Jump to content

Carlig remorcare Octavia 2


gabimok
 Share

Postare recomandată

Carlig de remorcare vezi pe octavia-vrs.com ca e un tutorial de montaj si se dau acolo si codurile de piesa pentru original. Cu astea mergi la procuratorii de piese si vezi ce iti zic. Dar daca citesti tutorialul ala de montaj carlig iti trece clar.

Pentru portbagaj sunt barele originale, sistemul de prindere e foarte rar si greu gasesti bare aftermarket la preturi decente. Alternativa ar fi solutiile consacrate Thule, dar alea costa si mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva/careva/cumva de unde-mi pot cumpara un carlig de remorcare pt O2?

am nevoie de unul (chiar si sh) dar sa fie pe 13 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta skoda, poate si la dezmembrari daca ai noroc si gasesti ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am eu un carlig de Skoda Octavia 2 demontabil cu tot cu partea electrica (priza 13 pini) manual de instalare. Daca te intereseaza vorbim pe PM :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Vreau sa imi montez un carlig de remorcare pe Octavia II din 2008, fara senzori de parcare si as vrea sa stiu daca e necesara instalatia electrica cu 7 pini sau cea cu 13 pini.

Din ce am gasit pana acuma la reprezentanta am inteles ca am la dsipozitie 3 variante:

Demontabil: EEA 600 001

Demontabil: 1Z0092155

Fix:EEA 609 001

Iar pentru cablaj cu 13 pini: EEA 600 001A EL4

Am mai gasit pe net si un kit de la Westfalia dar parca tot pe original m-as duce.

Daca si-a montat cineva carlig pe Octavia II orice informatie este binevenita (ce se demonteaza, daca se decupeaza bara sau nu etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce remorca ai, cu 7 sau cu 13 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok deci tine de remorca alegerea. Deocamdata nu am remorca dar credeam ca mufa are legatura cu instalatia electrica a masinii si cu dotarile gen senzori de parcare.

Cam ce trebuie demontat de pe masina pentru a monta un astfel de carlig in afara de bara spate? Ma gandesc ca mai sunt ceva plastice de dat jos pentru a ruta cablurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce inseamna plastice de la prag si stalp pe patea stanga sa duci firele in fata si la fel in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat la reprezentanta de preturi si mi se par destul de mari (1000 RON carligul demontabil si 830RON instalatia).

Am mai intrebat si pe la dezmembrari si am gasit carlig si mufa fara instalatie pe la 300RON.

Oare daca optez pentru montarea celui din dezmembrari trebuie sa ma duc la RAR pentru omologare?

Referitor la instalatia electrica, tinand cont ca am mufa care este prinsa de carlig se poate confectiona sau e musai sa o cumpar pe cea originala? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de omologare. Instalatia dintre modul si restul msinii si de la modul la mufa se face.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa dai mai multe detalii despre ce modul e vorba? Exista un modul dedicat pentru acest lucru? Vreau sa stiu daca cumpar carligul de la dezmembrari ce altceva mai trebuie sa cer. Cred ca instalatia electrica la cele care sunt echipate din fabrica cu carlig nu este separat sa se poata recupera.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se cheama trailer detector, este montat pe oala de la roata stanga in  portbagaj, se poate recupera instalatia de la modul la priza de remiorca si ceva din cealalta catre interiorul masinii, restul se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii!

Deci "pachetul" care se poate recupera din dezmembrari contine:

- carlig cu suport care se fixeaza pe lonjeroane

- modul trailer detector

- conector

- instalatie de la modul la conector si o parte din instalatia de la modul inspre interior

O sa incerc sa vad daca reusesc sa gasesc pe undeva o masina care sa nu aiba demontate componentele de mai sus si apoi revin cu intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Revin cu o intrebare legata de "modulul trailer detector". Am gasit in dezmembrari un carlig de pe o masina adusa din UK. Oare modulul respectiv e diferit la cele cu volan pe dreapta fata de cele cu volan pe stanga? E tind sa cred ca nu ar trebui sa fie nici o diferenta dar vreau sa fiu sigur inainte sa il cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Revin cu o intrebare legata de "modulul trailer detector". Am gasit in dezmembrari un carlig de pe o masina adusa din UK. Oare modulul respectiv e diferit la cele cu volan pe dreapta fata de cele cu volan pe stanga? E tind sa cred ca nu ar trebui sa fie nici o diferenta dar vreau sa fiu sigur inainte sa il cumpar.

 

Pana la urma ai cumparat/montat carlig?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu l-am cumparat pentru ca nu era carlig original si instalatia era pentru 7 pini. Mie imi trebuie cu 13 pini pentru rulota.

Dupa mai bine de un an de cautari prin dezmembrari nu am gasit un carlig care sa fie si demontabil cu cheita si cu cupla de 13 pini si cred ca o sa cumpar unul nou original cu tot cu instalatia electrica. Mai "studiez" pana la primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista adaptoare de la 7 la 13 pini, nu asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista adaptoare dar nu ai tot ce iti trebuie pentru rulota (de ex. un pin dedicat care iti incarca bateria de la rulota etc.)

Oricum, problema mai mare a fost ca nu era original, montat din fabrica.

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am gasit la dezmembrări carlig OE de octavia 2 cu tot cu instalatia electrica la 650 lei.

Cum vi se pare prețul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vin si eu cu niste intrebari.

M-am apucat de cautat carlig pentru masina mea, urmarind pe diferite site-uri am gasit sh westfalia demontabil (mi-ar placea asta pentru ca atunci cand il scoti nu se vede absolut nimic sub masina).

Acesta cuprinde toate instalatia  (cel putin asa scrie in anunt) priza, acel modul 1k0 907 383 sau 8p0 907 383.

daca masina nu a fost din fabrica pregatita pt carlig, in afara de fire si acel modul mai este nevoie de montat  altceva pe masina?

mentionez ca am si senzori de parcare pe spate, si am vazut ca am optiune de codare (cu carlig/ fara), daca carligul este pe masina montat, o sa deruteze senzorii?

Stie cineva ce marca  de carlig vine montata OEM pe Skoda O2 preFL?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge montat, se trag fire, se codeaza modulele corespunzator si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu niste intrebari.

M-am apucat de cautat carlig pentru masina mea, urmarind pe diferite site-uri am gasit sh westfalia demontabil (mi-ar placea asta pentru ca atunci cand il scoti nu se vede absolut nimic sub masina).

Acesta cuprinde toate instalatia  (cel putin asa scrie in anunt) priza, acel modul 1k0 907 383 sau 8p0 907 383.

daca masina nu a fost din fabrica pregatita pt carlig, in afara de fire si acel modul mai este nevoie de montat  altceva pe masina?

mentionez ca am si senzori de parcare pe spate, si am vazut ca am optiune de codare (cu carlig/ fara), daca carligul este pe masina montat, o sa deruteze senzorii?

Stie cineva ce marca  de carlig vine montata OEM pe Skoda O2 preFL?

 

Multumesc

 

Si eu sunt in cautare de carlig.

Imi poti spune unde ai gasit si cat costa?

Eventual PM daca nu vrei sa spui aici.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!