Jump to content

Jante & Anvelope (Tiguan AD1)


catalyn21
 Share

Postare recomandată

Vara,  Pirelli Scorpion Verde - 19 pe fata *************** Iarna, Michelin Pilot Alpin 5 SUV- 18 pe spate.?

 

IMG_20200316_111910.jpg

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, b94uri a scris:

Salutare!

A explorat cineva pana acum solutia privind anvelopele all seasons/all weather? In special pentru jantele de pe R-line, respectiv Sebring pe 19" sau Suzuka pe 20"?

Numai bine, 

Alex

Buna. Eu am experimentat dar la vechea masina. Solutia era de la Continental si cu un compresor Continental. Toate bune, si-a facut treaba, am ajuns pana la urmatatoarea vulcanizare in siguranta. 

Problema a fost dupa, cand a trebuit sa gasesc o rezerva pentru solutie. Nu a fost prea usor, nu s-au gasit o perioada, in plus pretul e pe masura, aprox 150 de lei, rezerva. 

Succes! 

PS: am scris despre solutia din kit-ul de pana. Daca am inteles eu gresit, scuze 

Modificat de radu.bin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu interesat de niste Michelin Alpin Cross Climate, dar momentan am 2 seturi de anvelope pe 19 si le schimb in fiecare sezon. Dar am 3 cunostiinte ( Superb 2015,  Passat 2011, Tiguan 2014) care folosesc aceasta optiune si sunt in mare multumiti.  Cel cu Superb a mai avut inainte si pe Superb 2008 si Octavia 2006, deci e la al 3lea set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@b94uriEu am Continental all season din fabrica pe jante de 18 insa nu le recomand, mai ales pe motoarele mai puternice. 

Sunt zgomotoase vara si imi dau senzatia de o distanta de franare de urgenta mai lunga.

Iarna rup aderenta chiar si la plecarea de pe loc cand asflatul este uscat sau aproape uscat. Pe zapada simt ca merg cu cauciucuri de vara.

Cand se vor toci voi trece din nou la schimburile de iarna/vara :banghead:

Modificat de AMW
lipsa quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Continentalul Sport Contact 5 de vara pe 19 inch sunt exagerat de gălăgioase. Peste 60 la ora incep sa se audă bine pe fundal. Parcă trag un băț pe asfalt dupa mine. Michelin de iarnă (18inch, e drept) au fost impecabile la aspectul ăsta.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie doar ContiSeal, adica are mastic sigilant la înțepături pus pe interior dar nu am vazut sa scrie SSR, deci cred ca nu sunt runflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca sigur sunt runflat, fiind zgomotoase deja peste 60 km/h, altfel este ciudat, fiind totusi o marca premium...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de ce e si cum functioneaza ContiSeal:

https://www.continental-tires.com/car/tires/continental-tire-technologies/contiseal

Experienta mea personala a fost cu Premium Contact 5 cu ContiSeal, si le am schimbat tot din cauza zgomotului la rulare si a aderentei medii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi,

pentru discutii generale despre anvelope si jante avem arii dedicate (si populate) in zona Tehnic. Acest topic va ramane deschis doar in masura in care se discuta despre jante si anvelope SPECIFICE pentru Tiguan AD1. Multumesc si spor la postat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 

Am achiziționat de curând o roată de rezervă slim(sh) R18 cu tot chitul...(masina venind fara).toate bune si frumoase pana ajung acasa si ma uit la anul de fabricare al anvelopei(1805)deci 2005.voi ce ziceti:este veche? Sa o înapoiez?tin sa precizez ca anvelopa nu prezintă crapaturi sau alte defecte si nu cred ca a fost montată niciodată.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam veche, are sigur microfisuri dar de rezerva merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns...poate ca are microfisuri dar si eu zic ca merge având în vedere că este roată de rezervă.sper ca sa nu o folosesc niciodată.Sanatate la toata lumea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
morpheusmaster

Sper sa nu fie problema ca postez aici... thing is:

Urmeaza sa fac setupul de iarna la Tiguan si am ales sa merg pe

JANTE: Jante aliaj MAK DRESDEN GUN MET-MIRROR FACE CB57.10 8X18 5X112 ET41

ANVELOPE: Inca ma mai gandesc

si masina fiind echipata cu sistem calitativ de masurare a presiunii in roti vreau sa achizitionez si un set de senzori pentru jantele de iarna. (sa nu merg cu eroare in bord tot sezonul rece).

Cei care ati mai trecut prin situatia asta de unde i-ati procurat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta, ebay, magazine de piese online, dezmembrari, vinzatori de jante si anvelope care vind si senzori ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

morpheusmaster

Merge orice senzor de orice fel din orice?

@Vanzatori de jante si anvelope care vand si senzori mi-a placut cel mai tare. Jantele 28 mil si senzorii 14. Buna afacere.

