Jump to content

Audi A4 B6 cabrio - Tuning -=al treilea proiect=-


Slick

Postare recomandată

Sper ca acest "proiect" sa fie finalizat si sa nu ajunga o cocalareala... scumpa. 

Link către comentariu

 

4 hours ago, kef_petry said:

Ee, asta face parte din "asa nu"!

Părerea mea... 

 

3 hours ago, dydu_kuf said:

Sper ca acest "proiect" sa fie finalizat si sa nu ajunga o cocalareala... scumpa. 

 

Vom vedea ce va ajunge. Pt necunoscatori Hofele este tunerul de casa german pentru grupul VAG alaturi de ABT.

Power dome-ul vine vopsit si integrat capotei oricum.

Orice opinie este binevenita, insa nu inseamna ca este si insusita.

Democratia inseamna exprimarea oricarei opinii fie ea proasta sau buna si de catre absolut oricine. Asa ca nu am nimic impotriva criticilor.

Enjoy it!

 

P.S. Critica ta la vorba mea...

20200822_004230.jpg

Modificat de Slick
add words
Link către comentariu

Pregatiri pentru maine.

Mutat rotile pe fata. Maine urmeaza montaj discuri si etrieri

20200822_170936.jpg

20200822_170956.jpg

20200822_171020.jpg

20200822_171051.jpg

20200822_172114.jpg

Link către comentariu

La inceputul anilor 2000 tuningul reprezenta exact ce se intampla pe acest topic, o colectie enorma de bits & pieces care mai de care, in cautarea unui look cat mai outrageous care se aduca cumva a ceva, dar altfel....in cazul de fata un fel RS4 dar mai inzorzonat.

Combinarea a N produse de firma (oricat de galonata) nu inseamna ca rezultatul final este unul pozitiv, altele sunt criteriile ce make or break valoarea unui proiect.

Valoare din punct de vedere tehnic? Zero.

Valoare din punct de vedere estetic? Minus zero.

Valoare sentimentala pt creator? Inestimabila.

Therefore...spor la treaba ca restul e doar can can.

 

Link către comentariu

Stiu si cum era in anii 2000. Fiecare strangea 6 luni bani ca sa isi schimbe rotile fata, eventual si suspensia daca iesea o combinatie ceva si alte 8 luni pentru rotile spate. 

Ulterior mai ieseai cu o gagica in oras si asta iti prelungea timpul de asteptare pana cand reuseai sa strangi urmatoarea suma de bani.

In ceea ce ma priveste nu iubesc fierul. Imi ocup timpul cu pasiunea pe care o am. Hobby-ul tot hobby ramane. Modificarile mele aduse masinii sunt tocmai in progres si nu poate fi trasa o linie acum si facuta o evaluare.

Apropo! Din toti prietenii mei care au bagat banii in masini nu cunosc pe vreunul sa fi avut vreun beneficiu, asa ca finalul final sunt bani aruncati pe apa sambetei. Asta ca sa stie oricine intentioneaza sa se implice in chestiuni similare.

Fiecare personal are un motiv pentru care face asta, asa ca beneficiul este stisfacerea acelei dorinte si motivatii si nimic mai mult.

La gusturi si cum face fiecare aici e de discutat. Sunt in lume oameni care poarta slapi la costum Versace. Asa si aici. Bine ca nu am pus luminite la valve la roti. ? in rest eu sunt multumit de toate deciziile mele. Si acum si in general vorbind. 

In viata idea e ca nu trebuie sa te incadrezi in rigorile stabilite de altii ci sa faci ceea ce iti doresti. Fericirea e diferita de la om la om.

Scopul acestui topic nu este de a arata si de a demonstra asa cum nu cred ca este scopul oricarui topic din sectiunea "Masina mea"

Modificat de Slick
add words
Link către comentariu

Foarte bucuros de receptie. Capac Audi R8 rezerzor lichid sistem servodirectie.

I Love it!

20200822_184156.jpg

Link către comentariu

Gasisem un tutorial acum multi ani, despre cum sa rotesti “manerul” relativ la corpul busoanelor de R8. Gen sa le faci sa fie paralele sau perpendiculare cu motorul 

Link către comentariu
14 minutes ago, catalinmiti said:

Gasisem un tutorial acum multi ani, despre cum sa rotesti “manerul” relativ la corpul busoanelor de R8. Gen sa le faci sa fie paralele sau perpendiculare cu motorul 

Waw! Interesant! Multumesc ca mi-ai spus. O sa dau un search poate..poate dau de el. Ca la mine toate stau in felul lor :)

Link către comentariu

@Slick Nu mai folosi quote asa, este împotriva regulamentului. Poți sa folosești cu încredere tag-uri ca mine.

