Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

Identic iam schimbat doar capul acela ca era diferit cei de la dezmembrai au zis ca se potriveste si cel de pe golf scurt pe variant (se poate sa fii zis asa sal cumpar si sa nu mearga cel de pe golf scurt)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cel de pe golf scurt, deci nu ai cumparat unul identic.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara si La multi ani. Am o mica problema si nu am găsit un răspuns sa ma lumineze total. Sa încep cu începutul: am un golf4 1.6 variant 77kw 105 cp din 2001,motor azd. Prin luna mai-iunie am început sa am probleme cu deschiderea baionului adică nu mai mergea deschiderea electrica,mai făcuse figuri dar cu imtermitente,trebuia sa bag cheia mereu sa pot deschide.am desfăcut motoraș tot am zis ca e actuatorul. Din lipsa de timp si bani am tot amânat investiția. Înainte de crăciun am băgat in ea catalizator,bobina de inducție,bujii,sonda lambda. Toate bune pana am observat ca nu mi se mai aprind becurile de la mers înapoi. Am luat becuri si le-am schimbat pe toate,semnalizări,poziție,frana,ceata si mers înapoi. Nu mergeau la mers înapoi. Am verificat siguranță 7 care tine de ele nu era arsa. Am zis ca e comutatorul de pe cutie am luat mufa am făcut strap îmi mergea doar un bec cel de pe partea dreapta.am zis ca cel de pe stânga nu merge ca e puțin oxidat locașul unde vine becul si poate nu face contact bine. Am desfăcut comutatorul,l-am curățat ,pus înapoi nu mergea, am zis ca e dus. Pe 29 dec am mers sa îmi schimb bateria deoarece era veche si nu mai era pentru frigul care va veni. Am avut o surpriza plăcută dar care m-a pus pe gânduri in 31 decembrie. Dimineața la 8 am dus mașină la spălătorie pe la 11 am fost sa o iau. Pe la 13 dau sa plec la revelion vad ca in butucul de la baion merge un pic greu cheia. Probabil de la gheata zic eu. Pun un pic de degivrat pe cheie doua picături nu va gândiți ca am inecat butuc si am făcut un pic de joc duce vino chipurile sa meargă mai ușor si sa nu înghețe. Bun,plec de acasă ajung la revelion la 100 km depărtare merg sa iau bagajele din greșeală apaș pe mâner la baion si surpriza mergea fara cheie. M-a dă-l in aia a lui și-a revenit după 7-8 luni? Astăzi ajuns acasă plec pe seara cu mașină la cineva când ajung bag in marsarier si dau sa aprind avariile sa vad ceva( așa mai puteam da cu spatele ca nu prea vedeam ) si bang merg becurile de la mersul înapoi. Întreb nevasta si ea îmi spune ca de fapt mergea de pe 31 când am ajuns la revelion dar fiind zi eu nu am văzut si ea nu a catadicsit sa îmi spună. Deci întrebarea este unde e problema? Sa fie ceva circuit electric in haion unde am contact prost sau modulul confort sa se fi resetat când schimbat bateria? Dar bateria am mai luat-o jos fandam pus redresorul pe ea si nu am sesizat daca mergea sau nu dar înainte de punerea bateriei noi sigur nu mergeau ca am luat-o la puricat. Sau sa fie de la spălare a intrat apa pe la baion si acum pana se usca are ceva contact.cum as putea verifica tot sistemul electric? Precizez ca,la schimbarea bateriei am făcut verificările de rigoare pt garanție si nu am găsit probleme de genul consumatori ascunși sau altceva. Va mulțumesc pt timpul acordat si pentru răspunsuri. Un nou an mai bun.îmi cer scuze de ca am scris un roman si de greșeli.

Modificat de sece4u20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tind catre un contact imperfect. La mine nu mergea de loc ceea ce la tine si-a revent, era de la o mufa aflata in stalpul din spate stnga jos, sub spatiul de depozitare. Am taiat mufa, era toata oxidata si pinii rupti, am inlocuit cu cablu+papuci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Țin sa spun ca in partea stânga am găsit oxidata contactele metalice unde vin becurile introduse,tripla aceea sau cum se numește. Dar acum inca o întrebare : de ce se oxidează,posibil sa intre apa si pe unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau,

imi cer scuze nu stiu daca postez unde trebuie, am mai postat si in Capac Butuc Yala Usa.

Am o problema ma puteti ajuta va rog frumos?


Ieri am deschis portbagajul si numai am putut sa il inchid, sintomele sunt urmatoarele in momentul in apas yala se aude cum cumpleza dar dupa elibebarea ei dureaza cateva secunde pana se de-cupleaza si nu tine yala inchisa, am dat cu solutie de dezghetarea yalelor, alcool sanitar si am incercat toate variantele posibile sa inchid dar se pare ca nu merge.
Mentionez ca masina este passat b6 variant cod motor BMP de 2 litri.

Cum pot rezolva aceasta problema?

Va multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Sper ca postez unde trebuie problema urmatoare:

 

Am un VW Golf 4 1,6. Daca stropesc pe parbriz cu stropgel functioneaza perfect, iar stergatorul lunetei nu functioneaza, aruncand stropgel sub haion. 

 

Help me!

