Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Aproape 66k km si 3.5 ani din care 2.5 si vreo 45k km la mine. 

Incep sa apara niste urme pe bara si capota dar poate ca nu am fost suficient de atent la achizitie. Asta e, sa mi fie invatatura de minte pentru urmatoarea.

Sau poate e de la cele 2/3 spalari saptamanale, nu voi afla niciodata ?

Maine sunt programat la verificarea ceruta de computerul de bord si la incercarea de rezolvare folosind garantia a incalzirii spatarului, care nu mai functioneaza de ceva vreme.

Tot zilele astea voi trece la rotile de iarna, dupa ce vor fi verificate si indreptate in functie de necesitate, pentru ca e posibil sa mai merg la munte si nu vreau sa am surprize. 

Planuri sunt, multe, proaste...nu stiu. Vom vedea. 

 

 

 

IMG_20191006_202351-1984x1488.jpg

IMG_20191006_202300-1984x1488.jpg

IMG_20191006_202322-1984x1488.jpg

IMG_20191006_130308-1984x2645.jpg

IMG_20191006_131745-1984x1488.jpg

IMG_20190925_123642-1984x2645.jpg

Link către comentariu
în urmă cu 11 ore, cristi511 a scris:

indreptate

:scratch:? sunt alea de tabla sau? Daca sunt strambe inseamna ca si cauciucul a fost "strambat" bine

Link către comentariu
15 hours ago, cristi511 said:

Incep sa apara niste urme pe bara si capota dar poate ca nu am fost suficient de atent la achizitie. Asta e, sa mi fie invatatura de minte pentru urmatoarea.

Sau poate e de la cele 2/3 spalari saptamanale, nu voi afla niciodata ?

Foarte slaba vopseaua. Asa e si la mine. Sarita in multe locuri de la pietre. Nu cred ca a fost vreo pb la "achizitie" :) 

Cu atat mai putin de la spalari...

Ma gandesc, ca si la mine, e prea tarziu pentru o infoliere bara + ceva din capota? :lol: 

Link către comentariu

Depinde cat mai sta masina la mine. Daca o sa revopsesc elementele atunci o sa infoliez toata partea fata. 

Pana atunci insa...apa paie si bataie. 

 

Link către comentariu
On 10/6/2019 at 8:39 PM, cristi511 said:

verificarea

Rezolvat. Pedala se simte acum ca noua, adica tare. Me happy. Cod "piesa" lichid B 000750M9B ( asa scrie pe factura asa ca nu dati cu pietre daca e ceva gresit).

De asemenea au comandat cele necesare pentru rezolvarea problemei cu incalzirea spatarului, urmand ca undeva sapt viitoare sa soseasca si sa duc iar masina la service pentru finalizarea operatiunii. Multumit de cum au decurs lucrurile.

Halat verificare/inspectie fara schimb de ulei si service lichid de frana + testare eficienta franare --> 650 ron. Bun pentru istoric, zic. 

Link către comentariu
On 10/7/2019 at 12:12 PM, cristi511 said:

 Daca o sa revopsesc elementele atunci o sa infoliez toata partea fata. 

Eu cand am pus folie, ziceai ca-s nebun :)). E pacat de cat de bine poate sa arate masina asta sa sufere din cauza nepasarii autoritatilor legata de intretinerea si eliminarea diverselor obiecte "contondente" de pe sosea...

Link către comentariu

De dimineata am dus masina din nou la service pentru a i se schimba/rezolva incalzirea nefunctionala a scaunului. 

Asadar, cateva zile sunt pieton. Tot azi a ajuns si kit-ul de reparatie vopsea, comandat folosind codul de culoare. Va urma operatiunea "puncte invizibile". 

Date fiind temperaturile de afara, nu prea vreau sa trec la rotile de iarna dar sper sa am timp saptamana asta macar sa le duc la verificat. Am impresia ca vreo 2 sunt putin strâmbe asa ca trebuie refacute.

E sezonul nr 3 pentru Nexenurile de iarna, la anu' trebuie altele.

