Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

De plictiseala, am luat catalogul de accesorii la rasfoit. Rezultatul, mai jos:

 

IMG_20200522_104011_copy_1920x2560.jpg

IMG_20200522_103927_copy_1920x2560.jpg

Link către comentariu

Haha! Ce face carantina din om . 

Am citit introducerea si am inceput sa fac scroll la poze , intre timp m-am gandit la asta

On 18.04.2020 at 14:20, cristi511 a scris:

anul asta nu mai schimb jante, anvelope de vara sau alte nebunii de genul

 chiar m-am asteptat sa vad un set de jante  printre poze  :) 

Link către comentariu

He he, (inca) nu fac schimbari asa majore. Dar orice e posibil... :)

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Evident, fiind sambata in stare de alerta, m-am îndeletnicit cu 2 activitati dragi mie, curatenia in masina si peisagistica (a se citi tunsul ierbii).

Zilele trecute am reusit sa ajung la vulcanizare pentru re-echilibrarea rotilor. Evident ca una avea nevoie de indreptat dar cert este ca uitasem cat de mult conteaza in mersul masinii aspectul asta. Parca e masina noua...(da, o sa dureze aproape o saptamana feelingul asta) :)

Surpriza mare insa am avut o cand am verificat placutele pe spate....masina asta consuma placute de frana cum devorez eu shaorma de vita, picanta!

Ma gandeam ca sunt multumit de jantele astea GMP, in 3 ani de zile nu am avut nicio problema reala cu ele desi nu sunt genul care sa se fereasta de gropi. Singurul lor minus este greutatea.

Ah, era sa uit, fiindca am un prieten apropiat cu statie noua de ITP, am urcat masina pe rampa (placile metalice care se misca pneumatic) sa ii facem o verificare a articulatiilor. Totul pare normal ceea ce nu e rau dupa 4 ani de Romania.

Drumuri bune, ca tot s-a dat dezlegare la plimbari.

 

Link către comentariu

Daca weekendul trecut am avut placerea unei vizite din partea lui @75NORweekendul asta dam start sezonului estival (long overdue, cu 1 Mai anulat...) cu soare si plaja, sper fara aglomeratie, la maaaare. 

Funny note: suntem primii oaspeti ai hotelului pe anul asta. Efectiv, am deschis hotelul pentru sezonul 2020 :))

Asa ca i-am dat lui Audila niste motorina d-aia buna si l-am lasat sa isi intinda picioarele, asa cum ii place, la drum lung.

In dreapta s-a dormit ca-n povesti asa ca am avut autostrazile doar pentru mine. :)

 

 

IMG_20200605_052522_copy_2560x1920.jpg

IMG_20200605_075914_copy_2560x3413.jpg

IMG_20200605_083026_copy_2560x1920.jpg

IMG_20200605_083117_copy_2560x1920.jpg

IMG_20200605_083804_copy_2560x1920.jpg

IMG_20200605_083810_copy_2560x1920.jpg

Link către comentariu

Nu e rau pentru viteza medie...

Frumoasa plaja, asa pustie... decat om langa om... daca si vremea tine cu voi, super! :) 

Modificat de acidone77
Link către comentariu

S-a terminat si minivacanta asta dar macar nu am pierdut ore din viata stand blocat in trafic. E bine cand esti contra curentului.

Masina merge bine, consuma decent, e confortabila daca asfaltul e bun si fun (in limita a 190cp 4x4 si 1.7 tone) cand apar cateva curbe in peisaj.

Per total, imi era dor de o plimbare mai lunga iar anul asta imi propun sa ne plimbam mai mult prin Romania.

Problema e ca unele zone cu siguranta vor fi inaccesibile lui Audila asa ca Aro-ul francofon va fi prietenul cel mai bun. Au aceeasi culoare asa ca nu se va observa diferenta.

 

IMG_20200607_184848.jpg

IMG_20200607_155400.jpg

IMG_20200607_154333.jpg

Link către comentariu

Parca tot bordul asta analogic arata mai bine decat virtual cockpit-ul. Stiu ca cel virtual are niste avantaje dar ca parere personala mi se pare ca asta e desenat mai bine. 

Link către comentariu

E treaba de gusturi insa probabil ca daca as fi avut navigatie and stuff mi-ar fi fost suficient. Asa, cum se prezinta acum, nu are nicio treaba cu AID. :)

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru ca ma plictisesc, mai postez un consum (in conditii ideale) obtinut pe un traseu urban si interurban.

Evident ca am gasit masina zgariata, asta dupa ce am parcat-o la mama dracu, in fundul parcarii, doar ca pe un loc pt matiz s a gandit un concetatean sa parcheze un touran...iar nevasta sa a târât geanta pe masina mea...

