Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

Doar 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceiasi problema cu cutiuta aceia alba ( motorasul si sistemul mecanic de deschidere a haionului) nu mai reactiona , desi puteam deschide haionul cu cheia , am desfacut cutiuta si motorasul ; angrenajul era blocat si motorasul prajit , nu cred ca mai poate fi reparat , la reprezentanta e 100 ron prin comanda iar in dezmembrari nu gasesc si nu inteleg dc . Oricum mai astept sa apara in dezmembrari ,se pare ca se cam duc pe la 200.000 km.

ce comentariu beton, cica se duce pe la 200 000 km, asa este, ieri am facut cei 200.000 de km si surpriza , nu mi se mai inchide haionul, am desfacut motorasul respectiv, am curatat si acum merge.Dar cred ca buba este arcul care nu mai are destula putere sa impinga axul inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!Am avut si eu o problema, dar eu am avut-o la iala de la haion la un G4 variant. Din cauza prafului, s-a blocat pe deschis si cand aveam masina descuiata imi coborau toate geamurile. Solutia problemei mele a fost rezolvata cu aproximativ jumatate de spray WD 40. Am dat in iala si vad ca nu mi-a mai facut probleme de atunci. Si eu tot in jur de 200mii km am avut aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana la motoras verifica daca nu cumva ai furtunul rupt pe traseu.in general se rupe undeva in stanga spate sus pe stalpul dintre portiera spate si hayon. pompa se aude lucrand cand actionezi maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceeasi pompa care stropeste in fata doar ca se invarte invers. Daca pompa se aude atunci verifica furtunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a fost rupt furtunasul, insa impreuna cu firele de inchidere si de la dezaburitor(asa am cumparat masina). Acum am alta problema, mi s-a blocat stergatorul:( Stie careva cum se poate deblocat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci MasinaPoporului, se pare ca am nevoie de acel kit de reparatie pentru ca inainte sa se blocheze de tot, stropitorul se invartea odata cu stergatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

@alextalaban vezi ca daca citesti pe acel topic ai sa gasesti si alta solutie...sa inlocuiesti acea teava a stropitorului cu o mina de pix metalica. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci MasinaPoporului, se pare ca am nevoie de acel kit de reparatie pentru ca inainte sa se blocheze de tot, stropitorul se invartea odata cu stergatorul.

pai cred ca asa este normal ,sa se invarta cu totul,pt ca geamul sa fie udat inaintea stergatorului,la mine asa e si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este gluma sau vorbesti serios,ar trebui sa imi fac griji ,pot sa il deblochez cumva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e gluma, mai am inca 3 prieteni care au golf 4 si la ei nu se misca cu tot cu brat, stropeste intr-un punct pe mijloc. de deblocat nu stiu daca se deblocheaza insa au am mers cu ea asa mai bine de 2 ani de cand am masina( posibil sa fi fost stricat mult mai devreme la fostul proprietar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alextalaban vezi ca daca citesti pe acel topic ai sa gasesti si alta solutie...sa inlocuiesti acea teava a stropitorului cu o mina de pix metalica. Bafta

Eu am inlocuit teava cu o teava subtire de plastic - de la un vaporizator (crema de plaja). E mult mai sigur cu plastic, ca nu mai oxideaza si nu mai ai probleme cu ea.

Daca stopitoarea se invarte odata cu bratul, atunci e incaput de sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa ii fac o baie cu wd 40 ,poate poate isi revine din amorteala :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!am si eu o problema cu stergatorul de pe luneta.

dupa ultima ploaie a incetat sa mai functioneze.

de stropit stropeste cu apa luneta dar nu se mai misca stergatorul

stiti care ar fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Postez si aici, cu toate ca am postat si la Inchidere centralizata aceeasi problema... Dar tine si de centralizata si de inchiderea de la haion :)

Am si eu o problema cu inchiderea portbagajului... De cateva zile - de la primul inghet, mi-a sarit furtunasul de la stropitoarea de pe luneta si mi-a tot bagat apa in incuietoarea de la portbagaj. Cam de atunci nu mai imi merge nici deschiderea centralizata pe spate - inchid si deschid portbagajul cu cheia. Am scos masca spate, am recuplat furtunasul la stropitoare, m-am uitat sa vad daca functioneaza inchiderea si cand armez si dezarmez motorasul functioneaza, numai ca surpriza nu-mi deschide portbagajul.

Puteti sa ma sfatuiti si pe mine ce-as putea sa fac? Recunosc ca n-am tras de nici o mufa, doar am suflat putin si am incercat sa usuc contactele. Se poate sa fi intrat apa la contacte si din cauza asta sa nu mai functioneze?

Mai mentionez ca tot in perioada cu inghetul, cand imi cursese apa-n contacte, incepuse la un moment dat sa-mi apara pe bord in timpul mersului senzorul de portbagaj deschis, cu toate ca portbagajul era inchis.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te uiti atent la parghiile actionate de actuator sa nu se intepeneasca. E vorba de parghiile care ajuta la deschiderea haionului din exterior, daca ridici de manerul de la usa sa o verifici este acolo o parghie care are tendinta sa se blocheze. Curata totul de praf si verifica cursele parghiilor sa fie fara intepeniri. Daca actuatorul merge cand te uiti la el insemna ca parghiile alea se intepenesc dupa ce se tranteste haionul. Restul de pb cu aprins martor si cu inchiderea centralizata desfaci switch-uul de la haion si verifici contactele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zhe_Fox

Verifica mufa aceea din incuietoare, sa nu fie distrusa de la apa.

Eu nu mai aveam lumina in portbagaj si cand am desfacut, acea mufa era varza din cauza apei infiltrate.

Am rezolvat-o inlocuind toata incuietoarea cu una sh de la dezmembrari.

In poza de mai jos, postata de colegul Puricele aici

locasul unde intra mufa se afla in stanga cercului rosu

broasca001.jpg

Ai putea sa incerci cu niste WD-40, sa cureti bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Am sa verific cele doua mufe sa vad ce si cum ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,astazi am patit si eu ca restul colegilor,pentru faptul ca mi-a tot curs lichid de parbriz pe incuietoare astazi sub nici o forma nu am putut inchide portbagajul.Ce ma sfatuiti sa fac?Am sunat mecanicul care mi-a spus ca ar fi un arculet care e posibil rupt si de aceea nu se mai inchide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e pe duca si la tine :))

mare dreptate ai avut,de cateva zile tot gaseam apa pe incuietoarea de la hayon si deja si aceasta incepuse sa aiba probleme,asa ca am desfacut capitonajul ,apoi si motorasul si intr-adevar acea teava pt stropit era gripata si s-a rupt,a iesit numai cu burghiul si apoi am folosit o bucata de teava din alama luata din practiker dar a fost belea cum sa lipesc plasticul din capat de la sprituitor cu acea alama si pana la urma am avut o solutie -metal lichid- din ce am inteles pt ca scrie in germana,dar dupa cum scria altcineva mai sus cine nu sta bine cu nervii sa nu se apuce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!