Jump to content

Disc ambreiaj


ukusha
 Share

Postare recomandată

cum a spus si Cosmin ,smecherii nu sunt dar recomand strangerea tuturor suruburilor cu o cheie dinamometrica (cel putin cele de la volant,placa ) .daca montezi volant monomasa iti trebuie priza pentru centrarea discului ,daca montezi bimasa poti "centra" discul cu trei bucatele de carton (eu tai dintr-o cutie de filtru trei bucati de 5-8mmX30-40mm ,pe care le pliez in 2,3,4, depinde de distanta) "bagate" intre marginea discului si "bordul" volantei si vor ramane acolo (le va macina discul).

uitam ....demonteaza si suportul motor din fata ,asa cu un cric poti controla inclinarea motorului fata-spate pentru ati usura demontarea-montarea cutiei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ninu ai rezolvat ceva cu patinarea ambreiajului? Cred ca a inceput si al meu,l-am simtit ca patineaza doar in treptele 4 si 5, am tras de ea pe a 3-a pana catre 4000 Rpm si nimic.

Asa incepe sa cedeze/patineze ambreiajul,din treptele superioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, terminatoru said:

Asa incepe sa cedeze/patineze ambreiajul,din treptele superioare?

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca am schimbat kit-ul de ambreiaj complet si totusi pedala tine sus exista posibilitatea ca aceasta manifestare sa fie cauzata de un eventual joc axial al arborelui cotit?

Ati intalnit asa ceva?

Va multumesc, toate bune!

Modificat de ktalinn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joc axial la arbore poti avea dar daca ar depasi 1mm sigur ti-ai da seama (zgomote) ,dar nu afecteaza ambreiajul (cel mult nu ar debraia sau ar debraia cu pedala la fund ) ;si apoi e simplu de controlat (jocuri mari) agati de fulia din fata si tragi fata -spate sau pui pe cineva sa se uite la ea in timp ce apesi pedala de ambreiaj .

ai schimbat tot kitul (volant ,placa ,disc ,rulment) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am inlocuit complet cu un kit nou.

Se mai poate defecta sau uza ceva de la pedala de ambreiaj pana la cutia de  viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mergi un pic cu ea ,cateva sute ,o mie de km poate se mai "rodeaza" ,dar atentioneaza in acelasi timp si pe cine ti l-a schimbat/vandut .Daca nu-si revine in 1000km demonteaza din nou .Daca nu e o problema de rodaj trebuie cautat defectul la placa/rulment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara . vreau si eu un sfat . 

Trebuie sa imi schimb ambreajul cu tot cu volant (am desfacut si e cam praf . volant e cumva forfecata si din disc sunt cateva bucati rupte) si din lipsa de bani vreau sa pun unul second-hand . Da stiu ca unii o sa zica ca nu merita si ca unul nou e solutia cea mai buna . Stiu asta , dar masina asta este intr-un fel de lucru , am un ford cu care circul zilnic si cu passatul asta merg prin padure , car lemne , si tot felu de munci prin zona rurala . Intrebarea mea este daca cumpar un kit de ambreiaj de prin dezmembrari sau de pe net din anunturi , pot verifica cumva volant sau kitul de ambreiaj .?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot e o masina de munca de ce nu cauti/cumperi un kit momomasa ? se preteaza mai bine la munci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as mai baga bani in asa ceva . mi-ar trebuii un ambreiaj sa ma mai duca un an ... dupa oricum nu o sa mai folsoesc passatul si o sa il inlocuiesc cu ceva jeep , probabil cu volan pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se mai rodeaza ptr am deja peste 10.000 km.

Cand am cumparat masina am schimbat doar kit-ul fara volant ptr ca trepida foarte tare si tinea sus de tot.

Dupa inlocuire cupla la fel ca si asta schimbat complet(volant, placa , disc, rulment).

Am mers vreo 2 ani asa  insa a cedat volant si de asta am schimbat din nou kit-ul.

