

20210321_124917.jpg

Link către comentariu

Sunt superbe

Nu poți rezolva din coding, doar rezistenta pusa in locul fiecarui airbag, in mufa de sub scaun.

Link către comentariu

Arata foarte bine scaunele, dar eu nu as fi renuntat la airbag-uri in detrimentul look-ului. 

In rest, keep us posted!

Link către comentariu

Mergem mai departe si ne pregatim de cai multi.

 

Pana atunci efectuam modificarile necesare.

 

Kit ambreiaj Clutch Masters FX400: 02240-HDCL-X

 

Pe drum se afla volant. Tot de la Clutch Masters: FW-240-SF.

 

Pentru ca americanii nu le aveau pe stoc, kitul de ambreiaj a venit din Australia si volant e pe drum din Canada. 🙂 Ca sa vezi ce mica-i lumea..

 

Revin cu poze de la montaj. Sper saptamana viitoare la inceput.

20210323_205808.jpg

20210323_205655.jpg

20210323_205739.jpg

Link către comentariu

A ajuns si cutia cu surprize.

 

In interior, intercooler-ul Airtec dedicat Audi A4 B7.

 

Urmeaza zile pasionante de montaj.

 

Revin cu poze

20210326_153435.jpg

20210326_153457.jpg

Link către comentariu

Prima aripa de RS4.

 

Arata de parca a participat in WW2 pe tancurile care au fost infrante :)

 

Ce sa faci..n-ai ce sa faci. Una noua costa £600. Second hand sa prinzi e sarbatoare mare. De 2 ani vanez si abia am agatat una.

 

sa vedem ce poate tinichigiul acum :)

20210327_133105.jpg

20210327_133121.jpg

20210327_133137.jpg

20210327_133152.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!