Mulțumesc! 

Link către comentariu

Primul atac a esuat. ?

Astazi cu entuziasm m-am prezentat la mecanic cu scopul declarat: montarea franelor mari.

Am desfacut roata, am demontat discul, iar in momentul in care ne-am apucat sa punem pe pozitie franele noi am constatat ca Reflections Detailing, compania la care am vopsit etrierii, a omis sa imi trimita in pachet suruburile care prind etrierul de sustinatorul acestuia.

I-am sunat, au constatat si ei asta, i-au descoperit pe undeva prin atelier si au promis ca luni la prima ora mi-i trimite.

Un pic dezamagiti, mai mult eu decat mecanicul, am montat inapoi franele stock si asteptam sa apara suruburile ?

20200824_004342.jpg

20200824_004407.jpg

20200824_004521.jpg

20200824_004429.jpg

20200824_004451.jpg

Link către comentariu

Continua cautarea suruburilor de ghidare pentru etrieri. 

Pana cand se va intampla sa ii pot gasi, m-am bucurat sa montez R8 coils

20200825_122244.jpg

Modificat de Rave
?
Link către comentariu

@Rave multumesc! Cu gandul la arcuri sport...ca tocmai ma uitasem inainte sa postez la niste oferte?

Link către comentariu

Astazi doar facem curat.

Duminica, mai incerc inca o data cu franele. Poate de data asta imi iese ?

20200826_142753.jpg

20200826_142817.jpg

Link către comentariu

Am nevoie de un pic de ajutor si multumesc de pe acum pentru sprijinul oferit.

Problema mea este ca in drumul achizitie-receptie-vopsotorie-receptie mi s-au ratacit nr. 2 si 3 din poza.

Poate cineva sa ofere ceva detalii despre suruburile si adaptoarele acelea? Codurile de produs?

Sistemul este Brembo.

- etrierii 207675.02

-carrier 20.8415.07

Am incercat la Audi dar nu mi-au putut da detalii pentru ca la ei sistemul de franare e globalizat si nu apar piesele compenente independente ca sa poata fi comandate separat.

Multumesc frumos inca o data!

IMG-20200826-WA0007.jpg

Link către comentariu

Multumesc frumos pentru tot ?. Probabil ca am multi prieteni pe forum?.

Astazi m-am acomodat cu Torque Pro si am reusit sa imi desenez urmatorul ecran. Singura problema: temperatura la ulei nu am reusit sa o fac sa apara.

Am urmarit cateva tutoriale pe youtube in care sunt explicate cateva formule ce se aplica in setarea ceasului respectiv, dar nici una nu a mers. A reusit vreo cineva sa seteze?

 

20200828_161315.jpg

Link către comentariu

Am uitat sa vorbim despre suruburi. Treaba s-a rezovat dupa e-mail-uri trimise chiar si la Brembo.

Scriu pentru posterioritate, poate o sa mai fie nevoie de informatie.

Suruburile 15 si 3 sunt M6 si M8.

Calitate otel 10.9, adica culoare neagra.

 

Fotografia este de exemplificare. Ele pot aparea un pic diferit.

20200828_223302.jpg

Modificat de Slick
Link către comentariu

Eu centrez, eu dau cu capul?.

Astazi pregatiri pentru ochiul din spate, si ceva LED.

 

P.S. soon will be nice

20200829_115314.jpg

Link către comentariu

Ziua marilor schimbari?

- frane fata swap

- bara fata RS4 swap

Proiectoarele exista, insa trebuie achizitionati suportii din spatele barii pentru a putea fi montati. Nu am stiut de ei, asa ca sunt next on the list.

Urmatorul focus este pe aripi. Se vad terminatiile barii cum vin. Aripile RS4 sunt evazate asa ca am mare nevoie de ele.

Nu sunt rare, sunt foarte rare. Cele de saloon. Cele de cabrio foarte foarte rare. Voi vedea cum rezolv ecuatia, dar trebuie rezolvata. 

 

 

20200831_142952.jpg

20200831_143030.jpg

20200831_143100.jpg

20200831_143127.jpg

20200831_143145.jpg

20200831_143214.jpg

20200831_143247.jpg

20200831_143311.jpg

20200831_143407.jpg

20200831_143431.jpg

20200831_143512.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!