Jump to content

Jante & Anvelope (Tiguan AD1)


catalyn21
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am nevoie de un sfat. Recent am achizitionat un Tiguan 2. Masina e faina are o multime de puncte tari, dar are si un minus, dupa parerea mea. Mi se pare ca are suspensiile putin cam rigide. In dotarea standard masina a venit cu roti pe 18”, 235/55.

Producatorul permite montarea pe masina si a anvelopelor 215/65-17”. Avand in vedere apropierea sezonului de iarna, credeti ca pentru a mai castiga la confort ar fi recomandat, atunci cand voi cumpara anvelope de iarna, sa trec pe marimea 215/65-17”? Desigur impreuna cu jante pe 17”, evident..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confortul si aderenta pe zapada vor creste, singura "problema" ar fi legata de aspect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am montat anvelopele All Terain General Grabber AT3 XL, 235/55/R18. Am pus aceste anvelope, deoarece urmeaza o mica vacanta in insula Lefkada-Grecia, unde accesul spre cele mai frumoase plaje se face pe niste drumuri destul de grele. de asemenea urmeaza sa fac un tur al Romaniei cu intrare spre diferite puncte de interes turistic, pe drumuri Off Road. Ca si prima impresie, anvelopele sunt foarte silentioase pe asfalt, chiar si la viteze de peste 100 km/ora si parca este mai confortabila la trecerile peste obstacole. Voi revenii cu impresii si poze la intoarcerea din concediu!

IMG_0128.PNG

IMG_0129.PNG

IMG_0130.PNG

IMG_0132.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Ma ajutati cu o parere despre cat de "confortabile" se simt rotile cu jante pe 18" ? Am inteles ca suspensia masinii este setata spre tare. Intreb acest lucru in ideea ca as fi tentat sa merg pe varianta de 19" dar imi este teama sa nu fie prea rigide. Mentionez ca nu ies in off-road, doar urban si DN-uri (50/50 %). Eu mi-as dori si o janta mare pentru aspect, dar si o absortie buna a denivelarilor din oras (sine de tramvai, capace de canal, gropi, etc).

Modificat de radumelinte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe 18 si mi se par ideale pTiguan, nu ma sint deranjat de denivelări. Clar o janta mai mare arata mult mai bine, daca nu încaleci borduri si nu mergi pe drumuri rele, e Ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe 19 (Sebring" 8,5Jx19 gri,cu anvelope self- sealing 255/45 R19) si comparabil cu celelalte masini pe care le-am avut (C4 suspensie coborata sport, passat b6, toyota corolla model 2011 si model 2017, BMW X6 cu jande M de 22, Golf VI, Logan, Solenza, Alfa Romeo 75) pot spune ca pe un asfalt normal (cu mici denivelari) se comporta exemplar. Comparabil poate cu passatul b6 / golf  dar clar mai rigid decat toyote/dacii. 

Daca nu faci off road si mergi urban si extraurban eu zic ca poti sa traiesti linistit cu ele. Pe drumuri cu multe gropi (vezi drumul de la SB spre Valea Zanelor) recunosc ca dupa cativa zeci de km iti doresti sa dai de asflat drept. Nu recomand totusi anvelopele self -sealing dar asta e alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Sunt în căutare de cauciucuri de iarna .....am vazut o grămada de discuții/comentarii, dar nimeni nu spune nimic despre Euro eticheta cu consumul, aderenta și nivelul de zgomot.

Este de încredere? Sa te ghidezi după ea  sau sunt numai niște tâmpenii ? 

Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar 255/40 R20? M-au mai obligat si cu suspensie sport, din configurare:o

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le am pe astea, Suzuka 20, vizual arata excelent, stabilitatea masinii este exemplars, iar confortul e un pic deranjant la denivelari scurte cum ar fi bumperele pt limitarea vitezei. Am facut cu ele chiar si putin offroad prin Piatra Craiului cu mare grija, plus atentie la borduri sa nu le zgarii.Oricum daca deranjeaza rigiditatea masinii, treci suspensia pe Comfort si gata! Bafta la ales!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt posesorul unui Vw Tiguan ,240 cp fara pachet R-line  din martie si as fi interesat sa achizitionez 4 roti de iarna pe 17 sau 18 asta este dilema ???Cele de vara sunt pe 19 Victoria Falls.Suporta etrierul jante pe R17 ? Ce ET ar trebui sa aiba  40 SAU 43?

Astept cateva sfaturi daca ma puteti ajuta.Va multumesc.O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Sunt în căutare de cauciucuri de iarna .....am vazut o grămada de discuții/comentarii, dar nimeni nu spune nimic despre Euro eticheta cu consumul, aderenta și nivelul de zgomot.

Este de încredere? Sa te ghidezi după ea  sau sunt numai niște tâmpenii ? A văzut mărci de cauciucuri neauzite, dar cu specificații de consum, aderenta si zgomot de nici la marcile premium nu vezi asa ceva. cauciucuri Zeetex de 347 lei cu consum si aderenta "C" (adică  super bine) și garanție 3 ani !?!?!?!?!?! 

Menționez ca nu am mai avut SUV și 4x4 pana acuma, deci novice :o și nici nu intenționez sa ies Offroad cu ea, deci mai mult de oraș și drumuri asfaltate/pietruite.

Ceva sfaturi pentru un începător   :scratch:  mulțumesc anticipat.

Am citit c-am tot ce s-a discutat pe aici de cauciucuri dar încă nu ma pot prounta.....și nici nu vreau sa arunc banii pe geam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai despre acele etichete ceva concret pot spune doar proprietarii care au incercat eventual mai multe variante. In teorie ar trebui sa reflecte adevarul. Acum mai depinde si de ce dimensiuni ai nevoie, mai se elimina din optiuni poate (cum a fost la mine care am niste dimensiuni atipice de exemplu..).

