Jump to content

unde se pote sabla si galvaniza o broasca?


jumpy
 Share

Postare recomandată

api, in cazu' asta spus de charlie, mai bine iau mashina la shmirghel, ca dureaza tot atit de mult, iese la fel, si am si satisfactzii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    18

  • George53

    8

  • charlie

    6

  • ciprivw

    4

Top Posters In This Topic

api, in cazu' asta spus de charlie, mai bine iau mashina la shmirghel, ca dureaza tot atit de mult, iese la fel, si am si satisfactzii...

din nefericire shmirghelul nu intra pe unde intra nisipul ... vei avea o multime de detalii unde nu potzi curatza cu manutza, dar in esentza ai dreptate: suprafetele mari si drepte ies foarte bine cu shmnirghel si sudoare.

Satisfactia e la fel de mare si la sablarea artizanala sa shti .. :salut: Ca doar nu crezi ca o face altcineva in locul tau :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fost la depozit. A mai aparut un compresor cu rez. intact. Volum rezervor 500 litri, Pnom 10 Bar. Acesta are si motorul trifazic a carui putere o estimez la cca 7,5 kW. Pretzul pt rezervor si compresor, fara mot trifazic, la prima strigare: 750 lei. Nu mi-a zis pretz doar pt compresor, era cam ciufut dobitocu', dar ash zice ca poate fi scos la 300-350 lei...

Avantajul e ca sunt 2 compresoare, putem umbla in ele, vedem ce si cum, si din 2 facem 1...

Poze maine.

Inchei subiectul pana la primirea de propuneri concrete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate confectiona asa ceva ?:

http://www.northerntool.com/webapp/wcs/sto...m&cm_ite=NA

sigur trebuie si un compresor si un "cort" de marime sa intre masina inauntru si ti-l faci singur. iti trebuie si ceva respirator(un tub care iese afara din cort)

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fost la depozit. A mai aparut un compresor cu rez. intact. Poze maine.

Asta cu motor trifazic are ventilatorul frant, dupa cum se vede, dar celalalt il are bun. De asemenea, recipientul din poza este in stare buna, fara suduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi aduc aminte, gasise alexserb2000 acu ceva timp un pistol de sablat la bricostore...cred ca fara partea de compresor... sa vedem ce parametrii are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi aduc aminte, gasise alexserb2000 acu ceva timp un pistol de sablat la bricostore...cred ca fara partea de compresor... sa vedem ce parametrii are...

Am bre si eu... e bun sa sablezi ibricu', nu mashina! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mishu-oricand ai nevoie de ajutor(pentru compresor sau altele)stii ce ai de facut,telu meu e la profil(asta daca nu-l mai ai in telu tau)Pistolul pentru sablat este simplu de facut,am lucrat cu asa ceva,e adevarat ca la cabina de sablaj,dar mai tin minte cum era facut si daca vrei il fac eu.Ma-ntreb cum naiba rezolvam fita cu trifazicu?Sau punem un motorel termic?De banuti imi spui cati trebuie si combinam ceva ca doar n-o fi un capat de tara!Cu ocazia asta ma bipuiesti tu si te sun eu de pe telu de la firma,ca eu unul n-am curaj sa te sun si crede-ma ca nu sunt un fricos :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata vad ca lumea nu manifesta interes...

Pistolul ala e al meu, l-am luat cu 1 mil de la PGM Trading.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba manifest Mishule,nu vazusi!

Pai si? Cumperi singur dihania? Daca da, eu ti-l car si ti-l pun pe picioare moca, cu cond. accesului meu la el :ceuameni:

Ca sa facem o comparatzie cu datul unei gauri in beton

shmirghelul e ca si cand ai da o gaura cu cuiu'

pistolul pe care il am eu si compr din comertz- coarba de-aia de mana

pistolul meu + compr pe care mi-l fac eu: bormashina cu rotopercutzie

inst. (semi) industriala + compr ala de la fiare vechi: ciocan rotopercutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accesul ti l-ai asigurat prin simplul fapt ca l-ai gasit :lol: Dupa cum am spus mai sus,fac cum fac si din toata saracia,pun si eu ceva,dar speram sa se "bage "mai multi dintre noi,dar vad ca ,vorba ta ,niminea nu zice nica,dar de sablat ar fi multi amatori :lol: Pana la urma l-as lua si singur,as face eu cumva,dar unde naiba sa-l tin?Si aici iar mi-aduc aminte de lipsa unui spatiu fir-ar sa fie..... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai de-aia nu-l iau eu singur... bine, ar mai fi si aspectul ca se cam clarifica lucrurile cu revendicarile mele, precum si faptul ca nefasta-mea a descoperit ca in CAN, la mama dracu', doftorii sunt platitzi cu 120.000 :lol: pe an, deci ma lasa sa fiu pingru (adica sa n-am slujba :lol: ), deci imi revizuiesc atitudinea in privintza Canadei :P ... Ca sa revenim (sorry, sunt oleaca :ceuameni: ) n-am de ce sa investesc in compresor cand peste un an-doi o iau din loc.... ca altu'felu' il saltam eu singurel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-ar zice ca te"tirezi"dupa harnicia cu care aduni de toate cele :P Daca-ti promit ca sunt cuminte,cuminte,ma treci si pe mine in "testamentul"dinaintea plecarii :P Si nu sunt nici hulpav,nu vreau decat ce-ai pentru oropsitul meu de oval :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oki-doki! :P

Bau eu adun ca sunt bolnav... asta nu inseamna ca nu plec- itzi dai seama cat e de adunat "dincolo"? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si dac-o sa vreau ceva cum faci sa mi le" trimeti"?Le "email-ezi"? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bay oamini buni,

si io am zisara ca ma bag (doar cu banii) da' gara e unde depozitatzi fieratania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishule stai rau cu matematica tata ... eu, germin. george, tu nu pari sa fi singur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine bre. si unde va sta dihania? :))

pai e o decizie care trebuie luata de participanti ... eu nu am nimic impotriva la mine la mosie da sti cat e de aproape/departe ... La mine la mosie eu am deja un compresor: chiar si numai rezervorul suplimentar si tot e de bine (pana convingem compresorul ala sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tre' doar rez. mai bine luam de la reatebel, ca pe-alea putem sa le luam mult mai simplu, poate chiar (aproape) moca.... plus ca sunt mai ushor de manevrat ca-s mai ushoare, iar racorduri gasesc eu. Deci pica treaba cu compr asta de la fiare? S-o lasam asha atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tre' doar rez. mai bine luam de la reatebel, ca pe-alea putem sa le luam mult mai simplu, poate chiar (aproape) moca.... plus ca sunt mai ushor de manevrat ca-s mai ushoare, iar racorduri gasesc eu. Deci pica treaba cu compr asta de la fiare? S-o lasam asha atunci?

compresor mai puternic eu ash vrea. nu am bani acum sa-l iau eu tot. asha ca depinde de "grup". in paralel ma abonez la rez suplimentare daca poti si nu costa ingrozitor ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La alea de autobuz incerc sa gasesc o modalitate sa le procur :sbine:

Compresoare am si eu cateva: unul bicilindric de Raba vechi, altul nouuu-noutz, unul nou monocil. de Saviem cred, unul maaare de Saurer inainte sa le faca trolee si unul de autobuz Saviem de-ala verde... Partea proasta e ca in afara de cel monocil. de camion Saviem nou, restul sunt pe apa...

Charlie, avand in vedere ca ai msg. inchis, itzi zic aici Noapte buna! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!