Jump to content

Jante & Anvelope (Tiguan AD1)


catalyn21
 Share

Postare recomandată

Mulțumesc pentru promptitudine, sNaKeyy. Adică roțile (jantele)vor fi mai în interior cu 3 mm, diferența de la 38 la 41 ? Mi se pare nesemnificativă această distanță. Grija mea ar fi să nu fie ceva probleme în zona etrierului sau pe aproape. Sincer nu am ințeles foarte bine detaliile din linkul pe care mi l-ai trimis.(engleza, bat-o vina?)

Modificat de Andrei_72
Citarea postării anterioare este interzisa!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

 

cum dealerul meu local este cam greu de contactat, va cer ajutorul in a intelege daca pe suspensia standard de la tiguanul meu 1.5 TSI, MY20, se pot pune jante de 19 sau 20.

In certificatul de conformitate nu apare nimic legat de dimensiuni jante/anvelope, altele decat cele din echipamentul de fabrica. Doar in CIV am trecute mai multe optiuni, de la 17 la 20 inch. Atasez si o poza.

Multumesc!

 

3F7F66BB-0B18-4931-9538-3A75C70F1922.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa poi oricare din dimensiunile alea din CIV. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrioaei

Imposibil sa nu apară roțile in COC, la mine sunt la pozițiile 35 (reifen/radkombination - anvelope/combinații de roți) si la 52 (anmerkungen - remarci).

Dar dacă sunt in CIV, cu atât mai bine, pot fi utilizate oricare din dimensiunile menționate in documente oficiale.

Iti recomand sa te oprești la 19inch, sunt suficient de dure chiar cu DCC pe confort.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, @ct_act! Chiar nu am vazut sectiunea 52, apar acolo toate specificatiile.

La un 19 ma gandeam si eu. Stiu ca jantele mai mari nu au nici o utilitate, mai ales pentru o masina de familie, insa sunt acele fixuri pe care le avem uneori.

Am observat ca nu sunt foarte comune dimensiunile astea de 235x45x19 sau 235x40x20 la anvelope si nici 7Jx19 ET43 sau 8Jx20 ET41 la jante, dar sper sa gasesc ceva OEM, de ocazie, la un pret decent :).

 

Multumesc, din nou! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, popor!

 

Am si eu nevoie de ajutor la desfacerea suruburilor antifurt... Vroiam sa pun rotile de vara cand m-a 'lasat' cheia surubului antifurt. Este ok daca le strang, insa la desfacere scapa. Are cineva prin zona `bucurestiului modelul asta?

 

PS: Fiind un subiect legat de roti, sper ca e ok sa abordez aici subiectul...

IMG_1349.jpg

IMG_1350.jpg

IMG_1352.jpg

IMG_1351.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna, 
Am un Tiguan din 2017 2.0 tdi tractiune fata ce prezinta in cartea de identitate urmatoarele jante:axa fata: 6.5Jx17 si axa spate 7Jx17. Pe site-ul wheel size am gasit urmatoarele jante :7Jx17 ET40 si 6.5Jx17 ET38 ce spun ca ar fi recomandate iarna.
Intrebarea mea ar fi daca pot sa am aceleasi jante si pe fata si pe spate, desi in carte apar diferite. Am gasit de asemenea niste jante 5X112 7J ET38 dar nu stiu daca se potrivesc vazand ca la varianta 7J pe wheelsize apare et de 40. M-ar ajuta niste opinii. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabi19_89 Bun venit pe forum!

Dimensiunile jantelor și anvelopelor trebuie căutate în acte, nu pe site-uri. Când te verifică în trafic nu te caută pe site.

E curioasa dimensiunea ta de 6.5J dar e posibil... la mine încep de la 7x17 și 215/65r17 și sunt la fel pe ambele axe, o fi din cauza etrierilor mai mari pe a mea.

Jantele cu ET38 vor sta mai in interior cu 2mm față de cele cu ET40, nu ar trebui sa ai probleme; atenție și la forma spițelor, sa nu fie către interior și sa atingă în etrieri, se poate regla cu distantieri deși eu nu sunt fanul lor.

Atasat: poză parțială din COC la bitdi.

Screenshot_20211002-230131_Drive.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 12 ore, ct_act a scris:

Jantele cu ET38 vor sta mai in interior cu 2mm față de cele cu ET40

O mica corectie doar , ET-ul mai mic sta spre exterior iar ET-ul mai mare spre interior.  Deci un ET mai mic cu 2 mm nu va cauza probleme la instalare. 

image.png.2a4563052b23f322974fd9151dd0e430.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate, chiar nu știu la ce mă gândeam dar a ieșit pe dos ... 🤦‍♂️

LE: editează acolo, sa rămână cum trebuie!

