Jump to content

Carlig remorcare Octavia 2


gabimok
 Share

Postare recomandată

Salut, 

Montajul carligului l-am facut singur. Nu e mare inginerie, daca nu ai 2 maini stangi. Ai nevoie de o surubelnita, o cheie si vreo 2 - 3 ore timp liber. 

Instalatia electrica eu n-am avut-o si am facut-o la un coleg de forum. Am scris tot in topicul meu, un pic mai incolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut, sunt nou posesor de O2, 1,9 TDI 2008, și azi i-am montat cârlig de remorcare. 

După toate cele citite aici, se pare ca este OEM, bineînțeles ca nu are cheita, iar priza, cu 13 pini, are firele tăiate, deci nu are modul. 

Am observat pe aripa, în partea dreapta ceva care semăna cu un modul, oare ala sa fie? 

Menționez ca mașina a fost cumpărată de noua din România. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu este sa faci o poza la modul si sa cauti codul pe Google.... face minuni, sa stii.

daca masina nu a avut carlig de remorcare, nu are nici modul pentru priza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, și atunci ce se afla pe aripa dreapta spate, l-am văzut acolo după ce am desfăcut mocheta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se afla ce ai vazut tu, daca il pozezi si eventual ne spui si codul, putem sa-ti spunem si noi ce ai vazut. Dar e inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!Doresc sa achizitionez un carlig de remorcare pentru o skoda octavia 2.0 tdi 16v,140cp,2012 limuzina si am nevoie de putin ajutor din partea celor care cunosc sau au mai montat!Am gasit un carlig cu tot cu instalatia electrica si modul can bus sh,dat jos de pe o octavia 2,tot din 2012,dar combi....si nu stiu daca se potriveste la mine?Daca stie cineva,va rog sa ma ajutati!O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facute legaturile electrice si codat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc! As dori sa mai stiu daca,codatul consta în acele setări cu vag-ul sau trebuie mers la reprezentanta și dacă găurile pentru prinderi se potrivesc?Va mulțumesc mult!

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui o poza cu ce ai luat de la dezmembrari... poate nu e carlig original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, este original si se potiveste de pe berlina pe break si invers doar sa nu fie 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc celor care m-au ajutat!Am comandat carligul.Saptamana viitorte,daca am timp,voi cauta pe cineva sa mi-l monteze.Voi reveni cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, vreu sa achizitionez un carlig demontat de pe o Skoda Octavia 2 2006 pentru a-l monta pe o Octavia 2 2012 facelift. Intrebarea mea este daca kitul electric original 2006 care include modulul 8P0907383

 poate fi instalat pe masina mea 2012? Si daca fostul proprietar nu mai gaseste cheia se poate rezolva prin inlocuirea butucului cu EEA600011? 

Merci mult anticipat si seara faina !

Ciprian

Modificat de popeycip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca merge modulul asa de vechi pe masina asa de noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!Astazi am fost la service si am montat carligul.A mers Plug and Play.Urmeaza saptamana viitoare sa ma programeze pentru partea electrica.Voi reveni cu informatii!Va multumesc pentru ajutor,in special lui Al Bundy!Va doresc o seara linistita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.11.2019 at 6:22, Al Bundy a scris:

NU cred ca merge modulul asa de vechi pe masina asa de noua.

Merci, pana la urma am cumparat un carlig pentru modelul meu 2012, va rog sa ma ajutati de unde sa descarc instructiunile de montaj kit electric si de unde as putea sa cumpar pini care trebuie introdusi in tabloul se sigurante. Si eu vreau sa-mi montez carligul si kit-ul electric singur.

Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 07.11.2019 at 21:03, miky493 a scris:

Buna seara!Astazi am fost la service si am montat carligul.A mers Plug and Play.Urmeaza saptamana viitoare sa ma programeze pentru partea electrica.Voi reveni cu informatii!Va multumesc pentru ajutor,in special lui Al Bundy!Va doresc o seara linistita!

Buna ziua!Am reusit sa gasesc un electrician bun care mi-a montat si instalatia electrica!Pentru cei care doriti sa va puneti carlige,care sunt prevazute cu can bus,va sfatuiesc sa mergeti la electricieni care fac asa ceva,deoarece nu este chiar simplu!Va multumesc inca o data pentru ajutor,in special lui Al Bundy,care mi-a dat niste sfaturi foarte utile!O zi placuta!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ai întrebat cumva dacă trebuie neapărat și acel modul, calculator? 

Eu nu am, și am legat firele de la stopuri și merg, fără sa am martor aprins de bec ars. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, de curand am descoperit ca Octavia mea este pre-echipata cu bara de remorcare si partea electrica, imi mai trebuie doar carligul pe care vreau sa il iau de la dezmembrari. Intrebarea mea este legata de priza care nu se da de tot in jos (era intepenita si am dat cu WD40, e si ruginita tabla pe care sta priza), acum nu am cum sa bag mufa in acea priza, am atasat si imagini, ce pot sa ii fac? Daca masina a fost echipata cu partea electrica mai trebuie codat ceva? Am gasit modulul pe aripa si toate firele sunt trase acolo. Multumesc.

IMG_20200805_191100.jpg

IMG_20200805_191110.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai bine zis, a fost echipata cu carlig, pe care cineva l-a luat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masina de 6 ani, nu prea mai contează acum...

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Acum, fa o scanare cu un vcds, odis, obd11.....etc...si posteaza, sa vedem daca modulul si instalatia sunt ok. Daca da, instalata partea mecanica si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Cineva care stie unde vin legate pe masina firele de la modulul pentru carlig 6p0 907 383 ? Din ce am gasit 2 sunt can, 3 groase +, 1 subtire +, maro minus, a mai ramas 1.... Pin ul 3...ala nu i dau de cap... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!