 

Best regards!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa capitonajul de plastic de pe hayon si vezi daca e sarit furtunasul sau e stricata tija din ax.

 

daca nu e sarit furtunasul, si curge apa prin motoras - trebuie kit de reparatie motoras sau alt motoras SH - 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se pare ca m am impotmolit in acest punct...4vk5kj.jpg

Trag de el dar nu iese neam...cine a mai intampinat aceasta problema?Butucul este blocat pe inchis...centralizatul merge ok dar vreu sa degripez butucul...bag wd 40 de asta toamna il el plus cheia a 2  a am aproape am stricat o si nimic...o solutie poate mai trebuie desfacut ceva... stau de 2 ore pe langa el si plang...

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in capatul bucului, spre tabla, vezi o sarma - aia e clema de fixare - trage-o afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras afara si aia si tot nu iese...sa inteleg ca ar trebui sa imping din exterior in interior sa iasa?E prins acolo zdravan...oare trebuie sa incalzesc cu ceva(nici nu prea am cu ce...)de batut in el am incercat si nu este o solutie... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oxidat butucul.

Eu am reusit sa il scot dupa ce am folosit mult WD40, rabdare si "bataie".

Trebuie imping din exterior spre interior.

 

Cam asa ar trebui sa arate:

post-20276-0-44998000-1453893476_thumb.j

 

Scoaterea "sarmei" :

post-20276-0-54737000-1453893503_thumb.j

post-20276-0-57939100-1453893521_thumb.j

 

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru poze ajuta foarte mult si sper sa reusesc intr un final sa l scot...pana la urma l ai rezolvat merge din cheie sa inchizi respectiv sa deschizi?

 

 

Multumesc inca odata pentru poze...am luat o tubulara de 13 e aproape aceiasi diametru cu butucul si i am dat 2 ciocanele si a iesit...dupa cateva ore bune de chinuiala...1972xg.jpg

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot desface si restul butucului sau daca il mai pot desface macar sa iau cateii...ayqe0.jpg25gdt7l.jpg

pur si simplu nu stiu cum sa mai bat in el sa iasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu intra cheia in el, slabe sanse sa-l desfaci fara sa distrugi. Daca ai alt butuc si vrei sa iei din acesta strict cateii, nu au alta varianta decat sa-l crapi. Daca bati asa in el, va iesi, dar vei indoi cateii iremediabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma l am demontat dupa ce l am incalzit la aragaz si apoi batut in el si iar incalzit si dat cu wd 40(functioneaza impecabil)doar ca a trebuit sa desfac si acest capac incercuit cu rosu si acum cam joaca balalau...nu prea ai posibilitati sa l strangi...in fabrica sigur a fost strans la presa...1z4955c.jpg

Maine ma duc sa iau un butuc donator am gasit cu 50 de lei(fara cheie bineinteles...)cateii am vazut ca ies fara probleme din asta doar ca, cateva arculete care ii tin expandati sunt cam gripate(am incercat sa scot unul dar iese praf...ma gandesc ca poate mai gasesc si in celalalt cateva bune si complectez...)

Acum am vazut din ce sa discutat ca merge mutat cateii din unul in altul sigur?Nu as vrea sa dau 50 de lei degeaba si apoi sa l pun in vitrina...

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg mutati cateii fara probleme. Lasa cilindrul cu arculetele intr-o cutie cu coca cola sau pepsi pana a doua zi, apoi spala temeinic si se vor degripa fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ! O problema am si eu la incuietoarea de la haion (golf 5), astazi am deschis portbagajus si cand sa il inchid am observat ca nu vrea sa se mai inchida , dupa mai multe incercari si dupa ce am impins pana am spart si lampa de pe haion am lasato asa , apoi mia venit in cap sa lovesc incuietoarea cu surubelnita si culmea a mers , dar doar asa merge o lovesc si inchid . Cine ma poate ajuta cu un sfat va rog nu ezitati :))

Modificat de Adz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, schimba yala... alta varianta nu prea ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat cu spray ptr degripat , ptr rugina , si gta functioneaza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am si eu o "problema"cu butucul de la iala hayonului la un golf 4 variiant...la mine cred ca e blocat capacelul de prootectie(acela care e împins de cheie când o bagi) pentru ca defapt zici ca e un dop acolo...am încercat sa dau cu degripant si sa bag o surubelnita lata sa-l inping dar fără succes.ce variante am? E posibil chiar sa fiee un dop?pentru ca am vazutt ca totul e plastic acolo.deseara o sa pun si o poza sa va dati seama despre ce e acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor. Am aceasta piesa rupta. Face legatura intre actuatorul de la hayon si yala.( golf 4 hatchback) Exista vreo metoda de reparat. Sunt sigur ca nu gasesc nici la dezmembrari doar aceasta piesa.

received_279634329092693.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Problema sta in felul urmator, am burduful de cauciuc de la hayon partea stanga rupt si vreo 2 fire cu izolatia crepata. Ma gandeam sa schimb acel burduf si sa izolez sau schimb firele cu problema. Pot sa schimb burduful? Nu prea stiu ce trebuie sa desfac si cum as putea baga din nou firele prin burduf. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu, dar se poate face.

trebuie scoase mufele, pinii, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!