Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Au venit si piesele. 

 

Ot:

@so_rin postul tau va fi mutat si aprobat pentru a deveni vizibil pe un alt topic.

Intre timp incearca sa lecturezi putin Regulamentul, unde scrie ca nu e ok sa dai quote la postul anterior (printre altele).

Mersi si spor la prezentare. La intrebarile tale iti vom raspunde acolo.

IMG_20200714_140436.jpg

IMG_20200714_131659.jpg

IMG_20200714_131653.jpg

IMG_20200714_131645.jpg

Link către comentariu

Revin cu un update/feedback: am facut un drum mai lung si nu pot sa spun decat ca masina merge senzational. Anvelopele sunt fix ce-mi trebuie, se comporta foarte bine atat pe uscat cat si pe ploaie. 

Ma bucur, pana la urma ca le-am luat.

 

 

IMG_20200718_173105.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am revenit.

Din pacate, dupa 4 ani de viata masina asta nu mai valoreaza mare lucru. Bine, o influenta majora o au si importurile de sh-uri, dar asta-i viata.

De ce zic asta? As cam vrea o schimbare, dar pentru a pastra (macar) actuala stare de echilibru, banii obținuți la o eventuala vanzare nu sunt nici pe departe suficienti. Dat fiind faptul ca momentan am alte priorități, trebuie sa am o discutie serioasa cu "piticul de pe creier".

Intre timp, apa paie si bataie. 

IMG_20200819_114511.jpg

Link către comentariu

:))

Cristi, zici tu ca nu mai valoreaza mare lucru pentru ca nu te satisface cat ar trebui sa pui diferenta pentru urmatoarea :) , stiu... Dar in realitate nu e chiar asa, e o masina buna si nu cred ca "nu mai valoreaza mare lucru".

Adevarul este ca daca suntem realisti, in aceasta perioada, cu tot ce se intampla economic+Covid, NU este indicat sa ne aruncam la niste achizitii auto (mai ales la unele scumpe). 

Eu inca incerc sa fiu relaxat si sa astept lansarea unor modele noi (interesante poate pentru mine) in urmatoarele 6-8 luni de zile.    

 

Link către comentariu

Asta cu nu e indicat sa ne aruncam la achizitii auto a durut :)) ideea este ca masini se vind si se cumpara, colegul Cristi spune insa altceva, ar vrea sa faca un salt din pasiune, iar ratiunea il tine pe loc :)) masina n-are nicio problema, nu are semne de uzura, cu niste scaune electrice cu memorie si cu AA/Carplay ar fi fost perfecta ...

Link către comentariu

Placuta ar fi cu 2 pistoane in plus si benzina, dar na, asa e cand ai "pitici in spate". Portofelul tre' sa sustina piticii.

Link către comentariu

O vizita la Asa Akira MTM Tuning poate mai reaprinde flacara pasiunii.

Link către comentariu

Doar oameni de o deosebita cultura si expertiza intr-ale "incognito mode-ului" pe topicul asta. :))

Cat priveste masina, ii las pe cei mai aventurosi sau pe cei cu benzinare sa "serveasca" softaje. 

 

 

Link către comentariu

@cristi511 I feel you bro... sunt in aceeasi situatie. SH manarite, nu neaparat ca trag preturile in jos, ci mai degraba se creaza niste asteptari false, pentru potentialii cumparatori. Tot pe 5 cercuri vrei sa continui sau te muti mai spre grile, in forma de rinichi din Bavaria?

Link către comentariu

Ce va permite bugetul la momentul respectiv. 

Cred ca problema e la noi, avem asteptari mult prea mari de la fiare. :)

Pana una alta, bag piticu'-n sedinta. 

Link către comentariu

@cristi511, eu am un sfat, balls deep sau nimic :)) 

Ia cea mai cea, acea masina care ti-ar da toate planurile peste cap daca ai lua-o, ai sa vezi apoi ca nu vei regreta nici o secunda alegerea facuta.