Surprinzator chiar si pentru mine, cele pe 19 s au comportat mai mult decat decent la tavaleala, tinand cont ca nu sunt genul de sofer stresat prea tare de...gropi. :D

Ah da, era sa uit. +66k km and counting...

Much later edit: gata masina, normal ca am uitat sa iau kitul de repararie vopsea. Asa e cand te grabesti.

S au miscat baietii mai repede decat ma asteptam. Bravos!

Link către comentariu

La kit-ul ala iti trebuie mare indemanare daca vrei sa nu se vada diferenta. Mie nu mi-a iesit niciodata. Dar tot e bun kitul pt ca ofera o protectie. 
Daca punctezi doar cu vopsea fara sa dai cu lac atunci daca faci polish ai sansa sa se uniformizeze si sa nu se mai vada nici o diferenta. Daca ai punctat si cu lac atunci tot se vede diferenta dupa polish. 

Link către comentariu

Multumesc pentru hint-uri.

Peste 10k km de la soft, cam asa se prezinta situatia:

IMG_20191021_194503.thumb.jpg.0d0917bfbc39077451abc32989e4253f.jpg

 

Link către comentariu

Asa e la Vw si Skoda... se reseteaza la 99h... marcile sarace... pe cand la Audi... alta viata tati... boierie... ??

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Update de jurnal:

- rollback la softul OEM de motor;

- verificare transmisie la Florin@Caractere;

- trecut la presurile de cauciuc (echipament de iarna);

- voi trece zilele astea la rotile de iarna, care sunt cele originale pe 18. Anul 3 de utilizare, ultimul;

- voi renunta definitiv la rotile pe 19. Voi reveni la 18, in specificatiile OEM ( 245/40/18);

- incerc sa mai gasesc retrofituri/update-uri decente de facut;

- odo +67000 km

 

IMG_20191112_200543.jpg

Link către comentariu

Cu scuzele de rigoare si intrebarea mea este legata de : de ce revenirea la soft OEM? As fi foarte curios de motive avand si eu resoftare pe masina. 

Link către comentariu

Din motive de pitici pe creier si dorinta de nou. Adica intentionez sa schimb caleasca in viitorul nu foarte indepartat. 

 

Link către comentariu

Culmea, eu cand am vandut masina veche, softul stage1 a atras mai mult (nu, nu am ascuns acest lucru).
Presupun ca ti-e frica daca o sa zici ca are soft ca se sperie toti de ea :))  "a fost la raliu cu ea, e rupta in gura" si faze d'astea..

Link către comentariu

Azi am reusit sa duc jantele de iarna la echilibrat si indreptat, daca e cazul. 

In plus, dis de dimineata am spalat masina pentru ca dupa o saptamana de stat in minunatul Bucuresti isi schimbase culoarea.

 

IMG_20191113_081918.jpg

IMG_20191113_080457.jpg

Link către comentariu

Let the winter come! ?

Trebuie sa ma reobisnuiesc cu rotile "mici" si cu et "mare".

Efectiv par cu o marime prea mici pentru masina...si sunt 245/40/18.

IMG_20191113_182231.jpg

IMG_20191113_182829.jpg

IMG_20191113_192916.jpg

Link către comentariu

Sa îți arăt rezultatele unei sesiuni de track unde softul original a umilit "stagi1" și altele...

 

 

Îmi ziceai că ai zgomote? Pai de la suspensie și jante. Am incercat și eu o suspensie sline și efectiv zguduie...și avea jante pe 18. Pai la tine, e fixa fixa

Link către comentariu

Mda, in weekend am consumat primul drum "lung" in era "stock powa'"...ce pot sa zic este ca mi lipsesc copitele alea in plus, mai ales cu masina plina, pe serpentine. Daaar, noi sa fim sanatosi si sa muncim cu drag si spor, sa facem loc de copite noi in grajd.

 

 

IMG_20191123_113236.jpg

Link către comentariu

ce șosea frumoasă....și când mă gândesc că îți zdrăngănesc fețele de uși  ?

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!