Aia e...

 

Le: si, la partea de "mai putin bune", trebuie sa umblu la articulatia stanga,-fata. Ceva nu e cum trebuie pe acolo. :)

Deh, 19 + suspensie sport + drumuri Ro + lipsa mea de chef de evitat gropi tot timpul = articulatii sensibile.

 

IMG_20200616_193153.jpg

IMG_20200616_173102.jpg

Link către comentariu

Revenid la fierul din dotare, de ceva vreme aveam niste zgomote aiurea pe stanga fata care s-au accentuat si au inceput sa ma faca cu capul...

Asa ca azi m-am dus la service, cu inima pregatita de ce e mai rau, iar dupa cautari intense si pline de emotie, o carpa infipta in protectia amortizorului a a fost suficienta. Concret, ambele protectii fac zgomot pentru ca plastic care s-a intarit si pentru ca costsaving.

Tinand cont ca aceasta solutie hitech nu are certificare ISO, voi cauta alte solutii cu caracter "semipermanent". 

Intre timp, trebuie sa fac si ITP-ul, care expira pe 2 Iulie (noroc ca am fost alertat de prietenul asta al meu cu serviceul) deci avem de lucru

Vestea buna e ca mecanica e brici. :)

Siii, evident ca sunt in cautare de alte jante.

 

 

Link către comentariu

Am fost placut surprins de rezistenta articulatiilor la B8, vad ca si la B9 este la fel. Era si de asteptat, pe fata tehnologic fiind cam la fel. Ce fel de jante ti-ai dori? ? (marime, marca, etc) 

Link către comentariu

ITP facut azi, masa la gol a masinii este de 1650 kg (rezervorul de motorina 3/4 iar cel de AdBlue 1/2). 

In plus, i-am tras o baie pentru ca statea nespalata iar de la ploile astea s-a umplut de praf....

@Qu477R0 ceva mare si usor. Minim 18 maxim 19 dar mai usoare decat actualele. 

IMG_20200619_183842.jpg

IMG_20200619_165225.jpg

Link către comentariu

Poti jongla cumva cu balonul? (evident, legal).

Gen ai ceva dimensiuni cu balon mai inalt decat alea sport pe 18 sau alea pe 19? 

Link către comentariu

Nu.

Si nici nu vreau.

Variantele sunt:

1. 245/40/18/8j

2. 245/35/19/8j

3. 255/35/19/8.5j

Prefer varianta 3 pentru ca arata biiiiiineee!

Edit: stiu ca se bat cap in cap niste lucruri (comentariile mele despre confort blabla si rotile mari) dar daca e bal...pai bal sa fie. 

Masinii asteia nu ii sta bine cu roti mai mici de 18 oricum ai da-o. 19 este in Goldilock zone.

Link către comentariu

M-am uitat fugitiv prin topic dar n-am gasit cat cantareau vechile jante. Am aruncat si eu un ochi si am gasit cateva modele. ?  Scuze daca-ti spamez topicul. 

hyper gt 1.PNG

hyper gt 2.PNG

leggera 18 2.PNG

leggera 18.PNG

leggera 19 2.PNG

leggera 19.PNG

superturismo lm 2.PNG

superturismo lm 19 2.PNG

superturismo lm.PNG

Link către comentariu

Hai ca am gasit niste informatii interesante:

GMP Enigma 19/8.5j/et35 = 15.7 kg

Nexen Nfera SU1 255/19 = 10.5 kg. 

 

Link către comentariu

Pai am, pe 18, de iarna.

Dar, daca nu era clar pana acum, nu imi place sa port aceeasi "uniforma" ca toti ceilalti. So, meanwhile, functie de un raspuns de primit la un mail trimis acum pe seara...things will come. :)

 

Link către comentariu

La plimbare azi, am gasit eu niste jante interesante pt tine.

 

 

 

IMG_20200620_084315.jpg

IMG_20200620_084313.jpg

Link către comentariu

Sincer, ii trebuie distantiere.

 

IMG_20200620_084311.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu

Imi trebuie o masina mai lata cu vreo 4 cm fata/spate. RS4/5 sunt mai late vs standard cu vreo 4 cm.

Toata zona de RS are widebody. :)

RS6/7 au 8 cm in plus fata de modelele "normale"

 

Link către comentariu
1 hour ago, deenman said:

La plimbare azi, am gasit eu niste jante interesante pt tine.

 

 

 

IMG_20200620_084315.jpg

IMG_20200620_084313.jpg

Jante, masina... ?

Link către comentariu

Revenind la masina, se pare ca banda pâslată face minuni....am scapat de zgomote.

IMG_20200620_092220.jpg

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!