My 2c 

Link către comentariu
On 8/19/2020 at 7:33 PM, Luciosu said:

@cristi511 I feel you bro... sunt in aceeasi situatie. SH manarite, nu neaparat ca trag preturile in jos, ci mai degraba se creaza niste asteptari false, pentru potentialii cumparatori. Tot pe 5 cercuri vrei sa continui sau te muti mai spre grile, in forma de rinichi din Bavaria?

5 cercuri? Doar daca isi ia vreun autobuz folosit la olimpiada sportivă. :))

Link către comentariu
On 19.08.2020 at 15:07, cristi511 a scris:

trebuie sa am o discutie serioasa cu "piticul de pe creier"

nu merge sa mai pacalesti piticul cu cate un retrofit? un aid schimba destul de mult interiorul :D

Link către comentariu

Decât sa dea 1.000 de euro pe retrofit de AID, pe care nu-i mai vede la revanzare, mai bine ii păstrează pentru 3.0 TSI ?

Link către comentariu

@Rave asta e in general valabil la orice retrofit/upgrade :) 

Deci sa inteleg faptul ca isi doreste o benzinara? Din pacate noul S4 pica, fiind TDI :)) 

In Romania, din pacate e ceva "normal" ca o masina buna sa fie umbrita de multe masini samsarite si astfel preturile se duc in jos.. si stai cu ea la vanzare mult pana iei pretul dorit sau pana mai incepi sa lasi din pret pentru ca trece vremea. Am vazut situatii cu masini intretinute bine, servisate la reprezentanta si s-au dat greu... pt ca pretul cerut era peste pretul "loviturilor si km dati inapoi" de afara..

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu

Ati tabarat pe bietul om...el incearca sa pacaleasca piticul si voi il zgandariti.

Cristi, nu lua benzinar, consuma mult ?

Link către comentariu

Forumul este ca dracusorul de pe umarul stang: "Ce bine i-ar sta cu interior R-line/S-line", "Cand ii faci soft?" "Ar merge niste jante mai mari", "3.0L TSI"  si exemplele pot continua.

Ca sa fiu si on-topic, imi place f mult masina prezentata aici si modul in care este intretinuta. Pe cealalta parte, inteleg si ii impartasesc dorinta lui @cristi511 de a trece la benzina.

Link către comentariu
14 hours ago, sNaKeyy said:

@Rave asta e in general valabil la orice retrofit/upgrade :) 

Deci sa inteleg faptul ca isi doreste o benzinara? Din pacate noul S4 pica, fiind TDI :)) 

In Romania, din pacate e ceva "normal" ca o masina buna sa fie umbrita de multe masini samsarite si astfel preturile se duc in jos.. si stai cu ea la vanzare mult pana iei pretul dorit sau pana mai incepi sa lasi din pret pentru ca trece vremea. Am vazut situatii cu masini intretinute bine, servisate la reprezentanta si s-au dat greu... pt ca pretul cerut era peste pretul "loviturilor si km dati inapoi" de afara..

Asa este din pacate. Si eu am vandut fosta masina, intretinuta ca la carte, impecabila tehinc, in stare perfecta de functionare, la un pret de nimic, cam cu 1500 eur  ( 25% ) sub ce ar fi trebuit sa iau pe ea, doar pt ca ma grabeam si trebuia sa o vand. Chiar mi a parut rau ca am dat o pe bani de nimic, dar asa a fost situatia. La masini mai scumpe e si mai trista povestea... dar cu cat va tine audiul mai mult cu atat se va devaloriza mai tare :(

Link către comentariu

E foarte buna mașina, 190cp pe un sedan mediu ca dimensiuni si greutate este un sweet-spot. Adaugi quattro, calitatea interiorului si a izolării fonice si deja e arhisuficient. Poate ar trebui revenit la stage-ul 1, ca doar masina are in rest tot ce trebuie.

Cea mai bună masina e cea pe care o ai deja. :)

Link către comentariu

Ce mai buna masina e aia pe care ti o permiti, si cu noroc iti satisface si toti piticii ( imho ) ?

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!