Jump to content

Montare lumini avertizare / warning lights usi spate


Seby19
 Share

Postare recomandată

Daca vrei sa iti aduci plus din fata si masa culegi din yala. Cu aparatul de masura identifici care este iesirea din switch yala si devine si masa pt lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    20

  • adidas72

    7

  • Al Bundy

    6

  • Red Bull 2017

    5

La un passat b6 din 2007 care sunt pinii pentru lumini în portiere am incercat 18 plus 19 minus dar nu funcționează. Știe cineva care sunt pinii pentru plus minus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara colegi.

Pentru mufa din usile din fata ce pini trebuie si de unde se pot cumpara?

Am lampile si mufa pentru ele da nu am pini care vin la calculatorul usii.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut
Masina in cauza (Passat B6 2006) 
Am citit toate paginile si este evident pentru ce va scriu din ce am inteles eu. Pentru usile din fata, se stie. PIN 1 + si PIN 2 - la ambele usi.
Pentru usile din spate este un pic mai delicat. Am inteles ca trebuie sa verificam daca pe mufa din stalp avem cablu la PIN nr9 
Vizibil din poze, am avut noroc si PIN-ul 9 este acolo, cel putin asa cred (nu am verificat daca este + pe el sau nu) 
In mufa cablajului de pe usa, PIN-ul 9 nu este ocupat. daca ar fi existat un cablu, unde ar fi dus el daca cablajul usii ar fi fost echipat cu lumina de avertizare ?
Pozele sunt de la masina mea cu cablajul actual. Am citit pe undeva ca, cablurile luminii de avertizare s-ar pozitiona PIN-ul 4 - si PIN-ul 14 +
Pentru PIN-ul 4 este OK, in schimb PIN-ul 14 este ocupat.
Daca cineva ar putea sa imi spuna ce cablu trebuie tras, de unde si pana unde. Sau alta varianta : daca sa cumpara un cablaj de usa complet, in care este prevazut lumina de avertizare.
Stiu ca difera de la an la an dar am gasit cu an fabricatie 2005 tot cu priza alba (deci prima generatie) ca si la mine. Oare cablurile vor veni la locul lor ? Si aici ma refer la alimentarea motorasului de geam, broasca etc.
Astept un raspuns ca sa aleg varianta cea mai simpla si cea mai OK. 
Stiu ca trebuie codate, am citit tot asa pe undeva (vw forum PL) ca este obligatoriu mai intai sa codezi si dupa sa montezi cablajul luminilor de avertizare, are vreo relevanta ? 
Va multumesc, iata cateva poze

422970703_393637453249501_195037742988858927_n.jpg

423036428_918160179717932_7951099240037095042_n.jpg

20240212_144107.jpg

427765867_1633835500357361_3935696872574361618_n.jpg

20240212_150207.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am aflat ca: cel putin Golf 5 si Touran au aceleasi prize ca si Passat B6.

Deci am gasit pe un Touran cablaj cu lumina de avertizare din 2005 cu prize identice ca la B6.

Firul de plus (cred ca + este) se afla tot la PIN-ul 9 ca si la B6.

Am decorticat cablajul si firul de la PIN-ul 9 merge direct la + lampa si celalalt fir al lampii merge undeva la un nod comun (cred ca este masa).

Precizez ca acesta este un cablaj de Touran 2005.

Este posibil, vazand atatea asemanari, ca si la B6 sa fie conectat la fel? Bineneteles daca acesta ar avea cablaj pentru lumina din fabrica.

Mi se pare facut un pic pe direct, oare merge la fel si pe B6? Daca ar fi asa, mai trebuie codat?

Si cateva poze, se spune ca valoreaza cat 1000 de cuvinte.

20240215_194936.jpg

20240215_195729.jpg

20240215_195706.jpg

20240215_195942.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pin 9 mufa stalp te duci la pin 2 lampa, si pin 1 lampa la masa. Apoi codezi in modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa cum am banuit, la fel ca, cablajul usii de Touran pe care l-am aratat mai sus in poza (o parte din cablaj a fost eliminat si o parte a fost sectionat pentru a simplifica si intelege mai bine).

Multumesc pentru raspuns Al Bundy.

Multumesc si lui spido care mi-a raspuns in privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! As vrea sa imi montez si eu lumini de avertizare in toate cele 4 portiere (momentan nu am pe niciuna) si totodata si lumini la picioare. Imi puteti recomanda in Targu Mures un coleg, care se ocupa cu asa ceva ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!