Jump to content

Filtre (motorina, ulei, aer)


andrein
 Share

Postare recomandată

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    5

  • Stefan_B

    3

  • Cowboy

    3

  • ichimcornel

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana acum am folosit numai originale dar am vazut ca cele originale , cel de motorina era de la MANN, cel de ulei PURFLUX. La cel de aer si polen nu m-am uitat exact, dar o sa bag Mann sau Mahle, care au preturi destul de bune si nu cred ca e diferenta foarte mare fata de cele originale mai ales ca le schimb la max 15.000. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cand mam dus acum doua luni sa imi cumpar filtru de aer eu am cerut Mann, vanzatorul mi-a zis ca nu e tare ok cica mai nou le fac in turcia si mi-a dat alt filtru cam la acelasi pret fabricat in Germania . Sa fie adevarat ??? Face Mann filtrele la turci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat filtre ( aer si motorina) MANN sapatmana trecuta si dupa codul de bare ( incepe cu 401) par a fi facute in Germania

sigur ca scrie si pe ele "made in germany" dar nu poti fi sigur de nimic in zilele astea

mai erau si alte feluri ( poloneze, italienesti) dar ( la filtrul de motorina) MANN era sigurul care avea si o-ringuri in cutie; eu, fiind patit, deschid intotdeauna cutia sa vad daca-s acolo, ca se intampla sa mai lipseasca. Vanzatorul m-a vazut si a zis ca oricum celelalte marci de filtre nu au deloc o-ringuri, asa vin de la producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In urmatoarele zile voi face schiblul de ulei si filtre la masina din semnatura. Toate filtrele care le-am luat sunt Hengst. Scrie pe ele Made in Germany. Ce parere aveti de ele. Le-am luat si la un pret bun. 140 lei toate 4 filtre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La filtre importanta este calitatea materialului de filtrare utilizat (hartia). Respectiv densitatea acestui material - capacitatea de a retine impuritatile din aer/ulei/combustibil. Nu conteaza daca este facut in Turcia sau in Germania. Uneori si germanii fac rabat la calitate in favoarea profitului.

Parerea mea este ca daca le schimbam la timp (niciodata mai tarziu), in conformitate cu specificatiile cartii tehnice a masinii, nu vom avea surprize neplacute cu nicio marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit mai mult marci de filtre:

mann, bosch, fiamm, hexol si muller parca.

Ordinea este data de pret.La calitate nu am observat diferente,decat diferenta de revizia la motor, adica masina trage altfel, lucru normal.La ambele masini am filtre de motorina cu supapa de recirculare la temperaturi reci si nu am avut probleme la supapa, dar conteaza si montajul.Nici filtrele nu se inegresc de la motorina ci au culoare galben galbui,la hartie, ba cateva le-a reciclat un coleg de servici care le foloseste in continuare.Cat priveste tara de fabricatie sunt: italia, germania, china, spania.

preturi per pachet (ex golf 4) de la 122 la marca unix-Ungaria la 220 purolator etc.

Dintre marcile folosite, recomand Fiamm si Mann.Din fericire la Vw se pot folosi produse after market comparativ cu alte marci auto unde un filtru de combustibil dedicat poate sari de 150 de euro.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit MANN in principal.

Doar filtrele de la Knecht mi se par la fel de bune si am observat ca sunt si producatori de prima echipare. Iar pe cutia lor scrie Made in Austria pe cand la MANN mai scrie si Made in China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu am folosit numai MANN pentru ultimele 3 schimburi si mi-i se par ok, dar intr-adevar am gasit si eu filtre MANN si pe cutie scria Made in China

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ,

Stiti cumva , asa ca idee , daca filtrele de ulei au inscriptionata data fabricatiei pe carcasa metalica ? Eu am gasit ceva acolo ce seamana foarte bine cu o data , dar nu sunt sigur daca e vorba despre data fabricatiei ... :P

Iar on-topic : Si eu tot pe MANN as merge :Driver:

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor va recomand cu incredere consumabilele KOLBENSCHMIDT super calitate GERMANA SUTA LA SUTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am niste intrebari. M-am interesat de niste preturi pentru masina din profil si am ramas un pic uimit. Toate filtrele sunt MANN.

Filtru ulei - 20 lei

Filtru polen - 22 lei (normal)

Filtru polen - 90 lei (carbon)

Filtru motorina - 68 lei

Filtru aer - 30 lei.

Preturile mi se par foarte mici. Oare nu este vreo problema?

Si inca ceva merita un filtru de polen cu carbon? Acuma pe masina am filtru cu carbon dar sincer nu simt nici o diferenta fatza de cel normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avind un prieten cu magazin piese auto, mi-a recomandat produsele MEYLE. nici eu nu mai stiu ce sa iau :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce prieten ai tu, dar s-ar putea sa-ti fie "prieten". Meyle, din cate stiu, este o firma ciupercuta care facea niste elemente de articulatii de calitate discutabila dar pret mic. Filtre sigur nu fac, si daca au in serie, probabil sunt luate tot de la cineva care face ieftin... China??

Preturile la Mann sunt mici, intr-adevar. Poate ar fi bine sa compari cu preturile de la reprezentanta... alea sigur sunt OK, si dupa parerea mea sunt rezonabile ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefan B: in concluzie vrea sa ma traga in teapa cu produsele lui! ;) . multumesc pt informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Mann cred ca sunt cele mai bune filtre, pentru ca desi sunt mai ieftine,sunt de calitate, nu sunt pocnitori, si cred ca se produc si la noi in tara. deci folositi filtre mann.Cel de habitaclu obligatoriu sa fie cu carbon.Eu folosesc numai astfel de filtre si pana acum totul este super ok.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am tot citit pe aici si sunt diverse pareri, pentru un VW Golf 1999 1.9 TDI 66 KW/90 CP ALH ce filtru de motorina mi-ati recomanda? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, poate sa-mi spuna cineva daca la motorul de 1.9 TDI de diverse puteri (90, 110, etc) difera filtrul de polen?

Vreau sa-l schimb si am gasit pe net dar zice ca se potriveste pentru 110 cai ASV, AHF, se potriveste si pt ALH-ul meu?

Si mai am o nelamurire legata de dimensiune, am gasit asa: L:280mm H:25mm W:206mm sau L:279mm H:26mm W:206mm.

Astept pareri, multumesc.

Datele sunt luate de pe un site cu piese auto din UK, unde ma aflu eu acum.

Modificat de maniax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mann si Mahle recomand.

Iar daca nu ai bani prea multi Ufi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut.Peste 2 saptamani urmeaza sa schimb uleiul si filtrele la masina din semnatura si cum ma uitam eu asa pe o lista pe net ce sa cumpar, am observat ca cele de la FEBI BILSTEIN sunt cele mai scumpe.Personal oscilez intre MANN si KNECHT. A utilizat cineva de la FEBI ??

pfff am postat la TDI :) am gasit sectiunea de la un rezultat pe Google si nu am observat ca e pt TDI. Rog un administrator sa stearga postul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cornel, nu e chiar asa. Mahle am mai auzit ca sunt bune, dupa OE si mann(cele mai populare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfff am postat la TDI :) am gasit sectiunea de la un rezultat pe Google si nu am observat ca e pt TDI. Rog un administrator sa stearga postul.

La asta ma referisem,ca e benzina sau diesel,tot filtre sunt,nu de producator :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UFI e un filtru foarte bun! Unele louri vin echipate chiar OEM cu UFI. Pretul de asemenea mi se pare ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!