Jump to content

Jante & Anvelope (Tiguan AD1)


catalyn21
 Share

Postare recomandată

Am cautat pe configuratoare online, la toate marcile posibile. ET mai agresiv nu caut, as fi acceptat cel mult diferenta de 1-2mm dar 7J x 18 este foarte rara, darămite cu ET43 si apoi sa nu fie vreo urâciune.

Acum am pe cele de 8.5x19 si cauciucuri 255, pe interior abia imi încape un deget intre anvelopa si cel mai apropiat punct al suspensiei. Sunt foarte strânse. Ma uitam alternativ la 8x18 cu acelasi offset ca cele de 7x18 (43) dar mi-e teama ca lovesc în suspensie pentru ca spatiul in care sa se inscrie suspensia e si mai mic. E drept ca cele de 18 au cauciucuri 235 lățime, dar totusi, pentru mers iarna, șleauri, zapada/gheață lipită pe gumă... prea ar fi la limită!

@vdragos Multumesc de info, nu stiam ce date sunt băgate in configuratoare. Partea cu proba e bună dar cam greu de obținut iar 7x18 nu cumpara multi. Doar sa le aiba pe undeva in stoc, la comandă te pune sa dai banii jos. La unele modele imi scria si de aripi, dar la multe era "ohne R-line". ?

Ma uitasem doar in CIV unde am scrise toate dimensiunile, de la 17 la 20.

Caut COC-ul. L-am scăpat total din vedere. :)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata roata  CU 7J/R17/ET40/CB57.1 , cu Nokian WR4 SUV 215/65/17

Roata tiguan.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Update:

In COC dimensiunile incep de la 17 inch pana la 20inch.

215/65 R17 99V cu 6.5J x 17 ET38

215/65 R17 99V cu 7J x 17 ET40

235/55 R18 100V cu 7J x 18 ET43

235/50 R19 99V cu 7J x 19 ET43

255/45 R19 100V CU 8.5J x 19 ET38

235/45 R20 100V XL cu 8J x 20 ET41

255/40R20 101V XL cu 8.5J x 20 ET38

 

Jante cu 7x18 sunt doar doua modele la producatorii principali: AEZ Steam si MAK Wolf a colegului in poza de mai sus, in diverse tipuri de finisaje, polishate, argintii, etc.

Varianta 8x18 nu exista in COC, desi e cea mai comuna la producatorii de jante.

Analizand cele de mai sus, pentru latimi de 8J corespondenta ar fi ET41 (uzual la producatori este ET42).

O sa merg pe combinatia 8x18ET42 si 235/55 R18.

Vad ca le are si @Catta83

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, @ADI_PKP am si eu o intrebare, poti sa-mi dai un site sau de unde ti-ai comandat jantele pe 18 pentru iarna? As dori si eu sa-mi iau un set pentru iarna pe 18.

Multumesc!

Modificat de vdragos
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am montat si eu in sfarsit rotile de iarna. Am sperat ca de black friday sa fie ceva reduceri, dar n-a fost cazul :))

- cauciucuri FALKEN 215/65 R17, 430 lei bucata.

- jante ANZIO Split 7x17 5x112 et40 Polar Silver, 422 lei bucata. 

Le-am montat la Porsche vest. Programarea era pentru 9:20, masina a intrat la 9:35 la lucru si a durat vreo 45 min, 165 lei .

Cu ocazia asta m-au programat peste 2 saptamani sa remedieze problema de la trapa. 

Me happy :) 

 

 

2018-12-06 at 12.42.57.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi anvelope le-am montat si eu anul trecut. Foarte OK pe zapada dar in timp devin destul de zgomotoase in rulare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ce parare aveti de anvelopele de iarna Michelin Pilot Alpin 5 SUV,  235/55/18? Prea putine informatii am gasit pe net...

