Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Azi am facut o plimbare ce arata destul de dubios. Cica stiam eu o ruta alternativa, care sa ma scoata din aglomeratia de pe Valea Oltului la intoarcere. 

Uite-asa am ajuns sa conduc pe niste drumuri noi mie si sa descopar chestii noi. Lasand la o parte ca in zona Voineasa - Obarsia Lotrului se taie padurile ca-n codru, este superb traseul. 

Apoi, am ajuns sa fac Transalpina pe seara/noapte, experiența pe care nu o recomand. Ah, unde mai pui ca am mers pe "rosu" de la Voineasa pana la Horezu. Traiasca TDI-ul.

Fun fact: atat de dezamagit am fost ca nu am gasit deschis primul peco mai de doamne-ajută in Novaci incat am plecat cu busonul desfacut si prins in capac...abia dupa vreo 10km mi-a atras soața atentia. :))

 

Screenshot_20200824_001817_com.google.android.apps.maps.jpg

IMG_20200823_172852_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_160522_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_191058_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_193137_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_200657_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_201639_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_201659_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_203449_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200823_203519_copy_2976x2232.jpg

IMG_20200824_000342_copy_2976x2232.jpg

Link către comentariu

Exceptionala plimbare desi sa te avanti in munti fara motorina nu e o idee prea buna. Dar ai facut-o si conteaza daca te-ai simtit bine ?.

Link către comentariu

Se pregateste pt urmatoarea masina si vrea sa vada cum e sa ai range anxiety.

Link către comentariu

Nu era in plan ocolul facut, nu de alta dar daca realizam ca e vorba de peste 200 de km stateam linistit in aglomeratie pe Valea Oltului. 

Important era sa urc, ca la vale o lasam pe liber ?

@deenmannu e de mine (inca) treaba asta cu electricele. Si in plus, trebuie sa fii curajos tare sa faci "ocoluri" neprogramate conducand altceva decat o masina ICE.

Link către comentariu

Prima data m-am gandit la ceva electric, pt stilul tau, dar nu am gasit multe variante.

Apoi mi-am dat seama ca exista  range anxiety si la 3000-4000cc benzina ?. Nu stiu daca producatorii pastreaza acelasi trend tampit si la masinile de cilindree mare, si anume sa puna un rezervor de doar 45 litri.

Modificat de deenman
Link către comentariu

@cristi511 Am facut si eu drumul ala... de vreo 2 ori de la Caciulata la Petrosani. Decent pana la Obarsia Lotrului si cu vagi urme de asfalt din '70 pana in Petrosani.

Ieri, daca nu imi era de coada de la intoarcere cred ca ne intersectam... Asa am ajuns la Cota 1000.

Link către comentariu

Frumos traseu mai ales pe inserat !   Buna alegere ! 

Voi vorbiti de range anxiety   cand intra pe rosu ,dar eu ce sa zic :)) nu suport sa merg cu rezervorul sub jumatate , daca scade putin sub jumate am senzatia ca sunt pe rosu  ..... fiecare cu piticii lui. 

Link către comentariu

Asta cu rezervoru e doar visual bug, de la urcat/coborat fuge motorina din o parte in alta si desi are citire lenta masina ea sta in coborare/urcare destul de mult. Spun pentru ca am patit asta fix pe acelasi traseu si jos la Novaci s-a ridicat acul la motorina la un sfert :) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De plictiseala si de dorul tinereții, cu nopti pierdute. :)

Noroc ca am cele 64 de nuante disponibile, astfel ca mai schimb "ceva". In rest, m-am revazut cu Range-ul de +1000 de km, urmare a schimbarii stilului de condus. Nu stiu cat va dura, totusi

0 planuri, 0 idei...dar tot mai intorc privirea dupa ea, din cand in cand. Ma pot baza pe ea iar asta poate ca ar trebui sa fie tot ce conteaza. 

Odo: +- 80.000 km. 

 

 

 

 

IMG_20200905_012428.jpg

IMG_20200905_013426.jpg

Link către comentariu

Eu pe Superb, cu diesel de 190hp si 4x4, n-am avut niciodata range de 1000. Consumul long term, e pe la 7,8 l/100 km.

in schimb, saptamana trecuta, am avut un Passat 2020, tdi de 150 de cai, iar cand i-am facut plinul, la Satu Mare, mi-a aratat range de 1100. 
Poate ca am zis ca is mai outin cai, oi fi mers eu mai batraneste, inconstient? :))

Link către comentariu

Pana la resetul obligat, aveam 8.1% media si niciodata nu vedeam mai mult de 890km range (bineinteles, teoretic). 

