Jump to content

Jante & Anvelope (Tiguan AD1)


catalyn21
 Share

Postare recomandată

De iarna am jante 8J18 5x112 ET42 cu cauciucuri 235/55/R18. Jante cu ET 30 pentru iarna, eu nu mi-as lua..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, as vrea sa imi comand cauciucuri si jante noi pentru noul Tiguan. Varianta mea are sistem activ pentru monitorizarea presiunii in roti, asta insemnand ca trebuie sa montez un set nou de senzori in cauciucurile noi. Intrebarea mea ar fi daca acest set nou de senzori trebuie inregistrat in sistem (impliciti un drum la dealer), sau ii detecteaza masina automat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp mi-am raspuns singur, citind manualul utilizatorului, unde zice

"Additional information for vehicles fitted with a Tyre Pressure Monitoring System
If you wish to replace factory-fitted wheels, please ensure that the new wheels are equipped with sensors that are compatible with the factoryfitted
Tyre Pressure Monitoring System. New wheels with sensors are registered and integrated into the system. The vehicle must be driven at a
speed of over 25 km/h (15 mph) for an extended period so that the new tyre can be registered."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @HD-12-SSN

Fara sa oar in vreun fel dar eu chiar nu am habar. Poti sa fi un pic mai explicit ce inseamna "un set nou de senzori"? Daca inteleg bine din ce spui tu, rotile noastre(am si eu acest TPM) au montate din fabrica niste senzori!! Din cea ce-mi era mie cunoscut monitorizarea presiunii in pneuri se face prin sistemul ABS. Nu te contrazic dar poti dezvolta putin, tu sau oricare alt coleg binevoitor!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista doua tipuri diferite de sisteme de monitorizare a presiunii in pneuri:

1) Varianta ABS, care se foloseste de senzorii de ABS de pe fiecare roata pentru a detecta o rotire mai lenta a acesteia in situatia in care are pana - sistem care a devenit obligatoriu in EU incepand din 2016.

2) Varianta de sistem "calitativ" (asa este denumit de dealer) de monitorizare a presiunii in pneuri, care face uz de 4 senzori fizici amplasati in fiecare roata, pe valve de presiune, care transmit constant presiunea reala din fiecare roata individuala catre o unitate de control dedicate.

In cazul 2), daca inlocuiti rotile sau montati roti de iarna, trebuie cumparat un set aditional de senzori pentru a pastra functionalitatea sistemului. In caz contrar, nu veti mai putea verifica presiunea in "real-time" din BC iar led-ul de avertizare va ramane constant aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate verifica in lista de de dotari pe baza careia s-a comandat masina sau existenta functiei avansate in BC:

- Daca contine "Senzori presiune pneuri" in partea de dotari standard in lista si NU se poate vizualiza presiunea exacta in BC -> Pct. 1)

- Daca contine "Sistem calitativ de monitorizare a presiunii in pneuri" in lista de dotari optionale si se poate vizualiza presiunea din fiecare roata individual in BC -> Pct. 2)

Alternativ, se poate verifica in baza VIN-ului ori prin colegii care ofera acest serviciu aici pe forum sau direct la Dealer.

Ultima varianta ar fi de a demonta o anvelopa de pe janta si a verifica existenta senzorului fizic in roata. Este un emitator negru ce vine impreuna cu valve de presiune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte la obiect detalierea. 

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.

Cum pot afla "ET"-ul jantelor fara sa dau vreo roata jos in speranta ca scrie pe spatele jantei!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitindu-te in in COC si comparind cu ce ai pe masina ca si dimensiune de cauciucuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, blue_eyed said:

Salutare.

Cum pot afla "ET"-ul jantelor fara sa dau vreo roata jos in speranta ca scrie pe spatele jantei!

Multumesc!

La ce masina?

 

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan II 

COC ?

