Jump to content

Intalniri duminica pentru off-road soft in apropiere de Bucuresti


voinea
 Share

Postare recomandată

As fi venit si eu cu SX4 dar pe 30 Dec. nu pot. Daca mai organizati ceva in Ianuarie-februarie as veni si eu. La un pic de zapada face fata bine.

Clipboard06.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu si Florin am facut o scurta incercare de recunoastere traseu azi

https://drive.google.com/open?id=1eoZnSX5ELaHA6xROTbPtYQzriErQnhUi&usp=sharing

Zona aia in jurul Balta Mostistea este super. Sunt urcari si coborari. E foarte misto pe uscat. NU cu namol sau zapada. Retin traseul si mai caut. Am gasit niste harti de biciclisti MTB si caut detalii despre ele. 

Vreau pentru 30 decembrie sa evitam de la Campina in sus datorita aglomeratiei turistice pe drumul de asfalt.

Vin cu ceva video imediat cum descarc GoPro

PS: GPS am folosit pentru prima data in viata mea o aplicatie via telefon. Probabil pentru urmatoarea iesire o sa bag un GPS extern 10Hz ca sa marcam bine ruta. 

PS 2: cam asa trebuia sa fac eu cu @F l o r i n azi (dar in acea zona incepuse ploaia destul de tare, iar zapada se topea si facea totul foarte adanc ? )

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ok traseul ! 

Daca partile cele mai nasoale ale traseului sunt in filmele de mai sus , nu pare asa de extrem dar nici asa usor.

E ce trebuie . 

PS:  masinile pareau curate pana la pauza , asa ca nu a fost asa de nasol . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

DA. Am fost mai curati la pauza unde am bagat cate un sandwich fata de cum a fost in prima pagina a topicului cand am fost  eu,  @kthor, @cristi511, @CristiALF, @the_punkreas2003. Am spalat atunci 2h la masina.  Azi chiar am scapat mai usor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, ultimul traseu ales a fost ok, având în vedere ploaia, etc...

Nu am rămas nicio clipa blocați, etc, am trecut fără nicio problema 

IMG_20181216_110338.jpg

IMG_20181216_113956.jpg

IMG_20181216_110538.jpg

IMG_20181216_114647.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Chiar a fost multa ploaie de la un moment. Si din pacate nu putem sa prognozam cu adevarat ce este pe 30 decembrie decat pe un 27-28... Poate ne luam rezerva (norocul lui @Cristian sau @MOTANUL ) data de 6 ianuarie. Zic asta pentru ca sincer daca avem peste 40cm zapada va fi foarte greu. La fel si daca avem ploaie zile una dupa alta. 

Masina lui Florin inapoi la Bucuresti :))

image.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi mentin intentia, 6 ianuarie e perfect pentru mine.

Voi folositi cauciucuri normale de iarna sau aveti ceva A/T? La tine Dragos vad cauciucuri cu profil mai gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am facut banner cu 6 (just in case)

image.png

 

@Cristian Am pe Jeep ATuri . Florin a fost cu Michelin de iarna.  Personal vreau sa facem traseul pentru iarna ok. Nu obligatoriu AT.  Oricum iesirile pe 2019 vreau sa fie minim patru si am de gand sa facem drumul vinului la toamna ! 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, eu sunt cu Dunlop de iarna. La un moment dat ma gandeam sa iau niste A/T uri, pe care sa le montez pe jantele de tabla pe care le folosesc pentru iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

PS: pentru ajutor (dar nu a fost nevoie) am avut la mine sufa serioasa de 6m cu ocheti buni si cel mai important (daca e zapada) 2x traverse cum se vede mai jos in poza

 

image.png

image.png

 

Grip Rubber Recovery Tracks Snow Mud Sand Rescue

These are the strongest heavy duty Recovery Tracks on the market and are a must have for Winter and off roading fans. They are easy to use, safe and hard wearing. Their innovative design means they roll up small enough to be left in your vehicle for those times you get stuck in snow, mud, sand or just on soft ground. An ideal answer for your expedition or safari needs.

Galvanised steel cables and fittings

Made from heavy duty TPR.

Ideal for use on any vehicle.

Engineered for maximum traction in sand, mud and snow.