Tot de plictiseala, am spalat alcantara de pe volan si scaune. O supriza placuta este modul in care se prezinta volanul dupa 2 ani, timp in care nu a fost menajat sau intretinut in vreun fel anume.

IMG_20200905_142234.jpg

IMG_20200905_142239.jpg

IMG_20200905_151202.jpg

IMG_20200905_151213.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Weekendul asta, de voie de nevoie, am mai bagat vreo 600km pe drumurile patriei. 

1. A1 e din ce in ce mai aglomerata, indiferent de ora sau zi, iar politia isi etaleaza noile culori "europene"*

2. Drumurile in zona Slatina - Caracal sunt enervant de bune. Ce-i drept oricare alt drum, excluzandu-le pe cele din Arges, mi se pare bun. 

 

Masina tine cu casa, incarcata aproape ca mi scapa un "confortabila" ca adjectiv, dar din păcate incepe sa-mi "alunece" din gratii. Nu are suflet, e doar un instrument nedefinit dar bine calibrat. Ar vrea sa fie si chitara si vioara, asa ca nu prea ii iese niciuna. 

 

Plus ca, sunt intr-un moment in care incerc sa-mi dau seama ce inseamna "premium". Materiale, design, solutii tehnice, optiuni speciale, confort, imagine?

 

Judecand dupa ultima experiența automobilistica, a4 asta e pe atat de premium pe cat sunt eu de moderator... Ori am gresit cand am luat o masina "basca", fara vreo dotare reala de confort (orice Dacia noua are mai multi asistenti decat a4 meu) ori am gresit cand m-am zgarcit la motor ori n-am fost in stare sa vad ca exista viață dincolo de VAG. Sau toate cele de mai sus in timp ce am dat o caciula de bani pe un "moft" gresit.

 

Cert e ca nenorocita aia de italianca mi-a amestecat gandurile si credeam ca o sa-mi revin repede (ca asa imi e felul) dar nuuu...acum nu imi doresc altceva decat sa ma intorc la ea...

 

*Noile livery ale Politiei Romane par copiate direct după cele ale Politiei Germane.

IMG_20200914_005933.jpg

Link către comentariu

Pai cred ca s-a dat cu a colegului @vdragos. Poate ne impartaseste printr-un topic si impresiile lui. 

 

@cristi511 interiorul de la Giulia, ca si de la Stelvio, sunt facute la Pitesti asa ca, in cazul in care vrei sa schimbi, dai o fuga la fabrica. :))

 

Masina ca design imi place, motorul de 280 cp, cred ca e ok, cutia daca nu ma insel e tot ZF in 8 rapoarte. Pretul este foarte bun acu. Ce ma trage inapoi, faptul ca dpdv al tehnologiei de pe masina, e putin ramasa in urma, gen faruri cu Xenon (avand si LED adaptiv si Xenon cu AFS, mi se pare ca led este destul de mult peste), ceasurile de bord, sunt cam meh, infotainementul e cam vechiut. Practic, daca as schimba masina mea cu Giulia, nu as face decat un upgrade de motor, restul briz-briz-urilor ar fi la fel sau chiar mai jos...

 

P.S. Eu sunt fan italiene, am o Lancia Delta 1.4 benzina de 150 de cai, de noua, in 2010. Am vrut Giulietta dar mi-am luat Scirocco, am vrut Giulia dar am luat 320d.

 

Scuze de OT

Link către comentariu

@cristi511 as vrea sa iti raspund mai detaliat la aceasta afirmatie, insa nu vreau sa fiu offtopic in prezentarea masinii tale, asa ca voi fi foarte scurt, poate te ajut.

 

Judecand dupa ultima experiența automobilistica, a4 asta e pe atat de premium pe cat sunt eu de moderator... Ori am gresit cand am luat o masina "basca", fara vreo dotare reala de confort (orice Dacia noua are mai multi asistenti decat a4 meu) ori am gresit cand m-am zgarcit la motor ori n-am fost in stare sa vad ca exista viață dincolo de VAG. Sau toate cele de mai sus in timp ce am dat o caciula de bani pe un "moft" gresit

 

Dpmdv poate mai multi km si mai multe dotari/motor mai potent ar fi fost altfel situatia :) 

Daca vreodata ai drum prin Bucuresti si vrei sa dai o tura cu bitdi-ul meu, da-mi un telefon. Poate iti schimba impresia despre premium @ VAG :)  

Link către comentariu

Cunosc ce inseamna un 3.0 bitdi. L am condus atat pe A6 cat si pe SQ5.