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare colegi, am o intrebare legata de presiunea in anvelope. Pe stickerul de la usa imi arata 2.6 bar insa mi se pare cam mult, rulajul nu e confortabil, mai ales la imbinari poduri , denivelari etc.. Am incercat si un pic mai putin 2.4 - 2.5 si tot nu mi se pare o imbunatatire semnificativa. As putea oare sa incerc 2.2. - 2.3 fara sa fie probleme la tinuta de drum? Masina a venit cu Pirelli Scorpion 215/65 R17  (2 din 2020 , 2 din 2018 - planuiesc sa schimb cu anvelope noi in primavara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dercos -  sincer nu stiu. Nu sunt primul proprietar si nu am configurat eu optiunile. Dar m-am uitat peste codurile alea si nu cred ca indica ceva ca ar avea suspensie sport. Am extras si subliniat doar pe alea care par relevante 

TIGUAN AD1 - prcode.png

Modificat de Chaingun9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu, cu roti pe 17 nu vine suspensie sport. Daca nu esti incarcat si nu mergi cu viteze mari, poti incerca si presiune mai mica, dar  sa nu exagerezi, pentru ca se vor uza anvelopele daca sunt prea dezumflate. Dar cum zici ca vrei sa le schimbi oricum, poti testa. Daca mergi cu viteze mai mari si mai incarcat, nu se recomanda asa presiuni mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 18 ore, Chaingun9 a scris:

Salutare colegi, am o intrebare legata de presiunea in anvelope. Pe stickerul de la usa imi arata 2.6 bar insa mi se pare cam mult, rulajul nu e confortabil, mai ales la imbinari poduri , denivelari etc.. Am incercat si un pic mai putin 2.4 - 2.5 si tot nu mi se pare o imbunatatire semnificativa. As putea oare sa incerc 2.2. - 2.3 fara sa fie probleme la tinuta de drum? Masina a venit cu Pirelli Scorpion 215/65 R17  (2 din 2020 , 2 din 2018 - planuiesc sa schimb cu anvelope noi in primavara).

La a mea imi indica 2.6 in mod normal si 2.3 in modul confort. Am incercat si una si alta si am ramas la 2.6 (eventual 2.5). Tinuta de drum pare mai ok la viteze mari si consumul ceva mai mic. Ca si confort da, se simte putin, dar nu e ca si cand merg preponderent pe drumuri grele. Mentionez ca am folosit presiunea asta si pe anvelopele stock R18 si pe cele de iarna R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! De curand am achizitionat si eu un Tiguan 2, care a venit si impreuna cu un set de roti de iarna pe 17. Dupa ce le-am schimbat saptamana asta, a aparut un vuiet destul de pronuntat si enervant la viteze de rulare >30kph. 
Cauciucurile sunt Nokian WR SUV4, final de 2019, iar rotile au fost montate in aceeasi pozitie ca sezonul trecut.

Nu simt nicio bataie, vibratie, am incercat si o presiune de 2.2, si de 2.6 (cum scrie pe stalp la sofer), insa zgomotul e tot acolo.

Credeti ca sunt cauciurile “obosite”? Sau acest model de cauciuc face zgomot mai pronuntat? Pe fosta masina (cu roti pe 15), am avut tot Nokian de iarna si nu m-a deranjat niciun astfel de zgomot.

Astept si parerile voastre, poate mai sunt posesori de astfel de pneuri. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o dilemă. Tre sa iau jante si cauciucuri de iarna pt un Tiguan 4×4, 2019. Pe mașină sunt acum jante de 19" cu anvelope de vara (235 50 R19 99V/ 7Jx19 ET 43). Ce dimensiune sa aleg pt jantele de iarna (de tabla)? De 17" sau de 18"? Cum e mai bine, ca nu ma pricep. In certificat am ambele dimensiuni...215 65 R17 99V,...235 55 R18 100V
Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca gasesti jante de tabla pe 18 (am căutat și eu acum 2 ani, dar nu erau disponibile). Retinusem ca pe ID.3 exista opțiunea de tabla pe 18, dar nu cred ca se potrivesc pe Tiguan…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut colegi, ar trebui sa dau comanda de un set de anvelope de vara pentru Tiguan si tot vad versiuni XL , de ex Michelin Primacy 4 si Michelin Primacy 4 XL. Am inteles ca acele XL sunt pentru incarcatura si greutati mai mari, dar nu car marfa sau altele, e doar masina de familie. Voi aveti anvelope XL? De asemenea as aprecia daca aveti o recomandare de anvelope confortabile (masina avea Pirelli Scorpion si erau foarte simteam orice denivelare, am coborat presiunea la 2.3). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu mi-am luat altele de vara pe Tiguan (tot cu Pirelli sunt si eu), insa pe celelalte masini am fost multumit de Goodyear ca si brand si raport calitate/pret. Asa ca daca ar fi sa mi le schimb cred ca un Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 (sau vad ca aparut si 6) cred ca e o alegere ok. XL am avut, dar nu as mai recomanda pt o masina de familie care face drumuri uzuale. Sunt mai zgomotoase si cred ca si consumul e mai mare cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Goodyear dar Allseason am si eu si s foarte multumit de ele - vara/iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu confundati XL cu RunFlat. XL au flancul putin intarit si ajuta si la stabilitate. Nu e mare diferenta intre normale si XL, dar e mare diferenta intre ele si RunFlat, sau SelfSeal ce mai veneau pe gama VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a confundat nimeni XL cu runflat. Ceea ce am scris mai sus este adevarat si pt XL: Zgomot un pic mai mare si in principiu un consum ceva mai ridicat.

Ca nu sunt diferente asa mari cum sunt vs runflat e alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind cu flancul intarit, sunt mai ok cand mai iei cate o groapa, sau o freci de o bordura. Rezista mai bine la lovituri pe lateral, si ajuta si la stabilitate, anvelopa fiind mai bine plasata pe janta, si nu mai joaca asa tare in curbe, ca o anvelopa normala. Eu as lua doar XL, avantajele bat dezavantajele. Diferenta de zgomot e infima sau de multe ori inexistenta, iar consumul nu cred sa fie influentat de XL sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Pentru posesorii jantelor de R20, imi puteti spune pe ce stand le montati ? si de unde l-ati achizitionat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!