@dezmembrari nu m-as arunca, mai mare placerea sa urci jantele pe masina si sa vezi ca 1/4 senzori nu pleaca... n-ai rezolvat nimic.

@magazine de piese online sau reprezentanta ma gandeam si eu dar aici e the missing link, merge orice senzor atat timp cat e "de vag" ?

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a mai posta ceva, o sa te rog sa te abtii de la citarea inutila si in general cred ca ar fi bine sa citesti Regulamentul, nu pare ca ti-e familiar.

Nu face subiectul topicului dar trebuie probabil sa stii ca piesele, mai ales la automobilele noi, se cumpara pe baza seriei de sasiu. Daca te intereseaza un anume part number, avem destule topic-uri aici unde poti cere ajutorul. Altfel, orice vinzator profesionist ar trebui sa-ti identifice piesa corecta pe baza VIN ului.

Cit priveste intrebarea: senzorii pot fi ieftini sau scumpi, pina nu cauti, nu vei sti. 1400 de lei sunt cit? 3 sute si ceva de euro? Intreaba atunci cit costa o janta originala cu totul ca sa stii la ce te-ai inhamat ...

Desigur, daca avem colegi care au experiente de cumparare senzori cu modelul asta, sunt bineveniti sa posteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in cautare de jante pentru iarna, ma tenteaza modelul de la OZ...

Eu as fi pus si niste tabla pe 18/19 daca se faceau. Caut un model plin, gen jantele vechi de pe Mercedes... Aveti ceva idei?

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pareri despre anvelope all season? Ma tot uit acum dupa optiunea de a schimba anvelopele si a pastra Sebring-urile de pe R-Line. 

Am tot cautat, imi fac cu ochiul modelul Quatrac Pro de la Vredestein, model aparut la inceputul anului 2019. La ce ierni incepem sa avem, eu zic ca ar fi o varianta ok.

Asadar, all season pe 19' (cele mentionate mai sus, la un pret de 1.050 lei) sau jante aftermarket (Dezent TA Silver la 600 lei bucata) cu anvelope de iarna dedicate (niste Nexen-uri Winguard Sport 2 la 450 lei bucata), insa pe 18'?

Modificat de b94uri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Jante + anvelope dedicate “all the way”. Orice anvelopa de iarna mai răsărită (Nexen inclusiv) va di peste niște anvelope all-season, fie ele și Premium. 

In plus, astfel, protejezi și Sebring-urile de toate soluțiile cu care se deszăpezesc drumurile iarna și/sau de “craterele” care apar imediat ulterior :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti recomand niciun all season. Ale mele sunt Continental si nu imi place cum se comporta nici vara si nici iarna.

Astept sa se toceasca ca sa trec din nou la "distractia" schimburilor vara-iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua.

Am găsit niște jante model Savannah 9x19 ET 33. Le-am montat pe mașină și par ca se încadrează bine, chiar dacă sunt în afara COC... Și arata foarte bine masina cu ele.

Ce probleme pot apărea dacă jantele nu sunt conform COC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O uzura prematura a elementelor suspensiei si o disparitie prematura a talonului in caz de politist zelos. :)

Dar noroc ca varianta 2 e putin probabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Sunt proaspăt proprietar al unui Tiguan 1,5 TSI, 150 Cp, tracțiune 4x2, fabricație 2020. Sunt novice în domeniu, deci sper să mă ajute cineva cu informațiile adecvate. Vreau să cumpăr jante și cauciucuri de iarnă și caut diferite oferte(variante). Astăzi cineva mi-a oferit un set de jante  cu următoarea dimensiune 6,5 J x 17 h2 ET 41, spunându-mi că ar fi de pe ultimul model de Passat și că merg pe Tiguan.  Din fabrică mașina a venit cu următoarele dimensiuni ale roților: 215/65/R17  99V/7,00J X 17. Am citit destul de atent topicul acesta și nu am găsit informații care să îmi de-a de înțeles că și o astfel de dimensiune a jantelor ar fi compatibilă cu Tiguanul meu. Prețul e unul destul de bun. Jantele arată impecabil, fără nicio zgârietură și mă simt cumva tentat, chiar dacă nu sunt noi.

Precizez că la reprezentanța de unde am luat mașina mi s-a spus că dacă nu iau aceeași dimensiune ca la jantele cu care a venit din fabrică, compatibilă ar fi doar varianta 215/65/R17 , 6,5 J, ET 38, cel mult. M-aș bucura dacă cineva mă lămurește.

jantă posibil Tiguan față.jpg

jantă posibil Tiguan spate.jpg

Modificat de aleodor45
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a zis bine dealerul. Pot fi puse si 6.5Jx17 ET38 cu 215/65/R17.

Daca le iei pe cele de Passat cu ET41 vor sta mai in interior putin, dar se potrivesc.

Uite aici si o comparatie in detaliu despre diferente. In partea de jos iti sunt descrise diferentele:

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=215-65-17X6.5ET38&wheel2=215-65-17X6.5ET41&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!