Jump to content

Debitmetru de aer -probleme


kky
 Share

Postare recomandată

E de la turbina, e normal, daca asa a facut tot timpul, daca a aparut in timp, posibil sa fie inceput de sfarsit, dar nu e garantat. Cel mai sigur verifici manual jocul la axul turbinei. un joc f mic e normal sa ai, axul ruland pe film de ulei.

Fa un log in mers ca sa vezi daca totusi e de la debitmetru, asta bine-inteles dupa ce pui furtunul.

Pai si normal ca ii face rau la motor ca mergi asa, pt ca aerul admis in cilindri e NEFILTRAT! Plus ca senzorul de MAP nu vede presiune si turbina se chinuie sa bage la greu, se invarte de numa(pana intri in limp-mode)...deci e plauzibila asta cu inceputul de sfarsit.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da turbina se aude foarte usor in spatele bordului , asa s-a auzit mereu..si am auzit si la alte tdi-uri , stiu de jocul acela de care imi zici , dar ca sa verific asta trebuie demontata turbina ? sau pot incerca doar asa fara sa desfac ceva  pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie demontat furtunul care vine pe partea de catre admisie a turbine si cu degetele prinzi axul si verifici ce joc are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat debitmetrul la mașină, am pus unul bosch, mașina merge super bine în sensul că se turează uniform pînă in 3600, nu i-am dat mai tare că nu mai aveam unde. Până acum mergea bine până pe la 2600 dar după parcă nu mai avea vlagă. Cred că se merită investiția!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa vad ca face si a mea ..se tureaza in 5000 doar cu a 2a restu foarte greu dupa 3000 rpm , dupa ce scot mufa debitmetrului imediat se tureaza ...la fel face si pe loc cu mufa o calc si se tureaza cand isi aduce aminte iar cum scot mufa raspunde imediat acceleratia...neaparat vreau sa imi iau si eu unul nou ca nu o mai suport asa ...parca e pensionara 

Modificat de adriang4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am si eu un golf iv 1.9tdi 90cp alh cipuit.

Masina se comporta ciudat, in sensul ca am simptomele unui debitmetru defect dar doar cateodata.

De ex. merg pe autostrada toate bune ~140km/h apoi dintr-o data nu mai am putere si scade viteza pana pe la 120km/h cum spun colegii. Opresc masina de tot, scot cheia din contact apoi merge iar bine  :blink: . Apoi, intr-o zi am fost la un mecanic pentru ca masina nu mai tragea deloc si mi-a scos mufa aia dar surpriza, masina mergea la fel de prost. Intre timp am tot avut episoade, cand merge de rupe, cand sunt mosh.

Poate fii totusi debitmetru?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, la masina mea observ faptul ca din cand in cand urca turatia motorului la relanti ( de la 800 la 1200). Credeti ca ar putea fi de vina debitmetru ? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca senzorul de la temperatura poate influenta acest comportament ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorul de temperatura al apei din instalatia de racire poate da aceste simptome

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ..zilele trecute am reusit sa montez racordul care vine la intercooler in partea de jos, pt ca tot am umblat pe acolo am desfacut si furtunul de la turbina ca sa vad daca am joc ...este un joc foarte mic , aproape insesizabil...ceea ce am inteles ca este normal nu??...bun , am montat furtunul , prins perfect , etans ..aseara din curiozitate am scos mufa la debitmetru ..plec cu a 1a usor pt ca zona nu imi permitea si erau si niste limitatoare de viteza...trec de acele limitatoare si o calc in blana ..asr-ul oprit ca sa o lase sa-si faca de cap :)) si surpriza deja era mult mai nervoasa...cand bag mufa devine din nou masina de pensionari :))) ce debitmetru imi recomandati , bosch , pierburg , siemens vdo , swag , topran , vemo .hella , febi bilstein , magnetti marelli ,facet , s.i.d.a.t, hoffer ...le-am gasit pe toate pe un site de pe net pentru asz-ul meu...cel mai scump este siemens vdo 1.145 ron...din cate am vazut pe aici , pierburg este cumparat de cei mai multi sau bosch , zilele astea o sa comand si eu unul :D

Modificat de adriang4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ai zis si tu, pierburg sau bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

maine imi vine in sfarsit debitmetrul pt golf ..am luat pierburg si un filtru de aer mann...370 ron in total 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru aerul plin de praf din tarisoara noastra, e mai bun Pierburg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a sosit si al meu azi....cand am timp il montez :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

ma poate ajuta cineva cu o indrumare catre un magazin de unde sa iau un debitmetru.

Ce am gasit eu pana acum , este cu un pret de 500lei si am vazut ca voi ati gasit si mai ieftin.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum pe seara l-am montat si eu...debitmetrul meu de pe masina acolo la lamela aia era murdar iar lamela era arsa...neagra ...bun am montat debitmetru nou pierburg si nimic...e la fel de puturoasa ca inainte ...ce altceva ar putea fi ...turbo...capsula aia vacumatica ( tija blocata) sau ce , ca deja ma ia durerea de cap :((


imi cer scuze daca fac reclama http://www.motorsport-shop.ro/ intra aici selecteaza masina , tipul motorului , anul de fabricatie si ce mai vezi pe acolo iar mai apoi iti comanzi ce piesa vrei pt masina ta ...debitmetru pierburg e 270 ron parca ...bosch 350....la comanda de peste 350 ron ai transport gratuit

Modificat de adriang4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O diagnoza si un log in mers ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..aseara din curiozitate am scos mufa la debitmetru ..plec cu a 1a usor pt ca zona nu imi permitea si erau si niste limitatoare de viteza...trec de acele limitatoare si o calc in blana ..asr-ul oprit ca sa o lase sa-si faca de cap :)) si surpriza deja era mult mai nervoasa...cand bag mufa devine din nou masina de pensionari :))) ce debitmetru imi recomandati , bosch , pierburg , siemens vdo , swag , topran , vemo .hella , febi bilstein , magnetti marelli ,facet , s.i.d.a.t, hoffer ...le-am gasit pe toate pe un site de pe net pentru asz-ul meu...cel mai scump este siemens vdo 1.145 ron...din cate am vazut pe aici , pierburg este cumparat de cei mai multi sau bosch , zilele astea o sa comand si eu unul :D

 

 

acum pe seara l-am montat si eu...debitmetrul meu de pe masina acolo la lamela aia era murdar iar lamela era arsa...neagra ...bun am montat debitmetru nou pierburg si nimic...e la fel de puturoasa ca inainte ...ce altceva ar putea fi ...turbo...capsula aia vacumatica ( tija blocata) sau ce , ca deja ma ia durerea de cap :((

 

 

... adica, e la fel de puturoasa cum era cu mufa scoasa.... sau cu celalalt debitmetru ?

 

exact cum ti-a scris si Bundy, fa un log in mers, o diagnoza - numai asa putem incerca sa te ajutam... altfel, nu o lua babeste, ca o sa schimbi multe pana o sa ii dai de cap....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

debitmetrul bosch era inegrit acolo la lamela si era crapata...asta nou l-am pus si nu e nici o diferenta fata de cum mergea inainte e la fel de lenesa....iar daca scot mufa acum tot prinde putina vlaga...o sa incerc sa fac si o diagnoza ..dar daca n-a fost de la debitmetru ala sigur ca sigur e turbina sau tija aia blocata de la actuator 

Modificat de adriang4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa obligatoriu un log in mers..... sa vedem ce valori ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!