 

Modificat de ktalinn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o problema cu ambreiajul,Cand apas pedala pana la capat, se aude un huruit de rulment, cand eliberez pedala dispare orice zgomot.
Cand plec de pe loc cu treapta 1, patineaza putin iar masina tremura destul de tare.Mecanicul spune ca trebuie schimbat tot kitul de ambreiaj dar si volant.
Voi ce parere aveti? sunt simptomele de schimbat si volant ? La benzina 1.6 se schimba si volant ca la TDI-uri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu rezolvarea problemei descrise.Rulmentul de presiune si discul de ambreiaj erau uzate, am inlocuit kitul complet (rulment, disc, placa presiune) LUK.

volant la 1.6 benzina cu masa simpla(SMF) a fost ok si nu era nevoie de inlocuire.Tremuratul cand plecam de pe locul il aveam datorita tamponului de la cutie, l-am inlocuit si pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine patineaza ambreiajul dar vibratie in volant nu simt ... Avand in vedere ca Passat-ul meu cu motor AVF ( VIN : WVWZZZ3BZ3P186046 ) are 208000 km banui ca se impune totusi si schimbarea volantei DMF.

Are cineva codurile la kiturile de reparatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25/10/2006 at 9:43, Mama Omide a scris:

Mai luati in calcul si ce a avut skoda mea: cilindrul care apasa furca pierdea lichid si nu debraia complet.

Este o defectiune destul de comuna, nu va aruncati la inlocuit ambreiaje decat dupa ce verificati si asta.

Verificati etanseitatea atat la furca ambreiajului cat si la pompita de la pedala.

ati ramane pedaua jos daca pierzi ulei.

în urmă cu 13 ore, D a n i a scris:

La mine patineaza ambreiajul dar vibratie in volant nu simt ... Avand in vedere ca Passat-ul meu cu motor AVF ( VIN : WVWZZZ3BZ3P186046 ) are 208000 km banui ca se impune totusi si schimbarea volantei DMF.

Are cineva codurile la kiturile de reparatie ?

daca doar patineaza si nu te descurci sa ei un kit complet ancerca doar discul second hand pentru putin timp ,te salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai luta, tu esti tuta? Unde ai Anvatat asa bine romaneste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu un comentariu dupa 15.000 KM de la inlocuirea Kit Volant second pe AVF descris aici:

masina inca se comporta bine, nu au re-aparut vibratiile respective

reminder: detalii diagnosticare volant:

bafta!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
evolkswagen

A aparut si la passatul meu o problema.Ieri,cand sa intru cu masina in curte, am auzit ceva zgomot, fiind cu pedala de la ambreiaj la podea.Am facut cateva probe si am vazut ca pe toata perioada actionarii ambreiajului se aude un zgomot ca un ,,zornait, nu stiu daca e chiar comparatia fericita.La eliberarea pedalei,inceteaza si zgomotul.Am observat ca nu patineaza insa, de cand am luat masina(august 2015), la ralanti trepideaza binisor volanu.La ce sa ma astept?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Rulment de presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impreuna cu tot chitul de ambreiaj daca"tremura" si se aude bataie de volant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

El zice ca zgomot e doar cu pedala apasata.

Insa adevarul il descoperi doar cand desfaci. Poate fi intr-adevar compromis tot ambreiajul chiar daca nu se vede/simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evolkswagen

Nu stiu(nu se aude nimic suspect)cum este bataia de volant.In plus de ,,clantanitul"ambreiajului cand este pedala calcata si vibrarea volanului ar mai fi, daca are relevanta, faptul ca la oprires motorului acesta are momente cand se opreste lin si momente cand smuceste, desi clapeta shut off isi face treaba cum trebuie.Si ar msi fi ceva, la schimbarea din viteza a2a, cam tot timpul ,cand este mai turata si in sarcina, parca ar agata/scapa nu stiu cum sa va spun.Cand schimb sare usor cu un pic de agatare.

Modificat de evolkswagen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

In topicul asta limiteaza-te la ambreiaj. Pentru alte defecte cauta topicul potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , am si eu o problema cred la ambreiaj , am cred jumate din cursa pedalei de ambreiaj moarta si pedala este destul de tare ,iar daca las picioru usor pe ambreiaj (pana la jumate ) ,fara sa cupleze am un zdranganit ,nu suna a bataie , mai de graba a zornait cum zicea si evolkswagen . Intrebarea este , scap doar cu kitul de reparatie (placa + disc + rulment) sau necesita inlocuirea volantei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!