Jump to content

Filtre (motorina, ulei, aer)


andrein
 Share

Postare recomandată

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    5

  • Stefan_B

    3

  • Cowboy

    3

  • ichimcornel

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Banuiesc ca faci o confuzie, filtru cu carbon / carbune activ nu exista. Adui foloseste pentru filtrele de habitaclu, filtre produse de Valeo.

Cele mai bune sunt MANN si MAHLE. Grupul VW normal foloseste MAHLE. A pus cineva filtru de carbon pe TDI? Cum e, se vede diferenta? Am inteles ca ar oferi o plecare de pe loc mai usoara si mai rapida si am mai inteles ca iti poate distruge turbo. Stie cineva ceva?

Scuze daca am fost off topic cu filtru de carbon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ieri am cumparat filtre de AER si POLEN pt masina din semnatura si vanzatorul mi-a zis ca la acest 2 filtre chiar nu conteaza ce firma iau pt ca pur si simplu toate sunt identice. Sunt 2 mari producatori de hartie care distribuie la manufacturierii de filtre ...

Voi ce parere aveti ? Eu as inclina sa cred ca are dreptate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi doi producatori de hartie, dar probabil ca au diverse sortimente/calitati. Asa cum VAG produce masini premium ca Audi si mai populare ca Skoda.

Eu ce am vazut cu ochii mei ca un filtru de polen Mann cu carbon activ are mult mai mult carbon pe el decat un Uniflux. Pe langa asta Mann-ul are si greutate cam dubla. Cam in aceasi proportie e si diferenta de pret.

Calitatea filtrelor difera de la producator la producator.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat filtrul de aer cu unul Mann iar dupa 3000 de km am dat jos carcasa de pe el sa vad in ce stare este ,ce am observata eu ca particolele foarte fine de praf au trecut de filtru si se vedeau pe carcasa deci nu stiu ce sa zic de filtrele Mann Stiu ca scria undeva pe ambalaj ca filtreaza in proportie de 90% ceva de genul asta Cred ca la cumpararea unui filtru trebuie sa ne uitam si in ce proportie filtreaza praful

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Ceva preturi pt filtre de aer si de benzina stiti? Macar aprox, ca sa nu ma duc intr-un magazin doar ca sa intreb..

Mi-am luat si eu un Golf 4 de curand si as vrea sa schimb consumabilele..

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai putea incerca preturi informative de pe www.oilshop.ro

Intr-adevar cele mai bune sunt cele de la MANN FILTER si MAHLE.

Eu personal am folosit numai MANN aduse din .DE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc tot Mann din cauza faptului ca Bosch nu mai respecta calitatea. Am auzit iarasi ca si filtrele Fram sunt destul de bune. Orice numai sa fie nemtzesc nu turcesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

filtrele de aer cel putin sunt facut pt cantitea de praf din germania etc,exceptie romania.un filtru bun care sa filtreze 90 % ce trebuie nu exista,dar totusi raman pe MANN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

incercati HENGST.calitate Man (Manul cumpara hartia de filtre pentru o buna parte din gama de la Hengst)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le cam folosesc pe cele de la reprezentanta; cel de ulei e Purflux (suprafata filtranta mai mare ca la Bosch/Mann/Mahle/Knecht), motorina UFI (ei au facut echiparea de origine cu carcasa si elementul filtrant) iar aer... ce se nimereste. VW a pus de aer de la Filtron (PL)... or sti ei ce stiu.

Recomand de departe Purflux la ulei (au un sistem in zig-zag mai bun ca al celorlalti) iar in cazul meu UFI pt motorina. Celelalte conteaza mai putin (nu sunt atat de importante).

De cand am constatat ca lichidul de frana e special VAG, la fel si uleiul de cutie... ce sa mai zic - am devenit client la consumabile de la Porsche Ro... culmea e ca au preturi mai bune (sau egale) ca la magazine mai mici. In plus stau linistit. E cel putin la fel cum a iesit din fabrica. Sa vad eu pe ala de la marketing care ii prosteste pe inginerii de la QA. Ca sa nu mai spun ca au acces la specificatii si metode de incercare la care eu nici nu visez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si Pisicutza si eu folosesc doar filtre OEM cumparate de la reprezentanta Vw sau Skoda. De multe ori sunt mai ieftine decat cele din alte magazine.

In cazul meu producatorul filtrului de habitaclu cu carbon-activ este micronAir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mic update - mi-am luat-o azi cu filtrul de motorina pt Octi I - de la PoRo. Am dat 132Ron (fraierul sunt eu, ca nu am intrebat cat costa inainte) cand acelasi filtru il luam cu 90Ron. Restul luate chiar ieftin (ulei vreo 30Ron, aer vreo 60, polen vreo 70 - e cu carbon)...

Am gasit si lichid de frana la 1L cu 60Ron... am facut comanda, ca nu il tin pe stoc. Vine in 4-5 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sunt un pic offtopic...vreau sa mi iau un kit de inductie aer k&n (filtru conic)...merita investitia?daca mai are cineva si ma poate ajuta cu un sfat ..raman dator :) (masina este cea din semnatura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferente la filtre aer le vedeti la calitatea hartiei si dimensiunile stas

la unele firme nu respecta dimensiunea standard(+,- 1.5 cm ...care inseamna uneori ff mult)

la filtrele de ulei calitatea supapelor (daca au toate asa ceva :) )

app de mann e cel mai bun dar vedeti ca nu mai sunt toate germany :)

eu folosesc mann si purolator sau knecht(e mult mai bun decat male)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am folosit mann si voi folosi tot mann, cred. Am dat comanda la Autonet Brasov, si am constatat ca filtrele mann sunt mai ieftine decat mahle. Despre mahle, nu stiu ce sa zic ... n-am folosit, deci nu pot sa imi dau cu parerea despre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ii o "mica" dilema...pana acum ceva timp foloseam numai de la boch......dar acuma am trecut pe mann...se simte diferenta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si folosesc MANN si nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc numai MANN. Ce-am remarcat la ultimul schimb facut: pe filtrul de aer scria Made in China, iar pe cel de ulei Made in Germany. Parca pina acum erau toate facute in Germany. Sau ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca recomandare,Mann am inteles ca sunt cele mai bune. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum de ulei, Mann, de aer Mahle (2 schimburi). Pe cele din urma este specificat: Made in Austria. Altele nu am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Mahle, in ideea ca scrie pe ele Made in Austria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am aflat ca exista filtru de aer Mann special pentru clima rece. Stie cineva care este diferenta fata de cel normal? Este oare mai gros?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat care e diferenta - are un strat dintr-un material ca pasla deasupra filtrului normal. Nu stiu cat de mult foloseste, voi afla iarna asta... Oricum, diferenta de pret e de vreo 15 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu asta iarna din asta cu pasla, dar nu stiam ca e pt clima rece. Eu am zis ca poate filtreaza mai bine impuritatile. Nu stiu daca se simte vreo diferenta oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!