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,azi am fost sa vad un Tiguan 2016 2.0 tdi si spre stupoarea mea am observat ca nu are loc pt roată de rezervă...intrebarea mea este :toate modelele si cele 4x4 si 2x4 vin din fabrica fără roată de rezerva sau loc de roata?mulțumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Unele vin cu roata si altele cu kit de pana. Chestie obisnuita la toate marcile de prin 2008 si la BMW chiar de mai demultisor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns...Tiguanul pe care l-am văzut azi si vreau sa il cumpăr nu are nici chit de pana...podeaua din portbagaj nu este plană...O fii avut oare si a data jos sa o vândă separat?mi se pare cam ciudat pt ca nu are nici cric si nici cheie de roti.ms

Renunta la quote, last warning!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva Nexen WinGuard Sport 2 SUV XL pe Tiguanul lui puse? sau mai bine merg pe Conti 850p?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutiile despre anvelope de iarna in acest sezon se poarta aici. In acest topic se discuta doar despre anvelope/jante specifice pentru Tiguian AD1. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! De ceva timp sunt posesorul unui Tiguan si a venit vremea sa ii caut niste roti de iarna. Vreau sa va intreb, daca exista vreun caz... pe 2.0 TDI 150cp pachet R line, se pot monta jante de 17? Le prefer pentru iarna din cauza ca am un set de cauciucuri 215/65/17 si pentru ca Romania... 

Deci? Am vreo sansa sa pun jante de 17 pe un Tiguan 2016 2.0 TDI R line?

Thanks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeva posturi mai sus ai avut curiozitatea sa citesti? Sau vrei sa facem noi un rezumat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Dragos, am citit, multumesc pentru indemn. Chiar am citit de la pagina 1 pana la 4 fiecare postare, dar chiar si asa nu mi-a fost clar daca pe AD1 cu echipare rline se pot pune roti de 17". Tiguan cu roti de 17" exista, chiar si cu 16", dar rline nu am vazut foarte clar in discutie decat vag despre un 18". Am sa mai citesc iar mai sus cateva posturi, poate gasesc informatia care mi-a scapat, daca intr-adevar exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.10.2018 at 20:14, ct_act a scris:

Am cautat pe configuratoare online, la toate marcile posibile. ET mai agresiv nu caut, as fi acceptat cel mult diferenta de 1-2mm dar 7J x 18 este foarte rara, darămite cu ET43 si apoi sa nu fie vreo urâciune.

Acum am pe cele de 8.5x19 si cauciucuri 255, pe interior abia imi încape un deget intre anvelopa si cel mai apropiat punct al suspensiei. Sunt foarte strânse. Ma uitam alternativ la 8x18 cu acelasi offset ca cele de 7x18 (43) dar mi-e teama ca lovesc în suspensie pentru ca spatiul in care sa se inscrie suspensia e si mai mic. E drept ca cele de 18 au cauciucuri 235 lățime, dar totusi, pentru mers iarna, șleauri, zapada/gheață lipită pe gumă... prea ar fi la limită!

@vdragos Multumesc de info, nu stiam ce date sunt băgate in configuratoare. Partea cu proba e bună dar cam greu de obținut iar 7x18 nu cumpara multi. Doar sa le aiba pe undeva in stoc, la comandă te pune sa dai banii jos. La unele modele imi scria si de aripi, dar la multe era "ohne R-line". ?

Ma uitasem doar in CIV unde am scrise toate dimensiunile, de la 17 la 20.

Caut COC-ul. L-am scăpat total din vedere. :)

Ca sa-ti fie mai usor, subiectul este Tiguan R-Line si omul zice ca are in COC toate dimensiunile incepind cu 17. Probabil vremea de afara nu ajuta la concentrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alaraw Cateva postări mai sus am trecut toate dimensiunile din certificatul de conformitate, de la 17" la 20". Masina în discutie este un Allspace Rline biturbo.

