Jump to content

Carlig remorcare Octavia 2


gabimok
 Share

Postare recomandată

Profsvar au fost in echipare de fabrica pana la un moment dat dupa care au trecut pe Westfalia. Diferenta clara intre cele 2 este ca cel de la Profsvar are o tija in care introduci cheita pentru demontare in tip ce la celalalt este un butuc cu rotita. Cred ca este si ceva diferenta de sarcina intre cele 2 (cel de la Westfalia suporta mai mult).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul mi se pare foarte OK. Prin instalatia electrica intelegi cu tot cu cablurile aferente sau doar modulul.

Intrebare: daca la un carlig demontabil cu cheita sunt pierdute cheitele se mai poate faca ceva? Asta in cazul in care se poate schimba butucul si daca exista asa ceva separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana m-am hotărât eu s-a dat deci nu stiu exact pentru ca nu am mai intrat in detalii.

Intre timp am gasit si m-am hotarat la westfalia cu carlig demontabil cu cablaj (13 pini) si modul la 150 eur.

Momentan nu mai are dar arata ca nou. Urmeaza sa mai sun peste vreo 2 săptămâni cand cica mai aduce.

O sa fie mai greu cu transportul pentru ca din cluj, dar o sa găsesc o soluție. Pentru tine ar trebui sa fie usor... :)

La westfalia daca pierzi cheitele dar stii codul faci comanda si primești noua cheie.

Daca nu mai stii codul, e mai complicat... faci comanda la reprezentanta lor, iti trimit toate cheile posibile, te apuci si le incerci pe toate pana o gasesti pe cea care se potrivește si trimiti restul inapoi.

Tu de ce nu vrei westfalia?

Din ce am citit sunt produse calitative iar instructiunile de montaj atat pentru carlig cat si pentru instalatie sunt facute special pentru modelul de masina pentru care este produs carligul.

LE: In plus din prezentarea lor am înțeles ca nu trebuie decupata bara, iar cand este demontat suportul cârligului si mufa de conectare sunt invizibile ceea ce pentru mine e un mare plus.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu urmaresc site-urile de anunturi de ceva vreme dar inca nu am gasitul unul care sa fie OEM, demontabil si sa aiba instalatie cu 13 pini.

Am vorbit si eu cu cineva care anunt si este din Cluj (probabil cel cu care ai vorbit si tu) dar din cate mi-a spus cel Westfalia nu este pentru O2 ci pentru Pasat.

Intrebam de cheita deoarece in cautarile mele de pana acum am dat si peste carlige din dezmembrari care aveau cheitele pierdute si le-am exclus dar daca se poate rezolva aceasta problema atunci poate imi gasesc mai repede.

Nu am zis ca nu vreau Westfalia doar ca nu gasesc cu tot cu instalatie electrica OEM. De fapt, cred ca numai cele Westfalia au instalatie cu 13 pini in timp ce cele de la Profsvar au cu 7 (nu sunt 100%).

Bara nu trebuie decupata la nici un carlig ci numai spoilerul de sub bara (cel de culoare neagra). Acesta trebuie decupat pentru orice carlig OEM de O2 si este deja maracat din fabrica pe unde trebuie taiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a spus ca este special de O2... si in anunt la fel era specificat... o sa vorbesc exact cu el cand mai aduce.

La mine (O2 FL) bara e dintr-o bucata si are deja un decupaj dedesubt.

Din ce am vazut la westfalia instalatia este facuta special pentru Octavia.

Cat despre cheie, asta e procedura la westfalia descrisa pe site-ul lor. La altele cel mai bine te interesezi înainte sa nu ai vreo surpriza.

Si la westfalia e destul de complicat având în vedere ca nu au reprezentanta in romania.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma am gasit un carlig de la westfalia la dezmembrari. Sper sa-l primesc pana la sfarsitul saptamanii.

Intrebarea este acum, pentru montaj am nevoie de suruburi noi sau ar trebui sa fie ok cele care imi raman de la demontarea armaturii.

Intreb pentru ca montajul fiarelor pe masina as vrea sa o fac in regie proprie, am gasit instructiuni de montaj si nu pare foarte complicat, dar nu as vrea sa ma apuc sa demontez tot spatele si sa ma trezesc ca nu am ce-mi trebuie.

