Jump to content

Filtre (motorina, ulei, aer)


andrein
 Share

Postare recomandată

Intrucat urmeaza in scurt timp revizia ..poate ma puteti lamuri ce filtre sa-mi achizitionez. Mai exact de la ce producator.

Ma gandesc ca poate (dau un exemplu doar) la filtrele de motorina is mai bune cele Mann ..sau la cele de aer sunt mai bune cele Mahle ...

Ce ma sfatuiti ?

Legat de filtrul de polen : recomandati din acela cu carbon ? Sau nu se justifica diferenta de pret, avand in vedere ca e cel putin dublu la pret(cel putin asa stiu eu)

Multumesc.

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    5

  • Stefan_B

    3

  • Cowboy

    3

  • ichimcornel

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca cel mai important este - unde sunt facute!!!

Dau doar un exemplu:mai demult am avut filtru polen Bosch "made in UE" ( adica Turcia, etc) - a trebuit sa-l schimb dupa aprox. 3000km.

Filtrul cu carbon activ - acum mi-am pus si eu si este intr-adevar o inbunatatire, mai ales prin oras. Deci merita.

Eu am cumparat toate filtrele Mann, am auzit la multi ca sunt de calitate.

Intra la "anunturi" si vorbeste cu piti, are super preturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De facut le fac la un mecanic super bun care lucreaza acasa.

Ce imbunatatire anume ai simtit la cel cu carbon activ ?

Ok mersi de indicatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inbunatatirile le-am simtit in oras, cand este f. aglomerat si ai in fata tot felul de "cazane" sau camiane - sunt sigur ca stii ce ce fum scot si ce miros intra in masina - cu filtru carbon simti mirosul mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am in fata mea masini care scot fum periculos ..folosesc recircularea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am in fata mea masini care scot fum periculos ..folosesc recircularea !

Da, intr-adevar este este o varianta foarte eficace, eu folosesc reciclarea cand fumeaza cineva la mine in masina (m-am lasat de fumat de 6 luni :)) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e o idee prea buna sa folosesti recircularea cand se fumeaza in masina... in loc sa aduci aer "proaspat" de afara, recirculi aerul plin de fum din masina, si in scurt timp vei vedea ca interiorul masinii se va imbiba cu miros de tigara... eu deschid geamurile din fata si dau la maxim ventilarea cu aer de-afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand si Knecht pe langa cele scrise mai sus. Am utilizat marca asta aproximativ 4 ani de zile dupa ce inainte am mers pe Purolator (care nu se mai gasesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum am mers pe MANN. Si nu am probleme si nici nu am avut. Si la vechea masina tot MANN aveam fitrele. Si cu aia am mers peste 600.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cred ca un poll ar fi fost binevenit. Si eu trebuie sa schimb filtrele foarte curand si nu stiu pe ce sa merg. Unii imi recomanda MANN, altii MAHLE-Knecht. Diferenta de preturi e infima dar sunt in ceata...MANN sau MAHLE? Help please... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prefer MANN, dar cred ca sunt la fel de bune. De ulei si de aer, de motorina nu am si de banzina inca nu am schimbat (si cred ca ala o sa fie Bosch).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Mann fara discutii, pe toate categoriile: Aer, Polen, Carburant, Ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand si Knecht pe langa cele scrise mai sus. Am utilizat marca asta aproximativ 4 ani de zile dupa ce inainte am mers pe Purolator (care nu se mai gasesc).

Knecht e tot una cu Mahle. Parerea mea este cel mai bun raport pret calitate este la Mahle. Sunt la fel de bune ca si Mann dar sunt mai ieftine! Eu pun Mahle peste tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am folosit mult timp numai mann, acum folosesc knecht; am auzit numai de bine de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am dat jos de pe masina numai MANN (filtru aer, ulei, polen, benzina) si tot MANN am pus. sunt ceva mai scumpe, dar ofera mai multa incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc numai MANN (fara cele facute in spania). Foarte multumit. Sunt un pic mai scumpe dar mai sigure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

cum v-ati dat voi seama ca sunt mai bune MANN sau alte tipuri ? :)

apropo, cele originale, de cine sunt facute ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulian_1976

Eu am optat pentru Mann de data aceasta.

Alte firme producatoare de filtre sunt:

Febi Bilstein,Knecht,FIAAM,Purflux,Mecafilter

Citesc dintr-un catalog ca pret cele mai scumpe

la filtrul de aer sunt:Macafilter si Febi Bilstein

la filtrul de habitaclu: mai intra in ecuatie si Valeo,Corteco,Delphi cele mai scumpe Corteco si FIAAM

la filtru de ulei: cel mai scump Mecafilter.

filtru de carburant: tot Mecafilter

Cine a facut multi Km si a tot schimbat filtrele in timp poate a sesizeze calitatea. Nu pot sa m a dau cu parerea

care sunt cele mai bune dar nici cele mai slab calitativ nu am sute de mii de km cu masina.

Care ar fi cele mai slabe? :)

Apoi nu stiu cati stiu ca Mann sau Febi Bilstein au la un sortiment de produs mai multe modele(produse) cu preturi diferite. :)

post-20258-1211842091_thumb.jpg

post-20258-1211842123_thumb.jpg

post-20258-1211842130_thumb.jpg

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre UFI (filtru motorina) ce parere aveti? :blink: din asta mi-au pus mecanicii. Filtrul a costat 82Ron...

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma stiti care faza filtre bune sau nebune no e cava oarecum relativ cei drept sunt o serie care sa zicem ca ar fi mai reusite mai robuste si aici ma refer la mann bosch knect si mai sunt cele de mana 2 2 sa zicem asa ex uniflux ,puralotor,tehnocar,4 f ,framm si multe altele ! ideiea e ca cel putin partea de filtre de aer cele mai bun raport pret calitate ar fi uniflux in rest e greu sa na dam cu parerea probabil cele mai scumpe or fi mai bune sau is aduse de mai departe dar.... in mare cam toate isi fac treaba si nu cred ca exista diferente semnificative vorbind de calitate dupa cum spuneam in cazul filtrelor de aer putem vb si de e executie mai buna sau nu dar in rest cand se infunda se infunda intra apa la ele se umfla si toate se comporta la fel in fond e un carton filtrant !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca cartonul ala filtrant da drumul la gunoaie dupa ce le colecteaza, sau se dezintregreaza el insusi?

Pana la urma de UFI ce stiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune sunt MANN si MAHLE. Grupul VW normal foloseste MAHLE. A pus cineva filtru de carbon pe TDI? Cum e, se vede diferenta? Am inteles ca ar oferi o plecare de pe loc mai usoara si mai rapida si am mai inteles ca iti poate distruge turbo. Stie cineva ceva?

Scuze daca am fost off topic cu filtru de carbon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca filtrul de polen e cu carbon activ, si din acela mi-am pus si eu si nu vad nici o diferenta majora !

Legat de filtru de aer cu carbon cum zici tu .. nu am auzit asa ceva pana acuma.

Poate ai auzit ceva de filtre de aer sport ..care intr-adevar nu sunt indicate pt TDI-uri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De filtrele MEYLE, ce parere aveti, a folosit cineva? Pe codu` de bare se vede ca e fab in Germania, ca are la inceput 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!