Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

eu am desfacut haionul dar nu pt aceasta problema, aveam alta problema, la stergator, are insa un sistem de deschidere atat electrica cat si mecanica :( ;)

variant incearca cu cheia trebuie sa se deschida

are trei pozitii: inchis, deschis si blocat

cat despre costuri, imi pare rau nu stiu preturi, poti incerca sa rebobinezi motorasul si la un meserias in mecanica(strungar, frezor) care sa-ti faca o roata dintata, atentie ca trebuie facuta dintr-un material moale (plastic, ebonita, etc) si nu din metal!!!! distrugi restul, este mai ieftin decat alt ansamblu nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Haionul (portbagajul) la golf 4 variant se deschide prinr-o simla activare a unui switch (contact). Acest contact, realizandu-se, pune in functiune un motoras care ridica un piciorus de plastic ce face sa se deschida haionul. La mine problema e ca motorasul e ars si rotita ce face sa se ridice piciorusul e partial topita. Daca aflati vreo sursa va rog sa-mi scrieti. Multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu acel motoras (actuator), anul trecut, la metrotehnica (dealer seat). Piesa nu e prea scumpa, cred ca vreo 400 000 lei vechi, dar a durat citeva ore pentru ca nu aveau pe stoc si au adus-o de la porsche. Deci tu ar trebui s-o gasesti la un dealer vw,seat sau skoda din oras.

Atentie ca sint mai multe tipuri, cel mai bine ar fi sa te duci cu actuatorul la tine. Eu ma refer doar la actuator (asta am schimbat eu), nu imi dau seama despre ce roata dintata pomenesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao.

Am facut si rost de ansamblul acela cu motoras si l-am montat dar acum problema pe care o am e ca nu se inchide haionul, nu sta blocat (haion = usa din spate a masinii) deoarece nu revine piciorusul in pozitia initiala. Ceva arc nu-si face datoria.

Poate sa fie problema ansamblul?????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:) Redeschid topic..dupa o lunga perioada inc are hayonul a mers fara probleme, saptamina trecuta cred din cauze inca necunoscute acesta a ramas iar blocat ..am desfactu si verificat motorasul (merge), verificat roata dintata agrenaj(merge) verificat butuc (merge) banuia la mea este legata de umidatate si de un contact imperfect..ramine de vazut...

Aveti alte idei ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hallo

De catava vreme motorasul de la actuatorul haionului s-a ars si am inlocuit toata dracia aia cu un de la un cimitir de masini. Problema e ca piesa era de la un G4 limousine, deci nu de la un variant. De deschis se deschide ok dar cand sa inchid, nu mai revine piciorusul in pozitia initziala si astfel nu blocheaza (haionul ramane deschis). Dupa ce-l trantesc de cateva ori haionul se inchude.

Daca ma putetzi ajuta va rog sa-mi spunetzi unele locatzii unde pot gasi piesa respectiva si eventual un pret informativ. De preferat in vestul tzarii.

Multumiri si salutari familiei VW. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare Variant

Cum stai cu motorasul?

Daca ai obtinut informatii, pune-ma si pe mine in tema - sunt interesat.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta ca piesa respectiva o poti gasi la un dealer PoRo. Eu am cumparat motorasul de la PoRo si am dat 60ron pe el. Banuiesc ca acea bucata de plastic nu poate costa mai mult decat motorasul. Poti incerca un telefon la PoRo sa ii intrebi de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian w- audi
http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9910&st=173#

Si mie imi trebuie aceeasi piesa (motorasul, eventual si pistonul, poz 17 + 18).

Preturile la volksman erau 23E + 3E.

....le-ati masurat? poate nu sunt arse , sunt doar gripate , m i sa intimplat la doua golfuri sccurte care nu aveau multi km. . se decapsuleaza se curata si sunt ca noi!!!!!!

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o problema cu porbagaju nu vrea sa se mai deschida,cand deschid masian prin telecomanda se aude acolo langa incuietoare cum se deschide ,cand trag de ea,nimic ,am incercat si din cheie si tot nimic,i-am aplicat si cateva lovituri si tot nimic ,nu stiu ce sa mai fac,sfaturi ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca nu e modelul Variant (cel putin asa deduc din avatar).

Sper ca stii, dar totusi repet. Incuietoarea de la hayon are 3 pozitii. Prima e Auto (cand hayonul se deschide cu centralizarea), a doua (incuiat tot timpul) si a treia (descuiat tot timpul). Incearca sa il descui si sa vezi daca poti sa deschizi hayonul. Daca nu merge inseamna ca a cedat broasca si ma tem ca va trebui sa lucrezi in portbagaj. Trebuie sa scoti plasticul din interiorul hayonului si sa remediezi problema. Daca nu te simti in stare apeleaza la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un golf din 98' SDI 1,9 am incercat si in pozitia mereu deschisa cum arata in poza de mai sus si tot nu a mers ... sa lucrez in porbagaj e cam greu ... mai ales pozitia in care trebuie sa stau si la lumina lanternei ... eventual ai vreo schema dupa care as putea incerca ? la un service cam cat m-ar costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

La masina mea am avut o problema similara: eram la mare si nu am mai putut deschide portbagajul. Am mers la reprezentanta din Constanta (masina era in garantie) si dupa ce am golit porbagajul prin interior s-a bagat un mecanic acolo in spate, a scos panoul negru si a deschis-o. A fost o clema sarita in incuietoare, parerea lor a fost ca cineva mi-a fortat-o (statuse masina afara in Vama Veche ceva vreme). Dupa ce au pus clema la loc nu a mai fost nici o problema (nu am schimbat nimic).

