Jump to content

Seat Leon FR 2.0 TSI - noul FLA


flaviusmaff

Postare recomandată

Multumesc. Legat de consum pentru cine vrea sa achizitioneze o masina cu motorul asta, comparat cu Golf ul 1.6 le care l am avut, e undeva cu 1,5 l/100km mai mare, dar eu zic ca merita. Abia astept sa nu mai folosesc masina daily si sa ma pot ocupa de ea cum trebuie.

Link către comentariu

Se prezinta bine pana acum,zici ca abia astepti sa va revedeti ca sa mai mesteresti ceva pe la ea :D

 

Link către comentariu

Ideea e ca vreau sa o tin in stare cat mai buna si ca masina de zi cu zi, nu o sa pot face asta, asa ca trebuie ceva ieftin pentru naveta. 

Link către comentariu

Imi dau seama cam ce vrei...dar sunt sigur ca si in stare buna o masina de genul ( probabil 2001-2004) vine la pachet cu noi investitii si probleme. Asta pe langa taxe...

Link către comentariu

M am gandit si la asta, dar nu ma intereseaza sa fie o masina super pusa la punct, doar sa ma duca la munca si inapoi. :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
flaviusmaff

Salutare. Momentan nimic nou, dar ma gandesc tare sa schimb arcurile, masina inca mi se pare prea inalta, mai ales pe spate. Am gasit un set de Eibach Pro-kit la un pret bun si as dorii ceva informatii de la cei care au avut despre cat coboara in realitate.

Link către comentariu

As fi vrut si eu un 2.0tsi, dar m-au speriat un pic problemele lor...in fine..

Eu tocmai ce am comandat un set de eibach prokit cu coborare de -30mm, dupa ce le montez iti dau de veste!

Link către comentariu
flaviusmaff

Pana nu ma lovesc de ele, si sper sa nu ma lovesc, pot spune ca e un motor bun, raportat la putere/consum. 

Tocmai am vazut un Seat Leon cu Pro-kit si nu e diferenta notabila a drop-ului, asa ca cine vrea ceva low, probabil Sportline sunt indicate.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare. Vreau sa cumpar un eleron din kitul Aero, dsr din discutia purtata cu vanzatorul, acesta se prinde de hayon cu suruburi si nu mi dau seama cum. A mai avut cineva montat si ceva indicatii pro sau contra?

miEcLJoLjPU6j58wcyqxX8A.jpg

seat-leon-mk2-roof-spoiler-facelift-,p600749.jpg

Link către comentariu

Hello,

Am avut eleronul din kitul original Aero (cumparat din reprezentanta) si pe langa eleron este inclus si un lipici special, usor flexibil. El doar se lipeste, nu se prinde cu suruburi. Nu par mari suprafetele de contact cu hayonul dar sunt suficiente. A rezistat si la 250 kmh fara probleme. (In Germania)

Link către comentariu

Cel pe care vreau sa l iau nu este original, dar am vazut ca are prinderi laterale si una pe mijloc mai lunga. Ma gandea  sa l lipesc cu silicon de parbriz, altceva mai puternic nu cred ca este.

Link către comentariu

Cel OEM parca avea prindere (gauri)

Daca e AM atunci mergi cu moment-fix-exteror si il face ciment.

Asa arata ce zici tu?cele 3 puncte de prindere?

 

Untitled.jpg

Link către comentariu

Nu nu. Ea bine daca era asa. Cam asa arata. Imi e sa nu l pierd pe masina cuiva, mai dau si de belea dupa. :))

Screenshot_20180611-150152.png

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Arata super bine, s-o stapanesti sanatos ! Imi place cum o intretii, jumate din produsele de ingrijire le am si eu ?. Am un prieten cu pro kit-uri pe un a3 8p; mie mi se par potrivite pentru drumurile din Ro, dar daca nu o sa fie masina daily, ar fi ok ceva mai jos. Legat de eleron, il recomand pe  cel care da un aspect mai OEM al masinii. ( eleron ). Spor la toate ?‍? !

