Jump to content
valioglu

motorul 1.0 tsi - comportament consum probleme

13 postări în acest subiect de discuţie

valioglu   
valioglu

Intentionez sa achizitionez un Golf VII nou, cu motorul 1.0 tsi varianta de 110 CP. 

Va rog frumos sa postati aici pareri / experiente despre motorasul in cauza. In principal sunt interesat de comportamentul acestuia mai ales pe Golf dar si pe alte modele, probleme, consum.

Multumesc! 

Daca am gresit prin deschiderea acestui topic si exista deja unul similar imi cer scuze anticipat moderatorilor.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

bogladen   
bogladen
Publicat (modificat)

Nu sunt posesor dar am condus. 

1. Desi motorul e in 3, nu transmite vibratii in cariserie si e mai silentios;

2. Cuplu foarte bun de la turatii joase pana la 5000rpm;

3. Masina aia consuma incredibil de putin;

4. Avantaje la rca, impozit;

Iti recomand sa il conduci apoi sa mergi cu 1.6 aspirat. O sa ai o mare surpriza.

Modificat de lupo_bv
Adaptare la context

Link către postare
valioglu   
valioglu

Performante dinamice are daca ne orientam dupa cifrele ce indica acceleratia 0-100 km/h care ar fi de 9.8 secunde, mai repede decat multe masini.... Consumul si reprizele ar mai fi de interes pe langa fiabilitate. VW a dat-o in bara in ultima vreme mai ales cu motoarele pe benzina. Ca sa nu imi amintesc de 2.0 TDI PD....

Link către postare
lupo_bv   
lupo_bv

Va rog să mențineți discuția on topic, pe bază de argumente și fără atacuri la persoană.

Link către postare
Bogdan_wrc   
Bogdan_wrc
On 6/16/2017 at 2:32 PM, bogladen said:

Iti recomand sa il conduci apoi sa mergi cu 1.6 aspirat. O sa ai o mare surpriza.

hai sa nu generalizam. sunt si 1.6 aspirate mai avansate decat 1.0. poti cauta codul motor AVY. plus ca, in general, un motor aspirat este mai fiabil..si VW cam o dain bara cu astea  mici turbo, de aia au si anuntat ca renunta la downsizing. deja 1.4 a fost inlocuit de 1.5. personal, dupa experinta cu 1.2TSI am luat 1.4 MPI pe Polo 6R... 

eu sunt curios de 1.0 TSI de pe UP. despre el ce stiti? vad ca l-au anuntat si pe UP GTI, cu 115 CP.. de condus..nu prea e in testdrive pe la dealeri. 

Link către postare
mihai.onu94   
mihai.onu94

1.2 tsi si 1.4 tsi pus pe golf 7, octavia 3 sunt motoare reusite iar proprietarii sunt mai multumiti decat tdi-urile din aceeasi generatie,deci momentan nu poti sa mai spui ca tsi-ul e un motor slab... Poate vw a invatat din propriile greseli si acum au inceput sa produca motoare mai fiabile.

1.0 tsi isi va arata fiabilitatea abia peste minim 1-2 ani.

• Upvote 1

Link către postare
alexxb   
alexxb
Publicat (modificat)

Primele reviewu-uri arata ca 1.5 tsi ar avea comportament la turatiile joase sub 1.4 tsi (si acceleratia 0-100 ) la 1.4 tsi e mai buna ca la 1.5 tsi. Deci motivul nu e faptul ca 1.4 tsi nu ar fi un motor fiabil. 

Modificat de alexxb

Link către postare
vwmkv   
vwmkv
Publicat (modificat)

Pareri dupa drive-test 1.0 110HP (comparat cu masinile din semnatura):

Pros:

- cuplul se simte ok de la turatii mici.

- silentios la 3500-4000 de ture, nu se aude deloc motorul in habitaclu.

- masina testata avea 8km in bord, consum mediu pe cca. 25 km mixt - 6.2% (irelevant totusi, la acest moment)

- turbo isi face prezenta din plin, fata de un aspirat, nu incape discutie.

- printre ultimele tipuri de motoare fara filtru de particule.

- mai mult ca ideala pentru oras si calatorii scurte-medii.

- asigurare mica.

Cons (momentan subiective):

- 3 pistoane

- pare ca ruleaza mai turata, chiar si la viteze mici.

- varianta de 115HP a fost retrasa, au ramas 110HP (marketing sau...?)

Concluzie personala:

- pentru o masina de firma de ex, cred ca este alegerea ideala. ca masina personala, care se doreste a fi tinuta si dupa expirarea garantiei, probabil ca merita diferenta de bani spre 1.4 sau 1.5 TSI si in momentul de fata nu pot afirma asta decat din aceeasi temere ca si altii - acest motor imi inspira o oarecare neincredere dpdv al fiabilitatii. Probabil ca in momentul de fata cea mai buna alegere este 1.4 TSI, atata timp cat inca se mai gaseste in configurator/stocuri, 1.5 TSI fiind, din nou, o necunoscuta.

Modificat de vwmkv
  • Upvote 1

Link către postare
dragos32   
dragos32

Buna ziua,

Sunt nehotărât nu știu dacă merita diferența de aproximativ 1000€ între vw golf 7 cu motor 1.0 110 cai si Opel astra j sedan 1.4 T 140 cai. Despre Opel am citit este Ok am făcut test trage bine cu motorul de 1.0 m-am plimbat doar cu Octavia si nu dădea senzația de motor mic ar trebui sa meargă Ok si pe golf variant dar as vrea păreri de la cei care dețin acest motor. Mulțumesc de răspunsuri!

Link către postare
Sorin12345   
Sorin12345

Am achizitionat un golf cu motor de 1.0 110 cai,trage destul de bine,simti ca nu ti trebuie mai mult,mai ales pt drumurile noastre.Am lucrat ls o firma de rent a car,am mers cu toate masinile posibile si opel,ford,renault sau altele care ii sunt rivali sunt sub golf.Asta este parerea mea.

Link către postare
Bogdan_wrc   
Bogdan_wrc

Mă bate gândul la un up gti...dar nu știu. .e prea nou motorul. ..

Pe ce alte mașini din grup mai e pus 1.0T?

Link către postare
dragos32   
dragos32

Eu nu reusesc sa ma lamuresc cu motorul asta. Cel de la Ford a iesit motorul anului in ultima perioada o fi la fel si cel din curtea vw?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.