Succes !

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai fost cumva si tu langa mecanic sa vezi cum a lucrat ? presupun ca ti-a lucrat gratis mecanicu avandi n vedere ca era in garantie ... deci nu stie nimeni cam cat mi-ar putea lua sau o schema dupa care sa incerc sa repar eu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am demontat singur hayonul si am schimbat motorasul.

Nu am idee cat te-ar costa dar daca nu ai rabdare sau esti antitalent la surubarit mai bine te duci la mecanic.

Ideea este urmatoarea: sunt vreo 2-3 suruburi care se desfac (sunt bagate in gaurile hayonului), iar dupa asta trebuie tras plasticul. Trebuie sa il tragi cu grija pt ca are niste cleme care se rup destul de usor daca nu ai rabdare. Cam asta e procedeul. Dupa ce scoti masca si ajungi la interior trebuie sa descurci tu. S-ar putea sa fie sarita o sarma care face legatura intre broasca si maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai fost cumva si tu langa mecanic sa vezi cum a lucrat ? presupun ca ti-a lucrat gratis mecanicu avandi n vedere ca era in garantie ... deci nu stie nimeni cam cat mi-ar putea lua sau o schema dupa care sa incerc sa repar eu ?

Am fost langa masina dar iti imaginezi ca eu eram langa masina printre bagaje si omul era in masina (inghesuit sarmanul) si imaginea mea nu e foarte clara. Oricum, eu in mod evident cred ca trebuie:

1. Dat jos panoul negru. E prins in cleme, si cred e bine sa stii unde sunt acestea ca sa stii unde sa actionezi.

2. Facut ceva cu incuietoarea ca sa deschizi usa.

3. Cu usa deschisa, dai jos incuietoarea si incerci sa o repari / o schimbi.

Da, masina era in garantie si a fost gratis. Nu a durat mult, deci daca te raportezi in ore de lucru, cred ca ar trebui sa fie sub o ora.

Daca as pati din nou poate as incerca sa vad daca pot face ceva (apoi as duce-o la mester).

Daca gasesc ceva info o sa mai postez.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am decupat din manualul de service, poate te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am rezolvat la mine:

1. Am dat jos panoul negru (nu fortati - are doua suruburi in manere).

2. Am desfacut cele doua suruburi din interior care fixeaza mecanismul de deschidere.

3. Am scos acel mecanism prin partea exterioara a haionului - m-am chinuit putin din cauza numarului. Daca mai scoateti si mufa de pe partea interioara - fixata pe haion - va puteti aseza pe bordura si sa studiati problema (asa am facut eu :) ).

4. Tot mecanismul... un contact pe partea exterioara actionat de o clapeta - in interior o gasiti, dupa ce scoateti invelusul de guma. La mine se bloca aceasta clapeta din cauza faptului ca era niste vasilina invechita pe acolo. Am curatat, am manjit si eu nu niste vasilina si am montat totul la loc.

5. Am inchis-deschis-inchis... si am vazut ca totul este ok :(

BAFTA!

Modificat de matcat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De ceva timp ma lovesc de o problema enervanta... Cand mi-e lumea mai draga (plec undeva sau mai rau, ajung la destinatie...), nu mi se deschide hayonul... :D

Taman acum de sarbatori a trebuit sa ma catzar prin masina cu miei, oua rosii si altele :D

A mai facut figurile astea dar nu tineau... ei bine, de aseara nu reusesc sa-l deschid...

Problema este ca nu pot sa bag nici cheia pentru ca broasca a fost fortata pe vremuri si nu mai intra cheia

Alarma este UNGO si tind sa cred ca este cea de vina... oricum astept un sfat avizat

Multam frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dudu vezi ca poti sa dezactivezi "inchiderea centralizata" si din cheie. Daca nu merge din cheie atunci e posibil sa ai probleme cu incuietoarea portbagajului. Daca merge sa deschizi din cheie atunci alarma e problema.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu pot sa vad daca merge cu cheia... yala e bulita ... cert e ca nu se deschide in nici un fel... o sa ma cocotz sa scot ce am nevoie si o sa caut pe cineva...

daca aveti sugestii despre un mecanic bun (sincer, nu ma pricep atat de bine si nici nu prea am timpul necesar), as fi bucuros sa aflu mai multe

PS: mersi admin pentru Move... vina mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
gabisivoglo

La mine am alta problema:motorasul e in regula, dar in mufa care vine si se cupleaza in el nu am niciodata nici o tensiune, mai mult, la un test calculatorul nu depisteaza haionul (daca e deschis sau inchis cum am vazut ca arata pentru usi). A mai patit cineva la fel? Imi puteti da o idee? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!