 

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blue_eyed:  Nu stiu cum poti afla ET-ul jantelor de pe masina fara a le da jos, dar astea sunt dimensiunile date de producator: 7Jx17 ET40, 7Jx18 ET43, 6.5Jx17 ET38, 7Jx19 ET43, 8.5Jx19 ET38, 8Jx20 ET41, 8.5Jx20 ET38

Desigur exista si alte jante, cu dimensiuni diferite, dar care au certificat de conformitate cu modelul asta de masina. Eu am luat jante ATS, cu dimensiunile 7Jx17 ET43 si sunt ok. Diferenta de 3mm pana la ET40 nu e sesizabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna. Ma poate ajuta cineva cu o info referitoare la jante pt anvelope 215/65 R 17 pt un Tiguan nou diesel de 190 cp. Actualmente este echipat cu 235/55 R18. Vreau sa-mi cumpar aceste jante pt iarna. Nu stiu daca se potrivesc jante de J 7,5...In carte scrie de 7. Dar daca te duci pe diferite config de jante (Fondmetal, BBS, Borbet, AEZ) scrie ca intra chiar si J8 pe Tiguan...Cum este mai bine? Ca dupa ce cumperi jantele, nu le mai poti schimba! Eu vreau sa iau J 7,5 pt anvelope 215/65 R17.

Multumesc de info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.11.2017 at 23:52, lambda_dryver a scris:

Exista doua tipuri diferite de sisteme de monitorizare a presiunii in pneuri:

1) Varianta ABS, care se foloseste de senzorii de ABS de pe fiecare roata pentru a detecta o rotire mai lenta a acesteia in situatia in care are pana - sistem care a devenit obligatoriu in EU incepand din 2016.

Ma gândeam ca rotirea e mai rapidă la roata care a pierdut presiune, ca doar are un diametru mai mic cand e dezumflata si parcurge aceeasi distanta ca restul ce sunt umflate. Poate ajuta pe cineva...

Problema cu aceste sisteme e ca te anunta uneori cand e prea târziu.E nevoie de distante mai mari pentru a-și da seama ca o roata chiar e desumflată. In oras isi da seama mai greu, ca in viraje rotile de pe interior se învârt mai putin decat cele de pe exterior si mai si alternează cand tot iei viraje stanga-dreapta.

On 19.06.2018 at 16:52, stef2222 a scris:

Buna. Ma poate ajuta cineva cu o info referitoare la jante pt anvelope 215/65 R 17 pt un Tiguan nou diesel de 190 cp. Actualmente este echipat cu 235/55 R18. Vreau sa-mi cumpar aceste jante pt iarna. Nu stiu daca se potrivesc jante de J 7,5...In carte scrie de 7. Dar daca te duci pe diferite config de jante (Fondmetal, BBS, Borbet, AEZ) scrie ca intra chiar si J8 pe Tiguan...Cum este mai bine? Ca dupa ce cumperi jantele, nu le mai poti schimba! Eu vreau sa iau J 7,5 pt anvelope 215/65 R17.

Multumesc de info

Sugestia mea este sa cauti dimensiunile pentru jante de iarna: lățimea jantei / diametru janta / offset ... impreuna cu dimensiunile gumelor de fabrica pt janta respectiva si sa iei aceleași dimensiuni!

Pentru iarna se aleg lățimi mai mici la jante si lățimi mai mici la cauciucuri decat cele de vara din mai multe considerente: intra mai bine in zăpada, aderenta mai buna, nu zgârii fața jantei cand esti nevoit să îi pui lanturi.

La orice tip de janta, vara/iarna, recomand ca offsetul sa fie fix sau cat mai aproape de cel original, in caz contrar roata va fi mai iesita in afara pt un ET mai mic (ca ET mai mare gasesti mai greu pt ca toti producătorii de jante vor sa acopere o plaja cat mai mare de modele auto). Roata ieșită mai in afara inseamna ca brațul de parghie va fi mai mare => uzura mai pronuntata in brate, articulatii, bucse pt ca sunt mai solicitate decat cuplul de forțe la care au fost calculate. Mai sunt si alte aspecte legate de cum cad rotile pe drum cand ET este diferit de cel gandit de fabricant dar nu intru in detalii, asta tine deja de manevrabilitate/raspuns la schimbare de direcție.

Mai trebuie sa aveti grija si la lățimea jantei si corelarea cu cea a anvelopei. Jante prea late cu cauciucuri prea înguste pot duce la dejantari in mers. Nici invers nu e bine. Fiecare janta are o marjă de lățimi la anvelope.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua,

A montat cineva jante de 17 ? Ma gandesc la 7J/R17/ET40/CB57.1 , cu Nokian WR4 SUV 215/65/17 , am gasit oferta buna pentru MAK.

