Jump to content

Codare baterie Agm


costy277
 Share

Postare recomandată

Codul de pe baterie care este? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bateria nu are cod BEM. Este un EXIDE AGM. Am introdus valoarea 70 AH. Ce nu înțeleg însă de ce nu mi apar pe vcds opțiunile codurilor pentru a introduce marca noii baterii. 

Modificat de Mihai San
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clona de vcds e de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În afara formatului codului și a abrevierea fabricantului, oricum nu are ce sa îți apară. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, nu îmi apar aceste abrevieri și formatul codului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mufa mica de pe baterie este un șunt de curent.
Asta ar insemna ca nu conteaza altceva decat curentul bateriei, restul, producator sunt doar pur informative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat o baterie Rombat Agm de 80ah,mai mult ca sigur ca nu va avea cod BEM, codare se face la mine pe 19 can Gateway, am găsit cum schimb aperajul, tipul baterie (aicea momentan scrie ca e baterie fleece va trebui să schimb in Agm) problema e ca nu găsesc marca Rombat la tipul de baterie pot sa selectez altă marca? Masina e o skoda superb 2016 2.0tdi 

Modificat de Dtc2010
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca da, curentul si tipul sunt importante!

* fleece cred ca inseamna tot agm

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta este.. Normal ca lipsesc Rombat, Caranda, etc. Sunt numai furnizorii de baterii oem, in acea lista.. Nu toți fabricanții din lume 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, daca schimb  aperajul  de la  68 la 80 si tipul de la fleece la agm este suficient? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. La mine la A4 B8 bateria se codeaza conform videoclipului la min 3. Din ce arata acolo nu imi cere sa selectez amperajul. Doar producatorul si codul bateriei. Daca montez o baterie aftermarket de acelasi amperaj cum o codez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suficient schimbi producător, dacă îl ai în lista, având în vedere ca e aceelasi amperaj

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Am schimbat bateria. Nu am schimbat nimic in vcds pt k nu am producatorul aftermarket acolo. In schimb am verificat in meniul masinii si imi arata nivel acumulator 100%. La cea veche imi arata 10-20%. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am cumpărat o beterie exide de 80 de amperi, cand încerc sa pun producător TU3 imi scrie out of range, si la tipul bateriei nu găsesc separat Doar AGM doar binary-agm, e ok daca las producătorul JCB si in loc de AGM, binary agm? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare din ce cauza nu indica nivelul bateriei? Nu stiu daca indica nici înainte sa o schimb. 

Screenshot_20190928_105659_com.android.gallery3d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare

a venit vremea de schimbat bateria.

am acum baterie originala varta agm vw care are cam 7 ani de la data fabricatiei.

bateria este codata original cu codul ei bem.

acum am gasit o ocazie si am luat o baterie de prim motaj de pe un bmw care este ceva mai mica.

atasez o poza si va rog sa ma ajutati cum sa codez bateria ,adica exact ce trebuie sa scriu acolo cu spatii intre cifre sau cum exact pt ca nu ma pricep f bine.

merci.

bat.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de mica pt motorul tău, nu știu de ce ai făcut acesta opțiune, sa iei la un Diesel cu Start stop, o baterie mai mica decât cea specificata de producător. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florine am prins un pret mic si ca noua soh 100 la suta.

acum te rog sa-mi spui cum o codez ce scriu acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie codul BEM la vw. Schimbi din 68 in 60 Ah si lasi tot VAO la tipul bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite video cum se codeaza o baterie originala VAG, cu ajutorului codului BEM

 

În cazul tău codezi asa cum ți-a zis Pronet... Dar eu nu recomand sa o montezi pe mașina ta... Indiferent de cât de ieftine le cumpărăm, nu trebuie sa cumpărăm o baterie mult mai mica.... Cum ai făcut tu. Și asa 68Ah este la limita... 60Ah este mica. În final, decizia îți aparține. 

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pronet si florin pt lamuriri.

am codat sa vedem cum se comporta in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine codarea din fabrica era 068 JCB 1111111111

am pus bateria de 60 A , pt ca deja o  cumparasem .

baterie varta de prim montaj bmw.

am codat-o 060 VAO 1111111111 si vad ca merge ok pana acum

sa vedem pe viitor cat va tine :)

Modificat de snapisrl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

Am schimbat bateria originala a masinii Octavia 2 1.6 tdi, cu un exide agm de 70 AH fara cod bem pe ea si am codat=o 070 TU3  1111111111.

E bine?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!