Multumesc.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor. Dupa o pauza de vreo 3 ani in care m-a pus necuratul sa trec la Opel, revin in familia VAG cu o Octavia 2 FL. :D

 

Am si eu nevoie de ajutor cu legatul pe parte electrica al unui carlig cu releu Westfalia. L-am luat din dezmembrari si nu avea mufa din care pleaca firele la calculatorul masinii in fata. Atasez 2 poze cu releul, poate ma poate ajuta cineva cu schema electrica de la un releu de genul, sau daca nu...daca mai are cineva releu similar si imi poate spune in mufa libera pe ce pini trebuie lipite fire si care sunt culorile.

 

Va multumesc mult.

post-59684-0-44579500-1427716965_thumb.j

post-59684-0-23338600-1427716979_thumb.j

post-59684-0-89784800-1427716993_thumb.j

Modificat de PMG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult...dar am luat si eu ce mi-ai trimis...insa nu am in portbagaj trailer unit - sau n-o gasesc...si nu inteleg din ce mi-ai trimis cum ar trebui sa leg firele in mufa a carei poza am atasat-o, pe fiecare pin. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu ai, daca masina nu a avut asa ceva, trailer unit este modulul pus de tine in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez carligul de la westfalia.

Poze qm postat aici: http://vwforum.ro/topic/77585-skoda-octavia-2-fl-16-tdi/?p=2551661

Suruburi pana la urma am cumparat noi M10x35 (10.9). Impreuna cu saibele aferente, 10.5x30x3, au costat 3 lei la rocast.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine are carlig oem Profsvar ma poate ajuta cu o poza a suportului unde vine priza montata pe el cu sistemul de rabatare si daca stiti cum se schimba încuietoarea la carlig. Nu are cheia si trebuie sa comand alta încuietoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva daca carligul de remorcare pentru Octavia 2 Break este identic cu cel pentru Octavia 2 Hatchback ?

Multumesc.

Modificat de and2003rei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este identic, difera doar la 4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am reusit si eu sa montez  carlig OEM pe Skoda mea. 

Ca instalatie am folosit una universala UNIKIT 2P, care are si anulare pt senzori de parcare.

Am comandat si capacul ce vine in gaura cand nu este carligul si incuietoarea.

 

6Y0803594   capacul 4.49 euro

EEA 600 011 incuietoarea  18.58 euro

 

 

 

post-23977-0-37239300-1432112149_thumb.j

post-23977-0-54059100-1432112206_thumb.j

post-23977-0-27650100-1432112296_thumb.j

post-23977-0-62045800-1432112371_thumb.j

post-23977-0-33257000-1432112439_thumb.j

post-23977-0-53884800-1432112485_thumb.j

post-23977-0-97803300-1432112510_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carligul l-ai cumparat fara cheite de a fost nevoie sa schimbi incuietoarea?

Modificat de Septimiu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, l.am luat fara cheie si fara tabla ce tine priza electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut 

 

Am un break O2 din 2008 la care doresc montarea unui carlig pt. transportul a 2-ua biciclete.

Carligul doresc sa fie demontabil cu cheie - si aici am vazut 2-ua variante: cu tija sau cu o rotita de plastic.

Cum unul nou e f. scump m-am orientat catre dezmembrari. 

Are cineva idee de la ce alte masini se potriveste ? - VW Golf, O2 Berlina, etc 

 

Multumesc anticipat tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 berlina sau break sunt același tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc cele de la alte modele din grup (golf 5, 6 sau altele), cel putin nu fara modificari.

Scria cineva pe forum ca a montat unul de golf dar a trebuit sa faca alte gauri de fixare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

Am o Octavia 2 Break din 2006 si am cumparat un carlig si instalatie de la Bosal.

Am dus masina la un electrician sa le monteze, dar cand cuplez marsarierul, senzorii detectaza remorca si beep-uie intruna.

Mentionez ca masina e cu Canbus si am luat instalatie cu acel computer ca sa nu imi afiseze becuri arse.

 

Se pot anula senzorii cand cuplez remorca?

Electricianul zicea ca asa suna senzorii si ca nu are ce sa ii faca.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de carlig este OEM ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am cumparat de noi dintr-un magazin de piese auto, deci cred ca da.

Am atasat o poza cu abtibildul de pe carlig.

WP_20161003_20_13_49_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!