Daca există variante diferite de discuri+etrieri in cadrul modelului (nu stiu) probabil ca pe biturbo ar putea fi cele mai mari, deci cu atat mai mult ar încăpea

Cu privire la aspect (daca contează), cu 18inch deja mi se par mici tinand cont de cat e masina. Cu 17"... hmm, tu stii mai bine ce te coafează, faptul ca le ai deja sau aspectul vizual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan 2019 R-line 2.0 150cp:

Jante OEM New-York 18" (de pe Tiguan 1) achizitionate SH, dar arata ca noi.

Anvelope noi Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen1 235/55/R18

20191127_005942-min.thumb.jpg.1b4cb66c84a9c1a5c2b2fd8d5b2459bc.jpg

Eu zic ca pe un R-line daca pui jante mai mici de 18" nu arata prea bine.

O intrebare as avea si eu: ce presiune folositi? Vad ca se recomanda 2.6 bar sau 2.3 bar (pt comfort). Eu am pus 2.4 pt ca 2.3 mi se pare cam putin pt masina.

20191122_102014-min.thumb.jpg.58920b6775a3e4510602163da67bea13.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Allspace bitdi am doar doua seturi de valori:

- la 2 persoane, 2.5 atm față si spate.

- mașina plină, 2.8atm față si 3.3atm spate.

Presiunea pe rezervă nu am, bitdi e doar cu kit de pană.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut dragilor si va doresc un an mai bun decat cel ce s-a încheiat. In ultimele saptamani am tot citit forumul pentru ca, sper, de săptămâna viitoare familia sa se mărească cu un tiguan 190 cp.dsg r-line 4motion plus alte cateva dotări, masina luata de la pbn din oferta deja existentă. 

Vin acum si va cer si voua parerea cu privire la jante + cauciucuri de iarna pentru tiguan. Voi merge pe r17  pentru mai mult comfort si am de ales dupa cum urmeaza:

1. Oferta pbn jante azw peak plus semerit master grip la 4556 sau 

2. Aftermarket borbet w mag plus vredestein wintrac pro la 4200 plus senzorii de presiune.

Voi pe ce varianta ati merge?Screenshot_20200101-194427_Chrome.thumb.jpg.db2262d72afade3812539718e68fccab.jpg

Screenshot_20200101-194411_Chrome.jpg

20200101_132257.jpg

20200101_132237.jpg

Modificat de cataxyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare justificat pretul mare pt michelin atata timp cat masina pe timp de iarna nu va fi folosită foarte mult. ( de ex passat-ul din 2005 din familie are 120.000 km, iar golful 5 tot 2005 are 180.000 km). 

As vrea ceva ok dpdv calitativ dar nu la un pret exagerat. am citit o evaluare a mai multor tipuri de anvelope si vredestein parea ca ar fi ok. Va las mai jos un link in acest sens.

 

https://www.promotor.ro/stiri-auto/anvelope-de-iarna-2020-care-sunt-cele-mai-bune-pneuri-de-iarna-18623208

Modificat de cataxyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borbet Silver si Michelin Alpin.

Nu conteaza câți km le folosești ci doar performanța lor, un plus de aderență intr-o situatie critică e tot ce ai nevoie. Nu am ales niciodată anvelopele dupa preț, e ultimul criteriu... contează dry/wet/braking/zgomotul...

Testele de envelope trebuie "citite" impreuna cu dimensiunile testate, latime/talon/diametru, altfel se modifică rezultatele, la alt talon anvelopa are alta deformatie si implicit alt răspuns. Faptul ca testul din link nu specifica dimensiunile (sau ca e posibil sa fi testat masini diferite cu dimensiuni diferite) deja ma gândesc la o mare varză a rezultatelor. Toate testele anuale germane se fac pe o singura marime montate pe aceeași mașină.

Ca o paranteză, vad ca acum setul Sebring de 18 este 8900lei, le-au mai venit alte gânduri, anul trecut cand cautam eu era 9900. ?

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!