 

O sa-mi treaca si de data asta pentru ca intotdeauna exista altceva mai important decat nevoile mele "reale" automobilistice. 

 

Dar, intotdeauna exista o virgula undeva.

Link către comentariu

Cristi, eu cred ca ai nevoie de o a 2-a masina "just for fun" ! :) 

Iti zic din experienta proprie. Nici eu nu sunt foarte incantat de cei 190 CP si sunt convins ca nu voi fi nici cu 220-225 CP dar este o masina foarte confortabila si placuta la drumuri lungi iar puterea este suficienta pe autostrazi dar si pentru depasiri linistite pe nationale. 

Pentru nebunii, o masina de pana in 1400 kg + 200-300 CP o sa te faca sa uiti de minusurile audiului. Totodata o sa te ajute sa te si bucuri de confortul si usurinta cu care se conduce a4-le. 

Link către comentariu

Sustin ideea lui @qwk, sunt multe variante de masini foarte distractive, si de care nu ai avea asa un "stres" sa mergi la limita. Eu cel putin sunt mult mai linistit daca nu merg la diverse competitii locale cu masina mea pe care o folosesc daily.

Link către comentariu

Nu cred ca doreste o masina dedicata "4fun". Este un om normal care doreste ca masina lui (cea principala) sa fie premium, polivalenta, suficient de puternica si sa ii aduca niste satisfactii atunci cand are chef. 

Link către comentariu

Eu nu cred ca ai nevoie de o masina mai buna...ci din contra...de una mai proasta... :))

Cand simti ca Audi-ul este banal...te dai o saptamana cu cealata....

Cand vei reveni la Audi...te vei simti altfel in el :))

E psihologica treaba...si chiar functioneaza...m-am jucat ceva timp in felul acesta :)

Link către comentariu

Psihologica dar nu se aplica intodeauna. Da, sunt diferente intre ele, dar de multe ori cand conduc o masina 2018-2019 sau chiar si A4 B8.5 al fratelui meu, cand ajung la Golf 4 imi vine sa zic: aiii...acum ii dau foc! Ma urc in el, si dupa ce plec: Hai ma ca nu-i asa rau. Se tine bine batranica... :)) 
Deci, in functie de masina e posibil sa ajunga la concluzia: Nu-i asa mare diferenta in Audi...sau "Da, intradevar, e altceva" :)) 

Link către comentariu

@cristi511 masina este destul de echilibrata, si un bun allrounder totusi. Ii lipseste insa personalitatea, am fost surpins cand m-am dat cu un audi ca al tau, insa manual cat de impersonal este. Da, au dotari, gadgeturi, finisaje bune, insa, cel putin pentru mine, lipsea ceva. Altora le place, insa printre randuri la tine citesc exact ce am simtit si eu.

E foarte clar ca nu iti mai place de ea. Incepe sa te dai si cu alte variante posibile - si nu musai in grupul VAG. Chiar si "italianca", cu atat mai mult ca de ceva ani au evoluat mult la calitatea fabricatiei. Mai sunt unele produse interesante si la cea de-a treia tara din Axa ;)

Link către comentariu

Subscriu la ceea ce spune mad_kat. Personal nu mi'a placut niciodata A4, si nici nu ma regasesc in ea, din niciun pdv. Nu e nici mare, dar nici mica..e..intre ; nici confortabila, dar nici rigida..motorizarea, mediocra in combinatie cu quattro. Este ok dpdv al costului de achizitie, daca vrei musai sa ai cerculete. Altfel, imi place foarte mult A6 ( fata de A4 ). Dar sa fie neaparat 3.0 tdi quattro automat ; mi se pare masina ideala ; motor potent, spatiu, confort, dinamica, interior superb, etc. 

 

Si eu stiu diferentele dintre un cazan si ceva mai nou, pt ca le am pe ambele, insa fiecare are farmecul ei.

 

Consider ca atunci cand esti constrans de buget ( cum este cazul meu sa zic ), nu ai incotro, faci compromisuri. Dar cand ai 20-30k pt o masina sh relativ noua, iar costurile de intretinere nu sunt o problema mare, ar fi cazul sa alegi ceva si pt sufletul tau, mai ales ca au trecut +3 ani de la postarile de pe prima pagina ;)

Link către comentariu

Si cu acestea fiind zise cred ca putem sa oprim aici atat versus-ul cu alte modele cat si sfaturile de achizitie si sa revenim la masina in cauza asa cum e ea.

Multumesc!

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!