36041305_1761189947302497_577483263757516800_n.jpg

36087161_1761189867302505_7697675790753726464_n.jpg

Link către comentariu

Multumesc. Legat de arcuri, prokit urile nu cred ca or sa ofere o diferenta vizibila a dropu ului, dar in iulie o sa intre in service pentru o revizie mai mare si ma hotarasc atunci. Cu eleronul o sa mai astept putin, poate apare vreo oferta ceva.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ieri am reusit sa cumpar un set de Eibach Prokit, au fost comandate initial pe serie de sasiu de Golf 6. Sper sa cobore cat trebuie, daca nu, trec la altceva. 

20180706_132700.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Dupa ce am vandut Pro-kit urile unui prieten, doar pentru faptul ca fara sa le montez, le am masurat si comparat cu cele stock si am ajuns la concluzia ca nu coboara destul (m am inselat ?) Una peste alta, mi am luat un set de Sportline, momntat, super fericit. ? au coborat masina perfect, acum cu distantiere pe spate arata cum trebuie. Ar trebui de 5 mm si pe fata, dar nu sunt cu buza de centrare si janta ar sta doar pe prezoane, asa ca spun pas. Am schimbat discurile pe fata si placutele fata spate. Aici am avut putin de munca, am dat comanda de doua seturi de pacute Ate si niciuna nu s a potrivit, erau pe dimensiunea discului, dar cand le puneam in etrier se ghidau mult prea pe interiorul discului si ramanea un spatiu de 2-3 mm pe exteriorul discului. Pana la urma am montat Ferodo, dupa codul celor vechi si pe spate Remsa HPT. S au mai schimbat amortizoarele spate, Kayaba Excel G. 

Pentru ca tot ma disperau DRL urile cu becuri, am comandat un set de la baieti de la Led It Up si acum e cu totul si cu totul altceva. Daca se lasa putin seara aproape ca te orbesc. 

 

20180802_112541-1632x918.jpg

20180803_205048-1632x918.jpg

20180803_205058-1632x918.jpg

20180801_132047-918x1632.jpg

20180801_132113-1632x918.jpg

20180801_155435-918x1632.jpg

20180801_175909-918x1632.jpg

20180725_143719-918x1632.jpg

Link către comentariu

Si oare e bine ca te orbesc ? Oare acele leduri sunt omologate pentru masina ta? Zic si eu ... Sunt atatea masini "tunate" in trafic, care cu faza lor scurta nu mai vezi drumul venind de pe contrasens.

Link către comentariu

Cine merge pe DRL seara? Ziua nu au cum sa te deranjeze cateva leduri. Eu m am referit la faptul ca odata cu lasarea serii bat puternic intradevar, dar deja se aprind farurile automat si iese din calcul ,,problema,, asta.

Link către comentariu

Salutare, arata bine si e intretinuta corect. O mica remarca, nu stiu daca o sa simti si tu. Amortizoare kyb am pus si eu si la fosta masina (Fata/spate) si la actuala pe spate.  Kyb excel G made in Japan. Sunt foarte foarte  rigide.  

Link către comentariu

Sincer sa fiu, odata cu montarea arcurilor per total mi se par mai ok ca inainte si mi se pare putin mai moale sa zic. Am avut si pe Golf o perioada tot KYB si da, erau mai tari putin. Astea mi se par la fel ca cele stock.

Legat de consum Targoviste-Constanta, 7,6 consum mediu pe CB, mers constant 130km/h. Consumul instant la 130km/h e undeva la 8 l/100km.

Link către comentariu

O fi din cauza arcurilor eibach? crezi ca amortizeaza mai bine decat cele stoc? ca daca da le iau si eu in considerare. Eu am -15mm din fabrica fata de stock.

Link către comentariu

Denis, chiar e nevoie sa spamezi toate topicurile posibile cu nemultumirea ta legata de suspensia 5f-ului? 

Ce treaba are 1P cu 5F? Stii foarte bine ca lucrurile difera intre pq35 si mqb.

La tine problema este data de alegerea amortizoarelor, asteptarile mult prea optimiste si de ce nu, anvelopele folosite.

Daca ai nevoie de sfaturi cu adevarat utile ai topic-uri dedicate.

Multumesc.

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!