Mentionez ca nu am cartea ,inca sa stiu sigur ce dimensiuni sunt trecute pnetru motorizarea mea.

Multumesc

Modificat de tunoi80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7x17 si 215/65/17 sunt conform CIV. Presupun ca vrei pt iarna...

Poate ne dai o poza cu MAK-urile pe care le-ai gasit.

Ce jante aveai pe vara, de 18/19, cu/fara Rline?

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Masina este Rline exterior cu jante de 19. Initial ma uitam dupa cele de 18 dar m-am razgandit pentru ca am aflat ca doar pe cele de 17 se pot monta eventual lanturi. 

Jantele JANTE ALIAJ MAK WOLF GUN MET-MIRROR FACE CB57.10 7X17 5X112 ET40 

Anvelopele NOKIAN WR SUV4 215/65R17 103H XL ( am avut pe CX5 WR3 si am fost multumit ).

 

Totalul este de  :4696RON.

 

TOATE CELE BUNE

jante-aliaj-jante-aliaj-mak-wolf-gun-met-mirror-face-cb57-10-7x17-5x112-et40-1.jpg

 

 

 

CITAREA INUTILA SE SANCTIONEAZA CONFORM REGULAMENTULUI!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arată chiar bine și pretul e foarte bun. Mai bun ca la un set vândut de dealer.

Eu aș renunța la lanțuri dacă mașina are 4Motion. Indiferent de jantă până la urmă tot se zgârie de la lanțuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nici nu cred ca ar trebui sa montezi lanturi, dpdv tehnic vorbind.

La vechea masina, Passat 4motion, scria clar in cartea ei ca nu trebuie sa montez lanturi indiferent de conditii. O sa citesc si la Tiguan sa vad daca exista vreo mentiune de genul.

In plus, in peste 10 ani de 4motion si drumuri pe coclauri iti pot spune ca nici nu am simtit vreodata nevoia de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Allspace (dar și la Tiguanul scurt ar trebui să fie la fel) scrie că se pot monta lanțuri pe axa față. Am citit eu prin manual acum vreo 2 saptamani.

Eu am mers doar cu tractiune față pana acum si tot nu am simtit nevoia. E drept ca atunci cand stii ca ai 2wd esti mai precaut si mai potolit, nu te bagi peste tot, înveți sa-ti iei elan, etc...  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca varianta R-line are ceva restrictii la unele din dimensiunile de jante date mai sus de colegul @p.stefan21? Ma intereseaza 7x18 ET43.

Caut online si tot apar restrictii la unele modele de jante "nu pentru R-line" sau "nu daca OE este 19".

Kit-ul de Rline are cumva si alte modificari in afara de cele estetice? Ma intreb daca sunt modificari in special la etrieri?

Chiar nu intra 18inch pe Rline? Poate producatorii de jante nu au verificat compatibilitatea ori nu au bifat prin configuratoare?

Dintre userii care au luat 7x18 ET43 si au R-line, ati apucat sa le si montati macar de proba? Stiu ca afara sunt 20 de grade, dar poate a avut vreunul pitici... :)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct_act nu stiu exact unde ai cautat tu jante, dar, din experienta proprie, daca ai folosit configuratoare online, acestea nu tin cont de dimensiunile din COC ci mai degraba de omolgarile individuale primite de janta respectiva in tara de origine. Din punctul asta de vedere, daca janta are alt ET, mai agresiv sau alt J, mai mare decit cele de origine, la R line ar putea sa apara restrictii din cauza overfenderelor de pe aripi. Pot fi de asemenea restrictii din cauza etrierilor sau a setarii suspensiei.

La masina mea cele mai multe limitari la jantele aftermarket sunt de la overfendere, sunt explicate in fisa tehnica a jantelor (in anumite situatii de incarcare sau la viraje s-ar putea ca anumite dimensiuni de jante sa atinga). Cel mai sigur, asa cum a zis colegul de mai sus, urmareste sa iei fix dimensiunile din COC si nu ai probleme sau, daca vinzatorul de jante permite (mie mi-a permis), poti face o proba cu ele sa vezi daca merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!