The price is for one set of 2 pcs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, voinea said:

https://photos.app.goo.gl/Vo1Jh9hY9WXKTcFeA

https://photos.app.goo.gl/mBHJAZiZcGUyqPVp6

 

Cum pot fi accesate linkurile?

Cu copy-paste in browser dă mesajul "Dinamic link not found"

 

Edit. Sunt ok acum linkurile.

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@yanq incearca acum linkurile de mai sus (le-am scris direct hyper link  in postul de mai sus. Mai are cineva probleme cu ele ? (eu le-am verificat incognito si merg)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu as muta pe 6 decat daca vremea e garantat nasoala pe 30 pentru a merge in teren. Peste o saptamana de azi mai vreau sa ies iar in traseu special sa finalizez traseul. Ce am facut azi a fost prea putin parerea mea. Vreau macar dublu km facuti in offroad. Si daca se poate vreau mai multe urcari/coborari sa gasesc. Acelasi traseul ce-l stabilesc pentru 30 decembrie ramane in picioare si pentru alta data ulterioara.  Eventual pe 100% uscat in luna martie sau aprilie cu cazare in orasul Calarasi sau chiar mai departe peste Dunare in Dobrogea ca a doua zi sa bagam si niste dealuri pe acolo cu revenire pe A2 seara din ziua a doua. Stiu sigur ca putem daca ne dorim. Vreau sa-mi propun ca pe 2019 sa avem mai multe evenimente sub vwForum (chiar daca sunt si cu alte marci non VAG)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci ati ajuns la intersectie la intrarea in Faurei :D 

Partea rosie ce urmeaza (Faurei - Ulmu - Bosneagu - Dorobantu - Manastrirea) este pe asfalt, deci nu cred ca va intereseaza. Atentie sa nu va dea prin gand sa va abateti pe coclauri foarte aproape de lac, malul este lutos si erodeaza continuu - in ultimii 25 ani a pierdut zeci de metrii buni in unele portiuni.   

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Multumim de sfaturi CristiALF. La Faurei noi am facut stanga spre Zimbru. Cum ii spuneam in PM si lui Doomy trebuie ales un traseu ce nu ne aduce acasa cu flatforma sau cu masinile gata de dus in service sa ne prinda la loc pe sub ele ce am rupt. 
Spre lac chair nu vad logica sa incercam sa ajungem. Doar drumul agricol si partea frumoasa este ca are suisuri si coborasuri. 
Daca vremea tine cu noi mai fac o iesire si apoi pe 30.12 sau pe 6.01 iesim organizat 6-10 masini. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar. Eu am zis doar sa mentionez "just in case". Pe vremuri de exemplu, de pe la Faurei (sau ma rog, aproape de) pana la Manastirea la pod, exista un drum care mergea pe malul lacului, cred ca l-am facut si eu cu Oltcitul pe la 18 ani :). Intre Faurei si Ulmu sunt niste coline, acum nici nu mai stiu daca / ce "drumuri" (de caruta va dati seama) mai pot fi cu erodarea asta care a accelerat grav in unele zone. In Ulmu efectiv, erau niste ulite pe care se mergea normal in urma cu 25 ani, acum s-au cam dus in unele zone.

Eu am copilarit in Ulmu (la vreo 70m de lac) , de aceea mi-am permis sa fac aceste mentiuni. 

Altfel, niste coline mai erau si prin camp (nu cine stie ce, dar ma rog) pe partea stanga cum mergi de la Faurei -> Ulmu, undeva pana sa intri in Ulmu se face in stanga, se merge ceva si apoi undeva pe camp prin dreapta. Nah...ca la camp. :))

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@CristiALF vrei postul de copilot intr-una dintre masini ?  Sau la urmatoarea recunoastere (daca mai apuc sa fac una) sa te sun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai aveti un loc liber de copilot, as veni si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sansele sunt f mari sa vin eu singur, deci as avea loc de copilot. doar ca nu in masina VAG :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@voinea Daca ma suni pentru urmatoarea recunoastere iti spun atunci pe moment daca pot veni ori ba. Merci.

@mad_kat: Daca pot merge si eu pe 30 cu voi, ma bag la tine copilot ;) . Dar iti confirm cu cateva zile inainte eventual.

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As veni si eu pe post de DJ, daca este loc, n-am fost niciodata la off-road ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care va fi traseul final ?  :)   Duminica pare ca va fi vreme acceptabila. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!