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu ce sunt deosebite anvelopele pentru Tiguan de restul?

Haideti sa purtam discutia asta pe topicul dedicat.

Multumesc. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautam cauciucuri noi pentru Tiguanul care trebuie sa vina săptămâna asta ( era săptămâna trecuta în Curtici). Am vazut ca cele de vara sunt 235/55/R18 si cum sunt mai conservator din fire si neffind fan offroad am zis ca e bine ca cele de iarna sa fie și ele asemănătoare eventual pe aceleași jante kINGSTON 7jX18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca daca iei Michelin, Good Year, Continental sau Pirelli, nu vei avea probleme macar 4-5 sezoane. Acum sa ma ierti doar nu o sa pui nexen, matador sau hankook la o masina noua de aprox 35k euro....pe zapada anvelopa e totul, degeaba ai tractiune daca ai pneuri slabe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc ADI_PKP de răspuns. Cred ca ai punctat scurt și la obiect. 

Am vrut sa mut postul la Anvelope , în general , dar cred ca mai bine este aici , unse este numai despre Tiguan...... și oricum m-am edificat !!!

Mulțam de răspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotărât până la urma la Pierelli Scorpion Winter 104 H XL. O singura întrebare as mai avea. Cele XL -ranforsate- se schimba mai greu pe janta, sau trebuie sa cumpăr și jante la ele, ca sa nu le tot schimb. Parca am auzit undeva ca strici janta dacă tot pui si scoți cauciucuri cu XL de pe ele. Adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laur, eu am luat si niste jante Mak pe 18 pt iarna, mai ales ca cele de vara ale mele sunt pe 20....mi se pare o alegere f buna Pirelli, eu de cand tot cumpar masini iau pneuri doar Pirelli si Michelin.Am observat eu in timp ca Michelin sunt mai rezistente la uzura, dar mi se par Pirelli mai misto ca feeling, parca simt masina mai bine cu Pirelli.....am mai avut pe o masina BF Goodrich de iarna...au fost rezistente.Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cand o fi un a4 sh 60 "coco", dar asta e alta discutie. Pentru fanii nexxen  o intrebare buna ar fi....de ce va luati doar iphone si/sau samsung....si nu lg,sony, phillips...etc... O zi buna va doresc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicodimlaur haide ca incerc eu sa iti raspund la nelamuriri din moment ce colegul tau Adi este mai preocupat de lucruri "elevate" decat sa ajute colegii de forum, mai ales ca acum un an a fost in exact aceeasi situatie si cererea neintrerupt sfaturi si pareri.

Asadar:

1. Achizitia anvelopelor, indiferent de masina pe care o conduci, trebuie sa tina cont in primul rand de siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic. O anvelopa buna, atentie!!! buna nu neaparat premium, face diferenta in situatii dificile. De asemenea nu trebuie sa uitam de costuri si nu in ultimul rand, de oportunitate.

2. Nu strici janta daca pui cauciucuri ranforsate (xl) si daca le rotesti de 2 ori pe an in functie de sezon. Exista insa riscul sa deteriorezi vopseaua plus nervii si timpul pierdut pe la vulcanizari primavara si toamna.

3. Cea mai eleganta solutie este sa iei un al doilea set de jante, de preferat mai mici, dar care sa respecte dimensiunile recomandate in COC pe care sa pui anvelopele de iarna. 

4. Un cauciuc care se uzeaza mai greu deci care rezista multi kilometri este un cauciuc mai slab, care ofera o aderenta mai slaba. Asadar, iei in calcul uzura sau gradul de uzura abia atunci cand faci zeci sau sute de mii de km pentru ca e o decizie financiara.

5. Sa nu uitam pentru ce masini luam anvelopele. Personal, cand aud notiunile de "feeling" sau altele asemenea in aceeasi propozitie cu un SUV dizal de 2l ma bufneste rasul. Masina asta trebuie sa fie in primul rand confortabila pentru ca toata magia unui SUV sta in "lipsa de griji" pe care ar trebui sa o induca. 

6. Indemnul de a duce discutia despre anvelope in topicul potrivit l am facut tocmai pentru ca incercam sa mentinem cat mai bine structurat si cat mai curat forumul pentru utilizatori, astfel incat sa le fie cat mai facil sa gaseasca informatiile necesare. Daca ne bagam picioarele in asta aratam o lipsa crasa de respect fata de oamenii care fac munca de moderare pro bono, in timpul liber.

Lucrurile generale, ce nu sunt specifice unui anumit model (anvelope, uleiuri, samd), sunt discutate separat.

Multumesc pentru efortul de a citi postul asta.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns Cristi511 si scuze de postarea aiurea. Nu sunt un infocat al forumurilor si nu prea stiu cu ce se manaca.  Am crezut ca sugerezi sa mut discutia in ANVELOPE , dar acolo este un pic prea general , cel putin asa am concluzionat eu :o......si nici nu am gasit " Cele mai potrivite jante si anvelope pentru Tiguan" imediat.  Oricum merci mult de raspunsul complet . Acuma sunt lamurit in privinta anvelopelor de iarna. Despre jante , cel mai probabil iarna viitoare , ca iarna asta sa terminat  bugetul  :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sunt corecte specificatiile astea pt jantele stock Kingston r18: 7J18 5x112 ET43?  

Pt niste cauciucuri 235 55 r18 merg jante doar cu fix specificatiile astea, sau pot sa le pun si pe jante de 8J18 5x112 ET30? Adica pot sa variez grosimea si ET-ul la jante (raza si prezoanele evident ca nu se schimba)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!